Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (248)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Johnny Deppa je Libertin trošičku svérázná role, řekl bych. Nadávkama nešetří a rozhodně se s nikym nesere. Chvíli se tváří jak Markýz de Sáde a taky na to všechno doplácí. Příběh i když není špatný a díky Johnnymu také na výši, mi byl hnedka jasný jak skončí, protože to, jak si zahrával sám se sebou přesahuje všechny možné hranice. Ale na druhou stranu málokdo na něj zapomene, ale rozhodně se nikomu nezalíbí. To je můj názor, takový jaký si on, jako postava, rozhodně nepřál. Bohužel to tak je, a pochybuju, že někdo s tím nebude souhlasit, maximálně tak sadista:) ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Artová zpověď hříšníká pro náročné, které jsem bohužel nepodlehl. Depp hraje jako o závod, audiovizuální stylizace má své nepopiratelné kouzlo, líbivé peprné dialogy jsou úměrné hrdinově nátuře. Ale je to zatraceně dlouhé - ruku na srdce, pro běžného diváka naprosto neúnosně; Zejména závěrečná třicetiminutová katarze je už skoro smrtící nejen pro našeho hrdinu. Více humorných prvků (postava rebela k provokacím umírněné společnost přímo svádí!) by neškodilo stejně jako nějaké to oživení ve scénáři. Tak by se Libertin mohl dostat mezi širší publikum a nezůstával by na okraji filmového lemu pro čistě intelektuální publikum. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem zdlouhavé. Johnny Depp umí zahrát i tu nejzvláštnější osobnost historie a upoutá na sebe zraky všech diváků, ale ani on nedokáže udržet film na svých pažích. Ne když mu nepomáhá prakticky nikdo včetně scénáristů a režiséra. Temná atmosféra by docela ušla, ukázka jak to v době Hraběte z Rochesteru vypadalo je taky slušně vydařená, ale první nakouknutí je příjemné a zbytek filmu je omílání stále stejných slov, myšlenek a skutků dokola. John Malkovich je ve filmu krátce a Samanthe Morton trochu chybí kouzlo a poutavost. Ubrat pár minut a vybrat ze života hraběte opravdu něco fascinujícího a ne jen zbytečně dokola opakovat jaký byl. ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Mizanscéna Libertina je utopená ve věčném nedostatku světla, z jehož šedi se vynořují dominantní detaily kamenných, upocených a špinavých lidských tváří. Vnitřní rozpoložení na pohled cynických a o svých skutečných emocích zásadně nehovořících postav prozrazuje promyšlené rámování. To zároveň postupně mění dekadentní a oplzlý svět ve smutné místo plné ztracených existencí, které jsou nuceny přestat se bát upřímných pohledů. Libertin je - coby neoplzlý film o oplzlosti - ve skutečnosti úplně stejný jako jeho hrdina, jehož si možná nezamilujete, ale koukáte do jeho nehybné a čím dál znetvořenější tváře ve velkých detailech tak dlouho, že se nevyhnete pátrání po tom, co se skrývá za ní... ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Mimoriadne hustý film, postavený na brilantných dialógoch (niet sa čo čudovať, je to podľa divadelnej hry), famóznych hereckých výkonoch (hlavne Depp, Mortonka a Pikeová, ale ani Malkovich a Hollander sa nestratia) a vynikajúcej dobovej atmosfére (človek sa pri sledovaní tej špiny, blata a v hovnách ryjúcich prasiat, všetko cez hnusný šedozelený filter, až bojí, že chytí svrab). Ako tu niektorí tvrdia, že to bolo nudné a studené, mňa to presne naopak fascinovalo svojou šťavnatosťou. Ale keď sa človek živí písaným slovom, tak ho tak skvostne napísaný kus hádam ani nemôže neuchvátiť. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Dva týdny před natáčením přišel Libertin o třetinu svého rozpočtu. Na vině byly změny v britském systému daní. (Karlos80)
  • Tvůrci z filmu nakonec vystřihli scénu, kde se Johnny Depp a Rupert Friend políbí. (HappySmile)
  • Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort". (HappySmile)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama