Film nakrútený podľa rovnomenného románu Grahama Greena. Príbeh francúzskeho advokáta Chavela, ktorému hrozila počas II.svetovej vojny poprava - každý desiaty väzeň, väznený nacistami v okupovanom Francúzsku v istom väzení, sa mal ocitnúť pred popravčou čatou. Bohatý Chavel ponúkne svoje peniaze inému väzňovi, ktorý sa postaví na jeho miesto. Na konci vojny sa Chavel vráti domov. V dome teraz býva sestra popraveného väzňa, Theresa. Čaká tam na toho, kto nepriamo zavinil smrť jej brata. Theresa však nepozná Chavelovu identitu a pozve neznámeho do domu, aby tam robil domovníka... (oficiální text distributora)

dobytek

Čekal jsem drama z nacistickýho vězení a on se ve vězení odehrává jen začátek. Ta úvodní část se mi ještě docela líbila, ale od chvíle, kdy se hlavní postava z vězení dostane, jsem měl pocit, že se koukám na nějakou telenovelu. Anthony Hopkins sice nezklamal a celkem se mu dala jeho postava uvěřit, ale on sám nemoh celej film zachránit. ()

Aky

Když něco napíše Graham Green a potom to zahrají A. Hopkins a D. Jacobi, musel by zbytek týmu mít velikou smůlu, aby se to nepovedlo. To se tady ale nestalo. Film se téměř neodchyluje od novely, což mu velice sluší. Uchovává si tajemno, napětí i neustále přítomné etické otázky prorůstající až do dřeně psychologie postav. ()

nascendi

Na tento televízny film som bol zvedavý najmä pre sira Anthonyho Hopkinsa a Kristin Scott Thomas. Moje očakávanie ešte zvýšil Graham Greene, ktorý sa objavil v úvodných titulkoch. Začiatok ma uchvátil, pretože údel rukojemníkov ma nikdy nenechá pokojným. Aj zúfalý pokus o uniknutie osudu ponúkal veľké možnosti na rozvíjanie zaujímavého príbehu. Bohužiaľ. Dočítal som sa, že režisér sa neodchýlil od Greenovej predlohy, takže mi svojou prekombinovanosťou a neuveriteľnosťou prekáža už ona. Obaja herci, na ktorých som bol zvedavý, ma nesklamali. K tomu možno pridať dobrú hudbu, výpravu a najviac tri hviezdičky za nenaplnené očakávania. ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Anthony Hopkins, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Derek Jacobi ()

majo25

Hopkins je síce ťahákom a zápletka sa rozvíja celkom zaujímavo, ale zhruba od polky filmu som mal dojem, že je to celé nedotiahnuté. Aby si solventný inteligent nenárokoval svoj majetok späť obhajujúc svoj jediný moment zbalelosti či skôr poklesok hrdosti a robil sluhu vo vlastnom dome, sa mi zdá až príliš. Nepôsobí to vierohodne. Prílišné ťahanie za nitky etiky v tom čase určite nebolo prvoradé, a možno ani druhoradé. Ale na televízny film to viac ako ujde, aj keď tú "televíznosť" a teda menšiu výpravu z toho citiť. ()