Libertin

The Libertine

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

ŠÍLENÍ+MARKÝZ DE SADE Klubovka určená pre náročnejšieho diváka. Zaujímavá kombinácia historického prostredia a práce kamery (rozprávanie do objektívu, pohyblivé zábery). Libertina naozaj nebudete mať radi, ale dokážete ho pochopiť, pretože je skvelo vykreslený a pripomína skutočnosť... Libertinov boj s vlastným životom je vlastne skutočnejší než svet, v ktorom žije. Hlavný hrdina sa búri vyumelkovanej a pokryteckej spoločnosťi, no pritom je jej súčasťou. Nie je vzorom, no tak ako svojou zvrhlou hrou nastavuje zrkadlo kráľovi, tak svojou rozpoltenosťou nastavuje zrkadlo divákovi. Hľadanie zmyslu života v nezmyselnom svete... Láska... Vnútorný boj... Film vás osloví tým viac, čím viac dokážete nahliadnuť za hranice vlastnej poslušnosti...(29.7.2007)

• hygienik

"Otázka... zda já jsem vskutku dobrý protestant. Nikdo zde, doufám, nebude pochybovat o tom, že jsem dobrý. V každé ze tří hlavníh činností naší doby, ve veršování, vyprázdňování lahví a prcání děvek, jsou někteří stejně dobří jako já. Avšak, konáme-li všechy tyto tři činnosti dohromady, tak jako jsem je konal vždy já a mohu doložit, že to vyžaduje značnou manuální zručnost, není mi zde rovno, natož, aby byl někdo lepší. A proto jsem nadevší pochybnost dobrý." Je to kritická sonda zhnitej morálky? Sotva. Je to príbeh o zhýralcovi, ktorý sa na smrteľnej posteli polepšil alebo to aspoň predstieral? Možno. Je to nechutné, škoda to pozerať a nemá to žiadnu vnútornú kvalitu? Takmer určite.(5.10.2008)

Johnny Depp je král podivínu a rolí Johna Wilmota si do své sbírky přidal další svérázný kousek. Už v prologu nám "hrdina" vysvětlí co je zač a o čem film bude ale v pozdějších fázích jsem začal zjišťovat, že tak horké to zase nebude. John Wilmot sice nechodí pro ostřejší výrazy daleko a řekne to co se mu zrovna honí hlavou ale i tak je film docela mírný a chvílemi by se klidně dalo říci, že se jedná o klasickou romanci. Ale díky Deppovi jsem se celé dvě hodiny docela slušně bavil.(22.6.2008)

Artová zpověď hříšníká pro náročné, které jsem bohužel nepodlehl. Depp hraje jako o závod, audiovizuální stylizace má své nepopiratelné kouzlo, líbivé peprné dialogy jsou úměrné hrdinově nátuře. Ale je to zatraceně dlouhé - ruku na srdce, pro běžného diváka naprosto neúnosně; Zejména závěrečná třicetiminutová katarze je už skoro smrtící nejen pro našeho hrdinu. Více humorných prvků (postava rebela k provokacím umírněné společnost přímo svádí!) by neškodilo stejně jako nějaké to oživení ve scénáři. Tak by se Libertin mohl dostat mezi širší publikum a nezůstával by na okraji filmového lemu pro čistě intelektuální publikum.(15.4.2006)

Libertin je bezpochyby pozoruhodný film. Přes plno nic neříkajících dialogů tolik nenudí a to díky hereckému umění Johnnyho Deppa (možná ze mě mluví zaujatost, ale on drží film pohromadě), jenže problémem je scénář. Proč je natočen film o osobě, která se zapsala do dějin svým kontroverzním životem, ale hlavně díky svému talentu, který v něm dřímal a ve filmu je vystižena jen jeho půlka? Škoda, že nám tvůrci ukázali jen odvrácenou stranu měsíce :o((3.11.2010)

• - Skoro celý film byl natáčen ručně drženou kamerou. Nejlépe si toho můžete všimnout u konce filmu ve scéně v soudní síni, při pohledu na hraběte z Rochesteru, když obhajuje nástupnictví králova bratra, tato scéna však tak byla natočna schválně. (HappySmile)

• - Premiéra filmu se zdržela o více než rok, neboť vlastníci práv, bratři Weinsteinovi se odtrhli od studia Disney a dlouho trvalo, než se dohodly podmínky dalšího fungování vlastní společnosti. (imro)

• - John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)