Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Nehvězdičkuju z nostalgie nebo kvůli velkým jménům, nový Indy pro mě prostě bylo čiré dvouhodinové filmové potěšení, plné vtipu a odvázané akce, které se nebere příliš vážně (jako ostatně nikdy, jak jsem si tenhle týden po x-té potvrdil). Opravdu oceňuji, že čtvrtý díl netrpí přehnanou pietností, ale dravě se rozpíná k dosud neprobádaným žánrům. Indy žije, tak proč tady proboha tolik lidí nostalgicky brečí na jeho hrobě?(22.5.2008)

Veleočekávaný návrat Indiana Jonese proběhl jak jinak než ve velkém stylu, Spielberg s Lucasem dávají dohromady oldschool dynamickou akci, kde jedna megalomanská honička střídá druhou a mezitím ještě poletuje lednice s Harrisonem Fordem, který ze sebe vydává maximum, čímž se mu částečně daří zastínit svůj pokročilý věk. Akce je servírována v duchu předchozích dílů, kde je na prvním místě čistokrevná zábava a realističnost zůstává spíše v pozadí. Avšak místy už hlavní hrdinové opravdu nabourávali hranice nesmrtelnosti (přestřelky) a Shia LaBeouf jako tarzan, který se pohybuje po laně rychleji, než jeep s plynem až na podlaze (ok, vím, že jim vlastně "nadběhl" zkratkou) mě taky trochu zbytečně vytrhával z extáze a nutil přemýšlet nad věrohodností scény... Ale jinak ten klučina hraje skvěle! Celkově tedy slušný návrat kultu, řemeslně perfektně zvládnutý s velkou porcí zábavy a typickým klišé, jako je nesmrtelnost hlavních postav a ohraný závěr. 7/10(30.5.2008)

S návraty legend je to těžké ... A právě Dr.Jones ztratil díky novému pokračování opravdu HODNĚ ze svého kouzla ... Jestli se vážně tolik let čekalo na TENHLE scénář, tak to fakt nevím jak vypadaly ty odmítnuté .... Posunout sympatickýho archeologa od řešení legend a mýtů až k hvězdný bráně, to si snad ani Darabont nedovolil .... Dneska je IN mít v akčních scénách co nejvíc počítačových triků. Taky se na ně sem tam rád kouknu, ale do Indyho to podle mého prostě nesedí .... Takže - chápu, že se to mnohým líbilo, ale já šel na INDIANA JONESE ... ale ten už je bohužel po smrti. Jen pro očekávaný výdělek vytáhli jeho "mumii" .... P.S. V každém předešlém dílu Indyho mám několik nezapomenutelných míst, na které se vždycky těším. Z Křišťálové lebky mi z paměti (bohužel !) pár míst taky nevymizí .... Nečekaně velké zklamání ....(14.10.2008)

Sice mi chvilku trvalo, než to uleželo v hlavě, ale nakonec volím plný počet. Čtvrtý Indiana Jones je plný hlášek, smrtících fórů, geniálně vypointovaných scén, bravurně za vlasy přitažených pasáží a rozkošného sebeironického nadhledu ze stran snad všech zúčastněných (Shia - Tarzan - WTF OMG LOL). Takže nakonec naprostá spokojenost, i když Poslední křížová výprava zůstává nepokořena.(11.6.2008)

Tak jsem se podíval na čtvrtý díl legendární série o doslova nesmrtelné archeologovi... a ne že bych na to nějak spěchal, jsem jenom tady na čsfd až 4802 divák...ale přijde mi to fér, Indy mě také nechal 19 let čekat.:-) Henry ,,Indiana" Jones nám zestárl, Spielberg ale svoje řemeslo nezapomněl... Jeho film si zachoval tu rodokapsovskou atmosféru i patinu (velkou roli na tom hraje skutečně prvotřídní triková stránka Lucasova studia...), ten retro styl je působivý a stal se de facto značkou Spielbergova a Lucasova tvůrčího rukopisu... Jestli ve mně v průběhu percepce něco převládalo, pak to byl pocit, že sleduji skutečnou řemeslnou špičku, a to nejen režijní, ale i scenáristickou, trikovou, hudební, ruchovou, hereckou...Spielbergova ochranná známka = to je naprosto profesionální výkon. Nic dalšího už se ale nedostavilo...žádný pocit unesení, extaktického nadšení, dojem, který zažíváte při setkání s výjimečnem...a to je vlastně hlavní důvod mého mírného rozladění, očekávání bylo (i přes můj blazeovaný nezájem) veliké... 19 let neuběhlo však jenom v reálu, ale i v imaginárním časoprostoru filmovém - archeolog Jones v nejlepších letech se z 30. let posunul do let padesátých a stal se z něho Jones senior - ,,stařík", který pomyslně předává své žezlo, bič a klobouk...hádejte, komu asi '-) Sága nesmí zemřít a 5. díl už zřejmě rejdí v hlavách producentů... Stylizace do retra 50. let sebou nese i proměnu tématiky - Spielberg se tak obloukem vrací ke svým začátkům a přes exotickou i křesťanskou mytologii se dostává znovu až k Blízkým setkáním třetího druhu...inu, 50. léta byla spojena především s UFO, návštěvami z cizích galaxií a ohlasy údajného incidentu v americkém Roswellu... Čtvrtý Indiana Jones mne rozhodně nezklamal, i když místy jsem se ošíval a říkal si, že by přece jenom měli někdy alespoň někoho z Indyho teamu trefit...ale ne Indyho, na koho bych se díval v pátém díle... :-)(15.12.2008)

• - Do Peru letia hrdinovia dvoma lietadlami označenými ako Pan American Airways. Sú to stroje Douglas DC-3 a Andula An-2. Pan American Airways pritom nikdy nevlastnila žiadne Anduly, ktoré sú pôvodom sovietskej výroby a ktoré by ani nemala možnosť nijako získať. (Basic_SVK)

• - V předcházejícím díle se Indyho (Harrison Ford) otec (Sean Connery) napil vody ze svatého grálu, ale stejně zemřel. Indy se rovněž z grálu napil a neměl by proto stárnout, přesto se tak děje. (GreatestFan)

• - Ono pouštní město plné figurín, kde se Indiana Jones (Harrison Ford) schoval do ledničky, se nazývá nuketown. Nuketowny skutečně existovaly. Stavěla je americká armáda na testování jaderných a atomových bomb. (NormanBates)