Final Cut

The Final Cut - Dein Tod ist erst der Anfang

Hráč so smrťou

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2004, 91 min

Asi tak dvakrát, třikrát do roka se mi stane, že nemůžu večer usnout. Jinak spím jak mimino, až na to, že se mi někdy zdají dost brutální sny (jestli to nebude tím, na co koukám). A jak jsem se tak převalovala, hlavou se mi honily různé blbosti. V jednu chvíli jsem se dost intenzivně snažila vybavit si jakousi vzpomínku a ejhle, místo toho se vynořily obrázky z tohoto filmu. Ačkoli mě příběh nijak neuchvátil, střihačovy vzpomínky z dětství se mi zažraly pod kůži. Přiznám se, že bych byla včera ocenila to udělátko v hlavě, které vzpomínky nahrává. Možná bych se taky dozvěděla, jak to tehdy vlastně doopravdy bylo. Ne, nešlo o nic dramatického, nebo si to aspoň myslím.(7.11.2014)

Hlavní myšlenka a z ní vyplývající situace je skutečně brilantní a vždycky mě potěší něco tak zvláštně originálního a nového. Ale jaksi nechápu, že když někoho napadne tak skvělá myšlenka, tak k ní ještě nemůže přidat nějakou o chlup zajímavější zápletku než ta, kterou nám nabízí Omar Naim. Ale to je čistě IMHO. Jednoznačným plusem je rozhodně výkon Robina Williamse, který je v každém filmu pomyslnou třešničkou na dortu a jsem rád, že dal opět přednost nějaké vážné roli před jeho obvyklou taškařicí. Režie je pohodová, ale co musím jednoznačně v tomto filmu nadzdvihnout je STŘIH, ten je opravdu vynikající :-). BTW: Ještě před shlédnutím tohoto filmu jsem náhodou narazil na článek ze skutečného života o jedné geniální ženě z Ameriky, která si absolutně do podrobna dokáže vybavit svůj život, a to přesně na den. Takže když se jí zeptáte, co dělala který den, tak vám dokáže popsat, co přesně dělala, jaké bylo počasí, či co dávali v televizi. Každý den se jí tedy před očima odehrává celý její předešlý život. Neuvěřitelné! Článek je zde.(26.3.2006)

Výborný a dobře zpracovaný námět má jen jednu slabinu, ale bohužel z těch největších - scénář. Potenciál, který téma poskytuje, zůstal naprosto nevyužitý, několik pořádně nerozvinutých nápadů, plytký příběh bez pořádné zápletky a najednou nicneříkající konec, který prázdnotu scénáře jenom umocnil. Pořád jsem čekala, že se něco stane ale nic nepřišlo. Zase jedna promarněná šance na výborné inteligentní sci-fi, taková škoda!(1.9.2007)

• Jordan

nehľadiac na to, že nápad je veľmi potentný, originálny a "skýtajúci" veľmi veľa možností na spracovanie (filozofovanie, atmosférické napätie, akčné sci-fi či kriminálnu drámu . . .) a Robin Williams je vo vážnych rolách (ExpresFoto, Final Cut, Insomnia . . .) celkom príjemný a znesiteľnejší než vo Flubberoch, film nevyužil svoj potenciál a je nesmierne nudný - nemá v podstate väčšiu zápletku, nemá nejaký extra dej, šikovný nápad nerozvíja a nepracuje s ním uspokojivo, nemá šťavu, vtip, akciu, napätie, prekvapivé momenty, je to také "libové" - nemastné, neslané, nijaké . . . To už si radšej pozriem Total Recall alebo Minority Report; Tu to nejako nevyšlo - film sa snažil na rozdiel od strhujúceho sci-fi, plného akcie, efektov a pod. vykročiť skôr na pokojnejšiu cestu, chápem, aký bol zámer, lenže znepokojivá atmosféra, a dokonca ani nejaká hlbšia filozofia, ktorá by tomu pomohla, sa nekonala, ostalo to len pri neurčito definovanom charaktere Williamsa a vôbec nedefinovanom charaktere Caviezela s nalepenou bradou (alebo tak aspoň vyzerala); Veeeeľká škoda!(24.4.2008)

Nastala doba, v ktorej si môžete celý váš život pomocou špeciálneho očného implantátu zaznamenať. Nahrávanie sa deje neustále z pohľadu vašich očí. Po smrti človeka je možné tieto údaje extrahovať a na špeciálnom zariadení prehrať. Keďže život je (niekedy až) príliž dlhý, záznam je treba zostrihať. Alan Hakman je práve taký "strihač životov", práca ho vskutku baví a je v nej ozaj výborný. Dokonca dokáže i z toho najväčšieho špinavca správnym "životným zostrihom" spraviť najčistšieho svätca. Počas jednej zákazky však v zázname objaví človeka z vlastných utrápených spomienok, ktorý mal byť dávno mŕtvy... Robina Williamsa mám vskutku rád a práve kvôli nemu som sa na tento film veľmi tešil. Jeho herectvo sa v posledných rokov výrazne zlepšuje a "zťemňuje". Po výbornom filme Expres Foto sa nám opäť predstaví v takmer rovnakej hereckej úlohe tichého, odovzdaného, tajomného a trochu desivého chlapíka s vlastným tajomstvom. Zatiaľ čo filmu trošku ubližuje len mierne nadpriemerná réžia, a scenár, ktorý by zaslúžil výraznejšiu dejovú líniu, naopak ho vyzdvihuje výborná kamera Tak Fujimota a nááádherne tajomná hudba Briana Tylera. Vďaka týmto elementom budete tento atmosferický film s napätím sledovať až do konca a to s príjemným mrazením vzadu na chrbte...(24.1.2005)