Final Cut

The Final Cut - Dein Tod ist erst der Anfang

Hráč so smrťou

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2004, 91 min

Tak výborný námět a tak zprasený výsledek. Nápad s očním implantátem, který "nahrává" celý život svého nositele a pak je na tzv. střihači, aby pozůstalým sestříhal a vlastně zrežíroval jeho dosavadní život, je tak nosný, že bych ho rozdal několika svým oblíbencům a dal jim limit 20 minut. Vzniklý povídkový film byl mohl být parádní exkurzí do tvůrčího myšlení a uchopení tématu. Trauma střihače? Vizuální jízda? Božský komplex? Neurotické šílenství? Sen voyeura? To vše mohlo být, kdyby... Výsledný tvar trpí bezradností scenáristy a neschopností udržet z počátku slušně vybudovanou atmosféru.(29.12.2012)

Velmi zajímavý námět. Celý film stojí a padá s Robinem Williamsem. Ten je jedním slovem vynikající. Přesto se při kvalitě námětu vkrádá myšlenka, zda s jiným režisérem nemohl film vyznít ještě o trochu lépe. Především v závěru jsem měl dojem zbytečné uspěchanosti. 86 minut je v tomto případě málo (třeba na víc nebyly peníze) - inu, zhuštěný final cut :). Přesto jde především díky Williamsovi o nadprůměrný snímek se zvláštní atmosférou prolínání časových rovin.(20.10.2006)

Nápad se "vzpomínkovým implantátem" je velice zajímavý a přijde mi i poměrně originální. Navíc je tento nápad i skvěle rozvinut, zápletka je dobře napsaná. Důležité je také, že zajímavý příběh podpořil výborným hereckým výkonem Robin Williams. V takových rolích ho mám rozhodně raději než v taškařicích typu Flubber. Jeho umírněný výkon je naprosto přesvědčivý. Poslední věc, kterou mohu připsat k dobru je výborná hudba Briana Tylera.(8.8.2005)

• TommyLeeJape

Bohužel musím souhlasit s větou: Final Cut je synonymem pro nevyužitý potenciál. Navíc mi film přišel těžko uvěřitelný, protože k takovéto technologii by v našem světě měly přístup maximálně ty nejtajnější vládní organizace. Nemluvě o tom, že snad žádný rodič při smyslech by se takové zhovadilosti (implantování ZOE) na svém dítěti nedopustil. I když tyto dvě věci opomenu, pořád je tam ten scénář, který naprosto zabíjí vcelku originální námět.(17.6.2012)

Nastala doba, v ktorej si môžete celý váš život pomocou špeciálneho očného implantátu zaznamenať. Nahrávanie sa deje neustále z pohľadu vašich očí. Po smrti človeka je možné tieto údaje extrahovať a na špeciálnom zariadení prehrať. Keďže život je (niekedy až) príliž dlhý, záznam je treba zostrihať. Alan Hakman je práve taký "strihač životov", práca ho vskutku baví a je v nej ozaj výborný. Dokonca dokáže i z toho najväčšieho špinavca správnym "životným zostrihom" spraviť najčistšieho svätca. Počas jednej zákazky však v zázname objaví človeka z vlastných utrápených spomienok, ktorý mal byť dávno mŕtvy... Robina Williamsa mám vskutku rád a práve kvôli nemu som sa na tento film veľmi tešil. Jeho herectvo sa v posledných rokov výrazne zlepšuje a "zťemňuje". Po výbornom filme Expres Foto sa nám opäť predstaví v takmer rovnakej hereckej úlohe tichého, odovzdaného, tajomného a trochu desivého chlapíka s vlastným tajomstvom. Zatiaľ čo filmu trošku ubližuje len mierne nadpriemerná réžia, a scenár, ktorý by zaslúžil výraznejšiu dejovú líniu, naopak ho vyzdvihuje výborná kamera Tak Fujimota a nááádherne tajomná hudba Briana Tylera. Vďaka týmto elementom budete tento atmosferický film s napätím sledovať až do konca a to s príjemným mrazením vzadu na chrbte...(24.1.2005)