Šinseiki Evangelion (TV seriál)

新世紀エヴァンゲリオン

Shin seiki Evangelion

Shinseiki Evangelion

Neon Genesis Evangelion

Animovaný / Akční / Drama / Psychologický / Sci-Fi

Japonsko, 1995–1996, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Tak tahle manga má vše, co si lze jenom přát... Ze začátku příběh, který vás nutí dívat se na další a další díly, abyste věděli, jak vůbec dopadne váš oblíbený hrdina a posledních pár dílů je to psychologické rozebírání jednotlivých postav, ve kterém se ze začátku člověk ztrácí, ale na konci je mu jasné jednání každé z hlavních postav... Vřele doporučuji...(18.8.2008)

Totální pecka, kterou pořád nemohu s klidným svědomím rozdýchat. NGE je esencí všech předností, jež jsem měl (zatím) možnost v anime žánru poznat. Psychologická jízda, která nezná své meze, nepárá se s divákem a naprosto geniálně mu dávkuje potřebné informace ve vší své proměnlivosti. A i když zamrzí, že všechen děj jde ke konci stranou, přesto se je jeho nedořečenost stává tím nejvýraznějším plusem a zároveň přímo "obohacujícím" zážitkem. Jednoduše geniální. 10/10 P.S. Už vím, kde scénáristé Ztracených brali svou inspiraci :)(3.6.2010)

Evangelion je jedno z těch velmi proměnlivých anime, kdy v průběhu se změní styl anime až v opravdu velké míře. Cca prvních deset epizod vás čekají především operace NERVu, kdy v hlavní roli Shinji Ikari s jednotkou 01 vyhrává a vyhrává. Poté se ale příběh více vyvíjí směrem na smysl toho všeho - minulost postav, jejich názory, Second Impact, první Anděl,... Již od začátku se ale rozhodně jedná o velmi zajímavou a povedenou podívanou, nad kterou jen musíte mít smysl pro mecha sci-fi a taky musíte nad vším přemýšlet, zvlášť v posledních dílech tvořených hlavně mindf*ck stylem. Velké zklamání celého anime je konec, který musel kvůli nedostatku financí GAINAXu být tak zhnusený. Celý konec (poslední dvě epizody) je jen směskou těžce pochopitelných a nesmyslných názorů, samostatně by byly jasným cílem pro vhození do odpadu. Naštěstí ale po dvou letech byl vytvořen End of Evangelion, který vše srozumitelněji (ne však úplně srozumitelně) vysvětlil. Celkové hodnocení 4/5*, snižuji hlavně kvůli konci a mnohokrát zbytečně opakovaných animací (opět v několika posledních dílech).(5.1.2010)

Dokud to byla jen mecha vybíječka, bylo to fajn. Když se začala vyjevovat ne zrovna příjemná minulost postav a začalo být jasné, že v NERVu něco smrdí, začalo mě to vážně zajímat. Když se seriál vydal vstříc konci, nechápala jsem, kde se tam bere to, co se tam bere. Shinjiho závěrečné (nekonečné) pitvání vlastní mysli proti předchozímu ději působí jako pěst na oko, skoro jakoby vyplynula na povrch zoufalost tvůrců, jak tohle vlastně ukončit. Bujaré vršení na sebe větiček, které mají budit dojem, že postava strašně dumá a hledá sama sebe mi přišlo v mnohem banální, kolovrátkovité a tím pádem zbytečné (aneb poslední dva díly mohly být shrnuty do 5 minut, v tom případě by se zbytečně neopakovalo několikrát řečené nebo ukázané a mělo by to jistě svou působivost.) S tou slavnou propracovaností postav to taky není nijak horké, vždyť seriál selhává už u základních lidských emocí (ve vypjatých situacích postavy jednají jednou tak, že máte pocit, že se vlastně nic neděje, podruhé propadají přímo panické hysterii). O nějaké hloubce se tady absolutně nedá mluvit (to už skoro vezmu na milost nudnou Lain, která má alespoň co říci...), ale to už tady rozebrali jiní a mnohem lépe než bych to dokázala já.(28.1.2009)

Konečně jsem se dostal k tomuto kultovnímu anime seriálu, ale přišlo mi, že zvěsti převyšují kvalitu samotného seriálu. Ze začátku snad nejde o nic jiného, než o souboje těch velkých "robotů" s anděly. Až pak časem (cca po první třetině) to začíná nabírat jiný spád, postavy začínají být propracovanější, na významu nabývá jejich psychologie. Takhle to pokračovalo k mojí absolutní spokojenosti (tj. na 5*) až k 24. dílu. Ale pak přišly dva poslední díly a "šokující pointa" (?), které můj dojem ze seriálu trochu zkazily... Nemůžu si pomoct, ale díly 25.-26. mi připadají jako psychologicko-filozofické šílenství. ____Po zhlédnutí alternativního konce End of Evagelion to těch 5* nakonec je.(22.3.2004)

• - Tri MAGI superpočítače - Melchior, Balthasar a Casper (Gašpar) - sú mená troch mudrcov (tiež nazývanými "magi") ktorí, podľa kresťanskej legendy naledovali hveizdu do Betlehema, aby požehnali a obdarovali novorodeniatko Krista. (Flipper)

• - Ikari v japončine znamená "zlosť", "zbesilosť", alebo "nenávisť". (Flipper)

• - Autor filmu Hideaki Anno se inspiroval svými depresivními pochody, kterými jednu dobu trpěl. (Andrew_Deer)