Na území dnešní Kalifornie bojoval před lety proti bezpráví španělských kolonizátorů legendární hrdina Zorro. Muž s černou maskou přes oči a zastánce chudých byl ve skutečnosti ctihodný a zámožný Don Diego de la Vega (Anthony Hopkins). Královský místodržící Don Rafael Montero (Stuart Wilson) naneštěstí krátce před pádem španělské krutovlády odhalil Zorrovu identitu. Při dramatickém střetnutí tragicky umírá Vegova milovaná manželka a krutý Montero si odváží i jeho malou dcerku Elenu. Ctihodný Don Diego de la Vega alias obdivovaný a milovaný Zorro mizí na dlouhých dvacet let v temné vězeňské kobce. Uplynulo dvacet let. Don Montero se vrací do Kalifornie. Chce tu založit nezávislou republiku a hlavně vydrancovat nově objevené zlaté doly. De la Vega hnán touhou po pomstě prchá z vězení a přijímá za svého žáka buranského zlodějíčka Alejandra Murietu (Antonio Banderas), který mu kdysi před dvaceti lety jako malý chlapec zachránil život a nyní utápí svůj žal nad ztrátou bratra kde jinde než v alkoholu. De la Vegu a Murietu, minulého a budoucího Zorra, spojuje kromě náklonnosti k chudým i nenávist ke společnému nepříteli - Alejandrův bratr totiž zemřel rukou jednoho z Monterových hrdlořezů. Ovšem dříve než okusí sladkou pomstu a zachrání pracovitý lid Kalifornie před nástrahami proradného Montera, čeká na oba nejedna náročná zkouška. Mladý Alejandro se musí zdokonalit v boji i ve společenském chování a de la Vega se musí znovu vyrovnat se ztrátou své dcery, která přijela do Kalifornie s Monterou a považuje ho za svého otce... (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $95miliónovTržby USA $94,095,523Tržby Celosvetovo $250,288,523║ úžasne spracovaný dobrodružný film, ktorý má patričnú ľahkosť, zábavnosť, dobré obsadenie, dokonalú kameru, hudbu a akciu, veľkoleposť, filmový klenot a režisér Martin Campbell v plnej sile /videl v kine 2x: 100%/ ()

B!shop

Tohle se Campbellovi fakt povedlo. Je dobre, ze tu je nakej "komplikovanejsi" dej, protoze udelat film jako dil serialu by moc v pohode asi nebylo, nastesti si to tvurci uvedomili a vymysleli solidni pribeh. Obcas to sice krapet prehanej s vtipnejma scenama, sem tam to je sice zajimavy osvezeni, ale obcas to rusi, nastesti vetsinu casu je film napinavej, sviznej a chytlavej. Co se tyce Banderase, ten se do role naprosto perfektne hodil a zvladnul to hodne dobre, Hopkins ma sice na konte lepsi vykony, ale taky slusny a Zeta-Jones je tady nadherna. Je sice fakt, ze by se film dal krapet zkratit, v druhy polovine je sem tam hluchy misto, ale rozhodne nemuzu rict, ze bych se nudil a tech 140 minut uteklo docela rychle, navic ma film perfektni hudbu a choreografii souboju. Lepsi 4*. ()

Gemini

Proč mě větší kočka než Rachel Weisz a elegantní černá maska, plášť a ostře nabroušený kord nepřesvědčí, že je tohle větší nářez než Mumie? Možná na tom má svůj podíl i fakt, že je tenhle film pokračováním osudů původního Zorro Mstitele, které si autoři vykonstruovali tak tragicky, že se tomu budu vždycky zdráhat uvěřit. Prostě tohle neberu a nazdar. A nahrává mi i to, že originalita se tu nekoná ani v náznaku, všechno je jenom (drahé) řemeslo. Proč bych se na to tedy potom díval, když nad Catherine - byť bez korzetů apod. - můžu lépe slintat u Ocean's Twelve nebo Chicaga?;) 60% za lehké a vtipné výkony dvou Tondů. 60% ()

Dever

Soundtrack James Horner: 1. The Plaza of Execution (Instrumental) ,2. Elena and Esperanza (Instrumental) ,3. The Ride (Instrumental) ,4. Elena's Truth (Instrumental) ,5. The Fencing Lesson (Instrumental) ,6. Tornado in the Barracks (Instrumental) ,7. The Confession (Instrumental) ,8. Zorro's Theme (Instrumental) ,9. The Mine (Montero's Vision) (Instrumental) ,10. Stealing the Map (Instrumental) ,11. Leave No Witnesses... (Instrumental) ,12. Diego's Goodbye (Instrumental) ,13. I Want to Spend My Lifetime Loving You (Duet with Marc Anthony), ()

tron

Tento film zbožňujem odkedy som ho v roku 1998 videl v kine. Okúzľujúce hollywoodske vysokorozpočtové dobrodružstvo zručného Martina Campbella sa nehanbí za to, že pochádza z veľkoprodukcie Stevena Spielberga a občas naňho dokonca priamo odkazuje (nevydarený skok na koňa z INDIANA JONESA A POSLEDNEJ KRIŽIACKEJ VÝPRAVY). Nadpriemerne zvládnutá akcia, bombastická výprava, parádne masové scény, veľkolepá hudba, šarmantné herecké obsadenie (bradatý švihák Banderas, vlasatý mentor Hopkins, krásna Zeta-Jones, vždy cool L.Q. Jones), svižné tempo, silné zlo (Stuart Wilson zo SMRTONOSNEJ ZBRANE 3 a jeho úchylný pomocník Matt Letscher) a výborné scény (šermovanie v stajni, tanec). ()

• Antonio Banderas (Zorro) trval na tom, že všetky kaskadérske kúsky bude robiť on sám. Dablér bol použitý len pri scéne, kde Zorro zoskočil z koňa a kopol strážcu počas naháňačky v stajni. (HelenOfTroy)
  • Raul Julia bol prvou voľbou tvorcov na rolu Diega de la Vega, ale zomrel skôr než sa film začal natáčať. (HelenOfTroy)
  • Skladbu „I Want to Spend My Lifetime Loving You“ pro závěrečné titulky nazpíval Marc Anthony a Tina Arena. (bearmeedek)