Pochoduj nebo zemři

March or Die

Drama / Válečný / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie, 1977, 104 min

Film z doby koloniální války, kdy francouzské legie měly obsazenou téměř celou severozáp.Afriku. Musím přiznat, že se režisér ujal velmi nelehkého úkolu, ale v mých očích obstál na výbornou. Tvrdý major (Gene HACKMAN, uličnický rebel (Terence HILL), elegantní vědec (Max von SYDOW) a nádherná dcera antropologa (Catherine DENEUVE). Ale též ostatní herci ve vedlejších rolích nezůstali tomuto snímku nic dlužní. Je to tvrdá podívaná, ale zaplať Pánbůh, že je koloniální nadvláda jednoho státu nad druhým definitivně pryč. Protože : " Někteří z vás budou chtít odejít nebo utéct. To se jim pod mým velením nepodaří, protože vás dostane legie.Když ne legie tak poušť. Když ne poušť tak Arabové.Když ne Arabové, tak já. Nevím co je horší..." To jsou slova typická pro velitele legií a nejkrásnější v tomto filmu. Na počátku je říká Hackman na konci filmu Terence Hill.(11.1.2009)

Priemerné spracovanie príbehu z vojnového prostredia tesne po skončení 1. sv. vojny. Nebojuje sa však kvôli zisku územia, ale kvôli ceneným archeologickým vykopávkam. Bohužiaľ, ani kvalitné multinárodnostné herecké obsadenie nedokáže ovplyvniť (alebo iba slabo) nemastný-neslaný príbeh, ktorý podľa mňa zlyháva už na papieri. Režisér mu napriek tomuto "handikepu" nevtesnal žiadnu silnejšiu myšlienku, scénu či moment, ktorý by ostal zapamätaniahodný. Záverečná bitka, ktorá je celkom dobre zvládnutá, síce diváka pookreje, ale musí sa na ňu čakať príliš dlho.(27.4.2015)

Tenhle film napravil můj mírně pocuchaný názor na válečné filmy - skvělý příběh s myšlenkou i spádem, vynikající herci (Terence Hilla bych v takové roli rozhodně nečekal) hrají skvěle napsané postavy, autroři měli smysl pro humor, atmosféru i filmařinu...skvělá atmosféra tvrdého prostředí cizinecké legie, nejdiscpilinovanější (nebo rozhodně nejtvrdčí) armády na světě, na konci správná jatka a pak nádherná pointa. Nemám nejmenší důvod nedat pět hvězdiček. - Pane, v těchto botách nemůžu pochodovat, jsou mi malé. - Nemůžeš v nich pochodovat? No tak budeš pochodovat bez nich.(25.1.2009)

,,Keď vstúpite do cudzineckej légii, nikdo sa vás na nič nebude pýtať. Poďte a vstúpte!" Tak toto bol fakt vynikajúci historický film z 1. svetovej vojny, plný nielen slušnej dávky napätia, dobrodružstva, ale aj myšlienkovej hĺbky. Dej od prvého stretu francúzskych vojakov s napätou situáciou v africkom Maroku postupne smeruje k záverečnému masakru, ale prináša obdivuhodné momenty počas celého filmu. Pre mňa silné ako celok i skrz konkrétne epizodky, napríklad už úvodná scéna, kde kontrastuje navonok veľká vojenská sláva pri pochode vojakov na železničnej stanici so smutným spevom príbuzných týchto vojakov. Zlodej-kapsár Marco, čo s radosťou uprednostnil odchod na front do Maroka namiesto plánovaného odchodu do väzenia... Ranený a kázňou utýraný vojak, bývalý hudobník, ktorý nevládze chodiť, ale než sa dobrovoľne obesí, je mu dopriané zaspievať pri klavíri svojim kolegov (vrátane priateľky vrchného majora) zamilovaný song... Gene Hackman ako major Foster nesklamal, Catherina Denevue okúzlila svojou krásou a romantickým prejavom, ale predovšetkým by som z hereckého obsadenia vyzdivhol Terenca Hilla - doteraz som poznal som len z komédií s B. Spencerom (ku ktorých priaznivcov som nikdy nepatril) a vo vážnej úlohe ma veľmi milo prekvapil. Jeho Marcovi som fandil od začiatku a rozhodne nesklamal, záslužné Marcove činy uprostred vojnového nasadenia v dychberúcej púšti boli rovnako silné ako celý tento film. (95%) (52 rokov filmu za 52 týždňov)(19.2.2019)

Kdo čeká akční dobrodružství, bude zklamán. Film se v rámci mantinelů daných mainstreamem snaží řešit vztah vojáků a žen vojáků k válce. Nepřináší nic světoborného, spíš opakuje všechny známé klišé - Foster a Gypsy ztělesňují ty pravé ctnosti vojáka, ale tomu prvnímu už válka zničila duši. Ale právě jeho citová okoralost a zároveň tvrdost, jakou vynucuje disciplínu, přitahuje ženy. Jenže ty jsou u pravého vojáka vždy až na druhém místě, za válkou. Max von Sydow hraje jiný druh vojáka - jeho válečným polem je vědecký výzkum a nové objevy. Jenže hlavní myšlenka filmu je trochu kontroverzní: Chlapče v kině, vidiš, že být vojákem je tvrdá práce, že tě bude pomalu a jistě ničit, že šance dožít se stáří jsou malé, ale chlapče, pořád to stojí za to. Jen se podívej na Terenceho!(30.4.2009)

• - Pochoduj nebo zemři si vybral Quentin Tarantino na svůj první Quentin Tarantino Film Festival v Austinu (Texas, USA) v roce 1996. (Snorlax)

• - Během natáčení začal mít Gene Hackman velké bolesti zad. Jeho pojišťovna mu odmítala povolit další natáčení v Maroku, neboť hrozilo trvalé poškození Hackmanových zad. Filmaři se s pojišťovnou nakonec dohodli na kompromisu, práce pokračovaly v USA. Jenže barva písku v americké Nevadě je jiná, než v marockém Agadiru. A tak muselo několik velkých dopravních letadel přepravit mnoho tun písku z Maroka do USA, aby bylo možné zamaskovat původní barvu pouště v Nevadě. (Snorlax)

• - Oficiálním heslem legie je „Honneur et Fidélité“ (Čest a věrnost). Nikoliv často zmiňované „Pochoduj nebo zemři“. To se stalo pouze nepsanou pravdou, vycházející ze zkušenosti. (sator)