Indiana Jones a Království křišťálové lebky

• Nizozemsko

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Sice mi chvilku trvalo, než to uleželo v hlavě, ale nakonec volím plný počet. Čtvrtý Indiana Jones je plný hlášek, smrtících fórů, geniálně vypointovaných scén, bravurně za vlasy přitažených pasáží a rozkošného sebeironického nadhledu ze stran snad všech zúčastněných (Shia - Tarzan - WTF OMG LOL). Takže nakonec naprostá spokojenost, i když Poslední křížová výprava zůstává nepokořena.(11.6.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Indiana Jones počtvrté, tentokrát při hledání zvláštní lebky v Americe. Stále bravurní stárnoucí Harrison Ford v perfektní akční adventuře Stevena Spielberga. Navíc Cate Blanchett k nepoznání nalíčená jako ruská agentka Irina Spalko a John Hurt jako lehce mimózní professor Oxley. Potěšil mne i odkaz na E.T. mimozemšťana. Hafo trailerů zde: http://www.csfd.cz/film/134454-indiana-jones-a-kralovstvi-kristalove-lebky-indiana-jones-and-the-kingdom-of-the-crystal-skull/videa/(30.9.2009)

Indiana Jones se vrátil a pravděpodobně už to všichni dávno víte. Pro mě se však vrátil starý Jones v provedením, na které jsem nečekal tak dlouho. Trvalo to 19náct let než byl vybrán scénář, herci a všechno to zapadlo, tak jak jsi George Lucas a Steven Spielberg přáli a film se dostal do kin. Pro mě je to nepochopitelné, že právě tento scénář, vybraný mezi desítkami byl to pravé pro všechny zúčastněné. Přesto má svoje přednosti i slabiny, které ale vždycky zachraňuje jeden muž. Indiana Jones. Je to jako droga dívat se na jeho eskapády ať mají jakýkoliv smysl nebo účel, prostě to diváka baví a on je pro něj tím skutečným hrdinou. Přesně takhle to bylo, ale už není. Indy zůstal tím sympatickým profesorem, který všechno nevyřeší s grácií a elegancí, ale stal se z něj taky částečně James Bond a terminátor v jednom (Arnold promine). Vždy jsem doufal a věřil v Indyho jako v profesora, co chrání památky a je obyčejný chlap, kterého by šlo potkat. Tento snímek mi to pokazil, protože se z něj stalo něco víc, stala se z něj ikona, která je symbolická a nesmrtelná zároveň. Celý film je zábavný, rychle utíká, všechno je nádherně stylizované s pomocí nejmodernějších triků, které si hrají na špinavé a staré triky, ale už to není ono. To "pravé" Indyho dobrodružství má větší hloubku, kterou tento díl postrádá. Smutně na mě působila až okatá snaha rozesmát za každou cenu, která se střídala s neuvěřitelným počtem "vzpomínek a narážek" na minulé díly. Některé byly skvělé, jiné smutné... Osobně mi nejvíce překáželi dva momenty filmu a to dvě eskapády Mutta, který si jednou vzpomene na Tarzana a podruhé na Tři mušketýry a člověk si řekne, jak tohle může myslet Steven Spielberg vážně. Po režisérské stránce je to nádhera a celkovému stylu filmu nelze nic vytknout, možná až na pár zdlouhavých scén jako začátek filmu. Steven Spielberg natočil přesně takový film jaký chtěl a přesně tak jak chtěl. Bohužel, pro mě je tento díl pouze moderní variací na staré téma, kterému do opravdovosti a legendárnosti chybí celkem dost, ale vynahrazuje to zábavností a tempem.(21.6.2008)

Na nového Indyho sem se těšil ale po shlédnutí mě přepadla myšlenka, že tento díl vůbec nemusel vzniknout a je tak trochu zbytečný. Kvalitou nejhorší díl celé série, který těží hlavně z charisma Harrisona Forda a obrovským plusem filmu je Shia LaBeouf. Ten snad ani neumí zahrát špatně a poznámky hollywoodských režisérů o druhém Tomu Hanksovi jsou skutečně na místě. Co mi ale na Indym nejvíc vadilo byly naprosto nereálné scény a při honičče lesem to už opravdu bylo moc a z akčního filmu se pomalinku stávala trapná komedie. Film udělá podle mě radost hlavně skalním fanouškům. U ostatních jde o lehce nadprůměrný akční film s dobrými herci u kterého se napoprvé dobře pobaví. 75%(5.6.2008)

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo.(20.5.2008)

• - V předcházejícím díle se Indyho (Harrison Ford) otec (Sean Connery) napil vody ze svatého grálu, ale stejně zemřel. Indy se rovněž z grálu napil a neměl by proto stárnout, přesto se tak děje. (GreatestFan)

• - Keď hlavní hrdinovia bežia po schovávajúcich sa schodoch dole, je vidieť, ako sa schody zasúvajú do steny. Neskôr ich prekvapia sovietski agenti, ktorí sa však nemali ako dostať dolu. (xun)

• - Do Peru letia hrdinovia dvoma lietadlami označenými ako Pan American Airways. Sú to stroje Douglas DC-3 a Andula An-2. Pan American Airways pritom nikdy nevlastnila žiadne Anduly, ktoré sú pôvodom sovietskej výroby a ktoré by ani nemala možnosť nijako získať. (Basic_SVK)