Fullmetal Panic! (TV seriál)

• Japonsko

フルメタル・パニック!

• Japonsko

Full Metal Panic!

Full Metal Panic!

Animovaný / Akční / Drama / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2002, 9 h 36 min (Minutáž: 24x24 min)

Jo, tohle anime rozhodně neurazí. Zpočátku se tváří jako komedie s naprosto libovým hrdinou, který se jako voják narodil a dává to ve své školní misi všemožně najevo... To mě opravdu bavilo! (Hlavně v prvních dílech) Ale postupně FMP! začne být ryze akční a to už se na scéně objevuje hlavní záporák Gauron. Zápletka sice není nijak valná, ale naštěstí vše zachraní jednotlivé postavy, pěkná animace a stylová akční hudba! Jen mě trochu mrzí, že Kaname v druhé polovině seriálu už nemá tolik prostoru. (Taková kawaii holka). Rozhodně věnovaného času nelituji a po dlouhém zvažování jsem se rozhodl udělit takovéto hodnocení. 8/10(6.9.2007)

Full metal panic je vynikajúce anime z pohľadu vývoja postáv. Najzaujímavejšia je samozrejme hlavná postava, vojak zocelený bojom, ktorý zabudol na svoje city a je z neho v podstate vraždiaca mašina. Aj keď to tak nevyzerá, má aj on svoje city. Osobne som čakal kým sa niečo stane, že kedy dá najavo svoje city a to je na tom to zaujímavé, na to práve si treba počkať. Hlavná postava (Sagara Sousuke - 17 rokov) potom začne chodiť do školy aby mohla chrániť druhú hlavnú postavu (Kaname Chidori - 16 rokov), ktorou je drzá a zároveň milá osoba(čo sa medzi sebou vylučuje či nie?).Podobné anime niekoho odrádzajú lebo nemá rád robotov(mechov) ale v tomto prípade nie je prečo si to nepozrieť! (FMP!). Vtipných a vážnych situácii je dosť a predstavenie hlavných hrdinov je tiež dôležité. Keď si na hlavných hrdinov zvykneme anime začne ísť viac do hĺbky čo sa týka psychológie postáv a ich chovania. Pokračovanie : Full Metal Panic? Fumoffu http://www.csfd.cz/film/215477-full-metal-panic-fumoffu/ vo Fumoffu hlavnú úlohu hrá humor a neobsahuje žiadne boje na tie si počkajte na The Second Raid. PS: Scénka s kondómom je top, hneď je jasné že FMP! bude super.(14.12.2010)

Dívka se superschopnostmi, po které jde záhadný syndikát... organizace Mirků Dušínů, která má za úkol ji chránit... elitní voják, kterého kvůli tomuto úkolu organizace povolala. Přiznejme si, námět moc originality nepobral. Stačí však přibrat další anime klišé (školní romanci / komedii) a na komerční úspěch je zaděláno. K mému příjemnému překvapení byl však humor ve FMP celkem snesitelný, často dokonce - světe div se - i vtipný. Hysterická školačka Chidori vojenského experta Sousukeho, neobratného v mezilidské komunikaci, nemilosrdně stírá, i vážnější pasáže se odbývají v celkem příjemném duchu. Netuším, jestli se tvůrci nechali příliš unést, ale v pozdější fázi začínají vtípky hnát do krajnosti, potažmo trapnosti. Vztahy mezi postavami stagnují (kdo viděl Love Hinu, bude jako doma) a vážná dějová linie se zvrhává do podoby, kterou zrovna nemusím. Nadějný seriál tak ztrácí na frontách, kde by si to klidně mohl odpustit, takže se hranice 4* drží opravdu jen pár drápky. Fakticky děj dokončují teprve dvě pokračování, FMP: Fumoffu! coby slušné rozvedení humorné části a FMP: The Second Raid jako ukončení vážnější linie - nutno dodat, že TSR je jedno z mála pokračování par excellence, vedle kterého se původní série může jít zahrabat.(24.1.2008)

1. problém: 24 dílů je na tak chabou zápletku neskutečně moc. Kdyby se některé vypustily (a většina zkrátila), nic moc by se nestalo. Dvou(tří)hodinový celovečerák by bylo lepší řešení. 2. problém: Pořád dokola. A znovu. A znovu. A znovu... hlavní záporák je v podstatě nesmrtelnej. Bojuje s ním snad pětkrát, pokaždé ho porazí, často to vypadá, že to „nemohl přežít“ a světe-div-se... v dalším díle ho tu máme znovu. 3. problém: Mecha. Ze začátku se to rozjede v parádní špionážně/parodující romantickou komedii (něco na způsob Pravdivých lží, nebo Pana a paní Smithových), kde máme naprostého otaku do zbraní, který vidí za každým spolužákem teroristu. Škoda že vrchol seriálu příjde, když se představuje ve třídě Afghánistán. Barma. Kuvajt... (což je někdy tak ve druhém díle!) Pak se tam ještě objevý pár zajímavých scén (dialog na balkóně), ale momentem, kdy unesou letadlo, se dostáváme do žánru mecha a veškerá sranda (rozuměj humor) končí. To, co působilo v NGE jako příjemné spestření, tady neskutečně nudí a otravuje (aspoň mě). A ti robůtci se perou znovu a znovu... až se probojují do velkého finále. Mimochodem hodně přehnaného. 4. problém: Whispered (nebo jak se to menuje). Celá ta filozofie o lidech kterým bylo vnuknuty informace o Black Technology ještě před narozením mi připadá, jako by ani tvůrci nevěděli, o co go. Vůbec to není blíže vysvětleno (proč by ty informace měla naprosto náhodně vybraná holka? a proč by to vůbec dávali lidem do mozku? a kdy a jak? jen proto, aby měli žoldáci někoho zachraňovat (samozřejmě krásnou holku) a byla tam alespoň nějaká zápletka?). Ale protože je to japonské anime, tak tam musíme přece vrazit nějakou pseudo filozoficko/mystery rovinu. 5. problém: anime. Ve scéně kdy si vybírá mezi dvěma holkama a řekne: „Napřed tu bělošku, potom Japonku.“ jsem si myslel, že se smíchy pochč.. počůrám. Taliánka (aspoň myslím, podle jména) s bílými vlasy a šedýma očima a Japonka se zelenými vlasy, hnědýma (neasijskýma) očima a bílou pletí... nebýt jmen, tak bych si myslel, že jsou všichni Japonci (ač na to nikdo nevypadá, a zároveň všichni umí/mluví japonsky??) Stručně: Mecha, fantasy a 8-mi hodinová stopáž to ztrhávají dolů, nezachrání to ani vtipná romantika, která se utlumí hned po třetím díle. - 60 %(29.12.2010)

Spojenie akčnej mecha s romantickou školskou líniou, nebol najlepší nápad. Žánre si nie vždy spolu, ako logicky tak i dejovo rozumejú. Dal by som o * viac keby využijú viac potenciál komédie. Zopár dobrých vtipov tu je ale mohlo ich byt viac. Mierne sklamanie, a trochu nadhodnotený celkový rating. No čo, to už tak u Anime na csfd býva.(23.12.2007)

• - Homunculové Pýcha, Závist, Chtíč, Obžerství, Chamtivost, Lenost a Hněvjsou pojmenováni jako sedm smrtelných hříchů. (Maty.tekk)