Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Soundtrack John Williams: 1. Raiders March ,2. Call of the Crystal ,3. The Adventures of Mutt ,4. Irina's Theme ,5. The Snake Pit ,6. The Spell of the Skull ,7. The Journey to Akator ,8. A Whirl Through Academe ,9. "Return" ,10. The Jungle Chase ,11. Orellana's Cradle ,12. Grave Robbers ,13. Hidden Treasure and the City of Gold ,14. Secret Doors and Scorpions ,15. Oxley's Dilemma ,16. Ants! ,17. Temple Ruins and the Secret Revealed ,18. The Departure ,19. Finale,(23.5.2011)

Tak jsme se konečně dočkali... Lucas i Spielberg konečně souhlasili se scénářem, mezitím stihl Harrison Ford pořádně zestárnout (a není to na něm když má klobou ani tolik poznat, bez klobouku a s brýlemi je na tom o poznání hůř), Karen Allen taky (ale není to na ní poznat skoro vůbec), do party přibyl Shia LaBeouf, který je pro mě velmi milým překvapením. Jednak mi trochu připomíná Dava Gahana za mlada (ani nevím proč) a hlavně čekala jsem, že bude ve filmu za protivného namyšleného fracka, jímž taky z části je, ale tak nějak přirozeně, ani trochu mi to nevadilo. Indyho nazval "dědkem" jen párkrát a během celého filmu mu zdatně sekunduje, nenadělá tolik škody jako Short Round v Chrámu zkázy a mohl by být v budoucnu výborným Indyho následovníkem (pevně ale doufám, že to tvůrci nemají v plánu). Protivníkem se pro tentokrát stali rusové v čele s neskutečně charismatickou Cate Blanchett s roztomilým přízvukem. Přestože je skvělá, jako Indyho záporačka se mi jeví ze všech 4 dílů nejslabší a nejmíň démonická._____ Hned v úvodu filmu v okamžiku, kdy se na jeepu objeví stín postavy, která si nasazuje pověstný klobou a začne hrát ona profláklá hudba se ve mě vzbudila obrovská vlna nadšení, nostalgie a na obličeji se objevil takový ten připitomělý spokojený úsměv, který mi vydržel skoro po celou dobu filmu. Obří skladiště odkazující na "Dobyvatele ztracené archy" (i hudebním motivem), Indyho úprk do "vesnice", honička po městě, nalezení tajemného artefaktu, atraktivní prostředí jihoamerické džungle a Amazonie, Mayské, Azétcké a jiné mýty latinskoamerických indiánů navíc patří mezi moje nejoblíbenější. Nechybí ani výborná honička v autech (troufám si snad i říct, že se vyrovná té z "Dobyvatelů"), spousta narážek, Harrison Ford umí pořád říkat i ty nejblbější hlášky takovým způsobem, že prostě vyzní vtipně a Marion - je prostě příjemným osvěžením. Závěrečných 10 minut je sice o dost slabších než zbytek filmu, ale ani ty prostě nesrazí jeho úroveň pod 90% (a na úplném konci jsem skoro i zamáčkla slzu). Navíc takovéhle výpravné a "poctivé" dobrodružné filmy už se dneska prostě netočí, všechny Mumie, Lovci Pokladů a jim podobní se můžou jít zahrabat, Steven Spielberg zase jednou ukázal, kdo je tady králem.(2.6.2008)

Nijak zvlášť mi nevadí proměnění Indyho na důchodce. Sžiju se i s vlepeným sci-fi. Ale je to prostě nuda! Nezajímavé postavy se pohybují v ošklivém CGI světě a úplně zmizel pocit akce a dobrodružství... Nevím, z čeho by tu mělo pramenit něco zajímavého. Průměrný díl seriálu o mladém Indym měl v sobě víc.(12.12.2009)

INDIANA JONES A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY je jeden z těch mála dokonalých filmů, které údajně neexistují. Nejde ho nemilovat, když jeho tvůrci milují vyprávění a kinematografii celkově. Více na mém blogu: http://hobituvblog.blogspot.com/2008/05/indiana-jones-krlovstv-kilov-lebky.html . P.S. S každým zhlédnutím je to lepší a lepší. Zatím sedm kino-zářezů.(22.5.2008)

Těch pocitů po odchodu z kina byla obrovská hromada, ale všechny se dají shrnout do jednoho vzkazu: „Dal sis na čas, ale stálo to za to, Indy.“ Pan učitel totiž vypadá, že posledních devatenáct let nedělal nic jiného než hledal další a další poklady a i když mu to přidělalo na tvář nejednu vrásku, pořád se do všeho vrhá po hlavě. Naštěstí ale i s čím dál větší dávkou rozumu, protože Indy na stará kolena přece jen zmoudřel (nezaměňovat za vyměkl). A tohle závěrečné (?) dobrodružství v sobě skrývá tolik úžasných přísad. Éterickou Cate Blanchett, honičku nad srázem, "mravence jak svině", dechberoucí vyvrcholení a v neposlední řadě Shiu, snad ještě lepšího, než jsem se odvážil doufat. Podstavec s Poslední křížovou výpravou jakožto vrcholem série sice bez problémů obstál, ale takhle dobrodružná jízda se dá najít asi vážně jen u Herr Jonese.(30.5.2008)

• - Ve filmu si zahrála i dcera režiséra Stevena Spielberga Sasha Spielberg, a to postavu Slugge. (Terva)

• - Igor Jijikine pracoval jako artista v Cirque de Soleil, kde ho objevila producentka filmu Kathleen Kennedy. (Reiniš)

• - Když Indy (Harrison Ford) a Marion (Karen Allen) klesají v suchém písku, tak po oznámení, že je Mutt (Shia LaBeouf) Indyho syn, má Indy levou ruku výrazně nahoře než v dalším střihu, kde má obě těsně nad zemí. (johnnymay)