Desátý muž (TV film)

• slovenský

Desiaty muž

Drama / Válečný

USA, 1988, 100 min

A vraj za peniaze sa neda kupit vsetko.Ale s tym pocitom,ze niekto zomrel miesto mna by som nechcel zit.(13.5.2009)

Na tento televízny film som bol zvedavý najmä pre sira Anthonyho Hopkinsa a Kristin Scott Thomas. Moje očakávanie ešte zvýšil Graham Greene, ktorý sa objavil v úvodných titulkoch. Začiatok ma uchvátil, pretože údel rukojemníkov ma nikdy nenechá pokojným. Aj zúfalý pokus o uniknutie osudu ponúkal veľké možnosti na rozvíjanie zaujímavého príbehu. Bohužiaľ. Dočítal som sa, že režisér sa neodchýlil od Greenovej predlohy, takže mi svojou prekombinovanosťou a neuveriteľnosťou prekáža už ona. Obaja herci, na ktorých som bol zvedavý, ma nesklamali. K tomu možno pridať dobrú hudbu, výpravu a najviac tri hviezdičky za nenaplnené očakávania.(25.7.2011)

• danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Anthony Hopkins, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Derek Jacobi(2.3.2009)

Když něco napíše Graham Green a potom to zahrají A. Hopkins a D. Jacobi, musel by zbytek týmu mít velikou smůlu, aby se to nepovedlo. To se tady ale nestalo. Film se téměř neodchyluje od novely, což mu velice sluší. Uchovává si tajemno, napětí i neustále přítomné etické otázky prorůstající až do dřeně psychologie postav.(23.5.2009)

• dobytek

Čekal jsem drama z nacistickýho vězení a on se ve vězení odehrává jen začátek. Ta úvodní část se mi ještě docela líbila, ale od chvíle, kdy se hlavní postava z vězení dostane, jsem měl pocit, že se koukám na nějakou telenovelu. Anthony Hopkins sice nezklamal a celkem se mu dala jeho postava uvěřit, ale on sám nemoh celej film zachránit.(17.12.2011)