poster

Zbrodniarz i panna

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Polsko, 1963, 81 min

Režie:

Janusz Nasfeter

Kamera:

Jerzy Lipman

Komentáře uživatelů k filmu (2)

  • moorks
    *****

    Mladá pokladní se účastní převozu peněz. Auto s penězi je přepadeno a jediným přeživším zůstává tato mladá pokladní. Bankovky z loupeže se objeví v letovisku u moře, a proto se policie rozhodne použít mladou ženu jako volavku a vyšlou ji tam jako turistku s nadějí, že jim pomůže odhalit pachatele... Černobílý snímek se nese v duchu šedesátých let. V roli policisty se objevil sympatický a charismatický Zbigniew Cybulski a samozřejmě krásná pokladní, snímek balancuje na hraně thrileru s komickými i romantickými prvky.(11.1.2010)

  • Beuthen
    ***

    Pátrání po lupiči a zároveň vrahovi v nepříliš náročném snímku jak po stránce filmařské, tak i divácké. Jako "mysteriózní" - jedno z žánrových určení nahoře - bych jej ale neoznačil: o film "s přesahem" (spirituálním, filosofickým...) ani o záhadné jevy "mezi nebem a zemí" tady nejde. Zbigniew Cybulski v poněkud netypické roli kapitána MO (milicji obywatelskiej) stejně jako Ewa Krzyżewska coby pokladní přeživší loupež poštovního vozu posunují film kvalitativně vzhůru, byť přerod a postupné prozírání postavy Krzyżewské mohl být přesvědčivější a Cybulski jakoby se místy divil, jakou roli to vlastně hraje. Scénaristicky (z hlediska psychologie a jednání postav, zejména titulní "volavky") i inscenačně slabší zejména závěr: Tady se ono sebeuvědomování zmíněné "volavky" naopak mění v naivitu, jak ona navíc, a to v samém závěru filmu! přizná. Částečně zachycena atmosféra počátku šedesátých let s dobovou polskou populární hudbou (jako jakási vedlejší role) a přímořské letovisko (Między)Zdroje. Ovšem snad nejprogresivnější složku filmu tvoří hudba výborného Krzysztofa Komedy, klíčové postavy moderního polského jazzu. Celkově horší 3*.(1.3.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace