Sám v temnotě

Alone in the Dark

Sám v temnote

Horor / Thriller / Akční

Kanada / Německo / USA, 2005, 96 min

Nejsem ten typ diváka, který obdivuje béčko pro jeho béčkovitost, ale zároveň nejsem tím, který by film odstřelil do odpadu jen z toho důvodu, že ho natočil někdo, o kom se svého času mluvilo jako o nejhorším režisérovi současnosti. I já jsem čekal nekoukatelnou ztrátu času, ale v rámci nenáročné jednohubky jsem byl snad i spokojen. I přesto, že jsem nehrál herní předlohu, mě stále zaráží průměrné hodnocení v hluboce černých hodnotách. Opravdu je film pro většinu diváků horší než paskvily subžánru "akce, archeologie, digitální monstra" jakým byl nedlouho předtím druhý Tomb Raider? Těžko říct. U mě ale z celého kritického období, kdy se Uwe do herního světa ponořil takřka s rozkoší, zůstává dobrodružství Edwarda Carnbyho tím jasně nejmenším zlem.(14.6.2006)

• Nick Tow

Súhlasím s Obitusom. Keďže je v móde kopať do Bolla a nezmyselne pitvať aj veci, ktoré sa iným odpúšťajú, jeho film sa automaticky ocitol v čiernom políčku... Ako keby nebolo na svete dosť iných filmov, kde sú počítačové príšery skôr na zasmiatie, kde je príbeh originálny asi ako tričko Puma od Vietnamca a kde sa filmárskym prehmatom medze nekladú. Pre mňa typický "dvojhviezdičkový" film.(20.8.2006)

• becki_tu

Nechtěl jsem na legendárního Uweho házet špínu hned našeho prvního setkání. K filmu jsem přistoupil bez jakýchkoliv předsudků, ale už pár minut po začátku mi bylo jasné, že Uwe Boll není zručný režisér. Je pravda, že z tak pitomého scénáře by neudělal pecku ani Spielberg, ale ten alespoň, narozdíl od Bolla, bezhlavě nezkupuje práva ke všem možným hrám, jen aby si plnil dětské sny, popřípadě aby si tím kompenzoval nějaké mindráky z mládí. Fanouškům těchto her sice vstávají hrůzou vlasy na hlavě, ale to Bolla nezajímá a vesele si točí dál. Nic proti němu nemám, já na ty jeho filmy koukat nemusím. Jen ale čekám, až příjde na mušku nějaká moje oblíbená hra a Boll ji svým „uměním“ totálně znemožní. Alone in the Dark je chaotická slátanina průměrné akce, průměrných triků a nehereckých výkonů, kterou příběhově popostrkuje dopředu snad jen jakýsi vypravěč, který tu a tam utrousí něco málo z oné mytologie a posune tak děj asi o milimetr dál. Jediným pozitivem je tak asi jen obsazení Christiana Slatera, který ale stejně nemá pořádně co hrát a možná za zmínku stojí ještě vcelku efektní přestřelka v úplné tmě, která ale zase není (překvapivě) tak úplně Bollovým vlastním nápadem. A pokud tady nefungují ani ta základní a všeobecně zajetá žánrová klišé, pak je asi opravdu někde něco špatně.(7.9.2008)

• genetique

Uwe Boll to zase prešvihol ako sa patrí a navyše s takým slušným hereckým obsadením. No herci tým, že ide úplne o treťotriedny film, svoje role tiež dokonale odflákli. Ak sa tu dá ale hovoriť o scenári, tak neviem, kde mali oči, keď ho čítali. Za pár pekných efektov a za Dorffa dávam slabšie dve hvízdy. 40%.(17.5.2006)

• Adrian

Nie je to čistý odpad, skor 0,5* a to z nasledujúcich dôvodov: 1) pozitívum je to, že Uwe režisérsky "dozrieva", i keď oproti House of Dead ide sotva o promilový progres, žiaľ neuveriteľne nudný 2) začínam sa vážne zamýšlať nad tým, že to čo pre našu generáciu filmových maniakov znamená Ed Wood, tak možno pre generácie nasledujúce bude znamenať Uwe ... :-)(12.3.2005)

• Tara Reid

• - Všechna speciální brnění jsou ve skutečnosti painballové chrániče. (akisha)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 2. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (martin1m2)

• - Scény z filmu použila kapela Nightwish ve videoklipu ke své skladbě "Wish I Had an Angel". (Mandalorian)