• troufalka

Prvoplánovitý scénář, který dostali soudruzi scénáristé pravděpodobně jako stranický úkol. Výsledek je prkenější než ta nejrovnější fošna.(6.10.2015)

Kdo pracuje ve slejvárně, ten je proti ulejvárně!!! Náhodou můj děda tam dělal taky, nevím jestli při tom odhaloval nějaké záškodníky, ale dělal. Každopádně tohle je další typická dobová agitka se vším všudy, tak jak to mám rád. Kromě třídního uvědomění mi tyhle filmy přináší navíc ještě velkou dávku zvráceného pobavení. Taky z tohohle důvodu zpravidla nejdu pod 3* a nepůjdu ani tentokrát.50%(6.3.2016)

Jako dlouholetý pracovník hutní slévárny jsem si film "věnovaný československým hutníkům" rozhodně nemohl nechat ujít. Klasická špionážně-budovatelská zápletka z prostředí ještě ne zcela znárodněného průmyslu nepostrádá žádný významný dobový atribut, od prozápadně smýšlejících dekadentních reakcionářů, přes ženské půvaby ve službách výzvědných služeb až po temné rejdy pravicového tisku a Beka v jedné z jeho typických poúnorových rolí. Pro mne je snímek ovšem bez ironie zajímavý i z čistě historicko-technologického hlediska, problematika lisování kovového prachu, hutní provoz i analýza vzorků materiálů v laboratoři je pozoruhodným svědectvím o tehdejších výrobních postupech. A kromě toho ve filmu zazní i heslo, které s léty ani trochu nepozbylo platnost: "Kdo pracuje ve slévárně, ten je proti ulejvárně!" :D.(8.1.2016)

Solidně natočená idiotská story from old factory.(30.11.2009)

Tak idealy jsou z filmu zjevne od zacatku do konce. Film ma ale spad, vybornou atmosferu zelezaren, hudbu a napeti. Bek prekvapive v zaporne roli.(14.4.2012)

Vkusně natočený agitační film o práci a boji zaměstnanců slévárny proti záškodníkům...paní Jiřina Petrovická možná ve své jediné a poslední záporné roli.(25.10.2016)

Prvý film z celej série, ktoré po nástupe Komunistickej strany do vedenia štátu, odhaľovali triedneho nepriateľa. Exteriéry surového hutníckeho prostredia, hukot závodných sirén a do toho hudba dodávajúca tú správnu atmosféru plnú napätia. Nemôžem hodnotiť nižšie.(23.9.2009)

• sator

" Jednou je ale,klepneme přes prsty." (myšleno továrníky)!"To ti bůh řek !" Mám ještě něco dodávat ? Tak ju. Bek v roli bezcharakterního darebáka se polepší,což je škoda,páč by to asi byla jediná negativní filmová role v jeho kariéře :-)Tak, a teď jsem vykecal pointu a připravil vás o filmový megazážitek.(16.12.2009)

Až na ty řeči ohledně strany a dělnické třídě je film dobře natočený. Hlavně záběry přímo ze slévárny byly vskutku dobré.(5.9.2015)

• route60

Úsměvný výtvor své doby(18.11.2010)

“Víte, že znárodněný průmysl patří lidu. Naše továrny plní výrobní plán a jsou nejmocnější oporou státu. Vybízíme vás proto znovu! Bojujme proti reakci! Zvyšte výkony! Braňte své závody před záškodníky!” Ano, právě toto se ozve na konci snímku z podnikového ampliónu. Po vítězném Únoru roku 1948 se vše patřičně stranicky rozjelo na plné obrátky. Plnil se plán, bojovalo proti záškodníkům, budoval mír. K úspěšnosti cílů bylo zapotřebí i nějaké té propagandy a k tomu se výborně hodil film. Tzv. výrobních vzniklo neskutečné množství a kupodivu všechny měly hodně společné. Chuť pracovat, plnit plán, přicházet se zlepšováky a hlavně bojovat proti imperialistickým záškodníkům. A tento snímek je jeden z těch prvních. Tématicky se jedná o průmyslovou špionáž, což však na druhou stranu není nic divného ani v dnešní době. V roce 2013 vznikl např. přímo v Hollyvoodu snímek ´Špionáž´. Konkurenční boj brojil, brojí a brojit bude. V tomto klasickém českém snímku je dějově pojednána poválečná doba v železárnách. Těžký průmysl přišel vůbec straně na chuť, jakoby jiný neexistoval a tak si lze všimnout, že i v dalších snímcích byl hojně používán. Příběh jednoznačný. Točí se kolem nalezených zápisků belgického vědce pojednávající o nové technologii lisování kovového prachu. A protože jeho zavedení znamená pro podnik snížení odpadového materiálů a úsporu, je o něj okamžitě nenadálý zájem. Průmysloví agenti s úmyslem tyto zápisky získat jdou do akce. A tak o sabotáže není nouze. Ano, jedná se o místy až přehnanou agitku, ale z filmařského hlediska není natočen nijak špatně. Má pevný scénář, udržuje si tempo a má svoji živost. Dnes sice vyvolává kyselý úsměv, ale co si budeme povídat. Agitky se točí i dnes, jen z druhé strany barikády.(19.10.2017)

• brasek

Absolútne nudný snímok. Cítiť komunistickú propagandu, ale to by mi neprekážalo ak by mal snímok poriadny dej a zápletku, ale všetko je to len jalové.(11.11.2015)