Mezinárodně uznávaný oceánograf Steve Zissou (Bill Murray) a jeho posádka vyplouvají za dalším dobrodružstvím. V této možná poslední expedici hodlají vypátrat a chytit záhadného jaguářího žraloka. Nikdo vlastně nevěří, že takové zvíře existuje, ale Steve Zissou se dušuje, že právě tento žralok sežral jeho nejlepšího dlouholetého spolupracovníka při natáčení posledního dokumentu. Cestou se k nim připojí mladý pilot, který by mohl – ale také nemusel – být Steveovým dlouho ztraceným synem (Owen Wilson), krásná novinářka (Cate Blanchettová) pověřená úkolem napsat o Stevovi článek, a také Zissouova odcizená žena a koproducentka Eleanor (Anjelica Hustonová). Nikdo netuší, že je během plavby čeká spousta komplikací včetně pirátů, únosu a bankrotu. (HBO Europe)

Lima

Asi půlhodinu trvalo, než jsem se naladil na andersonovskou vlnu, zhruba od poloviny jsem to začal milovat a nakonec jsem si tenhle nazařaditelný klukovský úlet pustil dvakrát během dvou dnů. Pro ty jedince, co se mermomocí snaží každý film sešněrovat do žánrových škatulek, tohle opravdu není :o) ()

Galadriel

Je to ulítlý. Ale ulítlý docela správným směrem. Zajímavý slepenec všech možných žánrů, roztodivných postav a obskurních mořských potvor :-). Sice to jako celek nepůsobí ani trochu kompaktním dojmem, ale nečekaně mi to ani trochu nevadilo a dost dobře se mi na to dívalo. ()

Matty

Moby Dick pro hipstery. Výstřední komedie natočená s obrovskou láskou k filmům (třeba k „surrealistickým“ vědeckým dokumentům Jeana Painlevého). Variace dobrodružných příběhů, jaké jste chtěli v dětství sami prožívat. Film, který nás neustále něčím překvapuje. Vyladěný design každé scény, úžasně šlapající soundtrack, emocionálně hutná zápletka (díky které všechny ty originální nápady drží pohromadě). Přes svou ohromnou vypravěčskou hravost a infantilní poetiku jde paradoxně o film, který spíš oceníte až v pozdějším věku, kdy už nebudete mládí prožívat, ale ohlížet se za ním. Sám jsem Život pod vodou dřív přijal hodně vlažně, dnes (listopad 2017) jsem se do něj asi zamiloval. 90% Zajímavé komentáře: Radyo, Brouk, DaViD´82, Rex Mundi, anais, MIMIC, rowdy's, walecz ()

J*A*S*M

Život pod vodou mě velmi překvapil. Čekal jsem podivný a netradiční film, ale úplně jiným - spíše bláznivě komediálním - způsobem. Ve skutečnosti je to poměrně vážné a smutné dílko. A taky hodně příjemně nekorektní. Doporučuju si před projekcí neshánět žádné informace, nic si o něm nečíst (jako jsem to tentokrát udělal i já) - nepřipravené vás to dostane líp :-) ()

Enšpígl

Nejdříve jsem si myslel, že snad všichni tvůrci tohohle filmečku žili pod vodou,ale po druhém shlednutí mě došlo jak geniální dílko na mě bublá. Krom fantastického scénáře u mě zde hraje roli naprosto neuvěřitelný humor. Dvojice Anderson/ Murray už mě nejednou potěšila tentokrát to udělala opět a za vydatného přispění ostatních včetně vynikající hudby.Tak jako je originální žít pod vodou , tak je originální tento film. ()

Radyo

Komedie? Dobrodružný? Fantasy? Ale ne, ani jedno z toho tenhle film není. Vlastně se nedá zařadit do žádného z dosud známých žánrů, takže jsem nucen pro něj vymyslet svou vlastní kategorii - psychomatlanina. Prostě tady došlo ke vzájemnému nepochopení. Jeden z nás dvou (já vs. film) je totiž úplně blbej - a obávám se, že já to nejsem. Slyšel jsem na tento barevný paskvil pozitivní ohlasy z mnoha stran a obávám se po jeho shlédnutí, že s lidstvem je to horší, než jsem tušil. Dát tomuto filmu více než dvě hvězdičky, musel bych si urazit obě ruce. Zasmál jsem se jednou jedinkrát, taková to byla náramná bžunda. Dobrodružné filmy si představuju jinak, než jako pozvolné oťukávání "otce" a "syna" (uvozovky jsou záměrně), prokládané spoustou stupidních řečí a rádobybalením těhotné ženské. A fantasy? Viděli jste Pána prstenů? Hloupá otázka, že? Tak to je fantasy. Ale tohle ne - leda tak fantasmagorie, plynoucí z toho, že ve filmu se vyskytují asi tak v 90% zvířata, která jsou endemická, a to tak, že existují jen na jediném místě na světě - na filmovém plátně. Jejich funkci v tomhle blábolu jsem samozřejmě taky tak úplně nepochopil - to bude asi stářím... No nic, už ruce pryč od tohohle filmu, snad budu mít příště více štěstí při výběru... ()

Malarkey

Nemůžu říct, že by tenhle film u mě vyhrál pětihvězdičkovou dardu, na druhou stranu musím uznat, že Wes Anderson má naprosto skvělý styl zvednout divákovi náladu. A to vlastně jak samotnými postavami, tak hlavně samotným odvyprávěním příběhu. Ten se tváří normálně, ale ve skutečnosti je to jeden velkej blázinec. Což je vlastně moc fajn. Pozitivní nálada se odráží snad od každého, kdo se ve filmu jenom mihne. No a krom toho má Wes naprosto úžasnou představivost, kterou v kombinaci s hraným obrázkem a vhodně zvolenou muzikou vytváří skvělý zážitek. Tady jsem ale úplně nebyl schopný naskočit na tu jeho komediální vlnu. To nic nemění na tom, že po shlédnutí mi bylo vnitřně opravdu moc pěkně. ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,020,403Tržby Celosvetovo $34,808,403║ Trošku ťažšie sa k takejto prezentácii príbehu dostáva ale postupne sa to dalo dejovo zniesť a prinieslo to aj kúsok pobavenia ale aj príchuť dramatickosti ale ako hovorím bolo to v dosť čudnom obale zabalené. /45%/ ()

Marigold

Před Andersonem nezbývá než smeknout, protože tenhle podivný slepenec pseudo-dokumentu, ifantilního dobrodružného déčka a komorního dramatu dokázal udržet pohromadě vskutku s lehkostí mistra. Velice k tomu napomáhá hudba, zejména postmoderně dráždivé překopávky Davida Bowieho do portugalštiny a komorního písničkářství, které mají díky pravidelný prostřihům na muzicírujícího Seu Jorge zvláštní rytmizující dopad na celkově trochu nevyrovnané tempo filmu. Nepominutelným specifikem „Života pod vodou“ je stylizovaná kamera, zejména pak kompozice obrazů, které často připomínají pečlivým naaranžováním postav před objektivem skupinové fotky z deníku cestovatele (nebo výjevy z dětských her na hrdiny – jak vidno, nemá to k sobě daleko). Hlavním tahounem snímku jsou však bezesporu herecké výkony (musela by mi ruka uhnít, kdybych nezmínil fenomenálního Willema Dafoe a zejména Billa Murrayho, který je na pomyslném vrcholu sil!), díky nimž člověk překoná závrať zmatení v úvodních částech filmu a s trochou štěstí si do bizardního akvária Steva Zissoua cestičku najde... Riziko, že mu v hlubinách dojde kyslík, tu je stále přítomné, ale navzdory tomu stojí tenhle snímek za sázku do divácké loterie. ()

Djkoma

Tak jsem dokoukal pro mě očekávaný "zvláštní" film a taky jsem přesně takový film viděl. Humor Wese Andersona je pro mě trochu zvláštní, chvílemi naprosto usměvavý a v druhé chvíli nudný a trapný. Je těžké si vybrat co převládalo. Film není nijak úžasně záživný, což mě velmi zklamalo. Nevím jestli jsem po minulém filmu Taková zvláštní rodinka čekal něco jiného, nejspíše ano. Příběh začíná krátkým vysvětlením předcházejícího děje(první část dokumentu o Tygřím žralokovi). Pokračuje snahou Steva najít jakýmkoliv způsobem tohoto žraloka a setkává se například se svým synem Nedem(Owen Willson) nebo piráty. Jeho protipól je bohatý vědec hraný Jeffem Goldblumem, mezi nimi brázdí neklidné vody Stevova žena Anjelica Huston, která se oběvila už v minulém Andersonově filmu. Problémy scénáře jsou viditelné a kvůli nim film chvílemi silně zadrhává. Steve hraný Billem Murraym je stařím opotřebovaný, znuděný, panovačný, egoistický a naštvaný chlap co chce pomstít svého mrtvého přítele Estebana. Je to také muž, kterého straší představa být otcem.Závěrečné setkání Steva se svou " bílou velrybou" (nebo spíše žralokem ze Starce a moře) je smutně nostalgické. Při pohledu Steva a posádky na nádheru za kterou se celou dobu hnali člověku ihned spadne úsměv. Film je bizární spojení herectví, talentu režiséra a fantazie scénáristy. Od každého pohybu rybiček až po modré,pohádkově různobarevné, útesy a zvláštní podmořské nálady s úsměvem a údivém zírám na obraz podmořského světa.Tento snímek v sobě má určitě mnoho skrytých odkazů na všechny možné filmy a živé postavy(to že je film něco jako poklona slavnému oceánografovi Jaque Custoovi je poměrně pochopitelná). Hudba je jednoduchá a pro Andersona typická. Lod vytvořená v ateliéru díky čemuž kamera předvádí naprosto krásný průlet kabinami kde se odehrává "děj mimo děj". Hodně mi to připomělo např. Dogville Larse von Triera, ikdyž tam tento způsob byl brán trochu jiným způsobem ala divadlo. Ateliérní práce je perfektní a umělé podmořské záběry(dříve jsem se díval na mnoho dokumentů o podmořském světě a vážně to takhle nevypadá :-)) jsou takové jaké by je podle mě v dnešní době tvořil Karel Zeman, kdyby tu mohl žít a točit. Humor, který přínáší Život pod vodou je opravdu zvláštní a ne pro každého. Přesto podle mě ve filmu nejde tolik o vtip jak se čekalo. Občas je cítit strnulá snaha rozesmát a jindy naopak rozesměje scéna, jejichž původní záměr byl jiný. Ať je to tak či onak film na mě působil dost zvláštně a rozhodoval jsems e mezi 3 a 4*. Herci jsou příjemní, ikdyž někteří se tam spíše ztrapnují (Klaus Williama Dafoea, který touží po respektu, uznání a "lasce" Steva Zissou). Bohužel je zde fakt, že ve filmu je až příliš rozehraných postav, které jsou ve filmu strčeny do pozadí, resp. z pozadí vůbec nevylézají. Takže film nemá čistě jednu hlavní roli. Spousta postav je zde skoro zbytečná a odstrčená. Velká škoda. Nakonec jsem se kvůli mldlému a nudnejšímu průběhu fikmu rozhodl pro 3*, které jak vidím jsou podle některých nepochopitelné a možná by mi ukroutili krk. () (méně) (více)

Renton

Scénář: Wes Anderson, Noah Baumbach .. Hm, takže tohle je ta podivná dobrodružná komedie. Největší problém je zde právě v onom humoru - přiznám se, nebyl to můj šálek čaje - režisér mě svým zvláštním komediálním stylem zrovna nepobavil.. Nechci říct, že bych se celou stopáž jen nudil, naopak, několik vtípků bylo povedených, ale je jich velmi málo. Co mě nejvíce (záporně) dorazilo a rozhodlo o výsledném slabém hodnocení byly maximálně dementní a trapné scény a přestřelky s piráty. Naproti tomu mi seděly některé kýčovité triky a animace, ale to je málo. A samozřejmě kladně hodnotím i dva herecké výkony - Bill Murray a krásně těhotná Cate Blanchett. Ostatní herci jsou spíše jen průměrní a navíc je tam až zbytečně mnoho postav. Shrnutí jedním slovem - (otřesná) slabota!! 30%. ()

woody

Wes Anderson je bůh, chtělo se mi po zhlédnutí Života pod vodou zvolat.Všimněte si, že Royal Tenenbaums je jedním z mých nejoblíbenějších filmů.A už se tam nachází i dobrodružství posádky lodi Belafonte.Nepochopím lidi, kteří tvrdí, že je to trapné a nudné, slepenec, patvar a oni naopak nepochopí mně, který tvrdí, že je to geniální, vtipné, okouzlující, dokonalé a hlavně jiné. Jiné ve smyslu Andersonova pojetí filmu a vedení herců.Ve chvílích kdybyste čekali, že se srandovně zapitvoří do kamery mlčí, zachovávají ledový klid.Nejlépe to myslím dokazují 3 scény: 1.)"Jaké maté vědecké zdůvodnění pro zabití toho žraloka?"___ticho____ "Pomsta?!" 2.) zakončení podpisového maratonu pro staříka 3.) výbuch hotelu na ostrově, kde z plamenů v klidném tempu vyběhnou Steve, Ned a bohužel i ve vystřižené verzi hořící Klaus. Zkrátka, někdo mu na ten styl a zbůsob humoru přistoupí(a já jsem strašně rád, že patřím mezi ty kdo přistoupili, protože jsem si život prodloužil o dobrou minutu a půl) a někomu to bude připadat demntní, praštěné, bez nápadu pouze s dobrým hereckým obsazením. ()

Adrian

Bizarne krásna, roztomilo pekná tragikomédia s výrazne špecifickým druhom humoru, ktorý mne našťastie (podobne ako pri The Royal Tenenbaums) úplne sadol. Aj napriek mierne naťahovanej stopáži som si s radosťou vychutnal precízne zohraný panteón rozdielných postavičiek a archaické trikové sekvencie, ktoré celému filmu dodávajú melancholickú retro-atmosféru imaginárneho sveta postaveného na reálnom podklade. Jacques Costeau a Karol Zeman by mali určite radosť... :-) 90% ()

Radek99

Naprosto fascinující a odzbrojující mystifikační pocta klukovskému světu dobrodružství a neohrožených hrdinů ze staré školy, variace na věčné téma Barona Prášila, ozvláštněná pseudodokumentární formou vyprávění, záměrně archaickou trikovou a animační stránkou odkazující ke stylu verneovek a rodokapsů (a třeba i k filmům našeho Karla Zemana) a v postmoderním synkretickém mixu film předznamenávající a doprovázející poetiku a estetiku snímků Michela Gondryho (neotřele pojaté představení výzkumné lodi s použitím jejího průřezu, práce s interiéry, s image oceánografů - geniálně příznakové červené čepice atd.)... Wes Anderson zamýšlel svou hravě nejednoznačnou mystifikaci jakožto vážně míněnou poctu a poklonu všem těm nádherným mužům vědy křížící svou práci s chlapeckými sny o dobrodružství a především pak oceánografu a vynálezci potápěčského přístroje Jacques-Yves Cousteauovi (zjevná aluze v názvu na jeho legendární cyklus Podmořský svět Jacquea Cousteaua). Na principu parodie tohoto a podobných přírodovědných dokumentárních snímků v kombinaci s hranou dramatickou rovinou a poetickou rovinou inspirující se nádherou oceánu a pestrostí a rozmanitostí podmořského světa vytváří Anderson doslova úchvatný filmový tvar. Co nelze nezmínit je dokonalý casting a doslova neuvěřitelná mizanscéna, už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu (mimo děl právě již zmiňovaného Gondryho) takhle esteticky ,,paf" :-) Rámec osobitého vyznění dotváří i brazilský folkař Seu Jorge, který příznačně pro film a jeho synkretický mix po svém (a dokonce v portugalštině) interpretuje kultovní písně Davida Bowieho, a samozřejmě úžasné a hvězdné (pro film s rozpočtem 25 miliónů až neuvěřitelně) obsazení v čele s Andersonovým oblíbencem Billem Murraym, který se od svého obsazení Sophií Coppola v jejím normotvorném filmu Ztraceno v překladu zařadil mezi asi nejzajímavější herecké tváře současné Ameriky a jehož střízlivé a umírněné herectví patří k tomu nejosobitějšímu, co může současná západní nezávislá kinematografie nabídnout (viz Jarmuschovy Zlomené květiny či Kafe a cigára). ()

DaViD´82

Nepopsatelně "divný" film. Cokoli o něm napíšete není pravda nebo to nereflektuje skutečnost. Vystihují ho slova jako melancholický, nostalgický, smutný a přitom výsledek takový vůbec není. Snímek, který vás bude nudit nebo v případě, že se natrefíte náladou na jeho vlnu, neskutečně bavit. Neodvážím se říct zda to je komedie, parodie, pocta Cousteaovi či vážné drama. Má to v sobě však kus "lásky" a tak nějak od všeho něco. A to včetně hravých filmů od Zemana. Předpokládám, že si Wes Anderson takto v dětství představoval profesi oceánografa a zde pouze svou představu zvěčnil. ()

Superpero

Tak trochu jiný námořnický film :) Bavilo mne to, i když vlastně nevím proč. Dostávaly mne ty absolutně neakční akční scény. Herecky je to na výši a humorově klasicky andersonovské. A zase tam opět jen tak mimochodem někdo umřel, jako ve všech Andersonových filmech, co jsem viděl. ()

tron

„Myslím, že tá lesba je voči nám zaujatá.“ – „Nie je lesba. Veď je tehotná.“ – „Aj lesba môže otehotnieť.“ Neopísateľný film neopísateľného Wesa Andersona, kde okrem bonbónových krabov a pastelového koníka exceluje Bill Murray v červenej čiapke, dvojica prenikavo inteligentných (resp. megablbých?) delfínov, jeden možno áno ale možno aj nie biologický (alebo aký) syn a názor, že všetci na planéte sú (skôr áno, ako nie) bisexuálni. ŽIVOT POD VODOU rozhodne nie je pre každého, ale ak sa vám zapáči, pravdepodobne sa stane jedným z vašich... čo ja viem... sto?... najobľúbenejších filmov na svete. Vrátane strhujúceho finále v ponorke. "Možno si na mňa ešte pamätá." ()

B!shop

Tenhle film je rozhodne originalni a da se tezko nekam zaradit, ale rozhodne bych ho nebral jako komedii, protoze jsem se jen parkrat pousmal. Je to proste takovej divnej film. Herci hrajou vyborne, hlavne Bill Murray, Willem Dafoe a Jeff Goldblum jsou skveli, ale ani oni film nezachrani. Furt jsem cekal, kdy uz se to konecne rozjede a ono nakonec nic. Navic tu hraje svizna hudba jen obcas (hodne malo), takze vetsinou se film neskutecne tahne. Kdyz se konecne dostali pod vodu, tak jsem si rikal, ze uz to snad bude lepsi, ale pak jsem uvidel ty priserne animovany ryby a utesy. Mozna to byl zamer, ale me to prislo jen spatne animovany a uchylne barevny ryby a vlastne cely more. Nizsi hodnoceni nedam jen proto, ze i presto, ze jsem skoro celou dobu kroutil hlavou, co to ma jako bejt, jsem se nijak zvlast nenudil a par scen je docela povedenejch, rozhodne jsem ale cekal vic. ()

Zemřel herec Michael Gambon

26.05.2016

Houdini, Mr. Fox a Superman

Houdini, Mr. Fox a Superman

27.10.2006

Některé dny jsou na zajímavé novinky slabé, někdy se jich objeví tuny. A neboť dnešek je toho zářným příkladem, posvítime si rovnou na tři chystané filmové projekty. Prvním z nich bude námětem… (více)