Final Cut

The Final Cut - Dein Tod ist erst der Anfang

Hráč so smrťou

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2004, 91 min

Blízká budoucnost, kde se dětem implantují Zoe. Kamery implantované přímo do mozku, které skrz oči nahrávají celý lidský život. Když pak člověk zemře, jeho implantát dají příbuzní střihači, který upraví jeho vzpomínky a poskládá je tak, aby mohli být promítany jako film. Toto promítání nahrazující pohřby je nazváno Vzpomínání. Zoe nahrává vše, včetně sexu s jinou ženou nežli je manželka, znásilnění, zabití, zneužívání... Úkol střihače je jasný, udělat z osoby svatouška. Film sleduje střihače Alana (Robin Williams), který získá zakázku na vytvoření Vzpomínání právníka korporace Eye vyrábějící Zoe. Alan je nejlepší střihač, který se dokáže (částečně) vyrovnat s temnou stránkou některých životů. Skrz nahrávky Zoe Alan poznává mnohé lidí, které v životě neviděl, ale přesto je zná více nežli dobře. Na záznamu Zoe advokáta nalezne starého známého. Chlapce ze své minulosti o kterém si myslel, že zemřel při společných hrátkách v jednom rozpadlém domě. Zoe advokáta společnosti Eye je však hledána mnohými odpůrci tohoto implantátu... Toto je krátké nastínění děje Final cut, neboli Posledního střihu. Celý film stojí na Robinu Williamsovi, který předvádí skvělý výkon a přesvědčuje lidi, kteří ho odcuzovali. Režie Omara Naima je slušná. Příjemná kamera a celková stylizace je moc hezká a lehce futuristická. Celkově jde o nadprůměrný lehce temný thriller z prostředí blízké budoucnosti.(25.4.2005)

Film má sice být v budoucnosti, kde se implantují Zoe kamery, nicméně prostředí tomu nenasvědčuje. Kdybych nevěděl o co se jedná, troufl bych si říct že se tam jedná o rok 2004, ve kterém byl film natočen. Nic speciálního zde nevidíme, auta, motorky vše při starému. Možná si scénaristi mysleli, že ta budoucnost je OPRAVDU blízka, nebo to byl úmysl. Každopádně film je na velice dobré úrovni, se skvělým Robinem Williamsem, kterého jsem už dlouho neviděl hrát (a pořád to umí!) a dobrou hudbou. Celkově se z příběhu dalo vymačkat mnohem více, ale film krásně plyne, a nějaká půl hodinka navíc by neuškodila. Konec se mi zdal odfláknutý. Ale i přes to, dávám plný počet.(4.9.2009)

Výborný a dobře zpracovaný námět má jen jednu slabinu, ale bohužel z těch největších - scénář. Potenciál, který téma poskytuje, zůstal naprosto nevyužitý, několik pořádně nerozvinutých nápadů, plytký příběh bez pořádné zápletky a najednou nicneříkající konec, který prázdnotu scénáře jenom umocnil. Pořád jsem čekala, že se něco stane ale nic nepřišlo. Zase jedna promarněná šance na výborné inteligentní sci-fi, taková škoda!(1.9.2007)

Ten námět je úžasný. Ze začátku mi přišlo báječné, mít takový implantát a pouliční demonstrace proti jsem nechápala...ovšem jen do doby, než mi došly ty důsledky. Hrozná představa, že by něco takového existovalo. Trochu mi vadilo to zpracování, spousta nedotažených věcí, něco zase až moc primitivní a jednoduché a závěr přišel najednou příliš rychle. 3,5*(22.3.2007)

Thriller s velkým potenciálem (výborný scénárista by z tohohle námětu vytvořil podstatně originálnější příběh). Takhle to dopadlo jen mírně nadprůměrně. A není to zdaleka vina herců (Williams byl opravdu výborný) a řekl bych že ani režie nebyla úplně špatná. Ten příběh sám o sobě nemá tu zajímavost a gradaci, kterou nadprůměrné scénáře potřebují.(6.4.2005)