poster

Maryška (TV film)

Drama

Česko, 2003, 52 min

 • Lish84
  **

  Vezměme to popořadě: scénář není špatný, Sabina Remundová (scénáristka a režisérka zároveň) viditelně ví, co chce vyprávět. Problém je, že to vypráví a režíruje dost neobratně. Hluché scény se tu sice nenacházejí, každé scéna a dialog má svůj smysl - odkryje vždy o kousek víc o lidech kolem staré Maryšky. Ale co na tom, když dialogy velmi často neuvěřitelně skřípou a režie je také znatelně nezvládnutá - hlavně při scénách s více herci. Postavy, jejich charaktery a vlastnosti jsou nepochopitelně vyhnané do extrému. Už jejich samotná vizáž! V případě záporných postav přímo karikatura. Zlá dcera je namyšlená nafintěná panička, její uťáplý manžel nosí staromódní svetr a kalhoty a rozmazlený synek je obtloustlý. Maryščina dcera svou matku nemá ráda a když v jedné scéně vysvětluje proč, člověk by ji i chápal. Jenže chová se tak protivně a hystericky, že to nejde. Proč nebyl příběh vystavěn tak, aby divák trochu přemýšlel, zda nemá na své chování trochu právo? Protože to takhle bylo jednodušší napsat a natočit? Za ty hodné tu vystupuje mladý pár a jedná se o opačný extrém. Poctivost, dobrota a mravní čistota z nich jen čiší, následkem čehož se skoro pořád tváří trapně a směšně. Nemluvě o tom, že jejich představitelé dvakrát dobře nehrají. A samotná Maryška? Jedině díky ní v podání Ivy Janžurové stojí tento film za vidění a má alespoň nějakou kvalitu!(28.5.2007)

 • quixote
  *

  Iva Janžurová patří mezi mé oblíbence, ale v této roli nepůsobí dojemně, ale křečovitě a směšně, což jistě nebyl záměr. Tato inscenace se prostě ani trochu nepovedla a právem zapadla.(15.10.2010)

 • sator

  Sabina Remundová byla inspirovaná k napsání příběhu služebnou, která se starala o děti a domácnost rodiny Janžurů a Remundů.(2.4.2021)

 • Slarque
  *

  Děs a hrůza. Jedna hvězdička pro Ivu Janžurovou, jinak si už ani nevzpomínám, kdy jsem se naposled u televize takhle nudil.(21.9.2003)

 • - Sabina Remundová byla inspirována k napsání příběhu služebnou, která se starala o děti a domácnost rodiny Janžurů a Remundů. (sator)