Shin seiki Evangelion (TV seriál)

• Japonsko

新世紀エヴァンゲリオン

(Japonsko)

Neon Genesis Evangelion

Animovaný / Akční / Drama / Psychologický / Sci-Fi

Japonsko, 1995, 26x24 min

• HAL

Nemám teď sílu ani chuť se k tomuhle blábolu víc rozepisovat.(19.1.2007)

Totální pecka, kterou pořád nemohu s klidným svědomím rozdýchat. NGE je esencí všech předností, jež jsem měl (zatím) možnost v anime žánru poznat. Psychologická jízda, která nezná své meze, nepárá se s divákem a naprosto geniálně mu dávkuje potřebné informace ve vší své proměnlivosti. A i když zamrzí, že všechen děj jde ke konci stranou, přesto se je jeho nedořečenost stává tím nejvýraznějším plusem a zároveň přímo "obohacujícím" zážitkem. Jednoduše geniální. 10/10 P.S. Už vím, kde scénáristé Ztracených brali svou inspiraci :)(3.6.2010)

Nejlepší anime seriál všech dob? Nemyslím si. Pecka? Totální! Navzdory spoustě nezodpovězených otázek a volnějšímu rozjezdu ve finále naprosto zběsilý nápor na myšlení. Osud lidstva jde stranou. do popředí se dostávají pocity malého chlapce, jenž chce být milován. Konec je geniální!!(19.2.2007)

http://www.youtube.com/watch?v=HZBaP9yWZ-c ....Tomuto apokalyptickému seriálu jsem přišel na chuť asi až po třetím díle, získával si mě sice pomalu, ale o to jistěji a intenzivněji, další díly jsem hltal jak blázen, fakt super...ono je to i tím, že mám rád japonskej manga styl. (yo fellas, ještě můžu hrdě doporučit "Berserk" nebo "Wolf's Rain") 100%(24.12.2006)

Evangelion je jedno z těch velmi proměnlivých anime, kdy v průběhu se změní styl anime až v opravdu velké míře. Cca prvních deset epizod vás čekají především operace NERVu, kdy v hlavní roli Shinji Ikari s jednotkou 01 vyhrává a vyhrává. Poté se ale příběh více vyvíjí směrem na smysl toho všeho - minulost postav, jejich názory, Second Impact, první Anděl,... Již od začátku se ale rozhodně jedná o velmi zajímavou a povedenou podívanou, nad kterou jen musíte mít smysl pro mecha sci-fi a taky musíte nad vším přemýšlet, zvlášť v posledních dílech tvořených hlavně mindf*ck stylem. Velké zklamání celého anime je konec, který musel kvůli nedostatku financí GAINAXu být tak zhnusený. Celý konec (poslední dvě epizody) je jen směskou těžce pochopitelných a nesmyslných názorů, samostatně by byly jasným cílem pro vhození do odpadu. Naštěstí ale po dvou letech byl vytvořen End of Evangelion, který vše srozumitelněji (ne však úplně srozumitelně) vysvětlil. Celkové hodnocení 4/5*, snižuji hlavně kvůli konci a mnohokrát zbytečně opakovaných animací (opět v několika posledních dílech).(5.1.2010)

• - Ikari v japončine znamená "zlosť", "zbesilosť", alebo "nenávisť". (Flipper)

• - Seriál je plný náboženských symbolů a motivů, což vždy vedlo k spekulacím o jejich významu. Asistent režiséra Kazuya Tsurumaki tvrdí, že náboženské symboly byly vybrány jen proto, že vypadaly zajímavě, zatímco tvůrce a hlavní režisér Hideaki Anno se k tomuto nikdy nevyjádřil. (Zuzyzss)

• - Kanji použité v Shinjiho a Gendou-om priezvisku (Ikari) znamenajú aj slovo "Kotva". (Flipper)