Svědomí (TV film)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1985, 91 min

David Greene

Stevan Larner

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá - Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne - Kdo s čím zachází, tím taky schází. Všechny tyhle přísloví by se daly s čistým svědomím použít jako charakteristika tohoto snímku a hlavní postavy, jak jinak než dobře ztvárněné Anthony Hopkinsem. Vcelku příjemná detektivka na jedno zhlédnutí.(18.4.2011)

Příjemné překvapení a celkem solidní povyražení, mě tento snímek připravil. Greene velmi slušně pracoval a výsledek se dostavil. Z tv formátu dosáhl takřka filmových kvalit, ačkoliv jsme se v drtivé většině pohybovali v interiérech. Kamera byla nápaditá, kvalitní střih a rozumě vybraná doprovodná hudba ve velké míře film podpořila, co do kvalit se týče. Scénárista dokázal vzít své myšlenky řádně do ruky a na jeho díle je to značně pozorovatelné. Dialogy, i přes dabing, mají smysluplný obsah, fungují dobře a jsou (možná až moc) logické. K jejich nedostaku vyzdvihávám skutečnost, že i přes neskutečný počet vět, nedovolují postavám se příliš emočně rozvinout, a nemilosrdně děj i zmíněné charaktery lidí, ženou kupředu. První a třetí třetina snímku je bezdebat silnější oproti prostřední. Po velmi slušném rozběhnutí v počátku, se děj mírně rozkližuje a vypadává z kolejí, což nepříjemně působilo na mou pozornost. ovšem ne v takové míře abych přepnul program. Příběh i tak byl pořád zajímavý, a odvděčil se mě méně průhledeným koncem a důstojným závěrem. Nejvíce viditelné práce odvedl Hopkins se svým velmi dobrým výkonem. Jeho oči fungují dobře, a nejen ony, ho řadí do kategorie vyjímečných herců dvacátého a jednadvacátého století. Herecký projev měl uspokojivý a dokázal neustále upoutávat mou pozornost. Jeho filmová žena už takové příčky nedosahovala. V konečném výsledku se snímek nepravidelně motá kolem třech a čtyřech hvězdiček a to je hodnocení více dobré.(5.2.2010)

Kolumbovský film (začátek úplně, dobové kulisy, oblečení, styl vyprávění), který stojí na Hopkinsovi. Je famózní. Řekla bych, že tu předvedl daleko lepší výkon, než v Jehňátkách. Film je plný zvratů, až do samého konce, i když se asi dá tušit, jak to celé dopadne, ale o tom to není. Vynikající scénář. Nízkorozpočtový film a jakou parádu udělá.(21.8.2011)

Navzdory excelentnímu výkonu mého veleoblíbeného Toníka mě snímek příliš nezaujal. Nejsem divák libující si v právních kličkách a právě jejich delikátní rozmotávání je hlavní pointou děje. Jediné, co mě potěšilo, byl proto sice od prvníhookamžiku předvídatelný, leč přesto vděčný závěr, kdy veškeré kličky s brutální přímočarostí rozetne nakonec manželka hlavního postavy.(23.2.2010)

Překombinovaný scénář, nevýrazná a unylá televizní režie a děj spíše vhodný na divadelní prkna na jedné straně. A na té druhé mladý Sir Anthony Hopkins co hraje tak lehce a při tom z něj nelze odvrátit zrak. Nebýr jeho, jednalo by se o zcela bezvýznamné dílko, ale jakmile obsadite herce takého formátu, hvězdičky letí strmně nahoru.(19.4.2011)