Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Předchozí díly Spielberg rozhodně překonat nedokázal, i když podle svých slov se to snažil dělat hlavně pro diváky, možná by to vyšlo líp, kdyby se o to nesnažil. Prostě ať se Harrison Ford snaží sebevíc, tak už je na to prostě starej a akční scény potom působí hodně přehnaně v jeho podaní, ostatně ony jsou i samy osobě dost podivně kaskadérský a hláškování za každou cenu mu taky nesedí, stejnětak mi přišlo, že ta legenda s křišťálovou lebkou neni moc zajímavá a že napřátelé v podobě rusáků jsou až moc podobný němcům v Indym 3 a že jsou, až na Cate Blanchett, nevýrazný, ale když se to veme trošku s nadhledem, tak se u týhle akční jízdy dá výborně pobavit a Indy je prostě Indy to se nedá nic dělat, když tam zazní ta stará dobrá melodie, tak se zase všechno vrátí a člověka už pak moc nezajímá, že místo svižnýho archeologa na plátně běhá dědek v klobouku a Shia LaBeouf(26.5.2008)

Těch pocitů po odchodu z kina byla obrovská hromada, ale všechny se dají shrnout do jednoho vzkazu: „Dal sis na čas, ale stálo to za to, Indy.“ Pan učitel totiž vypadá, že posledních devatenáct let nedělal nic jiného než hledal další a další poklady a i když mu to přidělalo na tvář nejednu vrásku, pořád se do všeho vrhá po hlavě. Naštěstí ale i s čím dál větší dávkou rozumu, protože Indy na stará kolena přece jen zmoudřel (nezaměňovat za vyměkl). A tohle závěrečné (?) dobrodružství v sobě skrývá tolik úžasných přísad. Éterickou Cate Blanchett, honičku nad srázem, "mravence jak svině", dechberoucí vyvrcholení a v neposlední řadě Shiu, snad ještě lepšího, než jsem se odvážil doufat. Podstavec s Poslední křížovou výpravou jakožto vrcholem série sice bez problémů obstál, ale takhle dobrodružná jízda se dá najít asi vážně jen u Herr Jonese.(30.5.2008)

Rozpočet $185miliónovTržby USA $317,101,119Tržby Celosvetovo $786,636,033Tržby za predaj DVD v USA $117,312,802 //počet predaných kusov 6,154,933║ Na začiatok treba pripomenúť že v poradí štvrtý diel tejto úspešnej série prichádza po poslednom diely po pekne dlhej takmer 20ročnej odmlke. Samozrejme na takéto camea veľkých sérii sme v posledných rokov zvyknutý a treba povedať, že návraty k filmom ako Rocky Balboa, Smrtonosná pasca 4 či Rambo 4, boli viac než vydarené, aj keď zrovna nedosahovali kvalít starých dielov. Určite aj tento zásadný moment presvedčil trojicu Spielberg-Lucas-Ford, že už netreba dlho otáľať a konečne sa pustiť do dlho očakávaného dielu o Indiana Jonesovi. A tak nastal čas, keď po dlhých rokoch nespokojnosti spomínanej trojice zo scenáristickými námetmi na štvrtý diel Indyho, zaujal práve ten od Davida Koeppa. Práve v tomto dôležitom bode ostáva otázka, čo až tak moc ich mohlo upútať na prevažne povrchnom scenáre. Príbeh filmu sa samozrejme odohráva na viacerých známych miestach sveta, tento raz po dobrodružstvách v Európe a Ázii, prišla na rad Južná Amerika, to by až tak nevadilo. Ale čo bije do očí je príbeh, ten zhruba v prvej polovici v celku fajn funguje, ukáže nám nostalgicky zopár známych miest(škola kde Indy vyučuje), klasickú strhujúcu akciu čo nesmie chýbať na úvod a postupné zoznamovanie z novými tvárami príbehu. Všetko je príjemne odľahčené fajn vtípkami, príbeh vypadá byť vďaka tajomstvu o kryštálovej lebke dostatočne záhadný a tým pádom to pekne odsýpa až do chvíle pokiaľ sa príbeh nepresunie na územie Južnej Ameriky. Tam akoby došla scenáristovi nápaditosť a kvôli dlhým povrchným dialógom, čo nemajú moc čim zaujať stráca pevnú pôdu pod nohami, takže stred filmu akoby na niekoľko dlhých minút vypnul pozornosť diváka. Naspäť do filmu nás vráti až akcia pri naháňačkách aut džungľou, tam nechýbajú prestrelky, pästné výmeny či dokonca súboje na meče, aj keď dialógy sa moc v tomto akčnom úseku neschopia akcia nás ako tak pobaví. Kameň úrazu prichádza záverom filmu, keď mal dej gradovať a najviac ohúriť, nastáva presný opak a akoby sme sa rázom presunuli na pľac filmu Lovci Pokladov 2. Odrazu Steven Spielberg akoby nemal čo originálne ponúknuť a niektorými miestami to až moc vypadá ako kópia spomínaného filmu, čo sa týka kulís a teda prostredia kde sa záver odohráva, dej sa stáva rázom až otravný a veľké „mimozemské“ prekvapenie sa stáva otravným nezáživným spackaním záverečného deja. A k tomu nám ako záverečnú bodku za vyriešením záhady pripomenie aj svoju Vojnu svetov a mnohonásobné väčšie lámanie zeme, z náležitým vymrštením do vzduchu. A po tom, čo sa skončia tieto udalosti sa len pýtate a aký význam vlastne mali, keď nám nič podstatné nezodpovedali. Okrem nevydareného scenára, si tu slabšie chvíľky vybrali aj hudobný skladateľ John Williams, ten okrem napasovania hlavného hudobného motívu Indiana Jonesa, nezložil nič čo by mohlo obohatiť prebiehajúce obrázky. Vizuál filmu kazia aj miestamy nevydarené alebo presnejšie nie úplné dokonalé triky, ktoré sú moc okaté na to aby mohli pre dej fungovať. Na škodu je aj lepšie nevyužitie novej postavy Mutta Williamsa v podobe vychádzajúcej hviezdy Shia LaBeouf (Transformers), jedine čo viac utkvie v pamäti je jeho príchod na pľac filmu na motorke, prípadne keď na motorke unikajú pred KGB ale to je asi tak všetko, scenár mu viac nedovolí. Z celkové hľadiska je tento počin určite v rámci žánru nadpriemerným a stojí za pozretie ale od tvorcov rázu Spielberga sú očakávania vždy na najvyššej úrovni a tak verím, že spolupráca so scenáristom Davidom Koeppom už nebude v budúcnosti nadviazaná, aj keď tento diel bol podľa určitých vecí myslený len ako štart novej série, možnej druhej trilógie. V podstate Lucas má svoje dve trilógie Star Wars, tak prečo by nemohol mať aj Spielberg, len aby to aj niečo do príbehu prinieslo a nemuseli sme čakať ako u Lucasa až na SW:Episode III aby konečne nastalo uspokojenie. "22.Mája 2008 som určite od tejto "veľkej" premiéry filmu v kine čakal omnoho viac. Možno nabudúce to vyjde." __/videl v kine: 75%/(24.5.2008)

Expedicia skrz skanzen stylov - zakonzervovanych vo vzajomne sa prelinajucich casovych bublinach, ktore definuju nielen vznik a samotny vyvoj skanzenu, ale i urcite etapy / dekady kinematografie s prislusnymi charakterovymi crtami odrazajucimi dobove trendy. Pribeh, prostrednictvom ktoreho nam preslaveny sprievodca S. Spielberg priblizuje skanzen mi vobec nevadil. Naopak, vo vzajomnej kauzalite s dovodom existencie skanzenu je logicky vhodne a presne zvolenym variantom. Ovsem v urcitych bodoch expedicie neprebieha n-nasobne prelinanie spominanych casovych bublin uplne hladko. V tychto bodoch dobrodruzna jazda ako keby drhla a dopredu sa presuvame ani nie tak plynulou zotrvacnostou ako skor upozornujucimi napismi "Pozor, prechod do inej sekcie".(21.5.2008)

Trochu jiný, sympaticky si uvědomující dvacetiletou pauzu od poslední výpravy a pořád stejně akčně nařachaný a zábavný. Stylem to má nejblíže k jedničce, humorem k trojce. Ford už rozhodně vypadá dost staře, tvůrci s tím však pracují a Shia je sympaťák k pohledání, který postavu nového „juniora“ zvládá s přehledem. Čtyřka není milník série, nicméně jí zakončuje (?) naprosto důstojně a Indiana Jones je minimálně pro mě nejlepší tetralogií, co jsem viděl.(20.5.2008)

• - Když se Irina Spalko (Cate Blanchett) chlubí Jonesovi (Harrison Ford), že má Řád Hrdiny socialistické práce, je to evidentně chyba českého dabingu. Zmíněné vyznamenání bylo udělováno pouze v ČSSR, poprvé až dva roky poté, co se odehrává příběh filmu. (Robbi)

• - Napriek všeobecnému nadšeniu a očakávaniu sa tu a tam objavili obavy, že Harrison Ford je na akčného archeológa už príliš starý a akčné scény, v ktorých bude figurovať, nemôžu vyzerať vierohodne. (ash99)

• - V předcházejícím díle se Indyho (Harrison Ford) otec (Sean Connery) napil vody ze svatého grálu, ale stejně zemřel. Indy se rovněž z grálu napil a neměl by proto stárnout, přesto se tak děje. (GreatestFan)