Ranma ½ (TV seriál)

• Japonsko

Ranma 1/2

Ranma ½

Animovaný / Akční / Komedie / Fantasy

Japonsko, 1989, 7 h 12 min (Minutáž: 24 min)

K tomuto seriálu jsem se dostal zcela náhodou. Obsahuje podivná bojová umění, lehkou erotiku, dětinsky roztomilou animaci, silně vztahově zaměřené a těžce ulítlé zápletky. To se tak celkově blíží mé laické představě o Anime. Ovšem je to komediální seriál, který je nejvíce postaven právě na záměnách kvůli problému hlavního hrdinyv Výsledkem je nejčasteji roztodivné mlácení se navzájem. Překvapivě vtipné i když první série mi bohatě stačila.(30.9.2011)

Vskutku, Ranma dokázal bavit, do konce třetí série (druhou a třetí sezónu vidím jako pětihvězdičkovou) dokonce výborně. Pak však divák už prohlédne dopředu velké množství vtipů a zábava se trochu vytrácí, i když nikdy se nevytratí zcela. Rumiko Takahashi prostě neví, kdy skončit, jak už jsem jednou poznamenal u Inuyashi. Ale 4 hvězdy jsou zasloužené. To podstatné viz Mariův komentář.(5.6.2007)

ANIME: Konečně jsem se odvážil okomentovat můj vůbec nejoblíbenější a tedy i nejlepší anime seriál s touto tématikou. Opravdu Ranma nemá konkurenci. První série samozřejmě jako všichni úžasná. Druhá nemohl jsem přestat. Třetí a další viz Ranma ½: Nettō-hen. Čím to teda je, že je Ranma tak dobrá? 1. humor mi perfektně sednul. Je promyšlený do nejmenších detailů, Ranma je staven to těch nejúžasnějších situací, ze kterých se dostat není lehké, ale pořád není Ranma ten tuctový hrdina - nejsilnější, nejhezčí, nejsvalnatější, nejchytřejší, s oslnivým lestkem atd.- jeho postava si po celou dobu zachovává své špatné i dobré zvyky, což, věřte mi je někdy přímo ukrutné. Jako jednomu z mála anime hrdinů mu to myslí normálně, když je holka, proč toho nevyužít, to jsem asi miloval ze všeho nejvíc. Pravidelně jsem se smál jeho necitelnosti a minimálnímu pochopení situace, což samozřejmě nebyl sám, vždy to ale bylo v mezích normality. Počkat "pravidělně?", co to znamená pravidelně jsem se smál, to by přece znamenalo, že byly vtipy založené na stejném zákledě a to hned několikrát. To přece není možné. Ale je, prakticky na to nemůžu přestat myslet. 2. animace. obrovská spousta lidí nemá ráda tenhle typ animace. Myslím si, že tahle animace udělala z anime vlastní soběstačný žánr, není až tak důležitá ta přesnost, ale ta krásně promyšlená umělecká zkratka, což je přesně to, co se v posledních letech z anime ztrácí, když si na googlu zadáte anime, vyjedou vám epické snímky, super propracované, do nejmenších detailů ve photoshopu, ale už to není zkratka, oni se snaží brát zjednodušení do detailů, o tom přece zjednodušení a manga není. Ano, je to pěkné, ale bezesmyslu. No a co, že nemají duhový, zlatý a fialový obrovský oči v Ranmě, to nemá nikdo, zatímco taková bledě modrá, je docela běžná a dobrá. Zrovna tlumené barvy se mi také moc líbily 3. detaily, v snad žádném anime neuvidíta takové ralistické detaily. Příklady: moc často se mi nepovede rozlomit hůlky od vietnamců přesně na dvě poloviny, vždycky tam zůstane alespoň nejaká nepřesnost, tohle tam Ranma má ani v anime o jídle s hůlkama to neni. Málo v kterém anime se někdo pokusí utéct před rozvášněným davem, většinou jen tupě zírá, jak se blíží pohroma a v takových detailech bych mohl pokračovat. 3. romantický příběh, ať si myslí kdo chce co chce ani Kanon nebo Clannad popřípadě Air, tři vrcholy anime romantiky, nemají reálnou romantickou křivku. V Ranmě mě jeho křivka docela pohltila, není to tak, že by přišel king of the bitches a po pár rozhovorech a škádlení by po něm letěly všechny. Ne tady dokonce ani hlavní hrdina naprosto nemyslí na holky, což by bylo v současné anime romantice nemožné. 4. čest, ano existuje tady čest a důstojnost, hlavní hrdina má čest, stejně tak i Akane má čest a přes to se nehne nic. Tenhle seriál i přemýšlí o každé osobě zvlášt, nejsou to jen pocity hlavního hrdiny, jsou to pocity všech a zase, nikdo nic nepřehání, zbytečně se nevměšuje, chovají se REALNĚ, není na tom nic špatného ani nudného, jak tenhle seriál dokazuje. Je to fakt, v Ranmě realita střídá mystičnost, láska střídá nenávist, komedie střídá akce tohle vše a mnohem více se zde míchá a bublá. Člověk musí vidět všechno. 5. postavy, napsané na jedničku, neexistují lepší, pořád se nemohu shodnout s mojí sensei na japonštinu, kdo byl nejlepší, je to jedno z velice mála filmů a seriálů, kde jsem si nejvíce oblíbil hlavního hrdinu. Typ, jak přežít prvních pár episod, nezabývejte se nahotou postav, je to jen prostředek k vtipu, nejde o nic nekvalitního či závadného. Blahopřeji všem, co tenhle komentář dočetli až sem, o Ranmě se toho dá říct ještě spoustu pěkného, ale nejlepší je to vidět. Opravdu Ranmu bych z těch sto padesáti miliónů anime, nebo kolik ho vlastně na světě je, doporučil jako číslo jedna, je to nezopakovatelná záležitost, jediného čeho lituji, je že už jsem viděl všechno, co se dalo. (pozn. viz Subjektiv, já jsem velice rád, že Rumiko Takahashi neví, kdy skončit.) MANGA: Přečíst 38 volumů té nádherné mangy my zabralo trochu času, ale vyplatilo se to. Mimoto, že je ta manga tak dobře a krásně umělecky zpracovaná, že jsem si musel koupit fyzicky první i druhý díl z US, jsem objevil i spoustu zajímavých faktů. Jak už bylo řečeno, Ranmu seriál spojuje jemná romantická linka mezi Akane a Ranmou. Jemná znamená, že se prostě jednou za pár dílů stane něco romantického mezi nimi. V seriálu je to životně důležité, protže to spojuje neuvěřitelný mix martial arts a komedie, kterým Ranma je. Jasné. Mé překvapení nemohlo být větší a zahořklejší, když jsem zjistil, že je manga Ranmy založená na úplně jiném principu. V manze je romantických chvil pomálu, hlavně z počátku. To co dává smysl manze jsou ty souboje a neuvěřitelná fantasie při vytváření těch nejbizardnějších technik, co můžete v anime vidět. Tady dává smysl tolik rádoby fillerů, které jsou v anime, oni tam musí být, ale protože musí být anime zkráceno, bylo jich spousta vynechaná, a proto nemají v anime až takový smysl jako v manze. Toto vám může napovědět, že se v manze nedočkáte moc romantiky. Upřímě Rumiko Takahaši zkazila hned několik vtipů a romantiky (např. ta scéna z konce OAV o Akane-panence, kde Akane brečí a tiskne se k Ranmovi, tuhle scénu vidíte v anime zhruba ze dvou metrů, v manze z třiceti, takže není nic vidět a je tomu vynechán jen jedno okénko), za další třeba autorka nemůže např. scéna, kdy ranma s Ryogou poprvé vstoupí na led, ta je díky manze a okénkům rozkouskovaná, takže není vidět jak se hihňají, když na led vstupují. Musím říct, že jsem Rumiko Takahaši nenáviděl kolem takového 28 volumu, tam se opravdu nestane nic romantického po dobu 12 volumů, to znamená že jsem čekal zhruba 300x12 stránek na jedinou romantickou scénu. Mangu, ale můžu jenom doporučit, ne jen protože má třeba KONEC a krásné výtvarné zpracování.(9.4.2013)

Keď máte štyridsiatku na krku a meníte sa na medvedíka pandu, nie je to až taký problém. Ale keď ste 16 ročný chlapec a po obliatí studenou vodou sa meníte na dievča, máte veľký problém. Hlavne keď sa otec-panda rozhodne Vás zasnúbiť s ultranásilným dievčiskom, ktoré neznáša chlapov a zaľúbi sa do Vás najväčší chuligán na škole. Ranma 1/2 je jedno z najúspešnejších anime. I keď nie je nejak zvlášť pekne nakreslené, je veľmi, veľmi vtipné. Okrem toho má i erotické prvky takže o správne úchylnú zábavu je postarané. Čo mi vadí je to, že nemá (aspoň zatiaľ) nejak zvlášť prepracovaný komplexný príbeh (ako neskorší počin autorky - Inuyasha) a zatiaľ dosť málo prekreslené charaktery. Hodnotenie je po 4 dieloch, možno časom upravím. A je tu oprava !!!! V cca 7 dieli sa zjavila postava na piatu hviezdičku, Ryouga, ktorý sa mení na ....malé prasiatko. Akane (to ultranásilné dievčisko) ho samozrejme ako roztomilé malé prasiatko (nazve ho P-Chan čo zas vo fonetickom čítaní našich malých stredoeurópskych krajín pôsobí dosť zábavne) berie do svojej postele, bez vedomia že je to Ryouga. Ranma žiarli a to vyvolá ďalšie vtipné situácie. No a keď mladá čínska Amazonka Shampoo s nežným čínskym "Ni hao" zdemoluje celé mesto, aby zabila Ranmu-dievča a zaľúbi sa do Ranmu-chlapca žiarli zase Akane. Skrátka Japonci. 10/10(17.2.2005)

Po pěti dílech se mi chtělo dát 2*, po deseti 3* a ke konci by to už bylo pomalu 5*. Nevím, jestli to bylo vyzestupnou kvalitou, nebo jen postupným zvykáním, ale do budoucna se moc těším na další série. Na co hlavně? Rozhodně ne příběh a ani souboje, ale na všechny ty zajímavé situace a postavy... Kluk, který nemá absolutně žádnou schopnost orientace, a tak netrefí ani naproti přes ulici, dívka, která si musí buďto vzít nebo zabít toho, kdo ji porazí v souboji, gymnastické bojové umění, chlap, který pracuje u dokrota v podobě obří pandy, nebo doktor, co ztrácí veškeré smysly včetně rozumu, jakmile je blízko své milované... a to je jen zlomek toho, Ranma nabízí. Jen je trochu smutné, že nejvíc jsem se nasmál při každé známce o P-chan (P anglicky a chan japonsky)(28.3.2009)

• - V seriálu lze zpozorovat kontrast západní a východní kultury, např. střídání západních a japonských svatebních šatů nebo používání nových japonsko-anglických slov. (Tsukikage)

• - Křesťanská škola, kterou navštěvuje Kodachi, patří v Japonsku k těm nejprestižnějším.  (Tsukikage)

• - Poprvé, když Tatewaki Kunu nastoupí na scénu, odcituje jednu z prvních vět "Příběhu rodu Taira", což je prastarý japonský epos z 13. století o vzestupu mocného rodu Taira, napsaný nejspíše úředníkem Jukinagou. (Tsukikage)