poster

Synové Katie Elderové

 • USA

  The Sons of Katie Elder

 • Velká Británie

  The Sons of Katie Elder

Western

USA, 1965, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $13,333,333Tržby Celosvetovo $-║ Skôr dráma než klasický prestrelkový western, čím sa John Wayne drží na uzde ale nevadí, príbeh slušne podfarbený má čím zaujať a udrží v napätí, hudba od Bernsteina delikatesa. /80%/(19.4.2009)

 • golfista
  ***

  Výborně obsazené, ale to u tohohle žánru vždy nerozhoduje. Klasický souboj zla ( bohatý vlivný občan města ) s dobrem ( bratři a slušný šerif ) v tomhle filmu funguje jako vždy, ale není to ta klasika. Nedokážu přesně říct, proč se z tohohle snímku nestalo Rio Bravo nebo El Dorado. Všechny předpoklady jsou, ale někdy to tak nedopadne :)(4.8.2003)

 • cheyene
  *****

  Pokud nemáte rádi westerny a viděli jste jen stěžejní díla tohoto žánru, pak ani na tento počin nekoukejte, neboť nepřináší nic extra nového, nic, co byste neviděli v nejslavnějších westernech a už při úvodních titulcích budete slyšet melodii, jež vykrádá slavný motiv Sedmi statečných. Holt Elmer Bernstein se nezapře. :) Pakliže ale máte rádi westerny a Johna Waynea, nesmíte si Hathawayův snímek nechat ujít. Prostředí, v němž se příběh odehrává, potěší, zaujme zmíněná hudba, ale také děj, který jednak staví na rodinných hodnotách, resp. bratrských vztazích, ale rozehrává se tu také motiv pomsty a otázka soudce lynče. Všichni čtyři bratři Elderovi jsou sympatičtí, největší oblibu si musí získat John Wayne a Dean Martin, kteří jsou vskutku vynikající. Zaujala mě také kamera a jako příklad dobré práce s ní uvedu hned úvod na hřbitově, kdy obřad sledujeme ze skal jakoby z pozice první osoby, tedy hlavního hrdiny, přičemž po přemístění obrazu blíže k hrobu uvidíme záběr zpět do skal, kde již stojí John Wayne tak, jak ho známe a máme rádi. Westernu nechybí ani napětí, za zmínku stojí určitě scéna v baru, když Dean Martin předvádí svůj trik se skleněným okem a následně je přestřelka na spadnutí. Zde opravdu velmi dobře zhoustla atmosféra a divák je v napětí, jak to dopadne, neboť zde to mohlo skončit opravdu jakkoliv. Další napínavou scénou je běsnící dav před věznicí, v níž jsou Elderové. Nezapomenutelná a napínavá je také přestřelka pod mostem přes potok, která rozhodně patří mezi ty scény, které by se daly nazvat památnými. Dech však tento film neztrácí ani v úplném finále, takže za mě je to jasných 5*.(25.12.2014)

 • sud
  ****

  Směs jednotlivých pasáží filmu mi přijde jako ty scény které, se nevešly do "Comancheros" a "Ria Brava". Jenomže Henry Hathaway byl natolik zkušený režisér (nejen na poli westernu) a dokázal těm scénkám dát kvalitní příběh a ukázkové herecké obsazení. Většina zúčastněných jsou skuteční westernoví herci: John Wayne (dva výše zmíněné, "Alamo", "Pátrači"), Dean Martin ("Bandolero"), George Kennedy ("Bandolero"), Michael Anderson jr. ("Major Dundee"), Earl Holliman ("Poslední vlak z Gun Hillu"), James Gregory ("Vyrovnávání účtů") a cítí se v tomto snímku jako ryba ve vodě. Škoda že tomuto snímku chybí ona nadčasovost, nebo nějaké památné scény jako například u "Ria Brava", "Pátračů" nebo "El Dorada". Mám takový pocit, že v dnešní době dokáže potěšit pouze věrné fanoušky žánru a fanoušky Johna Wayna. Ale pokud se mezi ně řadíte, zážitek pro vás bude nadprůměrný. 70%.(3.7.2006)

 • kaylin
  ***

  Časem vás prostě přestane bavit dívat se na příliš čestné hrdiny. Lidé chtějí někoho, kdo je méně korektní, méně jednoznačný. I proto se tolik uchytili snímky Sergia Leoneho "Pro hrst dolarů", "Pro pár dolarů navíc", "Hodný, zlý a ošklivý" a hlavně "Tenkrát na západě". Byl to svěží vítr do plachet westernu. Vzhledem k tomu, že Sergio Leone natočil "Pro pár dolarů navíc" ve stejném roce jako Hathaway snímek "Synové Katie Elderové", je kontrast o to patrnější. Američané se pořád drželi standardu, ale už to nemělo potřebné grády, divák chtěl něco jiného, chtěl něco víc. Divák je náročný, chce něco nového, chce trendy, které tu ještě nebyly, nebo které zapomněl. Za jak dlouho se nám asi omrzí komiksové adaptace? Western se držel docela dlouho, ale "Synové Katie Elderové" jsou jen potvrzením toho, že v 60. letech mu už zvonil umíráček.(19.11.2013)

 • - Film se začal natáčet v záři v roce 1964, byl však přerušen, když byl Johnu Wayneovi diagnostikována rakovina plic. Znovu se začalo natáčet v lednu 1965. (Mol)

 • - I když měl film velký rozpočet, byl herec Karl Swenson použit do dvou rolí, a to coby Doc Isdell a poté jako barman ve scéně, kde Tom Elder (Dean Martin) hraje o skleněné oko. (Mol)

 • - Tommy Kirk byl od filmu vyhozen poté, co byl policí zatčen za držení marihuany na Štědrý den v roce 1964. Jeho fotky v policejních poutech se objevily v novinách. Poté poznal, jak je těžké získat další filmové role. Jeho místo ve filmu nahradil Michael Anderson Jr. (Mol)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace