Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

„Vy ste učiteľ?“ – „Na polovičný úväzok.“ Tak a je to tu. Nemotorne švárny Henry Jones junior sa vrátil. Ale ťažko sa o INDIANA JONES A KRÁĽOVSTVE KRIŠTÁĽOVEJ LEBKY baviť s niekým, kto nevie, čo je to v úvode za sklad, kto sú tí páni na zarámovaných fotkách v Indyho dome a prečo chodí Mutt oblečený tak, ako chodí. Je to veľkolepý nostalgický návrat, ktorému moc, ktorou Spielberg a Lucas disponujú, umožnila stať sa nezáväzne kryštalickým hollywoodskym mega-dobrodružstvom, ktoré robí z múmií, ktoré sa vracajú, nudnú amatérsku špinavú handru. Scenár Davida Koeppa (SPIDER-MAN, ÚKRYT, JURSKÝ PARK) je naprataný hravými nápadmi (had, opice, Tarzan) a ak k tomu prirátame machrov formátu Ray Winstone či John Hurt (nepriamo sa stretli v austrálskom westerne PROPOSITION) a Jim Broadbent... Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/179729/Indiana-Jones-a-Kralovstvo-kristalovej-lebky-100.html(11.1.2009)

Veleočekávaný návrat Indiana Jonese proběhl jak jinak než ve velkém stylu, Spielberg s Lucasem dávají dohromady oldschool dynamickou akci, kde jedna megalomanská honička střídá druhou a mezitím ještě poletuje lednice s Harrisonem Fordem, který ze sebe vydává maximum, čímž se mu částečně daří zastínit svůj pokročilý věk. Akce je servírována v duchu předchozích dílů, kde je na prvním místě čistokrevná zábava a realističnost zůstává spíše v pozadí. Avšak místy už hlavní hrdinové opravdu nabourávali hranice nesmrtelnosti (přestřelky) a Shia LaBeouf jako tarzan, který se pohybuje po laně rychleji, než jeep s plynem až na podlaze (ok, vím, že jim vlastně "nadběhl" zkratkou) mě taky trochu zbytečně vytrhával z extáze a nutil přemýšlet nad věrohodností scény... Ale jinak ten klučina hraje skvěle! Celkově tedy slušný návrat kultu, řemeslně perfektně zvládnutý s velkou porcí zábavy a typickým klišé, jako je nesmrtelnost hlavních postav a ohraný závěr. 7/10(30.5.2008)

V rámci civilizovanosti bych sem zřejmě měla umístit varování ohledně spoilerů, ale ježto jsem nejspíš poslední osoba na této i jiných planetách, která to viděla, přijde mi to jaksi zbytečné. Stejně jako rozumování typu "je to Indy, není to Indy..." no, měla jsem filosofii jenom dva semestry, takže tuto závažnou otázku těžko vyřeším. V dobách Indyho prvního dobrodružství jsem byla ještě na houbách a dlouho se mi dařilo se příběhům archeologa v kloubouku vyhýbat, o kteréžto panenství mě připravila až před pár lety Poslední křížová výprava. Dodnes jsem neviděla celou sérii a nijak mi to žíly nerve, i když po Lebce mi to za ně pravda trochu tahá. Nerada bych polemizovala o tom, nakolik relativní neznalost ovlivňuje celkový postoj k filmu, ale když se tak dívám na ostatní komentáře, vychází mi z toho, že nejspíš pozitivně. Protože já jsem nešla po dvaceti letech na rande se svou první láskou, já jsem se nechala sbalit v podstatě cizím chlapem a - promiňte, strážcové mravnosti - zatraceně moc si to užila a v přiblblosti spokojeného úsměvu se opovažuji soutěžit s uživatelkou Galadriel. Tenhle chlápek vám věnuje celé svoje kouzlo a přitom se nevnucuje, takže odolat by bylo zatraceně těžký a proč to vlastně dělat? Protože se zabrousilo do sci-fi rajónu a to nejen do Area 51, studená válka hoří hrdinům za patami a šlape jim na ně bolševické komando, namísto toho, aby se v předválečné pulpovské tradici pátralo po biblických artefaktech a bojovalo s nácky? Nikdo z nás už není tím, kým jsme byli v Indyho začátcích, tak proč se dohadovat a nevěřit - paradoxně podobně jako profesor Henry Jones jr., který má po setkání se silami Archy, Chrámu a Grálu problém uvěřit v původ a moc průzračných lebek? Není totiž vůbec těžký nechat se očarovat a zase jednou být nedospělý a být paf z pozemského Hana Sola s jeho obří... představivostí. A kdyby se Sean Connery uvolil přilepšit si pár pětkama k důchodu a objevit se na scéně tělesněji než na fotce, byla by moje spokojenost už víc než maximální, ale žádat víc než maximální spokojenost by bylo tak jako tak rouhání. Pokud má někdo s Lebkou problémy, nechť si je vyřeší - tak jako tak na pětku stejně půjdete všichni, tak o co tu jde? Já už se těším, až si čtyřku dám znovu. A znovu. A znovu. A... nevíte někdo, proč tady ještě kecám, místo abych si šla užívat se svou novou láskou? P.S. Indy a Marion mi neuvěřitelně připomínali moje rodiče, takže to byl další bod navíc.(26.4.2011)

Tak jsme se konečně dočkali... Lucas i Spielberg konečně souhlasili se scénářem, mezitím stihl Harrison Ford pořádně zestárnout (a není to na něm když má klobou ani tolik poznat, bez klobouku a s brýlemi je na tom o poznání hůř), Karen Allen taky (ale není to na ní poznat skoro vůbec), do party přibyl Shia LaBeouf, který je pro mě velmi milým překvapením. Jednak mi trochu připomíná Dava Gahana za mlada (ani nevím proč) a hlavně čekala jsem, že bude ve filmu za protivného namyšleného fracka, jímž taky z části je, ale tak nějak přirozeně, ani trochu mi to nevadilo. Indyho nazval "dědkem" jen párkrát a během celého filmu mu zdatně sekunduje, nenadělá tolik škody jako Short Round v Chrámu zkázy a mohl by být v budoucnu výborným Indyho následovníkem (pevně ale doufám, že to tvůrci nemají v plánu). Protivníkem se pro tentokrát stali rusové v čele s neskutečně charismatickou Cate Blanchett s roztomilým přízvukem. Přestože je skvělá, jako Indyho záporačka se mi jeví ze všech 4 dílů nejslabší a nejmíň démonická._____ Hned v úvodu filmu v okamžiku, kdy se na jeepu objeví stín postavy, která si nasazuje pověstný klobou a začne hrát ona profláklá hudba se ve mě vzbudila obrovská vlna nadšení, nostalgie a na obličeji se objevil takový ten připitomělý spokojený úsměv, který mi vydržel skoro po celou dobu filmu. Obří skladiště odkazující na "Dobyvatele ztracené archy" (i hudebním motivem), Indyho úprk do "vesnice", honička po městě, nalezení tajemného artefaktu, atraktivní prostředí jihoamerické džungle a Amazonie, Mayské, Azétcké a jiné mýty latinskoamerických indiánů navíc patří mezi moje nejoblíbenější. Nechybí ani výborná honička v autech (troufám si snad i říct, že se vyrovná té z "Dobyvatelů"), spousta narážek, Harrison Ford umí pořád říkat i ty nejblbější hlášky takovým způsobem, že prostě vyzní vtipně a Marion - je prostě příjemným osvěžením. Závěrečných 10 minut je sice o dost slabších než zbytek filmu, ale ani ty prostě nesrazí jeho úroveň pod 90% (a na úplném konci jsem skoro i zamáčkla slzu). Navíc takovéhle výpravné a "poctivé" dobrodružné filmy už se dneska prostě netočí, všechny Mumie, Lovci Pokladů a jim podobní se můžou jít zahrabat, Steven Spielberg zase jednou ukázal, kdo je tady králem.(2.6.2008)

Asi jako pro mnoho jedinců byl i pro mě Indiana Jones jeden z nejočekávanějíšch snímků letošního roku. I z toho důvodu jsem měl obavy jak se Spielbergovi podaří vzkřísit sérii po téměř 20 letech. Výsledek není špatný, několikrát jsem se opravdu od srdce zasmál (např. při průjezdu džunglí :-)), ale zkrátka kvalitativně to na předchozí tři díly nemá. Harrison Ford je i přes pokročilý věk stále ten starý Indiana Jones a rozhodně nezklamal. Výborný tah bylo obsazení Shiai LaBeoufa, který opět (pokolikáté už?) potvrdil, že se jedná o jednoho z nejtalentovanějších herců současnosti. Mé jediné zklamání mi přichystal konec, který srazil mé výsledné hodnocení na čtyři hvězdičky..........(16.6.2008)

• - Keď hlavní hrdinovia bežia po schovávajúcich sa schodoch dole, je vidieť, ako sa schody zasúvajú do steny. Neskôr ich prekvapia sovietski agenti, ktorí sa však nemali ako dostať dolu. (xun)

• - Práce na snímku začaly již v roce 1992. (Xavi6)

• - V Indyho domě můžeme zahlédnout fotky protagonistů z prvních dílů Kate Capshaw, John Rhys-Daviese, Denholma Elliotta nebo Seana Conneryho. (Reiniš)