Pochoduj nebo zemři

March or Die

Drama / Válečný / Dobrodružný / Romantický

Velká Británie, 1977, 104 min

Spolu s Mrchožrouty nejlepší film z prostředí cizinecké legie. Zatímco ti jsou spíše komorním příběhem mužů s Leoneovskými charaktery, "Pochoduj nebo zemři" se zaměřuje na vztahy uprostřed legie a nesmyslnost bojového nasazení. Od začátku do konce má co vyprávět, neztrácí tempo a může se chlubit výtečně napsanými postavami (parta legionářů je jeden svéráznější typ, než druhý), podpořenými výtečnými hereckými výkony. Vedle kapitána Nicholsonovského formátu Genea Hackmana, fanatického vědce Maxe Von Sydowa a jednoho z vynálezců džihádu Iana Holma, doslova zazářil v netypické úloze mírně naivního legionáře Marca Terence Hill. Film pro milovníky rozpáleného písku, dobrodružství a napětí - a to nejen kvůli vynikající závěrečné (a pěkně dlouhé) bitvě. 85%.(5.11.2008)

Priemerné spracovanie príbehu z vojnového prostredia tesne po skončení 1. sv. vojny. Nebojuje sa však kvôli zisku územia, ale kvôli ceneným archeologickým vykopávkam. Bohužiaľ, ani kvalitné multinárodnostné herecké obsadenie nedokáže ovplyvniť (alebo iba slabo) nemastný-neslaný príbeh, ktorý podľa mňa zlyháva už na papieri. Režisér mu napriek tomuto "handikepu" nevtesnal žiadnu silnejšiu myšlienku, scénu či moment, ktorý by ostal zapamätaniahodný. Záverečná bitka, ktorá je celkom dobre zvládnutá, síce diváka pookreje, ale musí sa na ňu čakať príliš dlho.(27.4.2015)

Tenhle film napravil můj mírně pocuchaný názor na válečné filmy - skvělý příběh s myšlenkou i spádem, vynikající herci (Terence Hilla bych v takové roli rozhodně nečekal) hrají skvěle napsané postavy, autroři měli smysl pro humor, atmosféru i filmařinu...skvělá atmosféra tvrdého prostředí cizinecké legie, nejdiscpilinovanější (nebo rozhodně nejtvrdčí) armády na světě, na konci správná jatka a pak nádherná pointa. Nemám nejmenší důvod nedat pět hvězdiček. - Pane, v těchto botách nemůžu pochodovat, jsou mi malé. - Nemůžeš v nich pochodovat? No tak budeš pochodovat bez nich.(25.1.2009)

Čekal jsem něco dost jiného, něco o dost lehčího, abych tak řekl. Toto byl překvapivě inteligentní film se zajímavými postavami, které je radost sledovat. Terence Hill zde vystřihl výborný výkon a po pár minutách jsem zapomněl, že ho znám vlastně jen z těch jeho divokých komedií. Jen ten konec jsem mu tak úplně nesežral. Gene Hackman by měl jít vyučovat herectví, je to ten typ, co řekne vše jen pohledem. Přemýšlel jsem nad pětibodovým hodnocením, ale asi rozhodla délka filmu,mohl být delší na takové téma, a pak ten již zmiňovaný konec, byl takový dobový, až divadelní a nějak mi tam nezapadl.(22.11.2011)

Film z doby koloniální války, kdy francouzské legie měly obsazenou téměř celou severozáp.Afriku. Musím přiznat, že se režisér ujal velmi nelehkého úkolu, ale v mých očích obstál na výbornou. Tvrdý major (Gene HACKMAN, uličnický rebel (Terence HILL), elegantní vědec (Max von SYDOW) a nádherná dcera antropologa (Catherine DENEUVE). Ale též ostatní herci ve vedlejších rolích nezůstali tomuto snímku nic dlužní. Je to tvrdá podívaná, ale zaplať Pánbůh, že je koloniální nadvláda jednoho státu nad druhým definitivně pryč. Protože : " Někteří z vás budou chtít odejít nebo utéct. To se jim pod mým velením nepodaří, protože vás dostane legie.Když ne legie tak poušť. Když ne poušť tak Arabové.Když ne Arabové, tak já. Nevím co je horší..." To jsou slova typická pro velitele legií a nejkrásnější v tomto filmu. Na počátku je říká Hackman na konci filmu Terence Hill.(11.1.2009)

• - Výzbroj legionárov vo filme sa skladá z nasledujúcich zbraní: revolvery Mle 1892, opakovacie pušky Lebel Mle 1886, opakovacie pušky Berthier Fusil Modèle 1907-15, ľahké guľomety Lewis Gun, guľomety Hotchkiss M1914 a ťažké guľomety Maxim MG08. Delo, ktoré legionári používajú pri záverečnej bitke, je 75 mm horský pechotný kanón Škoda. Naproti tomu berberskí povstalci používajú nemecké opakovačky Mauser Gewehr 1898 a zastaralé muškety Jezail. (Jello Biafra)

• - Oficiálním heslem legie je „Honneur et Fidélité“ (Čest a věrnost). Nikoliv často zmiňované „Pochoduj nebo zemři“. To se stalo pouze nepsanou pravdou, vycházející ze zkušenosti. (sator)

• - Pochoduj nebo zemři si vybral Quentin Tarantino na svůj první Quentin Tarantino Film Festival v Austinu (Texas, USA) v roce 1996. (Snorlax)