Libertin

• Belgie

The Libertine

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

"Nezamilujete si mě..." Já si ho zamilovala. // Provokativní a cynický John Wilmot, oběť divadelní scény, sluha své životní role. Ukazoval se tak, jak ho společnost chtěla vidět. Bral to, co se mu nabízelo. Ukazoval se - ne, on se nabízel! ve své nejsurovější podobě. // Libertin není ničím víc než filmem o závislosti (na divadle, na životě, na potřebě šokovat... jak je vám libo), a i když je filmem velkohubým (jak se na danou dobu sluší a patří), neurazí.(1.1.2008)

Prvních 15 minut se nás filmaři snaží upoutat lacinou přehlídkou "sprostých vět"....zběsilá kanonáda sprosťáren sice brzo ustane ale zároveň se ztrácí i tempo a zajímavost příběhu.....Zápletka je taková nějáká všelijaká a mě osobně nebavilo dvě hodiny koukat na věčně ožralého provokatéra,jehož provokace neměla žáden hlubší smysl..Navíc je všechno pořád ponořené do tmy a snímáno hodně hrubozrně-trochu mi to připadalo,jako,že se tvůrci snaží schovat ve tmě a mlze všechny nedostatky........Popravdě,kdyby si hlavní postavu střihnul někdo méně kvalitní než depp -byl by film totální a nudná katastrofa.(20.4.2010)

John Wilmot mi v mnohom pripomína Charlesa bukowského dokonca môžem byť taký trúfalý a podotknúť že je to charles bukowski 17 storočia - chlast, vulgarizmus, ženské, smilstvo, umenie. Wilmot je v deppovom podaní neskutočne pôsobivý a hlavne ku koncu kedy ako by som to povedal odhalí svoju pravú tvár ale nech sa na to pozeráme s ktorejkoľvek strany tento film má jednu veľkú slabinu a to Lásku. film o cynikovi ktorý opovrhuje životom a zamiluje je ako by som to povedal smiešna a tak to aj v tomto filme pôsobí a to preto lebo na jednej strane máme nádhernú angličanku Rosamund Pikeovú a na strane druhej zvláštnu Samanthu Morton ktorá mi nepríde ako prototyp krásky ale aj napriek tomu že vo filme je vysvetlená Wilmotova túžba celkovo mi to príde skôr smiešne ako úprimné. Dunmore je nováčik a musím priznať že sa z látkou celkom popasoval ale priznajme si to všetko zachraňujú depp a Malkovich ale bohužiaľ aj keď sú obidvaja výborní herci nie sú schopný na svojich bedrách utlačiť celý film ako to dokáže trebars pacino alebo dokázal brando. Celkovo mám s toho rozpačité pocity a to hneď z dvoch dôvodov a to za prvé- smilstvo bez nahotín. ja osobne ich nevyhľadávam ale vo filme ako tomto sa skrátka vyžadujú lebo striedmosť týmto filmom nesvedčí no a za druhé striedmosť obrazu, tým myslím že mi to celé príde akoby natáčané na troch lokalitách čo teda nemúsi byť na škodu keď sa jedná o rozpočet ale keď ľudia v kostýmoch pochodujú z miesta na miesto a vy sa v tej guči neviete zorientovať tak je také akoby som to formuloval hlúpe. kostými skvelé mimochodom. celkovo to nebol zlý film ale predsa len som čakal niečo viac ale celkovo sa mi film páčil hlavne záverečný príhovor mal niečo do seba. do you love me now?(4.8.2008)

ŠÍLENÍ+MARKÝZ DE SADE Klubovka určená pre náročnejšieho diváka. Zaujímavá kombinácia historického prostredia a práce kamery (rozprávanie do objektívu, pohyblivé zábery). Libertina naozaj nebudete mať radi, ale dokážete ho pochopiť, pretože je skvelo vykreslený a pripomína skutočnosť... Libertinov boj s vlastným životom je vlastne skutočnejší než svet, v ktorom žije. Hlavný hrdina sa búri vyumelkovanej a pokryteckej spoločnosťi, no pritom je jej súčasťou. Nie je vzorom, no tak ako svojou zvrhlou hrou nastavuje zrkadlo kráľovi, tak svojou rozpoltenosťou nastavuje zrkadlo divákovi. Hľadanie zmyslu života v nezmyselnom svete... Láska... Vnútorný boj... Film vás osloví tým viac, čím viac dokážete nahliadnuť za hranice vlastnej poslušnosti...(29.7.2007)

Mizanscéna Libertina je utopená ve věčném nedostatku světla, z jehož šedi se vynořují dominantní detaily kamenných, upocených a špinavých lidských tváří. Vnitřní rozpoložení na pohled cynických a o svých skutečných emocích zásadně nehovořících postav prozrazuje promyšlené rámování. To zároveň postupně mění dekadentní a oplzlý svět ve smutné místo plné ztracených existencí, které jsou nuceny přestat se bát upřímných pohledů. Libertin je - coby neoplzlý film o oplzlosti - ve skutečnosti úplně stejný jako jeho hrdina, jehož si možná nezamilujete, ale koukáte do jeho nehybné a čím dál znetvořenější tváře ve velkých detailech tak dlouho, že se nevyhnete pátrání po tom, co se skrývá za ní...(1.5.2006)

• - Tvůrci z filmu nakonec vystřihli scénu, kde se Johnny Depp a Rupert Friend políbí. (HappySmile)

• - V původním divadelním představení Steppenwolf Theatre Company si zahráli John Malkovich a Martha Plimpton. (imro)

• - Po úspěchu filmu Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (r. Gore Verbinsky) v kinech se DVD s Libertin rázem dostalo v USA do první desítky v žebříčku půjčování. Jméno Johnny Depp se totiž stalo nejúspěšnější značkou roku. (imro)