Kung-fu mela

Kung fu

Kung-fu mela

Kung Fu Hustle

Akční / Komedie / Fantasy / Krimi

Hong Kong / Čína, 2004, 95 min (SE: 99 min)

Vôbec som nečakal, že sa budem tak dobre baviť pri neznámom filme z čínskej produkcie, s pomerne hlúpym názvom, "Kung-fu mela". Veľmi príjemné prekvapenie. S nadhľadom, miernou sabairóniou pojatá deväťdesiat minútová akčná jazda. Výborne nasmínamé bojové choreografie, podfarbené vhodnými hudobnými doprovodmi a doplnené kvalitnými filmovými trikmi sú doménou tohto snímku. Sú svižné, rýchle, surové, ale zároveň aj zábavné a prehľadné. Silná aj jemná Železná päsť školy Hung; Osem uhlov tyče Jang s nekonečnými variáciami; Dvanásť kopov školy Tan, skvelý útok aj obrana; špičkový zabiják Zviera, bojujúci nebezpečným štylom ropuchy; bájne Kung fu Buhdovej dlane; a tiež pozor aj na Leví rev pani domácej. Parááááda. ****(22.6.2010)

Pro mě celkem jednoznačně nejlepší film roku bez výraznější konkurence. Stephen Chow je filmem fascinovaný hračička Rodriguezova ražení a jak ŠAOLINSKÝ FOTBAL, tak KUNG FU MELA jsou neskutečné nářezy, ze kterých dýchá jeho neutuchající tvůrčí nadšení a neomezená představivost. Najdete tu záplavu třeskutých gagů, vymazlených akčních scén, bláznivých počítačových triků a vtipných dialogů, dynamickou kameru a střih a dokonalou gradaci boje se zlem, typickou pro asijské filmy o bojovém umění. Co tady musím speciálně ocenit je práce s postavami, takový ďábelský vývoj se opravdu hned tak nevidí. Na začátku Chow nažene na plac hromadu komických figurek a široko daleko není žádný hlavní hrdina a postupně se z figurek stávají plnohodnotné vážné postavy (obzvlášť proměna pana a paní domácích mě absolutně vykolejila). Poněkud hůř ale nijak fatálně je na tom Chow s vypravěčským tempem, které se místy trochu vleče a film se tak zdá být delší než ve skutečnosti je, ale to je asi jediná věc, kterou bych mu vytkl. Obrovským kladem MELY je stejně jako u ŠAOLINSKÉHO FOTBALU herecké obsazení - výrazné typy, které si nebudete plést, podávají skvělé herecké výkony. Stephen Chow je zkrátka bůh.(31.12.2005)

Perfektní audiovizuální zpracování bohužel nepřebije chabý děj. Triky jsou krásné, souboje mají eleganci a jsou originální, což je v dnešní době docela těžké, avšak jinak mě film místy nudil. Mám rád, když se vypráví napínavý příběh, který má spád a logiku a ne podivný patvar aneb z nemožného trouby ultrahrdina. A zde je další kámen úrazu. Postavy jsou mdlé a celý film tak vyzní do ztracena... Zklamání.(10.9.2007)

Vynikající pocta všem kung-fu filmům, to bez debat. Některé scény byly neskutečně vtipné (hlavně házení nožů) to je taky bez debat. Ale přišlo mi, že od poloviny stopáže film neví, co chce. Plácá se od rohu k druhému rohu a to mě zase tak nebavilo. Možná to bylo tím, že jsem to viděl s pofidérním dabingem, nevím, dneska za 70 %, ale myslím, že tomuto filmu dám šanci ještě v originále.(4.10.2011)

No tak nevim, ale pro me to je spis zklamani. Podle traileru kterej je nabusenej jako svine jsem cekal nejakou nepretrzitou "kug-fu melu", jenze ta se nejak nedostavila. Ano souboje jsou opravdu nabusene a nektere gagy jsou velmi vtipne, jenze jako celek to tak nejak nefunguje jak bych cekal. Pribeh nijak zvlast propracovanej neni, ale jako zaminka pro efektni souboje staci. Problem je, ze tu nejsou jen souboje. Vypustit ostatni kecy a ponechat jen souboje tak by to bylo za pet s odrenejma usima, protoze hudba, i kdyz je docela dobra a celkem libiva, tak se k soubojum nehodi, protoze neni spravne drsna. Uz od zacatku filmu jsem cekal kdy se to poradne rozjede a ono se to vlastne nerozjelo vubec. Jiste, je tu postupne zlepsovani souboju od "klasickejch" kopu a uderu az po vychytavky jako je "pest padajici z nebes" jenze tenhle film nevi co je vlastne zac. Jesli komedie nebo akcni film. A tak tu je chvily komedie, na kterou tu je ale malo gagu u kterejch byste se vylozene rehtali, ale spis se jen tak sem tam pousmejete a chvily akcni film plny spousty efektnich a uzasnych souboju, ktery mistama predci i matrix. Neda se rict, ze by me film nejak vyrazne zklamal, ale oproti nabusenemu traileru a ocekavanim to zklamani je a nemuzu se zbavit pocitu, ze to mohlo byt opravdu o dost lepsi, protoze Stephen Chow na to prostredky urcite mel.(24.4.2005)

• - Na stránkách rottentomatoes získal film k 26.1.2012 90 kladných procent. (Terva)

• - V Maďarsku se film promítal pod názvem Pofonok földje, což znamená něco jako Země šídel. (Terva)

• - Snímek byl v Tchaj-wanu nominován na deset cen Zlatý kůň (Golden Horse). Proměnil jich pět a to za nejlepší kameru, režii, herečku ve vedlejší roli (Yuen Qiu), vizuální efekty a za nejlepší make-up a kostýmy. (Terva)