Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Josef K. se jednoho dne probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nikdo mu neřekne, z čeho je obviněn a proč mu nakonec i přes neznámé obvinění dovolí žít na svobodě. Josef K. se snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si vůbec odvážil pomyslet ... Film byl natočen podle nedokončeného románu Franze Kafky Proces, a zahráli si v něm i čeští herci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zdařilá anglosaská adaptace proslulého Kafkova románu citlivě pracuje s pražským géniem loci i řadou českých herců. Už poznání, že pražské sociokulturní souřadnice bylo pro britské tvůrce nepostradatelným východiskem při jejich výchozích úvahách, stojí minimálně za zmínku. K pojetí i vyústění filmu je sotva co dodat. Poněkud překvapuje poměrná délka a určitá rozvleklost děje. Ale i tak je film mimořádně zajímavý a divácky vděčný. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Možná je to ostuda, ale slavný Kafkův Proces jsem do dnešního dne nečetl, a snad i proto, že mi chybí srovnání s literární předlohou, jsem byl z filmové podoby docela nadšený a v první chvíli jsem pod dojmem absurdních dialogů a atmosféry křivolakých pražských uliček, pavlačí a historických chodeb a sálů Malé Strany uvažoval o pěti hvězdičkách. Později jsem porovnal tenhle kousek s atmosférou jiných, podobných filmů a přece jen jsem slevil, ale i tak musím říct, že se mi film líbil, a kdyby se v něm vyskytovalo víc dobrých hereckých kreací, tak bych se k pěti hvězdičkám přiklonil. Nejlepší z toho použitého hereckého ansámblu byl Hopkins v roli nesmlouvavého a přitom záhadného kněze. Z námětu se asi dalo vytěžit víc, ale i tak je to solidních 80 %. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Divnej a zajimavej film. Knihu jsem necet, ale tak zhruba sem vedel, o co ma jit, takze me v zaveru neprekvapilo, ze se nevysvetli, z ceho byl obvinen, ale stejne mi konec prisel takovej divnej, uspechanej a ne moc navazujici na predchozi deni. V podstate v momente, kdy na scenu prijde Hopkins, coz je nakejch 20 minut pred koncem, je uz film slabsi, ale jinak je fakt zabavnej, napinavej a zajimavej. Tim nechci shazovat Hopkinse, on byl super, pripomnel mi Hannibala, jen uz proste v zaveru tu neni tak pekna atmosfera. Co se tyce MacLachlana, tak je tady fakt dokonalej, nechapu, proc neni obsazovanej castejc. Ale asi nejvic me potesil Molina, ten byl genialni. A dokonce ani cesky herci tu nepusobi rusive, jen si tvurci meli ohlidat ty moderni cedulky s cislama domu na ulicich, to primo bylo do oci. No a jeste musim pochvalit hudbu a jednoduse pusobici kulisy, ktery pekne dokreslovali atmosferu. I pres ten slabsi konec jsem se dobre bavil a jedna se urcite o zajimavej film, kterej stoji za skouknuti. ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Námět by se dal zpracovat i lépe, ale myslím, že tohle se celkem povedlo. Film působí jaksi divně, což jistě má. Trochu jsem se obával, že se u toho budu nudit, ale nebylo tomu tak ani na chvilku a těch 120 minut mi uběhlo docela ryhle. Kyle MacLachlan zahrál Josefa K. výtečně. Prostředí Prahy a přítomnost českých herců bylo příjemné. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Zvláštní. Adaptace Kafky, v Kafkově Praze natočena, pražskými herci zčásti obsazena, přesto postrádající onu magickou ingredienci. Onen čtvrtý rozměr, který vnímáme šestým smyslem. Nezodpovězené otázky a hrdina typu „tabula rasa“ jsou jenom polovinou úspěchu. David Hugh Jones, nenápadný, vesměs televizní režisér, jenom otrocky „přepisuje“ knihu do filmové podoby, bez zjevné snahy o osobní autorský vklad. Jeho statická, takřka divadelní režie, podráží nohy Kyleu MacLachlanovi, jenž hraje seč mu plíce stačí, i Anthonymu Hopkinsovi v epizodní, leč důležité roli. Není snadné dokoukat Proces do konce, leč právě ke konci začíná nabírat grády a odrazuje vás od koncentrace veškeré pozornosti na jakoukoliv jinou činnost. Ale zase nečekejte nějaký strhující thriller, v tom nejvypjatějším momentu Josef K. prudce odhodí pár listů papíru. :-) 55% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení v roce 1992 probíhalo v Praze a Kolíně. Agentura Unifis začala v Kolíně masově nabírat desítky komparzistů. Při přípravných pracích řemeslníci mohutně kamuflovali léta neudržovanou a rozpadající se synagogu tak, aby ve filmu působila „jako nová“. V Kolíně se natáčelo na třech místech  – v synagoze, v ulici Karoliny Světlé (tři tamní polorozpadlé domy dostaly vývěsní štíty a změnily se v obchody) a v tehdy ještě nepřístupném průchodu s křivou dřevěnou podlahou mezi Rubešovou a Mostní ulicí, kde filmaři „postavili“ kovárnu. Během natáčení v „kovárně“ byla kvůli potřebnému tichu v přilehlé Mostní ulici zastavována nejen doprava, ale i ženy v příliš klapajících vysokých podpatcích. Největší hvězda filmu Anthony Hopkins se v Kolíně neukázal, lovci autogramů ho zastihli až v navazujícím natáčení v Kutné Hoře. V Kolíně ale několik scén točil Kyle MacLachlan. Přestože „na place“ bylo fotografování přísně zakázáno, fotograf Radek Tomek ho zvěčnil u synagogy během natáčecí pauzy s lahví coly v jedné a táckem s párkem, chlebem a hořčicí v ruce druhé. (jitounek)

Reklama

Reklama