Synové Katie Elderové

The Sons of Katie Elder

Western

USA, 1965, 122 min

• YURAyura

2/10 Zpocatku jsem si rikal, to tu jeste nebylo. Ale pak z toho nic nebylo. Ve vysledku naprosto jalovy western, kde ani ten nehrobek nevyresi - kone se totiz po jejich zatceni ztrati z dohledu, takze studium je v trapu. Vyjma Waynea a Kennedyho tam snad nikdo nehraje - a milec americke mafie Martin je tam marny jako vzdy a o ostatnich snad ani netreba se zminovat. Rozhodne jsou lepsi kousky(21.5.2011)

Směs jednotlivých pasáží filmu mi přijde jako ty scény které, se nevešly do "Comancheros" a "Ria Brava". Jenomže Henry Hathaway byl natolik zkušený režisér (nejen na poli westernu) a dokázal těm scénkám dát kvalitní příběh a ukázkové herecké obsazení. Většina zúčastněných jsou skuteční westernoví herci: John Wayne (dva výše zmíněné, "Alamo", "Pátrači"), Dean Martin ("Bandolero"), George Kennedy ("Bandolero"), Michael Anderson jr. ("Major Dundee"), Earl Holliman ("Poslední vlak z Gun Hillu"), James Gregory ("Vyrovnávání účtů") a cítí se v tomto snímku jako ryba ve vodě. Škoda že tomuto snímku chybí ona nadčasovost, nebo nějaké památné scény jako například u "Ria Brava", "Pátračů" nebo "El Dorada". Mám takový pocit, že v dnešní době dokáže potěšit pouze věrné fanoušky žánru a fanoušky Johna Wayna. Ale pokud se mezi ně řadíte, zážitek pro vás bude nadprůměrný. 70%.(3.7.2006)

U nás nepříliš známý western, ve kterém se potkalo hned několik hereckých veličin. Po boku Johna Wayna si zahrál třeba Dean Martin, jednoho ze záporáků si střihl George Kennedy a poněkud připosraného synátora lstivého rančera ztvárnil mladičký Dennis Hopper, kterému v té době bylo sice již devětadvacet, ale svou vizáží vypadá tak na osmnáct. Přesto se tento film příliš neproslavil. Já bych hlavní příčinu viděl v možná až příliš závažné zápletce, která je sice velmi napínavá, jenomže postrádá takové to pro Waynovy filmy typické odlehčení, takže to není až tak odpočinková podívaná jako třeba El Dorado či Rio Bravo. Ve filmu se sice najde několik úsměvných scén a potyček, ale celkově je to western veskrze dramatický s poněkud uspěchaných a fádním rozuzlením – ale to je jeden z typických znaků žánru. Fanoušek filmových kovbojek si nicméně opětovně přijde na své a z mého pohledu má tak John Wayne ve sbírce další povedený kus.(17.7.2011)

Podobné princípy a vzťahy ako vo "vrchole intímneho parťáckeho westernu" Rio Brava, všetko v súčasti morálnej a služobnej cti a samozrejme, so silnými osobnými príbehmi. Avšak kúzlo z toho naj, čo priniesli niektoré divácke kanóny a chlapácky korektné spomínané filmy to nedosahuje. Už ťažko toto privedie mladého fanúšika k Elderovým, ďaleko menej faktorov, pre ktorých by ich to malo zasiahnuť, oné skupinky fanúškov sú skôr z radov starších pamätníkov. Okrem toho, nepríde ani na pamätihodné odbočky, ktoré by ho dostali nad tú povestnú naratívnu konklúziu, ktorou sa tie niektoré jednoduchšie story z divokého západu prezentujú a ktoré by ho vytrhli iným smerom. Slušná norma, bez nadstavby.(15.3.2016)

Výborně obsazené, ale to u tohohle žánru vždy nerozhoduje. Klasický souboj zla ( bohatý vlivný občan města ) s dobrem ( bratři a slušný šerif ) v tomhle filmu funguje jako vždy, ale není to ta klasika. Nedokážu přesně říct, proč se z tohohle snímku nestalo Rio Bravo nebo El Dorado. Všechny předpoklady jsou, ale někdy to tak nedopadne :)(4.8.2003)

• - Tento film je označován jako návrat Johna Wayna, který čtyři měsíce před tímto filmem prodělal operaci, při které mu byly odstraněny dvě žebra a levá polovina plíce, protože mu v roce 1964 byla diagnostikována rakovina plic. Chtěl dělat všechny kaskadérské kousky, aby všem ukázal, že ho operace nijak nezpomalila. (Mol)

• - Když je John Elder (John Wayne) stažen do řeky, je možné slyšet hlas dítěte, které volá "dad", v překladu "tati". Byl to tříletý syn Johna Wayna Ethan Wayne, který se díval mimo záběr kamery a věděl, jak moc jeho tatínek byl nemocen. (Mol)

• - Wayneův dvojník Chuck Roberson nahradil George Kennedyho ve scéně, kdy John Elder (John Wayne) praští Curleyho (George Kennedy) toporem od sekyry. (Mol)