Libertin

The Libertine

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

Johnny Depp zase dokazuje, že patří k těm úplně nejlepším a nejvšestrannějším hercům současnosti. Stejně tak zaujme jako vždy velmi zajímavá Samantha Morton. Režisér překonal problém nízkého rozpočtu skvěle fungující stylizací do bahnivé šedi a výsledkem je snímek s velmi silnou atmosférou. Nic pro přecitlivělé povahy.(24.4.2006)

Hodně temný film o šíleném, ale naprosto geniálním druhém hraběti z Rochesteru. Už dlouho jsem neviděla debut dosahující podobných kvalit - jméno Laurence Dunmore bychom si měli rozhodně zapamatovat. Johnny Depp zase předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, hraje doslova jako o život, strhává na sebe pozornost takovým způsobem, že jej musíte milovat, i když jeho prolog je dost jasný : "I do not want you to love me." Kamera je úchvatná, díky ní je navozena atmosféra temna, stejně tak výprava a masky - zobrazení lidského bahna a špíny je neskutečné. Prostě tohle si zaslouží nálepku "geniální".(29.4.2006)

Johnny Rochester ako anglicky ekvivalent Markiza de Sade u mna nijako velmi nezabodolal. Johnny Depp so svojou dalsou stroskotanou kreaturou je samozrejme hlavnym kladom snimku.Depp sa snazi a ide mu to.Neviem vsak,ci by som sa v jeho rodinnom zazemi (a po proklamovanom ukludneni a udomacneni) pustal do obdobnych projektov o legendarnom (?) "kurevnikovi", ktory zomiera pred ocami svojej rodiny na syfilis. To je samozrejme vsak jeho vec, mne to osobne nevadi a neviem si predstavit nikoho, kto by tuto postavu zahral lepsie ako Depp.(19.12.2006)

Strhující historická freska o posledních letech života anglického rebela Johna Wilmota, hraběte z Rochesteru. Bravurně zvládnuté dialogy, patřičně syrová atmosféra Londýna 17. století a úchvatný výkon Johnnyho Deppa, na kterého byl v závěru otřesný pohled v tom dobrém smyslu - to si v budoucnu vybavím, když bude Libertin zmíněn a to všechno jsem zhltnul bez dechu s obličejem nalepeným na obrazovce. Prakticky nemám co vytknout, až na Rosamundu Pike, která mi nesedla a pak bych ještě zmínil nos Johna Malkoviche (pořád se mi tady pletl s Keitelem), který se maskérum vůbec, ale vůbec nepovedl. Každopádně 90%.(30.6.2009)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu., že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17 století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historrii. A Johnny Deppovi tahle role sedla, ale ve výrazně divadelním ztvárnění zaniká náboj, který tenhle film mohl mít, ale rozhodně ho nemá.(19.1.2009)

• - Kostýmové drama vydělalo během prvního víkendu promítání (23. – 25. 11. 2005) v dvou kinech 27 804 dolarů. Po expanzi do více kin se film nakonec udržel v kinech USA až do března a celkový výdělek se vyšplhal na 4,8 milionu. (imro)

• - Premiéra filmu se zdržela o více než rok, neboť vlastníci práv, bratři Weinsteinovi se odtrhli od studia Disney a dlouho trvalo, než se dohodly podmínky dalšího fungování vlastní společnosti. (imro)

• - Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort". (HappySmile)