Indiana Jones a Království křišťálové lebky

• Nizozemsko

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Návrat Indiho se povedl a já můžu říct, že jsem po shlédnutí snímku převážně spokojen, ale nebudu ho vynášet do nebes. Steven Spielberg je kalibr a já od začátku věděl, že by tento projekt „neodflákl“ a že si ho v klidu pohlídá. H.Ford i v těch jeho letech vypadá jako „vykrádač hrobů“ dobře, stejně jako jeho následovník S. LaBeouf, kolem kterého je teďka velký, ale zasloužený poprask. Filmy jako Transformers, Disturbia nebo Constantine mu vytvořily ve filmovém světe uznávané jméno, jen ať mu ještě teďka dobře dopadne Eagle Eye. Film si i přes dnešní moderní technologie snaží držet dobový „look“ starých dílů. Akce je dost a taky dobře vypadá, např. s Lovci Pokladů se tohle nedá vůbec srovnávat. Nevím jak jiným lidem, ale mě vůbec dobové nepřesnosti nerušily. Pár scén mi nesedlo, třeba Shia ala Tarzan s opicemi, nebo let z útesu….celkově lepších 8/10*(30.9.2008)

Očakával som pravdaže od filmu OMNOHO viac!!! Tie dve hodiny sa však vydržať dali a to stretnutie po tolkých rokoch s Indianom Jonesom bolo celkom príjemné, len som očakával zábavu a aj kvalitu podobnú pôvodnej trilógii. Príliš prehnaná a predigitalizovaná akcia (hlavne súboje v pralese) celkový dojem veľmi kazí a nepresvedčivý scenár tomu len napomáha. U Spielberga si však už do budúcna budem dávať veľký pozor, týmto filmom mi dokázal, že už viac pre mna nie je zárukou TOP kvality.(31.3.2011)

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy(26.5.2008)

Rozpočet $185miliónovTržby USA $317,101,119Tržby Celosvetovo $786,636,033Tržby za predaj DVD v USA $117,312,802 //počet predaných kusov 6,154,933║ Na začiatok treba pripomenúť že v poradí štvrtý diel tejto úspešnej série prichádza po poslednom diely po pekne dlhej takmer 20ročnej odmlke. Samozrejme na takéto camea veľkých sérii sme v posledných rokov zvyknutý a treba povedať, že návraty k filmom ako Rocky Balboa, Smrtonosná pasca 4 či Rambo 4, boli viac než vydarené, aj keď zrovna nedosahovali kvalít starých dielov. Určite aj tento zásadný moment presvedčil trojicu Spielberg-Lucas-Ford, že už netreba dlho otáľať a konečne sa pustiť do dlho očakávaného dielu o Indiana Jonesovi. A tak nastal čas, keď po dlhých rokoch nespokojnosti spomínanej trojice zo scenáristickými námetmi na štvrtý diel Indyho, zaujal práve ten od Davida Koeppa. Práve v tomto dôležitom bode ostáva otázka, čo až tak moc ich mohlo upútať na prevažne povrchnom scenáre. Príbeh filmu sa samozrejme odohráva na viacerých známych miestach sveta, tento raz po dobrodružstvách v Európe a Ázii, prišla na rad Južná Amerika, to by až tak nevadilo. Ale čo bije do očí je príbeh, ten zhruba v prvej polovici v celku fajn funguje, ukáže nám nostalgicky zopár známych miest(škola kde Indy vyučuje), klasickú strhujúcu akciu čo nesmie chýbať na úvod a postupné zoznamovanie z novými tvárami príbehu. Všetko je príjemne odľahčené fajn vtípkami, príbeh vypadá byť vďaka tajomstvu o kryštálovej lebke dostatočne záhadný a tým pádom to pekne odsýpa až do chvíle pokiaľ sa príbeh nepresunie na územie Južnej Ameriky. Tam akoby došla scenáristovi nápaditosť a kvôli dlhým povrchným dialógom, čo nemajú moc čim zaujať stráca pevnú pôdu pod nohami, takže stred filmu akoby na niekoľko dlhých minút vypnul pozornosť diváka. Naspäť do filmu nás vráti až akcia pri naháňačkách aut džungľou, tam nechýbajú prestrelky, pästné výmeny či dokonca súboje na meče, aj keď dialógy sa moc v tomto akčnom úseku neschopia akcia nás ako tak pobaví. Kameň úrazu prichádza záverom filmu, keď mal dej gradovať a najviac ohúriť, nastáva presný opak a akoby sme sa rázom presunuli na pľac filmu Lovci Pokladov 2. Odrazu Steven Spielberg akoby nemal čo originálne ponúknuť a niektorými miestami to až moc vypadá ako kópia spomínaného filmu, čo sa týka kulís a teda prostredia kde sa záver odohráva, dej sa stáva rázom až otravný a veľké „mimozemské“ prekvapenie sa stáva otravným nezáživným spackaním záverečného deja. A k tomu nám ako záverečnú bodku za vyriešením záhady pripomenie aj svoju Vojnu svetov a mnohonásobné väčšie lámanie zeme, z náležitým vymrštením do vzduchu. A po tom, čo sa skončia tieto udalosti sa len pýtate a aký význam vlastne mali, keď nám nič podstatné nezodpovedali. Okrem nevydareného scenára, si tu slabšie chvíľky vybrali aj hudobný skladateľ John Williams, ten okrem napasovania hlavného hudobného motívu Indiana Jonesa, nezložil nič čo by mohlo obohatiť prebiehajúce obrázky. Vizuál filmu kazia aj miestamy nevydarené alebo presnejšie nie úplné dokonalé triky, ktoré sú moc okaté na to aby mohli pre dej fungovať. Na škodu je aj lepšie nevyužitie novej postavy Mutta Williamsa v podobe vychádzajúcej hviezdy Shia LaBeouf (Transformers), jedine čo viac utkvie v pamäti je jeho príchod na pľac filmu na motorke, prípadne keď na motorke unikajú pred KGB ale to je asi tak všetko, scenár mu viac nedovolí. Z celkové hľadiska je tento počin určite v rámci žánru nadpriemerným a stojí za pozretie ale od tvorcov rázu Spielberga sú očakávania vždy na najvyššej úrovni a tak verím, že spolupráca so scenáristom Davidom Koeppom už nebude v budúcnosti nadviazaná, aj keď tento diel bol podľa určitých vecí myslený len ako štart novej série, možnej druhej trilógie. V podstate Lucas má svoje dve trilógie Star Wars, tak prečo by nemohol mať aj Spielberg, len aby to aj niečo do príbehu prinieslo a nemuseli sme čakať ako u Lucasa až na SW:Episode III aby konečne nastalo uspokojenie. "22.Mája 2008 som určite od tejto "veľkej" premiéry filmu v kine čakal omnoho viac. Možno nabudúce to vyjde." __/videl v kine: 75%/(24.5.2008)

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo.(20.5.2008)

• - Conquistador Francisco de Orellana skutečně existoval, pocházel ze Španělska a zemřel neznámo kdy v povodí Amazonky. (Reiniš)

• - Honba za "zaručeně pravým scénářem čtvrtého Indyho" v 90.letech vytáhla na světlo světa i scénář nazvaný Indiana Jones and the Monkey King (resp. Garden of Life). Napsal jej samotný Chris Columbus (Sám doma, Harry Potter) a Indy v něm měl v Africe pátrat po ztraceném městě a pramenu věčného mládí. Senzace se ale nekonala. Ve skutečnosti pocházel scénář z roku 1984 a měl být původně použit pro třetí díl. Lucas jej však zavrhl jako příliš nerealistický (aby ne, byla v něm například scéna, ve které Indy osedlá nosorožce a vyrazí do boje s německým tankem). Myšlenka s léčivou silou pramene byla později použita pro Svatý grál v Poslední křížové výpravě. (Rodriguez)

• - Ve scéně ze začátku filmu, kdy vojáci v Oblasti 51 vyhazují z auta klobouk a následně za ním i Indyho (Harrison Ford), je jasně vidět, že klobouk má na dosah ruky. Nicméně v následující scéně, kdy se zvedá ze země, musí ke klobouku najednou dojít několik kroků. (Kinpr)