Hráči z Indiany

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Jane Anderson

Nejlepší sportovní film. Pozor: nutno vidět ve verzi s dabingem ČT s Ladislavem Mrkvičkou v roli kouče, ta je o třídu lepší než ta novější. Polovinu úspěchu filmu má na svědomí hudba Jerryho Goldsmithe, při jejímž poslechu mám vždy chuť vstát a jít hrát basket. Všimněte si, jak v hudbě zaznívá právě to typické basketbalové dunění míče o zem při driblinku. Jerry je génius. Sympatičtí hráči, sympatický trenér a v neposlední řadě sympatický Dennis Hopper jako asistent bojující s démonem alkoholem. Při poslední scéně se mi derou slzy do očí: Posuneme se v ní o pěkných pár let dál, kamera najede do tělocvičny, kde si hází dítě na koš a my slyšíme hlas Genea, jak říká své oblíbené pokyny hráčům a nakonec kamera dojede k velké totografii našeho týmu, který visí na stěně....samozřejmě za doprovodu Jerryho nádherné ústřední skladby.(12.1.2014)

Sportovní filmy o tom, jak neznámej a podceňovanej tým něco vyhraje, můžou těžko něčim překvapit. Pokud si na začátku sestavíte seznam klišé, který se hojně vyskytujou ve sportovních filmech, tak je postupně všechny odškrtáte. Když tam začaly padat hlášky jako "Bůh tě chce vidět na hřišti." nebo "Tenhle zápas chci vyhrát pro svýho tátu.", tak jsem měl fakt dost. Nutno dodat, že pokud se zrovna děj neodehrává přímo na hřišti (nebo v šatně), tak je to celkem dobrý. Pro mě je to tak na rozhraní 2-3 hvězdy, ale za solidní výkony Hackmana a Hoppera zaokrouhlim nahoru. Ale čekal jsem teda víc.(21.5.2011)

Sportovní filmy nemám rád, to jen tak na okraj. A dvouhodinové taky ne. Ale tenhle je dobrý, protože se tvůrci úspěšně vyhnuli tradičnímu schématu "tady je někdo novej, tým má hrát prvotřídně ale hrajou pod psa, dáme mu důvěru, cože ono jim to stejně nejde, tak poslední šance pro něj, a zázračně se všechno otočí - dá se aplikovat na hráče, brankáře, trenéry". Natočili to sice zrovinka tak, protože jak jinak by to podle "skutečné události" natočit mohli, ale je to chytře vystavěné, není to vydíravé ani hysterické, a se záběry ze hry si hezky vyhráli Kromě posledních zápasů si ve filmu příliš nevšímají skóre v zápasech, takže ani tohle klišé "teď půlhodiny skórovali oni a teď budeme hrát zase my, zatímco oni přebírají naši roli statistů". Jenom pár poznámek sportovních: středoškolská liga se hrála na jaký čas? 2x20 minut? To měli tak příšernou úspěšnost střelby nebo všichni tak dobře bránili? A vzít si time-out mimo přerušení hry nejde, a tohle se ve filmu dvakrát stalo. Teda předpokládám, že tam byl vždy faul proti Hickory, kterej ale v dabingu ani v českém zvuku pořádně nevytáhli (ačkoliv dabing je jinak perfektní, ČST Praha a Láďa Mrkvička v hlavní roli), takže to vypadalo, že hráč sám bez hvizdu rozhodčího přerušil hru a zavolal time, když doskočil míč. Milostný románek bych škrtnul, chování zástupkyně ředitelky bylo i tak těžko pochopitelné.(11.2.2017)

Velice příjemný film o skvělém sportu, o trenérovi, který v pár týdnech změnil celou vesnici a taky o morálce, týmové a hře a spoustě dalších ctnostech.... U tohoto snímku se mi podařila jedna hodně důležitá věc, viděl jsem tento film až po Coachi Carterovi, který tento film hodně připomínal a musím říct, že ač Coach Carter nasadil laťku, tak Hoosiers tuto laťku hravě přeskočili. Kéž by bylo víc takovýchto trenérů, jako ztvárnil Gene Hackman a kéž by přišli v té pravé době i do našeho města byli ochotni trénovat kohokoli, (... a byli schopni třeba předělat streetballisty na basketbalisty, tak bych asi basketbal hrál dodnes:-) :-) :-) ale pst ;-) :-D )(29.9.2009)

• dundy666

Na to, že jsem velkým fanouškem sportovních filmů, tak musím přiznat, větší hovadinu nenajdete. Film totálně postrádá všechno, co od sportovního filmu čekáte. Svého hrdinu ke kterému přilnete, postupný progress týmu, myšlenku, motto, sympatického trenéra. Jestli cokoli z toho hledáte v dobrém filmu, tak na tenhle ani nekoukejte, protože větší snůšku nesmyslů už jsem dlouho neviděl. Zápasy naprosto hrozně zpracovaný, které jdou po sobě, jak nedělní extraliga a hráči se jaksi samovolně zlepšují asi sebepílí doma na dvorku. Potom, když do jeho týmu ještě přijde hráč, který za celý film promění všechny možné i nemožné koše, celá napínavá atmosféra mizí už tak v dost mlžných dálkách. Hudba Jerryho Goldsmitha mi přišla naprosto nevýrazná a upřímně nechápu, proč se k takovýmhle propadákům zaprodává. Doufám, že aspoň ten můj odpad! pomůže srovnat trochu hodnocení směrem kam by se mělo sviňskym tempem ubírat.(6.6.2012)

• - Během jedné z her, hrají Hickory proti Decatur. Režisér se narodil v Decaturu v Indianě. (c.tucker)

• - Film byl pro Evropu přejmenován na "Best Shot", protože většina evropanů neví co Hoosier znamená. (c.tucker)

• - Pro scénu, kdy Dennis Hopper příjde opilý na hřiště uprostřed hry, si vyžádal připomenutí 10 vteřin před zvoláním akce. Těch deset sekund využil k tomu, aby se točil dokola, protože pak jeho opilost vypadala věrohodnější. (c.tucker)