Poměrně zajímavý snímek, přestože je v něm zjevně nemálo fikce a také přinejmenším sporných interpretací. Překvapivě totiž nejde ani tak o příběh diplomata, nebo dokonce prominentního pacienta, jehož osud je spíše využit jako prostředník pro vyprávění událostí, které jsou naprosto zásadní součástí československých, ba dokonce evropských dějin. Technická úroveň je opravdu vysoká, stejně jako ta herecká, obě dějové linie mají své silné okamžiky, přeskakování v čase nepůsobí nijak zvlášť rušivě, nicméně ani tak se strhující drama bohužel nekoná. Možná by tak paradoxně bylo opravdu lepší zkusit natočit skutečný životopisný film, v němž by hlavní role připadla osobnosti a nikoli událostem. 70 %(16.3.2017)

Když pominu tu odpornost co filmaři provedli s nasazením do kin na jeden týden, aby posbírali všechny České Lvy a budu se snažit zaměřit jen na film, nepřehlédnu tu další odpornost, kdy se film neskutečným způsobem občas absolutně nedrží historické pravdy a zcela překrucuje spoustu informací, dezorientuje diváka sérií nepřesností a polopravd a zaměřuje se na naprosto nezajímavé období Masarykova života. Jinak vizuálně, herecky a výpravně povedený film, který je na České poměry nadstandartně řemeslně dobře natočen, ale je hodně nepovedený vypravěčsky a scénář hromadí blbost za blbostí. Nesháněl jsem se o obsahu filmu a o ději, chtěl jsem se podívat na film o Masarykovi a upřímně jsem chtěl vidět život Masaryka po roce 1945 a nějaké konspirační teorie o jeho smrti v roce 1948. Takhle jsem stejně dostal jen spoustu polopravd a lží, které každému s menšími znalostmi o druhé světové cukali s xichtem a vytvářeli kyselý úsměv i přes výtečný výkon Karla Rodena. Povedený film? Ano, na 12 Českých Lvů? Ani smykem kámo. 60%.(14.11.2017)

Skvelý Karel Roden v napoly Britskom filme s Nemeckým podtónom danej doby. To sedí naparádu. Ale očakával som oveľa viac od tohto životopisného filmu syna najznámejšieho prezidenta. 69% - 3*(27.12.2017)

Jan Masaryk byl docela komplikovaná osoba, která to neměla jednoduché, jakož to nositel velkého jména. Celý film popisuje události před začátkem války, situaci Československa a bohémský život, vlastenectví Masaryka. Právě v tom je ten největší zádrhel, neboť se jedná pouze o popis historických faktů, místo nějakého strhujícího a zajímavého příběhu o Masarykovi. Tvůrci se snaží některé zásadní pasáže epicky vygradovat, ale marně a někdy to působí komicky. Rodenovi role sedla na míru a tradičně podává výborný výkon. Ostatní postavy tolik prostoru nedostávají nebo se pouze mihnou v některých okamžicích, a proto není prostor pro silné drama. Určitě se jedná o precizně zvládnutý životopis na české poměry, ale takový Anthropoid, který byl nedávno uveden, mě dokázal strhnout více.......6/10(13.3.2017)

Ať už k Masarykovi přistoupíme jako Akademie nebo Kritici, tzn., že je to film z roku 2016 nebo 2017, jedná se o veskrze průměrný film, který může nabídnout jako nadprůměrné pouze herecké výkony Rodena a Kaisera (ale známe také jejich ještě lepší role) a masky, případně hudební složku filmu či pár zajímavých scén. Takže umělecky nedosahuje kvalit Hepnarové, Rodinného filmu ani Špíny, Kvarteta nebo Báby z ledu. Přeceňovaný film, kolem kterého se vytvořil zbytečný humbuk. Palec nahoru mají Kritici za to, že odmítli Masaryka zařadit mezi filmy z roku 2016 a v porovnání se snímky z roku 2017 obstál pouze Roden.(8.1.2018)

Kvalitní zpracování mnohdy na světové úrovni, dobré herecké výkony (i když Rodenovi často není rozumět) nebo pro našince mimořádně citlivé téma, to vše by mohlo svádět k udělení vyššího, nežli objektivně reálného hodnocení. Já se ale zviklat nenechám, a to právě kvůli tématu, u jehož závažnosti by přece neměly vůbec nebo jenom minimálně figurovat hluché pasáže. Jenže těch je většina a několik silných momentů na rozporuplném zážitku nic moc nemění. Je to škoda, bylo zde zaděláno na pamětihodný filmový pecen. Kvásek ale nakonec dostatečně nevzešel.(23.5.2017)

Fakt, že tenhle film získal nakonec tolik ocenění mne zase až tak nepřekvapil a možná jsem ho i tak trošku očekával. Tím největším překvapením je určitě herecký výkon Oldřicha Kaisera, který strčí do kapsy i samotného Jana a to ho Roden zahrál víc, než dobře. Jinak i přes obstojnou hudbu a výpravu je můj dojem jen lehce průměrný. Pořád se totiž nemůžu zbavit dojmu, že jsem čekal mnohem, ale mnohem více. Ani ne tak od herců, ale spíše od samotného režiséra. Ponořit se víc do postav i samotného děje a vyždímat z tohoto námětu všechno, co by si vzhledem ke své historii zasloužil.(5.3.2017)

Co se filmu Masaryk nedá na první pohled upřít, je jeho nepřehlédnutelná ambicióznost, která je vítaná, pokud je dobře využita a zúročena. Což se v tomto případě naštěstí povedlo a tak vznikl snímek, který na české poměry rozhodně vyčnívá z průměru. Dvanáct Českých lvů je na místě, i když je pravda, že jsem neviděl všechny konkurenční filmy - ale i tak Masaryk nasadil laťku celkem vysoko. K hereckému obsazení nemám výtek, všichni zúčastnění sehráli svoje role na výbornou a potěšilo mě jazykové rozvrstvení a autentičnost. Co se technického hlediska týká, tak jde o solidně zpracovaný snímek, ve kterém se mísí nejeden sugestivní záběr s nepřeslechnutelnou hudební stránkou. Zkrátka zručně natočený a uvěřitelně zahraný exkurz do časů minulých, které nebyly zrovna jednoduché a bezpečné.(2.4.2017)

Pořád přemýšlím nad hodnocením. Výprava a triky jsou velice vydařené. Hudba mi lezla na nervy celou dobu - byla použita často velice nepatřičně, a kolikrát se snaží dojit dojetí tam, kde by to měl umožnit obraz, herecký výkon a režie. Karel Roden při vší úctě k němu mi přišel, jako by se účastnil show Tvoje tvář má známý hlas. Maska fajn, ale Masaryka jsem mu nevěřil, Ono ale není divu, protože není podán vnitřně, jeho vnitřní život, ale ryze vnějškovými efekty (kokain, soulože, vynesený nočník, pobrekávání při přednášce, psychoanalytik). Vlastně se tady dá jen tápat, jaké má mladý Masaryk smýšlení, oč mu jde, i jakou má povahu a čím vlastně okouzlil tu americkou spisovatelku. Historická fakta rovněž nejsou silnou stránkou filmu - jsou tak na úrovni páté třídy základní školy, doplněné režisérovými povrchními úvahami na téma co by kdyby a jak to asi taky mohlo být. Británie, asi kvůli brexitu, je zde vykreslena jako ta nejhorší a nejzlejší mocnost. Na druhou stranu se zde objeví pár úvah, jak co mohlo být, čemu se dalo/nedalo zabránit, kdo co proč řekl a udělal... Je taky sympatické, že příběh se drží jednoho tématu, ab tvořil nějaký scenáristický oblouk, a nikoliv rozplizlou životopisnou fresku a o všem a o ničem. Ale i tady je spousta hluchých míst, zbytečných záběrů, třeba těch na moře už bylo příliš. Halucinace bratra lezoucího po stropě je jak z japonského hororu. A ty skoky v čase byly hodně nepřehledné - málem jsem si podle titulků chtěl začít vypisovat na kus papíru, kde v úseku dějin se zrovna nacházím. Pro mne mezi dvěma až třemi hvězdami.(25.3.2017)

Trailer mě hodně odrazoval, vypadalo to jako Velký Gatsby z české historie. Naštěstí byly mé obavy zbytečné. Masaryk velmi cenným až dokumentárním pohledem popisuje politické pozadí událostí kolem Mnichovské zrady. U českým snímků mi často vadí amatérská kamera, zde je na světové úrovni, herecké výkony Rodena a Kaisera jsou ohromující. Jestli to bude zajímat někoho z venčí, to nevím, ale to neřeším.(8.10.2017)

Jan Masaryk mi moc neříkal....prostě syn velkého T.G.M. Teď už vím, že Jan Masaryk byl rozervaný člověk, který miloval svou vlast. Bylo mi ho líto, jeho útěk a uzavření se do léčebny, chápu. Nicméně, a to je zvláštní, protože v otázce Mnichova jsem vždycky měla jasno (křivda a zrada), tak teď jsem si říkala, že se vlastně dal pochopit postoj Británie a Francie (obětování malé země pro velký mír). Sice všichni víme, že to bylo k hovnu, a měli rovnou začít bojovat....ale po bitvě je každý generál. Co tedy s Masarykem? Velkolepý snímek, který se zpracováním tváří skutečně světově, Roden mě přesvědčil, jenže nemůžu říct, že je to úplně TO ono. Snad jen stojí za myšlenku, jestli by nebylo fajn, začít milovat svou vlast, jako to uměl on. *Na moje poměry vážný komentář...odlehčíme - PRD.(23.4.2017)

Jeden z nejlepších filmů, který česko-slovenská produkce za poslední dlouhé roky přivedla na svět. I když začátek je krkolomný, pak se situace ustálí a několikrát jsem si z podlahy zvedal padlou bradu. Karel Roden je pan Herec, to už víme dávno, a tak jsem na konci párkrát potlačil slzu a zalitoval, že tvůrci nedali více prostoru Oldřichu Kaiserovi coby prezidentu Benešovi. Rozhovory Beneš x Masaryk jsou totiž něco, co mohlo film posunout ještě trochu výš, mělo jich být více a měly být delší. Třeba vyjde nějaký Director's cut, kdo ví.. Bez skrupulí bych ho zařadil jako povinný na školách. Děsí mě zároveň, o kolik podstatných informací jsem byl na škole ochuzen. Pohled na politiku Británie a Francie se hned o něco změní..(6.1.2017)

Neskutečné, jak o osudech celého světa rozhoduje pár lidi...Ono z pohledu dneška se dobře píše takový scénář a vytvoří se tím tak působivá podívaná, ale tehdy to musel být opravdu záhul...I ti politici tenkrát možná vnitřně řešili jiné věci než dnes...Film Masaryk dobře vystihuje tu předválečnou atmosféru a náladu při vyjednávání s Francií a Velkou Británií...Roden a (překvapivě) Kaiser v rolích šitých na míru...Sic nevím, kolik z příběhu Jana Masaryka, je smyšlené, ale když jsem před filmem vůbec neznal jeho postavu, tak film mi dal zase o něco větší přehled...Jsem rád, že tvůrci nechali herce mluvit jejich vlastním anglickým akcentem, scénografie a vůbec řemeslo zvládl tým dokonale...A jestli film zasluhuje ocenění nejlepšího filmu v roce 2016?? Když to porovnám s ostatními viděnými kandidáty, tak asi ano...Kdyby kandidoval v tomto roce, zřejmě by to tak jednoznačné nebylo...Uvidíme..(10.3.2017)

Cinema City Anděl - Jojo, ten Masaryk...Snad nejdiskutovanější film v naší ČR za poslední čtvrt rok - nominace na Českého lva za pět minut dvanáct, výhra 12 Českých lvů, Roden ztvárňující historickou postavu, Kaiser se konečně dočkal ocenění, mladý režisér Ševčík, atd. Bylo toho zkrátka hodně, a tak jsem si chtěl samozřejmě udělat obrázek sám. Musím říct, že to nebylo vůbec zle natočeno a podáno. Po těch technických stránkách (kamera, zvuk, střih, atd.) nemám výhrad. Zejména to bylo hodně vlastenecké, a to si myslím, že Češi mají rádi. Na druhou stranu tomu paradoxně mohla ta mediální smršť uškodit. Protože lidi čekali naprostou bombu, která si odnesla rekordní počet Lvů, ale úplná bomba to alespoň z mého pohledu nebyla. Nenajdu zatím To, co bych změnil, co bylo špatně, nebo co bych doplnil, zkrátka to hodnotím solidními 4 hvězdičkami, ale na úplný vrchol to u mě nedosáhlo. 72% (with J.)(23.3.2017)

Vím, že mých 5 hvězdiček je tak trochu úlet. Ale sám před sebou si je jsem schopen úplně v pohodě obhájit. Tak za prvé. Mám rád politiku, zákulisní hry, chytré dialogy. Rád ve filmech vidím hýbat se dějiny. A toho je v Masarykovi dost. Kdo tady bude vidět nudné dvouhodinové tlachaní, já si užil nervydrásající drámo. Za druhé, jak nechodím do kina na české filmy, netušil jsem, že už u nás jde dosáhnout produkční a prostrpoduční kvality světového filmu. Teda, ona to není nějaká přehlídka triků a výbuchu, takže k tomu nepotřebujete armádu A+ grafiků, ale i tak. Ten film vypadá jak historické drama z dílen za mořem. Fakt mě bavilo na to koukat. Skvěle udělané interiéry, ještě lépe vybrané exteriéry. Hodně tomu zahraničnímu feelingu pomáhá i všude přítomná angličtina. No a za třetí, Roden prostě na výbornou. Stejně jako Kaiser a ostatní. Všechno jsem jim věřím. Jedinou kaňkou tak zůstává zřejmě jakási historická nepřesnost. Nevím, nejsem na tuhle dobu odborník, spíše jsem někde zahlédl několik rozporů. To mě teda trochu štve, pravda. Na druhou stranu, je to prostě dramatický film a pro ty je často potřeba látku trochu zohnout. Scénáře si taky upravují knižní předlohy. Asi tak jsem schopen žít s tím, když si scénarista trochu ohne i historii. Do určité míry samozřejmě. Každopádně, pro mě to na těch pět hvězd prostě je.(20.5.2017)

O tomto filmu toho bylo všude napsáno již mnoho. Něco z toho je pravdivé, ale většina je jen výsledkem předpojatosti Českého národa. Od filmařů je to brilantní tah, který zřejmě přinese ovoce. V mnoha recenzích je vytýkán zejména scénář. Je pravda, že mohl být mnohem lepší, ale také mnohem horší. Největší slaninou jsou dle mého scény v blázinci. Ač jsou zajímavě natočené, tak jsou zbytečné a hlavně předvídatelné a chtěli by trochu více pokrátit. A naopak bych přidal ještě více politiky. Politika a situace Československa a předválečné Evropy je zde ukázaná velmi dobře a i trochu poučně. Jsem rád, že jsou dialogy v jazycích v kterých mají být (narozdíl od Anthropoidu). Konec mohl být ukončen trochu dříve a zbytek bych dal do druhého dílu, který by k tomuto filmu seděl. Karel Roden byl výborný, bez něj by film byl poloviční, ale i ostatní herci, zvláště Kaiser, byli výborní. Hudba, ač se povedla, měla být použitá v menší míře. Celkově je to velmi povedený film, který mě mile překvapil, ale přesto jen o fous čtyři hvězdy....70%.(10.3.2017)

Dal bych o hvězdu víc, ale opravdu mi hodně vadí ty historické nesmysly, které ve filmu jsou. A pokud to má být snímek „volně na motivy skutečných událostí,” pak se nabízí otázka, co v něm je vlastně pravda, a zda o něm lze skutečně mluvit jako o filmu životopisném. Snad si podle něj nebudou děti dělat přípravu do školy…(4.3.2018)

Neviem, čo to je za módu robievať zo životopisov kabaret a miesto vypointovaných scénok na pílu tlačiť s vyumelkovanosťou a nasilu trendmi, ktoré iba zbytočne z ambiciózneho projektu uberajú na jeho serióznosti. Paradoxne ma osobný život Jana Masaryka v takto nalajkovanom pôdoryse príliš nezaujal, ale skôr historické okolnosti. Hoci boli odbité podľa potrieb producentov a v dôsledku prostej neuskutočniteľnosti v nejakom tom dlhosiahlejšom čítanom archíve. Masaryk ale pôsobí dojmom medzinárodného filmu so štandardmi, ktoré vyžadujú nákladnejšie interiéry, grafické úpravy ponurejších mestských ulíc rekonštrukcie dobových nálad, teda pompéznejšej výpravnosti, ktorá sa však ďaleko viac vzťahuje na komorné rozprávanie a ktoré funguje tak na pol plynu.(22.8.2017)

Skvělý! Dlouhý, procítěný a silný drama, navíc jemně prošpikovaný decentním vtipem. Když se k tomu přidá excelentní duo Roden/Kaiser a jejich dialogy na hodně vysoký úrovni, vycházím z kina spokojen a nasycen.(11.3.2017)

Kupodivu to nebylo špatné, taková fikce o tom, kterak to mohlo po určitou dobu 3 let před okupací a po ní být s Janem v Americe. Nakonec proč ne, vnitřní rozpor Jana a jeho příslušnosti k Československu s prací jeho otce vs bezmoc vůči zbytku světa. V každém případě velmi dobře natočené, vizuálně také, ale hlavně plus za Rodena i Kaisera. A plus za byť i samozřejmě částečně, na některé historické chvilky. Kdyby to ale přeci jen byl trochu jiný film, více se držící právě té historie a méně fikce, asi bych byl nadšenější. Takhle ale i tak stále chápu záměr. jen si nejsem jist, že by to byl film, který bych musel vidět znovu. Proti uděleným soškám ale po zhlédnutí nic nemám. Lvi stejně už nikoho nezajímají.(20.3.2017)

Po mnoha zklamáních s českými filmy z poslední doby jsem šla do kina nepříliš nadšená. A ještě Český lev, že ano, komu-čemu ho zase dali ... Ale zklamání se nekonalo, film se mi líbil a dá se přirovnat k podobným filmům světové provenience. Takže ano, gratuluji začínajícímu režisérovi J. Ševčíkovi a přeji mu hodně dalších dobrých filmů. Film Masaryk asi není pro každého diváka, žádná velká akce ani krveprolití se nekoná. Je to hluboká sonda do psychiky muže, který nesl velké jméno a od kterého všichni hodně očekávali. Jenže doba od vlády jeho otce se zásadně změnila a svět už nebyl v situaci, kdy srazil na kolena poraženou největší evropskou mocnost a dělil se o kořist. Evropská mocnost se znovu postavila na nohy a světoví politici, místo aby ji drželi zkrátka, chtěli s ní mít podíl na nové kořisti. A Jan Masaryk to, ve jménu svého otce, nechtěl dopustit.(31.3.2017)