• slovenský

Živý po smrti

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 1992, 110 min

• Morien

Film, který kvůli okaté hře na budoucnost působí daleko starším a béčkovějším dojmem, než tomu je ve skutečnosti. Jenom vrásčitý vzhled Micka Jaggera napovídá, že se nejedná o osmdesátá léta v jejich raném rozpuku, nýbrž o udýchaný "porevoluční" pokus vyrovnat se zdařilým sci-fi typu Hvězdná brána. Tento film uvádím záměrně, i když vznikl až dva roky PO uvedení Freejacka, protože některé trikové scény putování časem nebo prostorem přímo vyvolávají domněnku, že došlo k nějaké míře inspirace z jedné či druhé strany. Sice nevím, kdy přesně se Hvězdná brána natáčela, vím jen, že do kin šla 1994 a že mi rozhodně připadala skutečnější a uvěřitelnější než alobalová a papundeklová vozítka z Freejacka. Škoda, s tím hereckým ansáblem by se civilnější formou dalo z tématu vytřískat daleko víc.(14.6.2009)

Celkem solidní sci-fi, které má velmi dobrý nástup, ale postupně se utápí samo v sobě a moc se snaží o to, aby byl závěr překvapující, což se až tak nedaří. Z hlediska akčního je to lepší, ale opět platí, že tohle má vrchol tak někdy v první polovině, pak už zájem diváka začne klesat a není už tolik o co stát.(30.10.2015)

Rok 2009? Hmm... Vážně? Budu-li to brát jako vtip, pak ano. Navíc, kde jinde uvidím pospolu Anthonyho Hopkinse, Micka Jaggera a Davida Johansena z New York Dolls? Jako teenagerovi se mi to líbilo. Tudíž zcela subjektivních, sentimentálních a "přestřelených" 2,5*. Jak jsem řekla jinde & jindy: Některé filmy vám přirostou k srdci. Takže další guilty pleasure na seznamu...(28.7.2010)

V roce 1991 se parta příznivců (takhle to zní líp než pošuků bez talentu, ale s nadšením pro věc) sci-fi rozhodla prorazit se svou vizí blízké budoucnosti roku 2009 ve filmu. Jejich nápad, že v budoucnosti budeme moci těsně před smrtí konzervovat svůj mozek v jakési bance a pak za pomoci jakési speciální techniky najít v minulosti volné tělo, které právě zemře (když jsme v budoucnosti, tak samozřejmě víme KDY zemře), abychom pak mohli náš mozek/duši přenést do daného těla z minulosti a žít nerušeně dál, budiž k scénáristické cti. Protože on jediný vyznívá v téhle sci-fi jako myšlený vážně a z jeho potenciálu by se dalo vytřískat i víc mravního zamyšlení/poselství. Jenže to by bylo příliš vážné a druhoplánové, což autoři nechtěli a ani se o to nesnažili. Takže na nějaký ucelený obraz budoucnosti můžeme zapomenout...i když na nás sem tam pomrkne věta: “Proberu to s evropským prezidentem.“ nebo ony videohovory (dnes už uskutečnitelné, v roce 1991 fantasmagorie), které dávají tušit o jisté snaze. Jsou to však jen výkřiky do temnoty hyperprostoru, stejně jako všechna akce filmu. Což mi připomíná dvě věci. První jsou dekorace, na které evidentně nebyly prachy, takže jediné, co si užijeme z hi-tech moderností jsou auta, s postmoderním designem želvy, u nichž sem se divila, že vůbec drží na silnici. Druhá se akce dotýká nepřímo - jde o akci v ději - vše se děje jak by mělo podle starých žánrových klišé, a když se to tvůrcům začne zdát až moc ohrané, tak nechají postavy dělat úplný opak, než divák očekává. Ne z důvodu OPODSTATNĚNÉHO momentu překvapení, ale jednoduše proto, že to tady ještě nebylo. A tak uvidíte jeptišku s brokovnicí, věštce požírajícího krysí maso a pravý mnoho odhalující "neočekávaný" happyend. Nejlíp to na konci vystihne sám Mick Jagger: „Byl vedle jak ta jedle.“ Ha, a Jagger mi připomíná, že tam taky někdo hraje. Osobně se divím, jak tam nahnali Hopkinse, u Jaggera se nedivím vůbec, protože ten tam se svou konstantně napuchlou pusinou zapadá stejně jako zbytek hereckého ansáblu. Když budu pokračovat dál, určitě se budete, vy co si to čtete, divit, prečo teda za tak mizerný film ***? Na vysvětlení si musíte počkat ještě pár řádků... Před koncem se jako poctivý komentátor-amatér navrátím na začátek, abych naklovla ještě ty inspirativní filmy, ze kterých Freejack občas něco naznačí (s poctivým důvodem jejich oslavy než plagiátorství, doufám) : Star Wars a 2001 - Vesmírná odysea. Když se pak teda opět neočekávaně a nesmyslně objeví ve filmu Einsteinova hláška: „Imaginace je důležitější než znalosti.“, tak je v naprostém odporu s filmem samotným, protože bez oněch znalostí kultovních sci-fi, by byli tvůrci Freejacka se svou imaginací v...namydlení. A to je vše, přátelé. Aha, vy ještě pořád trváte na tom vysvětlení líbivosti. Tak dobře. Freejack u mě osciluje mezi jemu podobnými podivnostmi jako ExistenZ a Dogma, které se mi taky líbili, přes jejich podprůměrné duchovní hodnoty. Neberu totiž tyhle filmy vážně (dá se to vůbec?), takže u nich zůstává pouze ta funkce pobavení a ulevení smyslům/mozku od logičnosti. Někdy si musí člověk intelektuálně zahnít a je lepší, když to uskuteční u filmu, co si na nic nehraje, než u pokrytecké plytkosti.(26.7.2006)

Kritiky se střídaly v názorech jako noc a den, takže jsem se rozhodl udělat si obrázek o tomhle filmu sám a šel jsem na něj do kina. Výsledek mě docela mile překvapil. Je to sice vpodstatě jen scifácké béčko s několika zajímavými osobnostmi v titulních rolích, ale dějově (byť není zápletka nijak zvlášť originální) je tenhle film zvládnutý slušně, a i přes "černobílost" charakterů lze říci, že nikdo z herců vyloženě nezklamal. A pokud čeká někdo alespoň záplavu triků, bude zklamán, protože tenhle film na nich rozhodně nestojí.(18.4.2003)

• - Volná adaptace sci-fi románu Roberta Sheckleyho Nesmrtelnost, s.r.o., vydaného v roce 1958. (Fingon)

• - Juliu mala pôvodne hrať Linda Fiorentino, bola však nahradená herečkou Rene Russo. (beso74)

• - Keď Alex (Emilio Estevez) uteká po návšteve starého bytu Julie (Rene Russo), digitálny bilboard "Welcome to New York" ukazuje, že je štvrtok 23.11.2009. Tento deň však vyšiel na pondelok. (beso74)