Libertin

The Libertine

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

John Wilmot byl určitě ve svý době hodně kontroverzní osoba, ale tenhle film to myslim moc dobře nevystihl, sprostých slov a sexuálních narážek se tu najde dostatek, ale příběh nám v podstatě nic čim se Wilmot vychloubá neukáže. Je tu opravdu jen málo prvků, které odkzují na jeho bouřlivý život, snad jediný trošku větší pozdvižení způsobí Wilmot svojí hrou pro krále, ale stejně jsem se s přibývajícím časem nezbavil dojmu, že mě to začíná nudit, pak sice režisér s účelem zrychlit film přeskočí nějaký události v ději, jenže tim zapříčiní spoustu otázek, které nejsou do konce vysvětleny a hlavně to dost zamotá a divák pak přesně neví co se vlastně stalo, tohle všechno nemůže zachránit ani zase vynikající Johnny Depp. Ten odvedl maximum, ale Dunmore z postavy Wilmota a jeho životního příběhu určitě nedostal všechno co se dalo(7.5.2006)

• Mi Nü-Chai

Příběh Johna Wilmota, hraběte z Rochesteru, údajně svobodomyslné, talentované a dekadentní "rock'n'rollové" hvězdy své doby. Píši údajně, jelikož z celého filmu onen talent poznat nebyl. Hrabě prý psal geniální divadelní hry a poémy, ve filmu ovšem byly bohužel zredukovány na několik oplzlých výtahů z básní a předvedení jeho nejordinérnější hry, ostatní umělecká činnost blíže popsána nebyla. Po celou dobu se jevil jako neustále opilé, vulgární a vilné hovado, tedy nejevil - toto byly pouze jediné jeho projevy, jelikož Johnny Depp v hlavní roli hrál pouze Johnnyho Deppa, o pana Wilmota jsem celý film ani nezavadila pohledem. Vlastně kompletní herecký ansábl nepřevedl (až na - a to jen tak tak - Johna Malkoviche v roli Charlese II.) uvěřitelný výkon. Samantha Morton v roli Elisabeth Barry působila neschopně a příšerně přehrávala, Rosamund Pike coby Rochesterova žena byla zase mdlá a nevýrazná....chyba bude asi i ve více než špatně napsaném scénáři a tom, že režisér byl debutant, ale přece jen bych od zkušených herců očekávala alespoň něco vic. Film od druhé půle nudil k uzívání a posledních cca 15-20 minut bylo vskutku otravných. Jediné, co na něm mohu hodnotit kladně, jsou hezké kostýmy a věčně zamlžená a bahnitá Anglie, což je na snímek, který se tváří jako filosofické veledílo plné dechberoucích výkonů, opravdu velmi málo. Btw. ještě ke všemu v kině jely neskutečně špatné titulky. To si nemohou dovolit najmout na oficiální český překlad promítaný v kinech lepšího překladatele, či co?(11.6.2006)

• gudaulin

Johny Depp a snímky, ve kterých účinkuje, pro mě tvoří svým způsobem sázku na jistotu, buď se mi líbí moc nebo přinejmenším neurazí, ale Libertin je první případ, kdy převažují negativní pocity. Není to přitom v Johnym Deppovi, ten odvádí svůj standard, ale ostatní složky filmu nefungují tak, jak bych si představoval. Ať už se ve mě filmaři snaží vzbudit jakékoli emoce, dokonale mě míjí a jediný pocit, který jsem si posléze odnášel, byla nuda a dojem přetažené stopáže. Zdá se mi, že ten snímek si na drama spíš hraje a je to celé nějak umělé a navíc bez jiskry. Samantha Morton nemá např. zdaleka takové charisma, jaké v podobné roli předvedla Claire Danes. Dokonce i v situaci, kdy se Johny Depp pod tíhou své nemoci divákovi prakticky rozpadá před očima, necítil jsem nějakou lítost nebo odpor - vůbec nic. Nemám nejmenší důvod se k Libertinovi vracet, jedno setkání mi bohatě stačilo. Film předstírá, že obsahuje pikantní události, živočišné vášně a bohémské hrdiny, ale na všechno si jen tak hraje. Celkový dojem: 45 %.(9.5.2010)

Skvele zahrany film, opravdu mi moc sedly herecky projevy uplne vsech, vcetne pomlouvane Samanthy Morton. Depp supr, ale tak nejak v jeho projevech uz obcas vidite i jine role, ktere hral... obcas Sparrowa, obcas Cranea a tak... vesmes uz nemuze predvest neco lepsiho, nez uz nekde predvedl, coz ovsem u nej neni zdaleka malo :-) Jak Lea podotkla, tak ma pravdu s kamerou. Je takova vzletna a velice zajimava... ta se mi opravdu taky libila. A film samotny je pomerne cudny. Skoro i pro Juraje :-P Je tam daleko vice sprostych slov, nez samotnych poburujicich veci a nez jsem cekal. Film je ale dost dlouhy a to mu neprospiva. I kdyz ma jen neco malo pres dve hodiny, tak ke konci uz mi to prislo trochu kycovite a neuspokojive. Neco, co mi opravdu moc nesedelo...(25.4.2006)

• hygienik

"Otázka... zda já jsem vskutku dobrý protestant. Nikdo zde, doufám, nebude pochybovat o tom, že jsem dobrý. V každé ze tří hlavníh činností naší doby, ve veršování, vyprázdňování lahví a prcání děvek, jsou někteří stejně dobří jako já. Avšak, konáme-li všechy tyto tři činnosti dohromady, tak jako jsem je konal vždy já a mohu doložit, že to vyžaduje značnou manuální zručnost, není mi zde rovno, natož, aby byl někdo lepší. A proto jsem nadevší pochybnost dobrý." Je to kritická sonda zhnitej morálky? Sotva. Je to príbeh o zhýralcovi, ktorý sa na smrteľnej posteli polepšil alebo to aspoň predstieral? Možno. Je to nechutné, škoda to pozerať a nemá to žiadnu vnútornú kvalitu? Takmer určite.(5.10.2008)

• - Kostýmové drama vydělalo během prvního víkendu promítání (23. – 25. 11. 2005) v dvou kinech 27 804 dolarů. Po expanzi do více kin se film nakonec udržel v kinech USA až do března a celkový výdělek se vyšplhal na 4,8 milionu. (imro)

• - John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)

• - Premiéra filmu se zdržela o více než rok, neboť vlastníci práv, bratři Weinsteinovi se odtrhli od studia Disney a dlouho trvalo, než se dohodly podmínky dalšího fungování vlastní společnosti. (imro)