Režie:
Laurence DunmoreHudba:
Michael NymanHrají:
Johnny Depp, Samantha Morton, John Malkovich, Rosamund Pike, Tom Hollander, Johnny Vegas, Kelly Reilly, Jack Davenport, Richard Coyle, Francesca Annis (více)Obsahy(1)
V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.
Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)
(více)Videa (1)
Recenze (247)
Tohle bylo skvělé barokní drama a říkekte si klidně co chcete ! Prostředí bylo skvěle zpracováno, úplně jsem cítil tu svrbějící špínu na kůži pod parukou a kouř ze stovek lojových svic jimiž se tehdy muselo večer svítit... Fakt se nedivím, že v té době občas nějaké to město komplet vyhořelo... * * * * ()
Tenhle film stojí v první řadě na Johnnym Deppovi. Asi po hodině a čtvrt projde drastickou maskérskou přeměnou, takže potom vypadá značně odlišně než na plakátu. Výborně hrají na menších plochách i jeho partnerky Samantha Morton a Rosamund Pike. Role Johna Malkoviche je bohužel malá, ale přece jen toho v ní zvládne hodně předvést. Pak ještě zaujme výprava, která 17. století zbytečně neromantizuje. V tom ji podporuje i úsporné svícení a tedy tmavší obraz (70%). ()
Vzrušující přepis stejnojmenné hry Stephena Jeffreyse (autor napsal i filmový scénář). Zpráva o životě Johna Wilmota (1647-1680) provokuje svými tématy svobody, kritiky, satiry a prostopášnosti. Dobré herecké výkony, atraktivní prostředí vyšší společnosti, přetvářky, pokrytectví a samozřejmě divadla. Skvělá Samantha Morton zachytila zrání herečky Elizabeth Barry (1658-1713). Něžné výkony Ruperta Frienda a Rosamundy Pike. ()
Johnny Depp si zahrál jednu z dalších figurek. Není jí nikdo menší než John Wilmot. Že vám to nic neřekne? A co třeba Hrabě z Rochesteru? Ani to nic? Tak potom vězte, že John Wilmot byl zhýralec, nechápu, proč musí být český název filmu "Libertin", který si užíval života, jak jen mohl. John byl na dvoře Karla II., krále Anglie, Skotska a Irska, ale dvůr ho zajímal minimálně. O co se staral, to byla jeho literární tvorba, nemluvě pak o zahálce a užívání si. Alkohol a ženy, to byla naprosto přirozená součást jeho života. Karel II. z toho neměl velkou radost, ale co mohl dělat? Na každém kroku ho určitě hlídat nemohl. A tak si John užíval. Ženy pochybné pověsti, alkohol ve větším než malém množství. Muselo se to na něm projevit. Byl nemocný. Velmi nemocný. Ke konci má pak člověk, čím více Johnova nemoc graduje, že Johnny trochu přestal hrát. Johnny má na sobě masku nemocného, ale pod ní je pořád zdravý člověk. Nemoc jsem mu prostě nevěřil. Jeho výkon je ale jinak dobrý, hraje celkem zajímavý charakter, ale podle scénáristů stačí, když se vezme zajímavá a kontroverzní postava, příběh pak není ani tak důležitý. Ta postava na sebe strhne pozornost a ono to postačí. Film bude dobrý. Zas tak dobrý není. Jsou zde zajímavé scény, ale sami tvůrci se moc do kontroverze nehrnuli a zůstávali na hranici vkusu. Nikdy ji nepřekročí natolik, aby kontroverzní osobnost vykreslili skutečně kontroverzně. Film je stejně hodnocen jako "R" tedy druhý nejpřísnější stupeň přístupnosti. V zásadě však ničím nešokuje. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/prada-tlumocnice-sveraci-kazajka.html ()
Začnem tým najfenomenálnejším a to Johnym Deepom. Ten chlap by snáď presvedčivo zahral aj visiaci kvapeľ v jaskyni!V úlohe "hraběho z Rochesteru" znova excelentný výkon!!!! Libertine je nepochybne umeleckým filmom, kde za váš výsledný dojem hovoria viac emócie nakumulované počas filmu. A môže sa Vám tiež rovnako ako aj mne stať, že váš výsledný dojem nie a nie jasne sformulovať do pár viet...dejová idea nezaváňa ničím ohurujúcim, ostatné herecké prvky šedo-priemerné, dekadentne-perverzná atmosféra...a "hviezdičkovať" len výborný do oči bijúci herecký výkon Johnyho Deppa by bol opovážlivo povrchný počin...aj keď sa mi film veľmi páčil, pár vrcholne vydarených pasáži na priemernú úroveň dostala plochá dejová línia so slabými umeleckými príkrasmi... ()
Galerie (23)
Photo © The Weinstein Company LLC
Zajímavosti (13)
- John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)
- Skoro celý film byl natáčen ručně drženou kamerou. Nejlépe si toho můžete všimnout u konce filmu ve scéně v soudní síni, při pohledu na hraběte z Rochesteru, když obhajuje nástupnictví králova bratra, tato scéna však tak byla natočna schválně. (HappySmile)
- Snímek byl v Singapuru povolený až pro diváky od 21 let a v Malajsii ho dokonce zakázali promítat. (imro)
Reklama