Svědomí

(TV film)

Vynikající právník Anthony Hopkins, který ale ne vždy používá čisté metody, uvažuje, jak zabít svou ženu. Netuší ovšem, že i ona má podobné myšlenky... Obratný právník Arthur Jamison je pověstný tím, že při obhajobě ne vždy používá nejčistší metody. Už delší dobu uvažuje o tom, že zavraždí svou manželku, která se s ním chce nechat rozvést. Dala mu totiž jasně najevo, že přestože podepsali předmanželskou smlouvu, podle které jí nic nepřipadne, udělá všechno pro to, aby získala co nejvyšší vyrovnání. Jedna z možností se nabízí hned po projevu na promoční večeři. Jamison by se vrátil domů, dělal by hluk, takže žena by vzala v zásuvce nočního stolku revolver a sešla dolů. Jamison by naaranžoval vloupání, do tapisérie visící na zdi zabalil několik cenností a manželku zastřelil. Je přesvědčený, že vina padne na neznámého lupiče. Jako obezřetný právník se Jamison vždy snaží vzít v úvahu veškeré okolnosti a v duchu inscenuje svůj vlastní proces, v němž se obhajuje proti prokurátorovi a pokouší se najít všechny případné slabiny svého plánu. I na falešném vloupání najde několik vad a přemýšlí tedy o jiných možnostech... V úvahu by mohla připadat i nehoda Louise na jejich opuštěné chatě. Tam by mohl uvolnit už tak chatrné schody, vyšroubovat žárovku a telefonicky požádat Louise, aby mu něco našla ve sklepě. Pád ze schodů by jí mohl přivodit smrt, jenže – to není tak docela jisté. Další možností by byl požár, ve kterém by uhořela, případně jiná nehoda, například kdyby Louise přejelo špatně zajištěné auto na svažitém terénu před chatou. Všechny možnosti Jamison pečlivě probírá a v duchu svádí souboj s prokurátorem, který se ho snaží usvědčit... Pak se jednoho dne nečekaně objeví mladá sousedka Jackie Willisová. Už osm měsíců je jeho milenkou a teď se přišla podívat, jak vypadá jeho žena. Vymyslí si pohádku o tom, že ztratila klíče od domu dalších sousedů Starkových, kterým zalévá květiny. Jamison se ji snaží co nejrychleji dostat z domu a přitom ho napadne varianta, že by je žárlivá Louise nechala sledovat a zjistila, že jsou milenci. Nebo by naopak mohla Jackie sledovat Louise, protože s ní chce mluvit. Jamison už má sice další milenku, Kanaďanku Gail, to ale žádná z obou žen dosud neví. A dál rozvíjí teorii, že by se obě ženy setkaly, Louise by Jackie řekla o dopisu, který napsala prokurátorovi. V něm popsala jeho nečisté metody při obhajobě klientů a označila ho za viníka, pokud by se jí něco stalo, a následně uložila dopis do bezpečnostní schránky v bance. Až by Louise Jackie vylíčila skutečný charakter slavného právníka a ubezpečila ji, že ani po její smrti si ji rozhodně nevezme za ženu, obě ženy by se jaly plánovat jeho vraždu. Jackie vymyslí plán, v němž by Louise poskytla alibi na dobu vraždy – a vše by vypadalo tak, že se Jamison sám zastřelil, když mu žena do telefonu řekla, že se s ním rozchází. Pak se ale ke všeobecnému údivu objeví Arthur: Louise drží v ruce revolver a míří na něj. Arthur začne s oběma ženami probírat jejich plán na svou vlastní vraždu a upozorňovat je na jeho slabiny. Zejména Louise se mu tak podaří znervóznit na nejvyšší míru. Jamison by dokázal, že ho žena nejprve chtěla otrávit, a nakonec vytáhne poslední trumf: celý jejich rozhovor si právě nahrál. Pak se začne s Louise o revolver přetahovat, vyjde rána a manželka padá mrtvá k zemi. Teď je ovšem třeba zajistit si svědectví Jackie, která u soudu potvrdí, že šlo o nehodu. Jenže milenka by nemusela chtít svědčit a navíc její svědectví by nebylo důvěryhodné. Ještě štěstí, že se nic takového nestalo a Louise stále ještě žije. Jenže Jamison nemyslel na jednu důležitou okolnost – ve svých plánech silně podcenil ženy... (oficiální text distributora)

Gemini

Lehce přetažená, ale vydařená konverzační kriminálně-soudní napínárna bez skutečné soudní síně. On si totiž jaksi vystačí jen Sir Anthony se svou představivostí. Film jako takový stojí na jeho hereckém výkonu (možná trochu i výkonech), a Blythe Danner se Swoosie Kurtz mu mohou jen přihrávat, byť mají své dosti důležité dějové úlohy. Rozhodně nejde o ztrátu času, byť s ohledem na závěr, který nebyl moc podle mého vkusu, se znovu dívat nebudu. Celkově dávám 70%. ()

LiVentura

Dobře vystavěná komorní hra před filmovými kamerami se skvělým A. Hopkinsem. Dobrá cílená mysteriozita dokreslená hudbou a slušivá pointa snímku. Zásluhou snad dvou velkých amer.producentů své doby v oblasti krimi, pánů Wilkinsona a Linka, kteří stáli např. za Colombem. ()

Pepinec

Nevím, zdá má film svou divadelní předlohu. Každopádně díky umnému zpracování působí jako plnohodnotný film. Pasáže, ve kterých drží iniciativu Anthony Hopkins, jsou skvělé. Skvělé! Tempo klesá, když jsou ke slovu připuštěny Blythe Danner a Swoosie Kurtz, kteréžto zcela nestíhají svého kolegu. V konečném vyúčtování je ovšem Svědomí doporučeníhodný snímek, zejména pro milovníky právnických kliček a hypotéz. ()

Aky

Drama pro dva herce v jednom domě, což samo o sobě už je pro autory těžký úkol. Po formální stránce dokonale vystavěný příběh, výtečně zejména Hopkinsem zahraný, čímž se značně vyrovnává jeho trošku nedostatečná hloubka. ()

Snorlax

Několik velmi vtipných plánů na dokonalou vraždu, senzační Hopkins, velmi zdařilá hudba, to vše smixováno do jednoho filmu. A je z toho kvalitní televizní inscenace, která hrdě strčí do kapsy kdekterý netelevizní film s astronomickým rozpočtem. Pravda, většinu kvality obstarává Anthony Hopkins. ()

Caszidy

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá - Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne - Kdo s čím zachází, tím taky schází. Všechny tyhle přísloví by se daly s čistým svědomím použít jako charakteristika tohoto snímku a hlavní postavy, jak jinak než dobře ztvárněné Anthony Hopkinsem. Vcelku příjemná detektivka na jedno zhlédnutí. ()

Martin741

Hlavne je to ukecana drama, na mna je tam az prilis vela pravnickych reci. takto, ja nie som pravnik, v prave sa nevyznam a vlastne sa vyznat v prave nechcem. Hopkins by ovsem takyymiti konzervackami v zivote neprerazil  : 45 % ()

Kity162

Jak říká táta, že je skvělý přemýšlet, ale někdy pak člověk jenom přemýšlí a nečiní, a to už tak dobrý nebývá. ()

Courtemanche

Typický Anthony Hopkins, jen z toho všeho vyjet. A hlavně trpělivost. A delší text distributora jsem nikdy v životě nečetl. Až se divím že nezkopírovali sem komplet celý scénář. ()

farmnf

Že je herec Hopkins skutečným famózním hercem již vím dávno. Zde mi filmaři naservírovali dílo sice zajímavé. plné zhodnocení talentu tohoto muže. Já sám také přemýšlím, jak se zbavit své ženy. Právník nejsem. Celé tohle dílko bylo ale tak nezajímavé a obyčejné, že jsem přitom usnul. Je to asi tím, že jsem zamlada hltal švédské detektivky, Chandlera, a spisovatele na které si nevzpomenu. Tady jsem nenašel žádné poselství, žádnou novou inspiraci a proto jsem asi usnul. ()

Krosmen

Hopkins je vynikající a je to dobrá konfrontace ženského a mužského myšlení. Líbily se mi prostřihy představ a skutečnosti a především skvělá Hopkinsova argumentace. Pokud jde konec trošku mě zklamal, ale dojem z celku nepokazil ()

LEATHERFAC

Bohužel velmi velmi slabé. Dvě hvězdy za úvodní proslov na přednášce, za hudbu a vtipné rozuzlení. Jinak ale bohužel 90 min. nudy. Ani Anthony to nezachránil, byť se snažil jak mohl. ()

wosho

Překombinovaný scénář, nevýrazná a unylá televizní režie a děj spíše vhodný na divadelní prkna na jedné straně. A na té druhé mladý Sir Anthony Hopkins co hraje tak lehce a při tom z něj nelze odvrátit zrak. Nebýr jeho, jednalo by se o zcela bezvýznamné dílko, ale jakmile obsadite herce takého formátu, hvězdičky letí strmně nahoru. ()

sona123

Kolumbovský film (začátek úplně, dobové kulisy, oblečení, styl vyprávění), který stojí na Hopkinsovi. Je famózní. Řekla bych, že tu předvedl daleko lepší výkon, než v Jehňátkách. Film je plný zvratů, až do samého konce, i když se asi dá tušit, jak to celé dopadne, ale o tom to není. Vynikající scénář. Nízkorozpočtový film a jakou parádu udělá. ()

zahadum

Vďaka Hopkinsovmu dokonalému hereckému podaniu v podstate dvojúlohy je tento malý televízny film zaujímavý počin ktorý vyžaduje dobrú pozornosť diváka. Scenár je mierne komplikovaný čo sa mi páčilo boli Hopkinsové rozhovory so svojím druhým ja ktoré mu robilo oponenta v plánovaní dokonalej vraždy. ()

Bobšule

Navzdory excelentnímu výkonu mého veleoblíbeného Toníka mě snímek příliš nezaujal. Nejsem divák libující si v právních kličkách a právě jejich delikátní rozmotávání je hlavní pointou děje. Jediné, co mě potěšilo, byl proto sice od prvníhookamžiku předvídatelný, leč přesto vděčný závěr, kdy veškeré kličky s brutální přímočarostí rozetne nakonec manželka hlavního postavy. ()

E lan

Zajímavé televizní dílo s vynikajícím Hopkinsem v hlavní roli a velmi zdařilým příběhem plným zvratů. I v pozdní noční hodinu film nenudí a to je na toto komorní drama co říct. ()