Přestřelka u ohrady O.K.

• slovenský

Výstrely pri O.K. Corrale

Western

USA, 1957, 122 min

Jeden zeJeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Prostě klasika. Krásný epický western s Burtem Lancasterem v roli šerifa Wyatta Earpa a Kirkem Douglasem coby hráčem a zabijákem Hollidayem, který šerifovi splácí dluh za záchranu života. Film sleduje epizody z barvitého života obou protagonistů a vrcholí přestřelkou bratrů Earpů a Hollidaye v Tombstonu s Clantonovými lidmi. Režii má John Sturges (Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Velký útěk) a je to dobrý a napínavý fim. Tak dobrý, že stejné téma v roce 1967 Sturges znovu otevřel ve svém rovněž nadprůměrném westernu Hodina pušek. Obdobný námět mají také westerny Tombstone (1993) a Wyatt Earp (1994). Patrně vítězství spravedlnosti u O.K.Corralu je pro Američany něco jako pro Rusy listopadová Říjnová revoluce. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=W5cZK_KtriM(19.5.2009)

Westernová klasika, která nikoho znalého příběhu Wyatta Earpa a Doca Hollidaye nijak zvlášť nepřekvapí, ale rozhodně potěší. Ačkoliv je pravda, že mě trochu zarazilo, jak si Sturges pohrál se skutečností, ale z míry mě to nevyvedlo. Kromě Burta Lancastera a výborného Kirka Douglase zaujme i malá rolička mladého Dennise Hoppera. 80%(7.6.2010)

Divné, divné. Lancaster ani Douglas nebyli vůbec vhodní do svých rolí westernových velikánů. Největší radost mi udělali v malých rolích Hopper, Elam a Lee van Cleef. My Darling Clementine byl sice daleko lepší film ale spíše romantizující, Wyatt Earp zase příliš nabubřelý a rozmáchlý. Čekám na kvalitní demýtizující a realistickou adaptaci.(25.3.2013)

Earp, Holliday, Ringo a další už jsou ve světe westernu zažité postavy (právem neprávem vem to čert, i naprostý zabedněnec ví, kdo to byl Wyatt Earp). Klasický film z r. 1957 velmi dobře rozvíjí příběh, bohužel hlavní postava šerif Earp je spíše bezkrevný, než horkokrevný, zato Doc je ukázkově chladnokrevný... no považte, může někdo lepší než bývalý zubař být takovým zabijákem? Ne, nemůže. Zubaři jsou totiž takoví násilníci :) Nezbývá mi než dát 3* silnější puntíky, Prestřelka u O.K. Corralu je prostě O.K. Srovnám-li však film s novějším počinem Tombstone, mladší bráška se mi zamlouvá o něco více. Nebijte mě.(12.1.2010)

Film samozrejme trochu zestarnul, ale na Kirka Douglase i Burta Lancastera je porad radost pohledet. Vzhledem skutecnym postavam je bliz Douglas jako Doc Holiday (vypada tady trochu jako Sean Penn), Lancaster je oproti Wyattu Earpovi prece jen vetsi fesak. Samotna prestrelka j zrejme trochu delsi a dobrodruznejsi nez tomu bylo v realu,a le to zas dvakrat nevadi. Solidni podivana na nedelni dopoledne.(12.1.2010)

• - Většina filmu byla natočena v areálu slavného "Starého Tucsonu" (kde bylo natočeno mnoho westernů, mimo jiné také Tombstone), který se nachází nedaleko od skutečného Tombstone. Pro scény odehrávající se na hlavní ulici bylo použito město Fort Griffin v Texasu. Některé další scény z Tombstone se natáčely v jižní Kalifornii na ranči Paramount, kde se později točil také televizní seriál Bonanza. (liquido26)

• - Dennis Hopper, který hraje roli Billyho Clantona, se ve skutečnosti narodil a vyrůstal v Dodge City v Kansasu. (Vampireman)

• - Jediný film, ve kterém Wyatt Earp nenosí knír. (sud)