Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Arx

Tohle snad ani Shyamalan nemyslel vážně. Proč se mám 108 minut dívat na bandu ujetejch magorů, který se bojej vyjít z lesa :-)))) Viz komentář KevSpy s kterým se plně ztotožňuju. ()

Skejpr

Další film indického mága. Další trefa do černého.. Ale co si budeme povídat, bez hudby by byla Vesnice poloviční... ()

Shit

Už jsem viděl lepší filmy od Shyamalana, ale to co se tomuhle filmu nedá upřít je výborná atmosféra a pěkná hudba, ale jinak je to chvílema nudný a konec je sice nečekanej, ale po prozrazení zápletky už ne moc zajímavej. Jediný co si po většinu filmu udržuje vysoko nasazenou laťku jsou herecký výkony všech herců, zejména Adrien Brody se překonával.Určitě to je zajímavej snímek, kterej ze začátku trochu připomíná Znamení, ale nejvyšších kvalit to nedosahuje ()

Dadel

Mě tedy Shyamalan nezklamal, Vesnice je asi stejně dobrá jako Znamení. Výborná po technické stránce, kamera (skutečně nechápu ty řeči některých o Dogmatech apod.), hudba, Bryce Dallas. Trochu problematická může být ona "pointa" - já ji sice znal předem, netvrdím, že jde o geniální nápad, ale nijak rušivá mi taky nepřišla, není se zbytkem filmu v rozporu. Ale to je jedno, protože o poitnu tu zas tolik nejde a když si ji odmyslíme, zbyde nám slušný napínavý film. ()

flanker.27

Šestý smysl byl dechberoucí, Znamení novátorské, ale Vesnice mi přijde hluboce lidská v tom, že středem všeho dění jsou tu lidé. Není tu dobro a zlo nebo strach, láska a jiné pocity vyjmuté, jako kdyby existovaly samy o sobě. Všechny si je neseme s sebou. Nemůžeme se odříznout od své lidské podstaty tím, že se odřízneme od ostatních. A už vůbec nám nepomůže, když si pro to, abychom nenarušili naši "prostotu a čistotu" budeme počínat, jako ti, před kterými se chceme chránit. Jak by se taková společnost dál vyvíjela, lze snadno domyslet. Izolace by se stala zákonem, jehož porušení by se těžce trestalo. To všechno obsahuje tenhle mimořádně zajímavý film. Stačí se jen zamyslet. Kromě filosofování musím také dodat, že Ivy je jedna z vůbec nejsympatičtějších či snad nejsympatičtější filmová hrdinka, na jakou jsem dosud narazil, kombinace křehkosti i neobyčejné odvahy a odhodlání. ()

M.a.t.t.

To najlepšie zo Shyamalana a dokonalé vo väčšine detailov. Aj zásluhou výbornej kamery a nádhernej Howardovej hudby sa indickému mágovi darí bez problémov budovať atmosféru a napätie, hoci Osada sa ani náhodou nedá označiť za thriller a už vôbec nie za horor. Druhá čast filmu prinášajúca zopár prekvapení síce veľmi krehkým spôsobom balansuje na hrane logiky ale aj vďaka sile myšlienky, ktorá diváka núti k hlbšiemu zamysleniu ju dokáže ustáť. Záleží len na tom, či ste ochotní pristúpiť na režisérovu hru. Ak áno, v tom prípade sa pripravte na originálny a pritom veľmi silný emocionálny zážitok, ktorý sa takmer naisto nepodobá ničomu čo ste už videli. ()

Morien

-"To, co neuděláme, neuděláme proto, aby ostatní nevěděli, že to udělat chceme." ♥ I když Shyamalan asi regulérně je blázen, tak pro Znamení a Vesnici mám speciální místo v srdíčku, a pro Vesnici ještě o trochu víc než pro Znamení. Jak praví tagy k tomuto filmu, které na mě mrkají z postranního panelu: "láska, smrt, monstra, strach, slepota". Co by mohl člověk chtít víc. Plus je tento film domovem jedné z mých nejoblíbenějších filmových scén všech dob: "Jsou různé druhy lásky." ()

gudaulin

Zdaleka netvrdím, že Vesnice je nejlepší Shyamalanův snímek ale mám ho nejradši. Po emocionální stránce mě oslovuje možná víc, než oslavovaný šestý smysl. V jednom Švankmajerově filmu hrdinka říká: "Musíte zavřít oči, nebo nebudete nic vidět." V případě vesnice není nutné zavírat oči, ale přistoupit na režisérovu hru a nechat se unášet vlastní představivostí.. Vesnice nefunguje jako thriller nebo dokonce jako horor a každý, kdo uvažuje v kategorii tradičních žánrů, bude nutně zklamaný. Vesnice ale navzdory řadě opačných tvrzení v komentářích může nabídnout řadu velmi dobrých hereckých výkonů, režijní nápady a především atmosféru. Celkový dojem 90 %. ()

Sarkastic

Pro mě osobně dost netradiční film. Filmy pana Shyamalana neznám, nemohu tedy srovnávat. Z věcí, které mi více vadily, bych zmínil snad jen 2, a to, že jsem postižení Bryce Dallas Howardové příliš nevěřil a také to, že dost pochybuji, že po několika bodných ranách nožem by snad ještě mohl Joaquin Phoenix žít. On the other hand, hudba a atmosféra tyto chyby vyrovnaly. Hodnotím 3* a rozhodně doporučuji zhlédnout a vytvořit si vlastní názor. ()

Gilmour93

Rozporuplně přijímaný Shyamalanův film o lásce a strachu ze známého, u kterého si na sebe autor svými trademark pointami upletl bič už dávno před první klapkou. Ta rozporuplnost pramení z rozpoložení, v jakém jej sledujete, z míry otevření vašeho srdce a taky v hledání odpovědí na to, jaká je fyzická i abstraktní podoba "Those we do not speak of" ve světě kolem nás. Zní to jako klišé, ale Vesnice je jako na první pohled nepříliš pohledná holka, které vás však něčím zaujme a až po několika setkáních poznáte blíže její duši, poznáte, čím to tehdá bylo.. „I´m back, Lucius..“ ()

Lynn

Spravedlivě ohodnotit Vesnici je těžké - kdyby ji natočil jiný režisér než novodobý mistr napětí Manoj Night Shyamalan, byly by to jasné 4*. Takto jsem dlouho váhala mezi 3 a 4, ale nakonec zvítězily právě kvůli mému oblíbenci Shyamalanovi ty 4*. Přijetí filmu také uškodila distributorská kampaň - trailer byl nejspíš točen ke zcela jinému filmu, protože Vesnice je spíše než thriller psychologické drama. A podotýkám, že docela dobré. Přesto asi nebudu jediná, kdo si přeje, aby se Shyamalan vrátil do svých vod (Šestý smysl, Vyvolený, Znamení). ()

Brouk

Kamera a hudba... to je to jediné, co je na tom filmu zajímavé... Shyamalan krade sám sebe... a jediný posun je v tom, že na tenhle film oproti svým předchozím dílkům měl víc chechtáků... Já jsem nevěděl, zda se mám smát nebo plakat a chvíli jsem byl jak ve Starých pověstech českých, chvilku jsem byl jak v internačním táboře, pak jsem připadal jak Kaňka do pohádky a celé to na mne působilo jak unylá a nudná kostýmní taškařice (zaplaťpámbůh bez zpěvu) s úplně tupými dialogy... A ačkoli dávám jednu hvězdu, pod velmi vtipným tlakem jedé identifikovatelné společnosti (SPZHVAVNFV) dávám plno, už jen práce, založit takovou argumentaci sito zaslouží :-) ()

Aluska88

Mé dojmy z tohoto filmu jsou značně rozporuplné. Výrazným jádrem všeho je duchařská atmosféra, prostředí Vesnice a dobří herci. Kouzelná Bryce Dallas, nepředvídatelný Brody a dobrotivý Phoenix. Na jednu stranu žasnu z postupného se vyvíjení situace, charakterů některých postav, odhalení jedné skutečnosti a poté následné závěrečné šokující odhalení pointy. Jenže právě celá tato "iluze" a vyjasnění skutečností mi moc nezapadá ke jménu Shyamalan. K tomu člověku, jehož jméno se pojí s mysteriózními, tajuplnými a děsivými příběhy. To by byl i případ tohoto filmu, nebýt jeho, až příliš "civilizovaného" konce. Řekla jsem si, že to vlastně všechno byla jakoby fraška. To, co ze začátku vypadalo jakoby obaleno rouško mystiky a tajemství se později vytratilo a já si říkala, že to už není "ta" Shyamalanova Vesnice, o níž jsem se domnívala, že mysteriózně začne, bude probíhat, ale také skončí. ()

genetique

Neviem prečo, alebo v čom je chyba, no mne sa Osada nesmierne páčila. Spočiatku úplne obyčajne tajomný príbeh, neskôr prídu na rad desivé strašiaky, nepochopiteľné javy a všetko sa to vyrieši magisterskou pointou, ktorou Shyamalan opäť nesklamal a len som zízal, keď Ivy vyliezla z lesa. A ak to bude v jeho filmoch pokračovať ďalej, tak ďakujem pekne, no len aby mu tie nápady nevyfučali. Navyše ma veľmi očarila Bryce, nielen herectvom, ale aj nevinnou krásou. Páčia sa mi aj Shyamalanove minirole a ani tentokrát si jednu nemohol odpustiť. 80%. ()

sniper18

Je to výborná mysteriózna dráma od M. Night Shyamalana. Má dosť dobrý príbeh o mierumilovných obyvateľoch jednej menšej osady uprostred lesov, ktorí si žijú svojim vlastným pokojným životom, ale narúšajú im to podivné tvory, ktoré obývajú okolité lesy a v poslednej dobe aj napriek prímeriu už niekoľkokrát prenikli do osady. Spracovanie je perfektné, na tento film sa dá pozerať z dvoch možných pohľadov, tá na prvý pohľad hlavná zápletka, teda osadníci a ich problémy s netvormi síce je dobre podaná, ale v porovnaní s ostatným ma tu aj tak až tak moc nezaujíma, získali si ma hlavne tie jednotlivé postavy, ich prístup k životu a vzťahy medzi nimi, obzvlášť vynikajúco podaný vzťah medzi dvomi hlavnými zamilovanými, ten ma úplne dostal, je tu aj množstvo skvelých prvkov, hlavne to podávanie rúk a úžasná atmosféra tohto spôsobu života. Síce v záverečnej fázi už toto ide bokom na úkor odhaľovanie tajomstva, ale nemám s tým väčší problém, síce to celé odhalenie nepôsobí nejak dychvyrážajúco, ale je to zaujímavé a aj celkom originálne. Čo sa týka tých mysterióznych prvkov, síce som spomínal, že sú tu pre mňa prinajlepšom druhoradé, ale aj tak si zaslúžia pochvalu, hororová atmosféra je vydarená, scény s netvormi sú dobre nasnímané, takže väčšinou toho moc nevidno, aj toto sa mi páči. Herecké obsadenie je úžasné, málokedy ma pri americkom filme dostanú herecké výkony, ale tento patrí po tejto stránke medzi absolútnu špičku, nielen, že sú všetky dôležité postavy zaujímavé, ale aj skvelo zahrané, vyzdvihnúť musím obzvlášť duo Bryce Dallas Howard a Joaquin Phoenix, obaja tu sú dokonalí a aj obyčajný dialóg medzi nimi na verande má úžasný náboj, nesklamú ani William Hurt a Sigourney Weaver, bavil ma aj Adrien Brody a viacero iných vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú perfektné, M. Night Shyamalan vo svojej vrcholnej forme, úžasná atmosféra, síce aj tá hororová, no skôr myslím tú celkovú, perfektná kamera, tu som skutočne nadšený. A k tomu ešte tá výborná hudba. Spolu s Vyvoleným je Osada Shyamalanov najkvalitnejší film, celkové zápletky ma v oboch filmoch až tak moc nezaujali, ale tie jednotlivé hlbšie detaily ma úplne dostali. O plnom hodnotení nemusím pochybovať. 87% ()

Madison

Shyamalan má jednu nevýhodu - od jeho filmov každý očakáva poriadnu porciu mrazivých lakačiek či šokujúcich rozuzlení. Málokto dokáže akceptovať, že mysteriózny podtext tu hrá druhé husle, zatiaľ čo v jeho starších filmoch dejovosť a strašenie plynú súmerne a harmonicky. Kto sa odosobní od vzrušujúcich očakávaní či Shyalamanových zdatných remeselných zručností, mal by byť prinajmenšom okúzlený až prekvapivo zrozumiteľným a jednoduchým príbehom o láske, ktorá prekoná všetky neprávosti. Jedna dejová línia (Lucius a Ivy) spracúva motív lásky a sily vzoprieť sa pre milovaného človeka akýmkoľvek nástrahám, ktoré majú vonkajší charakter (strašidelný les) a zároveň vyvierajú aj z vnútornej slabosti, strachu zo seba samých. Odhodlanosť a bezhraničná oddanosť Ivy k Luciusovi je v opozícii dnešnej doby priam ukážková. Tento hororovo-rozprávkový alegorický kontext tu funguje nádherným spôsobom. Druhá línia sa zas výlučne vzťahuje na osadníkov, ktorým Shyamalan venuje osobitý priestor a divák si k nim môže vytvoriť množstvo vlastných myšlienkových asociácií (neschopnosť prežiť v dravom ľudskom spoločenstve,...?) Shyamalan opäť prehovára v náznakoch, symboloch, pôsobivých metaforách, obrazoch a tu ma to narozdiel od "Stalo sa" vonkoncom nevyrušovalo. Prekrásna atmosferická hudba Newtona Howarda mala získať Oscara a Bryce Dallas Howard a Joaquin Phoenix sú výborní. Je to niečo medzi 3 a 4 *, ale pre myšlienky a hudbu si pridám. ()

maxi6

........Ano, dlouho, předlouho jsem se těšil, to nepopírám. Těšil jsem se na další film od mého oblíbeného MNS. Toto však bylo úplně od jiného režiséra, jiný film a marně tápu a štípu se, zda-li nespím ?? Film končí a já nemohoucně kroutím hlavou a stále nevěřím, dívám se na lístek, jestli jsem tady ve správném kině, ve správnou hodinu, sedí to !!!!!..........Tak co je tedy špatně ??? ()

dwi

Shyamalan se příliš nesnaží zbavit svého šokujícího filmařského mustru, třebaže posun od jeho předchozí tvorby tu vycítit můžeme. I ve Vesnici udržuje mysteriózní linku napětí, která je zde však jen zástěrkou pro něco hlubšího. Řemeslné kvality režisérovi upírat nejde. Suveréně si pohrává s divákovým nevědomím, rozehrává dramatický a jímavý příběh. S přibývající stopáží a počtem vykalkulovaných zvratů ovšem sráží rozehraný děj do kolen, čímž závěrečné oduševnělé poselství o prohnilosti civilizace vyznívá značně rozpačitě. ()

Ainy

Příběh, který jsem právě měla tu možnost zhlédnout, se také díky překrásnému hudebnímu doprovodu, zařadil mezi ty, které se zapsaly do mého srdce. Veliká obava o život někoho koho milujeme nás žene překonávat ty nejhorší možné překážky, jako je překonat sama sebe a svůj obrovský strach. Konec byl velmi překvapující a zároveň člověku dojde i spousta věcí. Bryce dokázala, že je prostě skvělá, její projev byl dokonale vybroušený ... jako diamant. ()

berg.12

Skoro bych řekl, že znát dopředu pointu, je u tohohle filmu výhoda. Člověk je tak zbaven očekávání, které hodně ničí celkový zážitek, zvláště pokud "vyznáváte" režisérovy předchozí díla. Myslím, že se tady chtěl dát Shaymalan trochu jinou cestou, kterou ale ještě nemá prošlapanou. Oproti jeho předchozím filmům na mě tenhle také působil režisérsky hodně nejistě. Nejsilnější dojem, který jsem si z něj odnesl, bylo tak očekávání, jak jeho pokus dopadne příště. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)