Zápisník alkoholičky

• Slovensko Zápisník alkoholičky (více)
Trailer 1

Celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se jako hrdinka mnohdy nepůsobí) je mladá maminka, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá autentická a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky. (Bontonfilm)

Trailer 1

Terezinka198

Škoda, že nebylo více scén z léčebny. Moc mě dějová linka rodiče-dcera nezajímala, to dítě tam bylo jenom, aby se působilo na city a byl přece "důvod" se léčit. Za mě bod dolů, protože to neustálé řvaní začalo velmi rychle štvát i mě. (Ukamenujte si mě, je mi to fuk.) Líbilo se mi však zakomponování "scén", kdy Tereza Ramba tvrdila, že nepila, že spadla, kdy zapomněla, že vaří a jenom usnula apod. a postupně se záběry konečně odkrývaly (scéna, jak vyhazuje lahve do kontejneru), jakoby sama začala vnímat trochu svůj problém ve chvíli, kdy už byl větší.. Samozřejmě její postupná proměna vzhledu byla v tu chvíli na místě. Srovnání s Úsměvy smutných mužů (které pořád považuju za nejlepší český film, co se alkoholu a celkovému boji proti tomuto "démonu" týče) se nabízí. Ale dělat ho nebudu. Ačkoliv mají podobné téma alkoholu a protialkoholní léčení, každý film ho pojal po svém. Bohužel, Tereza Ramba pro mě nebyla dostatečně přesvědčivá, aby ta její realita působila dostatečně syrově a odpudivě ani ve mně nevyvolala soucit. A i když nám v letním kině propršel skoro celý film a slyšet bylo jednu chvíli každé druhé slovo, odcházím s myšlenkou, že nebudu mít problém si film zase někdy pustit. To prohrabávání se lidskou psychikou mě hold baví. ()

ForGump

Asi už je čas s klidem vyhlásit Dana Svátka vůdcem nové české exploatační vlny. Zápisník alkoholičky totiž vykazuje veškeré znaky tohoto žánru a přesně na tyto filmy české obecenstvo slyší, kdy si může s tím popcornem v jedné ruce a deníkem Blesk v druhé vrnět nad utrpením druhého a říkat si jak je to strašné a ta Terezka jak to zahrála a to téma, to je dobře, že se o něm mluví. S posledním bodem mohu souhlasit, jenže pro mě většinou osvěta ještě neznamená automaticky palec nahoru danému filmu. A v tomto případě to neznamená tuplem. Tento film mi působil fyzickou nevolnost a to nikoliv jak je "nepříjemné" to, co se hrdince děje, ale z toho jak agresivně toho jejího utrpení zneužívá a řemeslně ještě vypadá jako něco televizního typu docureality na Primě. Je to opravdu otřesný zážitek, neumětelský na několika frontách, pseudoumělecký a herecky už za hranicí vkusu, kdy Tereza Ramba už předvádí něco, co mi připomínalo mentální a fyzickou prostituci. Ano i herečky v Hollywoodu občas předvádějí, nebo si dokonce produkují filmy, z nichž chtějí vytěžit Oscara, jako například Jessica Chastain, Margot Robbie, nebo Saoirse Ronan, ale opravdu to nedělají tímto ulepeným a neautentickým způsobem. V zápisníku alkoholičky zazní věta: Potřebuju odsud pryč, jinak tady umřu.. a mohu vám citlivějším na podobné nevkusné filmy slíbit, že to vykřiknete pravděpodobně taky. A je až kouzelné kolik vět z tohoto filmu demonstruje jak se člověk může u filmu cítit. 15% ()

oveckaoa

Tenhle film má podobný problém jak dvojka Gumpa obsahuje dobré téma, ale od určité doby zklouzne do monotónosti a pak už nemá co nabídnout navíc to končí nijak nevím jestli je to chyba knížky nebo režiséra Gump to zachránil tím, že nasadil novou linku tady to   zachránit nedokážou .  Ženská se vdá za chlapa s nímž má  děcko na svatbě se ožere a začne jí chutnat alkohol. Přestěhuje se k němu (proč nemohla k jejím rodičům film nevysvětlí) kde ji jeho matka nemusí. Chlap věčně pracuje a ona je na děcko sama a  začne chlastat ve velkém on to neřeší pak to začne řešit a  domluví jí  léčení. Tak se vyléčí a napíše o tom blog pak vystoupí v televizi dojde k smrti jedné postavy (tohle by mělo větší dopad na diváka kdyby ta postava měla více prostoru) a máme konec.  Nedozvíme se jestli se rozvedla jestli získala do péče to dítě ani jestli chodí s tím novým chlapem (možná je to chyba knížky nevím) . Na konci dostaneme feministické hovna , že čím dál více  ženských chlastá a měly by s tím něco dělat a psát na nějaký odkaz kde jim pomůžou chápu, že to psala ženská, ale lepší by byl dodatek , že alkohol zabíjí ročně tolik a tolik lidí a je  to nemoc třeba takhle to působí dojmem, že tu chlastají jen ženy .  P.s. Film na, který koukají ti jeho rodiče v televizi je Hodinu nevíš... (2009) P.s. Je škoda , že  film se nevěnuje tomu, že její otec byl alkoholik a mohla k tomu mít návyky od něho tohle tu je jen naznačeno 60 procent ()

DJ_bart

skvělý dokumentární portrét o českém národním sportu/prokletí nambr van a dysfučknosti tradiční rodiny o kterém by se mohly dělat nekonečný přednášky.... na můj vkus ale málo psycho a víc raw schyzo stylizace která by mentálně a tělesně nahlížela do hlavy hlavní (anti)hrdinky/alkoholičky alá Requiem za sen [absťáky a deliria jsou zde fakt sporadicky] by tomu vůbec neuškodila – na to je příběh moc "přímočarý". I tak jde ale bezpochyby o jeden z nejlepších českých filmů za tenhle rok. Tereza Ramba si svoji roli dává s neskutečným přehledem. Jo a cameo Martina Preisse extrémně cením.... [#LETŇÁK MB] ()

Jizni Tlapa

Je to rozhodně výjimka na domácí poměry! Tlak na stupňující se depresivní nádech je cítit od 1.minuty a obsazení vedlejších rolí né tak okoukanými tvářemi je příjemná změna.....hra světel a hudba pro mě pak největší zajímavostí ...vlastně tomu až na pár dějových abnormalit nemám co vytknout a po sakra dlouhé době mohu hodnotit ČR snímek 4kou... ()

• Natáčení trvalo tři měsíce, v Ústeckém kraji filmaři strávili 13 natáčeních dní. Vedle Dubice pracovali také v Ústí nad Labem, Mněteši na Roudnicku nebo Církvicích na Ústecku. Natáčelo se také v Praze a v Dobřichovicích, kde se filmaři na pár dní ubytovali v protialkoholní léčebně, kterou provozuje právě autorka knižní předlohy Michaela Duffková. Natáčení skončilo v červnu 2023. (rakovnik)
  • Film je natočen na základně knihy, kterou napsala Michaela Duffková a kde vypráví svůj příběh o své závislosti na alkoholu a složité léčbě. (Katka189)