Když doráží major Foster (Gene Hackman) v listopadu roku 1918 se svými muži na jedno pařížské nádraží, z 8000 legionářů, kteří s ním šli do boje, zbývá 200 mužů. Už na nádraží probíhá nábor nových vojáků. Jedním z nich je i Marco Segrain (Terence Hill), zatčený zloděj šperků, kterému se podařilo utéci svým strážcům. Sám Foster je Američanem. Po krvavém nasazení na frontě první světové války je jeho jednotka poslána do Maroka, kde má bránit vykopávky proti nepřátelským beduínským kmenům. (Pohrobek)

Enšpígl

Když jsem si po skončení filmu zkoušel v hlavě odůvodnit s řím přesně na mě film udělal tak silný dojem, dospěl jsem k názoru, že to není v příběhu jako takovým, ale v postavách . Tady kraluje postava majora Fostera, kterej po drsňáckou slupkou tvrdý discipliny dokázal vždy ve správný čas, těm správným lidem říct fantastický slova a celej film tak během několika sekund změnil v nesmírně silnou protiválečnou retoriku. Postava Terence Hilla toho v průběhu filmu zase až tak přílši nenamluví, ale rovněž se jedná o mistrovsky napsanou postavu, hlavně v závěru. Na první pohled herecky hodně odlišný mezinárodní obsazení filmu, tady předvedlo mistrovský výkony. To, že film ani na chvíli neťape na místě je především jejich zásluha. I když o tom teď přemýšlím, tak bych asi měl zmínti i režiséra, protože dát takovouhle hereckou bandičku do kupy a vytěžit z ní maximum je hodně dobrá práce a spousty scén bylo natočeno dokázal natočit s mimořádným citem pro emočno a napětí. Hold komu čest, tomu čest. ()

Malarkey

Občas mě něco takového potká, že vrazím něčemu takovému pět, ale zde k tomu přispívá ještě pár docela zásadních věcí. Mimo to, že se to odehrává za první světové války ( a to si vážím každého filmu, z tohoto období, viz. Šťastné a veselé), ale hlavně to, že v něm jednu z hlavních rolí hraje Terence Hill, a to bych tuplem nečekal. Plus ještě fakt, že na konci je monstrózní bitva, na kterou jsem čekal od samotného začátku, takže abych pravdu řekl, ten film do sebe určitě něco má, ale hlavně tomu pomáhá fakt, že ty herce v něm mám hodně rád. Pochoduj nebo zemři je pecka. Sice ze začátku ubíhá vcelku pomale, ale pochvíli se rozeběhne, vystřídá pár vtipných scén, pár romantických scén, pár zásadně dramatických scén a výsledně z toho udělá válečnou mašinerii, kterou divák prostě nezastaví, a chce vůbec? ()

Pohrobek

Velice nadsazená podívaná, možná právě proto o to účinnější. Takový "spaghetti" válečný film - naprosto bez urážky. Tvrdý Hackman, mladický, úchvatný, elegantní, neodolatelný a nanejvýš sympatický Terence Hill. A Catherine Deneuve s poněkud netypickým účesem - sluší jí to samozřejmě náramně. Krásná kamera Johna Alcotta a strhující poslední bitva, Hillův kulomet a ruský přítel upomínajíci na parťáka Buda. Paldini: spíš než ten nepovedený van Dammeův "remake" doporučuji na odlehčení třeba tenhle snímek. ()

Karlos80

Pochoduj, nebo zemři! Jak typický imperativ pro legie zejména ty francouzské. Disciplína, pohrdání všemi obyčejnými lidskými hodnotami kromě kázně a slepé poslušnosti. Výtečný film, dobré herecké výkony (zejména po svých proslulých praštěných komediích netradiční Terence Hill jako poloviční cikán Marco), pěkná Mauriceho hudba..Dobře si zapamatujte vážená slova majora Fostera: "Když vás nedostane poušť, dostanou vás Arabové, když ne Arabové, dostane vás Legie, když vás nedostane Legie dostanu vás Já" Nevím co je horší! ()

flanker.27

Můj velice oblíbený film s výborným příběhem a rozuzlením. Každá postava má důvod, proč jedná tak, jak jedná, takže film vpodstatě není o střetu dobrých a zlých, ale o jiném pohledu na věc. Gene Hackman skvělý coby zneuznaný americký důstojník, který se uchytil v legii, Terrence Hill v naprosto nekomediální roli, Max von Sydow jako archeolog s přístupem když se kácí les, létají třísky, Ian Holm jako sjednotitel kočovných kmenů el-Krim a nakonec Catherine Deneuve. Dynamiku a napětí závěrečné bitvy by mohly současné filmy závidět. Věřili byste, že Jerry Bruckheimer kdysi produkoval takovéhle filmy? ()

• Výzbroj legionárov vo filme sa skladá z nasledujúcich zbraní: revolvery Mle 1892, opakovacie pušky Lebel Mle 1886, opakovacie pušky Berthier Fusil Modèle 1907-15, ľahké guľomety Lewis Gun, guľomety Hotchkiss M1914 a ťažké guľomety Maxim MG08. Delo, ktoré legionári používajú pri záverečnej bitke, je 75 mm horský pechotný kanón Škoda. Naproti tomu berberskí povstalci používajú nemecké opakovačky Mauser Gewehr 1898 a zastaralé muškety Jezail. (Jello Biafra)
  • Pochoduj nebo zemři si vybral Quentin Tarantino na svůj první Quentin Tarantino Film Festival v Austinu (Texas, USA) v roce 1996. (Snorlax)
  • Oficiálním heslem legie je „Honneur et Fidélité“ (Čest a věrnost). Nikoliv často zmiňované „Pochoduj nebo zemři“. To se stalo pouze nepsanou pravdou, vycházející ze zkušenosti. (sator)