Sám v temnotě

Sám v temnote

Horor / Thriller / Akční

Kanada / Německo / USA, 2005, 96 min

• Le_Chuck

Mal som silné B-čkovské dejá-vú na moje videočasy, kedy som bol krmený Firstenbergom, Pyunom a podobnými machrami. "Sami v Temnote" (už aj taký preklad som videl) je priam učebicový prípad direct2VHS produkcie, ktorú žial niekto pretlačil do kina. Hlúpo napísané chovanie postáv (IQ brouka), tupé dialógy, príbeh, ktorý kašle na atmosférickú detektívku (hra) a ide svojim vlastným (kill them all) smerom a nesmie chýbať dobrá trtkačka. Whaever, 20 milónov doláčov je fajn balík na celkom dobré maso, ale pri záverečom songu som sa sám seba pýtal, kam sa tie lowe podeli? Ale človek žije aj blbými filmami (ako by potom mohol odceniť tie dobré, že?) a Alone je presne taký. Blbá, rádoby drsná, barbaská vykrádačka kadečoho s dobrou muzikou. Priam smrteľná kombinácia :))(17.6.2006)

• MM_Ramone

S titulom "Alone in the Dark" (Sám v temnote) som sa prvý krát stretol v časoch, keď som aktívne trávil dlhé hodiny pri hracej konzole Play Station 2. To už je hodne dávno. Bola to výborná, atmosferická, horrorová hra. Preto som sa potešil, keď sa v roku 2005 objavila jej filmová adaptácia. No keď som zistil, že ju režíroval nemecký babrák Uwe Boll hneď ma prepadli obavy ako to bude vyzerať. Po zhliadnutí filmu konštatujem, že to nie je až taká katastrofa ako som sa obával. **(25.2.2017)

Nejsem ten typ diváka, který obdivuje béčko pro jeho béčkovitost, ale zároveň nejsem tím, který by film odstřelil do odpadu jen z toho důvodu, že ho natočil někdo, o kom se svého času mluvilo jako o nejhorším režisérovi současnosti. I já jsem čekal nekoukatelnou ztrátu času, ale v rámci nenáročné jednohubky jsem byl snad i spokojen. I přesto, že jsem nehrál herní předlohu, mě stále zaráží průměrné hodnocení v hluboce černých hodnotách. Opravdu je film pro většinu diváků horší než paskvily subžánru "akce, archeologie, digitální monstra" jakým byl nedlouho předtím druhý Tomb Raider? Těžko říct. U mě ale z celého kritického období, kdy se Uwe do herního světa ponořil takřka s rozkoší, zůstává dobrodružství Edwarda Carnbyho tím jasně nejmenším zlem.(14.6.2006)

• Lavran

Uwe Boll je buďto je zneuznaný génius, který stále čeká na svou příležitost nebo (což je pravděpodobnější) totální packal - a vice versa. Neschopnost smysluplně odvyprávět nejhorší příběh z nejhorších, neschopnost gradace, neschopnost při práci s osvětlením, hudbou, herci, nulová snaha maskovat okaté vykrádáním (eklektik je pro něj příliš vznešené označení), neschopnost sestavit akční scénu, dokonce neschopnost dostát příslibu v názvu - to je jen chabý výčet zažitých světobollných standardů, které tvoří jeho snadno rozpoznatelné režijní "auteurství". Kdybych řekl: "Tenhle film je špatný," budu tím Uwemu hodně lichotit, ačkoli (!) i zlí jazykové tvrdí, že od minula lze vystopovat nenápadnou evoluci (za současného tempa by se mohl do deseti let vyškrábat do kategorie shovívavého "téčka"). Protože by deskripce jednotlivých "must see" a "k pokukání" zabrala příliš mnoho prostoru, poznamenám, že epileptická scéna z muzea - s průměrnou frekvencí střihu 0,1 sekundy - zastiňuje i takové pochutiny, jako nechtěné parodování lidské sexuality v napodobenině postelové scény. Ke scénáři a hereckým výkonům se z etických důvodů odmítám veřejně vyjádřovat! :)(7.9.2008)

• Malarkey

Konečně jsem se k tomuto filmu dostal. Uwe Boll totiž v té době, co tenhle film vznikl začínal dostávat post režiséra sračkáře a trvalo nějakou chvíli než se probil alespoň na místo, kdy točí už vcelku schopné filmy. Pamatuju si z dřívějších, že za hovno stála hlavně ta jeho stylová kamera, ale kupodivu jsem se divil, když jsem jí tady vůbec neobjevil, ba naopak, vcelku jsem se na ten film zadíval a zase mi to tak strašný nepřišlo. Je to teda píčovina jak Brno, ale tahle píčovina má alespoň štýl..nemůžete jí upřít, že by se nedržela hry, i když jediný co tomu filmu chybí je ten strach, a to je co se týče série Alone in the Dark docela zásadní problém.(16.9.2009)

• - Scény z filmu použila kapela Nightwish ve videoklipu ke své skladbě "Wish I Had an Angel". (Mandalorian)

• - Německá nahrávací společnost Nuclear Blast zaplatila 30 000 amerických dolarů, aby se její kapely mohly podílet na filmovém soundtracku. (Dreadd)

• - V původním scénáři byl jiný konec příběhu. Uwe Boll však prohlásil, že byl až moc jednoznačný. (Terva)