poster

Čtyřicítka na krku (TV seriál)

 • Velká Británie

  Fortysomething

Komedie / Drama

Velká Británie, 2003, 6x60 min

 • JohnCZ
  ***

  Nejsem fanda sitcomů a už vůbec ne britských, ale když se sejde na jednom místě Hugh Laurie, Benedict Cumberbatch a Peter Capaldi, člověk prostě chtě nechtě zbystří. Naštěstí to není úplně klasický sitcom. Jednotlivé epizody nestojí jen na suchých hláškách, mají vždycky nějakou myšlenku, jsou relativně dlouhé (cca 50min) a neobsahují (mnou nenáviděný) umělý smích. Celý seriál je překvapivě docela dost sexistický, ale takovým tím neoplzlým typicky britsky elegantním stylem. Není to seriál, kde bych se smíchy válel na zemi, jako třeba u Californication, ale diváka to pobaví. Co mi brání v udělení vyššího hodnocení je jistá přehnanost, která mi obecně u podobných seriálu nesedí (proto nemám rád sitcomy). Nicméně herecké obsazení je skutečně sympatické, zejména Cumberbatch jako miloučký a hodňoučký teenage kluk nemá chybu. Zbytek ale samozřejmě táhne Hugh Laurie a to poměrně úspěšně.(23.12.2016)

 • Thomick
  ****

  ... a tak spolu všichni šťastně (soulo)žili až dosmrti. Přestože je Fortysomething v zásadě neskutečně přímočarou, upřímnou a (samo sebou) depresivní kronikou jedné velké krize středního věku. Z tohohle směru, i s vytrvalou podporou démonického Petera Capaldiho, každopádně na konto Fortysomething proudí jedině bonusové body. Bohužel zoufale nevytěžený humorný potenciál (potažmo velmi účelově vytahovaný sci-fi prvek alá Po čem ženy touží) u mě tenhle projekt naopak dlouho srážel a držel na pouhých třech hvězdičkách. Však ta vtipnost Fortysomething z nemalé části spočívala akorát v nadčasové paralele se sebevědomým Dr. Housem; a na tu vás upozorní vlastně už samotný "oficiální text distributora". Takže vesměs bída bídoucí no, škoda. Jakž takž to zachránila až povedená hypnóza.(22.3.2014)

 • B!shop
  ****

  Fortysomething neni zadna ultimatni prdel, takze se rozhodne nebudete neustale valet smichy po zemi. Naopak s forama vcelku setri, ale kdyz uz nakej prijde, tak stoji vetsinou za to. I kdyz setri, zase aby si nekdo nemyslel, ze tu je jeden for na pul hodiny, to rozhodne ne, bavi to neustale. Serial ma sest dilu, coz je podle me tak akorat, hlavni linie tahnouci se vsema dilama je krize hlavniho hrdiny a v kazdym dilu se pak resi nejaka jina zapletka typu nevera, sraz kamosu atd. a tech 6 dilu je tak akorat, aby se fory nezacli opakovat. Vse ocekavane tahne Laurie, kterej je fakt uzasnej, jednak ma skvelej komedialni talent a zaroven to umi skvele zahrat + obcas prihodi i nejakej ten xicht a navic vetsinu dilu i sam reziroval. Ale ani ostatni nejsou spatny, me nejvic zaujal slizoun kolega doktor Capaldi. Takze sice znam daleko vtipnejsi britsky serialy, ale za skouknuti to rozhodne stoji.(20.11.2010)

 • DaViD´82
  ****

  V každé pětačtyřicetiminutové epizodě je materiál na velmi vtipný dvacetiminutový britcom. Škoda, že ten kvalitní materiál je utopen v balastu, který je v tom lepším případě průměrně nijaký a v tom horším rovnou vrcholně trapný kameňáckým způsobem (několika minutový do nekonečna omílaný running „joke“ ve druhé epizodě s hemeroidy a holandským doktorem budiž smutným důkazem). Naštěstí vše zachraňují herci a celkový dojem rovněž značně vylepšují dvě závěrečné epizody, tam to je přesně takové, jaké to mělo být od samého počátku - soustředěné na postavy, citově fungující i uvěřitelné a navíc milé, trefné i vtipné.(29.11.2010)

 • magnolia
  *****

  naprosto nechápu, proč je tenhle seriál tak zapadlý... hugh je tam (roztomile) nesebejistý. kluci - synové, i přes mé zaryté utvrzování okolí v tom, že nechci děti - mě donutili tohle tvrzení ještě přehodnotit. boží jsou i holky [prikovi]. a i když se smíchem asi neumlátíte, hlášek je tam habaděj... "máti ti nechala na ledničce číslo." "na které?"(16.1.2011)

 • - Scénář k seriálu byl inspirován stejnojmenným románem z roku 1999. (skudiblik)

 • - Je veřejně známo, že postava Dr. House (Hugh Laurie) ze stejnojmenného seriálu Dr. House (od r. 2004) je v mnoha rysech inspirována Sherlockem Holmesem. Hugh Laurie, představitel Dr. House, si zde zahrál hlavní roli po boku Benedicta Cumberbatche, který později ztvárnil právě tohoto geniálního vyšetřovatele v britském seriálu Sherlock (od r. 2010).  (Scelleton)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace