Synové Katie Elderové

The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

Western

USA, 1965, 122 min

Když jsem nějakých 10 let nazpátek viděl Four Brothers, hrozně se mi to líbilo, a to jsem vůbec netušil, že je ten film inspirován westernem Henryho Hathawaye. A vlastně jsem to nevěděl doteď, než jsem si pustil tenhle film a říkal si, že mi to něco strašně moc připomíná. A stejně jako mě bavila novodobá verze, bavila mě i ta původní. Během těch dvou hodin jsem se celou dobu bavil povědomým, a přeci jiným příběhem o sjednocených čtyřech bratrech. A super byl taky George Kennedy v jedné z jeho dřívějších rolích - a že mu ten padouch šel.(16.10.2016)

U nás nepříliš známý western, ve kterém se potkalo hned několik hereckých veličin. Po boku Johna Wayna si zahrál třeba Dean Martin, jednoho ze záporáků si střihl George Kennedy a poněkud připosraného synátora lstivého rančera ztvárnil mladičký Dennis Hopper, kterému v té době bylo sice již devětadvacet, ale svou vizáží vypadá tak na osmnáct. Přesto se tento film příliš neproslavil. Já bych hlavní příčinu viděl v možná až příliš závažné zápletce, která je sice velmi napínavá, jenomže postrádá takové to pro Waynovy filmy typické odlehčení, takže to není až tak odpočinková podívaná jako třeba El Dorado či Rio Bravo. Ve filmu se sice najde několik úsměvných scén a potyček, ale celkově je to western veskrze dramatický s poněkud uspěchaných a fádním rozuzlením – ale to je jeden z typických znaků žánru. Fanoušek filmových kovbojek si nicméně opětovně přijde na své a z mého pohledu má tak John Wayne ve sbírce další povedený kus.(17.7.2011)

Podobné princípy a vzťahy ako vo "vrchole intímneho parťáckeho westernu" Rio Brava, všetko v súčasti morálnej a služobnej cti a samozrejme, so silnými osobnými príbehmi. Avšak kúzlo z toho naj, čo priniesli niektoré divácke kanóny a chlapácky korektné spomínané filmy to nedosahuje. Už ťažko toto privedie mladého fanúšika k Elderovým, ďaleko menej faktorov, pre ktorých by ich to malo zasiahnuť, oné skupinky fanúškov sú skôr z radov starších pamätníkov. Okrem toho, nepríde ani na pamätihodné odbočky, ktoré by ho dostali nad tú povestnú naratívnu konklúziu, ktorou sa tie niektoré jednoduchšie story z divokého západu prezentujú a ktoré by ho vytrhli iným smerom. Slušná norma, bez nadstavby.(15.3.2016)

Súhlasím s názormi, že tento western nepatrí k špičke žánru. Možno aj preto, že ženský prvok tu je zastúpený poslabšie. Síce výrazne (prostredníctvom spomienok na mŕtvu matku, ktorú každý veľmi obdivuje), ale obrazovo len veľmi málo prítomne. Ešteže tu je aspoň jedna slečna, čo sa o matku starala. Na základe jej priania sa teraz stará o pozostalých bratov. Nosí im jedlo a tak. A to je tak asi všetko, čo sa prítomnosti žien týka. Inak sú tu samí chlapi. Vzájomne sa rozprávajú, bijú, pošťuchujú, strieľajú po sebe a hája si spravodlivosť. Každý po svojom, pri čom samozrejme nechýba arcizločinec. Takže vo výsledku je sú to len chlapské hry. Zjemnené tým, že mamina si priala, aby sa toľko nestrieľalo. Nuž prianie je jedna vec a skutočnosť: strieľa sa. Ba čo, dokonca to tu vybuchuje.(16.1.2017)

Směs jednotlivých pasáží filmu mi přijde jako ty scény které, se nevešly do "Comancheros" a "Ria Brava". Jenomže Henry Hathaway byl natolik zkušený režisér (nejen na poli westernu) a dokázal těm scénkám dát kvalitní příběh a ukázkové herecké obsazení. Většina zúčastněných jsou skuteční westernoví herci: John Wayne (dva výše zmíněné, "Alamo", "Pátrači"), Dean Martin ("Bandolero"), George Kennedy ("Bandolero"), Michael Anderson jr. ("Major Dundee"), Earl Holliman ("Poslední vlak z Gun Hillu"), James Gregory ("Vyrovnávání účtů") a cítí se v tomto snímku jako ryba ve vodě. Škoda že tomuto snímku chybí ona nadčasovost, nebo nějaké památné scény jako například u "Ria Brava", "Pátračů" nebo "El Dorada". Mám takový pocit, že v dnešní době dokáže potěšit pouze věrné fanoušky žánru a fanoušky Johna Wayna. Ale pokud se mezi ně řadíte, zážitek pro vás bude nadprůměrný. 70%.(3.7.2006)

• - Film se začal natáčet v záři v roce 1964, byl však přerušen, když byl Johnu Wayneovi diagnostikována rakovina plic. Znovu se začalo natáčet v lednu 1965. (Mol)

• - Tento film je označován jako návrat Johna Wayna, který čtyři měsíce před tímto filmem prodělal operaci, při které mu byly odstraněny dvě žebra a levá polovina plíce, protože mu v roce 1964 byla diagnostikována rakovina plic. Chtěl dělat všechny kaskadérské kousky, aby všem ukázal, že ho operace nijak nezpomalila. (Mol)

• - I když měl film velký rozpočet, byl herec Karl Swenson použit do dvou rolí, a to coby Doc Isdell a poté jako barman ve scéně, kde Tom Elder (Dean Martin) hraje o skleněné oko. (Mol)