Libertin

The Libertine

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

Johnny Depp vám sice na začátku řekne, že si ho nezamilujete, ale opak je pravdou (mj. prolog a epilog s Johnny Deppem hovořícím přímo k divákům je velmi sugestivní a emotivní). Bez ohledu na to, v jaké době se film odehrává, jaký je jeho obsah a jaké další postavy se tam objevují, Johnny Depp je v roli Johna z Rochestru překvapivě sympatický a upozorňuje a zastiňuje vše ostatní. I samotného Johna Malkoviche. I díky Deppovu umu celý film nezabředá do zbytečné nechutnosti či pornografie, protože vše, co na plátně udělá, má svoje kvality. Samotný film se pak díky němu neztratí i v dějinách kinematografie. Depp svou roli zhýralého, věčně opilého a sexem posedlého hraběte, z kterého se kvůli půvabu jedné herečky stane troska, která se pomalu vytrácí a zohavena umírá, sehrál navýsost skvostně a jemným šepotem by si říkal i o nějakou cenu, zvlášť kvůli scénám, kdy už na pokraji smrti stále žadoní o pití, musí být nesen nebo se obrací k bohu. Jako libertinský člověk vychází z celého filmu s čistým štítem, protože ať už udělal cokoliv, jeho okolí je mnohem horší. Velkou pozornost na sebe strhává i styl filmu, kterému dominuje zrnitý obraz a vždy pochmurné počasí doprovázené potemnělými místnostmi. Vytváří tak velkolepě skromnou atmosféru, která ještě více podtrhává divadelní scény. Většina scén je působivě komponována a využívá právě kontrastu temna a jen malého zdroje světla.(30.1.2007)

Hodně temný film o šíleném, ale naprosto geniálním druhém hraběti z Rochesteru. Už dlouho jsem neviděla debut dosahující podobných kvalit - jméno Laurence Dunmore bychom si měli rozhodně zapamatovat. Johnny Depp zase předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, hraje doslova jako o život, strhává na sebe pozornost takovým způsobem, že jej musíte milovat, i když jeho prolog je dost jasný : "I do not want you to love me." Kamera je úchvatná, díky ní je navozena atmosféra temna, stejně tak výprava a masky - zobrazení lidského bahna a špíny je neskutečné. Prostě tohle si zaslouží nálepku "geniální".(29.4.2006)

Tohle bylo skvělé barokní drama a říkekte si klidně co chcete ! Prostředí bylo skvěle zpracováno, úplně jsem cítil tu svrbějící špínu na kůži pod parukou a kouř ze stovek lojových svic jimiž se tehdy muselo večer svítit... Fakt se nedivím, že v té době občas nějaké to město komplet vyhořelo... * * * *(10.8.2012)

Johnny Rochester ako anglicky ekvivalent Markiza de Sade u mna nijako velmi nezabodolal. Johnny Depp so svojou dalsou stroskotanou kreaturou je samozrejme hlavnym kladom snimku.Depp sa snazi a ide mu to.Neviem vsak,ci by som sa v jeho rodinnom zazemi (a po proklamovanom ukludneni a udomacneni) pustal do obdobnych projektov o legendarnom (?) "kurevnikovi", ktory zomiera pred ocami svojej rodiny na syfilis. To je samozrejme vsak jeho vec, mne to osobne nevadi a neviem si predstavit nikoho, kto by tuto postavu zahral lepsie ako Depp.(19.12.2006)

Nezemřu já od práce, nezahynu bídou, nezalknu se v oprátce, skončim syfilidou. Nezemřu já u holky ani na silnici. Zemřu volky nevolky klidně v nemocnici. Nezískal jsem za živa lásky skustky svými. Jeptiška jen šedivá oči zatlačí mi. Nad mou mrchou stáhne klaun tvář svou v smutnou masku. “Zemřel tady vilný faun na nešťastnou lásku.” František Gellner- Píseň zhýralého jinocha(14.1.2007)

• - Premiéra filmu se zdržela o více než rok, neboť vlastníci práv, bratři Weinsteinovi se odtrhli od studia Disney a dlouho trvalo, než se dohodly podmínky dalšího fungování vlastní společnosti. (imro)

• - John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)

• - V původním divadelním představení Steppenwolf Theatre Company si zahráli John Malkovich a Martha Plimpton. (imro)