Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sabina Remundová napsala scénář Maryšky pro svou maminku, herečku Ivu Janžurovou a tímto textem debutuje jako televizní režisérka. Jde o celkem jednoduchý příběh s přehlednou fabulí. Stará Maryška žije sama v malém bytečku, ve kterém ji navštěvují občas nejbližší příbuzní a blízcí přátelé. Při poslední návštěvě vyjde najevo, že dcera Blažena chce dát matku do domova, což obhajuje tím, že stará paní potřebuje stálý dohled a denní péči. Stará paní propadne panice, protože tuší, že dcera, s níž si dávno přestala rozumět, na ni šije nějakou boudu. Odhaduje, jaké důvody ji k tomu rozhodnutí přivedly. Ostatní příbuzní a blízcí přátelé k tomuto rozhodnutí zaujímají více či méně odmítavé postoje... Maryška skutečně navenek působí popleteně a chvílemi se zdá, že odbornou péči opravdu potřebuje. Ovšem vyústění příběhu diváka překvapí a jeho jednoznačný úsudek o duševním zdraví Maryšky znejistí.
Postava Maryšky, v sobě nese originální poselství - lidé, dejte si pozor na zdánlivě humánní prožívání cizích, úspěšných životů na úkor svého vlastního, zdánlivě šedivého osudu. Žijte svůj vlastní život. Jedině ten se vám ve stáří zúročí.
Maryška je načernalou komorní komedií ze současnosti, stylizovaná do mírné nadsázky. Sabina Remundová položila důraz na dialog. Maryška mluví místy roztomilou, místy nesnesitelnou, zkomoleninou češtiny a slovenštiny. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (4)

quixote 

všechny recenze uživatele

Iva Janžurová patří mezi mé oblíbence, ale v této roli nepůsobí dojemně, ale křečovitě a směšně, což jistě nebyl záměr. Tato inscenace se prostě ani trochu nepovedla a právem zapadla. ()

Lish84 

všechny recenze uživatele

Vezměme to popořadě: scénář není špatný, Sabina Remundová (scénáristka a režisérka zároveň) viditelně ví, co chce vyprávět. Problém je, že to vypráví a režíruje dost neobratně. Hluché scény se tu sice nenacházejí, každé scéna a dialog má svůj smysl - odkryje vždy o kousek víc o lidech kolem staré Maryšky. Ale co na tom, když dialogy velmi často neuvěřitelně skřípou a režie je také znatelně nezvládnutá - hlavně při scénách s více herci. Postavy, jejich charaktery a vlastnosti jsou nepochopitelně vyhnané do extrému. Už jejich samotná vizáž! V případě záporných postav přímo karikatura. Zlá dcera je namyšlená nafintěná panička, její uťáplý manžel nosí staromódní svetr a kalhoty a rozmazlený synek je obtloustlý. Maryščina dcera svou matku nemá ráda a když v jedné scéně vysvětluje proč, člověk by ji i chápal. Jenže chová se tak protivně a hystericky, že to nejde. Proč nebyl příběh vystavěn tak, aby divák trochu přemýšlel, zda nemá na své chování trochu právo? Protože to takhle bylo jednodušší napsat a natočit? Za ty hodné tu vystupuje mladý pár a jedná se o opačný extrém. Poctivost, dobrota a mravní čistota z nich jen čiší, následkem čehož se skoro pořád tváří trapně a směšně. Nemluvě o tom, že jejich představitelé dvakrát dobře nehrají. A samotná Maryška? Jedině díky ní v podání Ivy Janžurové stojí tento film za vidění a má alespoň nějakou kvalitu! ()

Reklama

sator

všechny recenze uživatele

Sabina Remundová byla inspirovaná k napsání příběhu služebnou, která se starala o děti a domácnost rodiny Janžurů a Remundů. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Děs a hrůza. Jedna hvězdička pro Ivu Janžurovou, jinak si už ani nevzpomínám, kdy jsem se naposled u televize takhle nudil. ()

Zajímavosti (1)

  • Sabina Remundová byla inspirována k napsání příběhu služebnou, která se starala o děti a domácnost rodiny Janžurů a Remundů. (sator)

Reklama

Reklama