Indiana Jones a Království křišťálové lebky

• Nizozemsko

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

No tak musi se uznat, ze ty leta od posledniho dilu nejsou nijak vyrazne znat, ale kvalit predchozich dilu to dosahuje jen misty. Nicmene i tak to mezi dnesnima Lovcema pokladu a podobne nema v tomhle zanru konkurenci. Jinak celej film je zajimavej, docela sviznej a spousta akce, ale precejen kolikrat ta akce nedokaze plne strhnout, za coz asi muze hudba, ktera krome hlavni pisnicky neni nic moc. No a pribeh filmu je hodne slusnej, az na to, ze ho clovek musi brat s velkym nadhledem a prehlizet obcas do oci bijici nelogicnosti a misty uz fakt prehnany sceny a hlavne se musi nejak prekousnout celkem blby zakonceni v dzungli. Co se tyce hercu, Harrison samozrejme vypada stare a misty zacina pripominat spis Conneryho, ale porad je to ten starej dobrej Indy, kterej pro akci nebo hlasku nejde daleko. A kdyz uz je akce skutecne vo hubu, tak pomuze Shia, kterej sice ze zacatku trochu otravne machruje, ale nakonec je fakt dobrej. No a co se tyce Cate, hraje slusne, ale prizvuk je samozrejme trapackej. Jinak jeste se zminim o spickovejch tricich a hodne dobry kamere. Jasnejch 5*, ale uplne bez vyhrad to neni.(26.5.2008)

Předchozí díly Spielberg rozhodně překonat nedokázal, i když podle svých slov se to snažil dělat hlavně pro diváky, možná by to vyšlo líp, kdyby se o to nesnažil. Prostě ať se Harrison Ford snaží sebevíc, tak už je na to prostě starej a akční scény potom působí hodně přehnaně v jeho podaní, ostatně ony jsou i samy osobě dost podivně kaskadérský a hláškování za každou cenu mu taky nesedí, stejnětak mi přišlo, že ta legenda s křišťálovou lebkou neni moc zajímavá a že napřátelé v podobě rusáků jsou až moc podobný němcům v Indym 3 a že jsou, až na Cate Blanchett, nevýrazný, ale když se to veme trošku s nadhledem, tak se u týhle akční jízdy dá výborně pobavit a Indy je prostě Indy to se nedá nic dělat, když tam zazní ta stará dobrá melodie, tak se zase všechno vrátí a člověka už pak moc nezajímá, že místo svižnýho archeologa na plátně běhá dědek v klobouku a Shia LaBeouf(26.5.2008)

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy(26.5.2008)

INDIANA JONES A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY je jeden z těch mála dokonalých filmů, které údajně neexistují. Nejde ho nemilovat, když jeho tvůrci milují vyprávění a kinematografii celkově. Více na mém blogu: http://hobituvblog.blogspot.com/2008/05/indiana-jones-krlovstv-kilov-lebky.html . P.S. S každým zhlédnutím je to lepší a lepší. Zatím sedm kino-zářezů.(22.5.2008)

Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu.(14.11.2010)

• - O ďalšom pokračovaní populárnej archeologickej série sa začalo hovoriť už vo chvíli, keď Indiana Jones zmizol spolu so svojím otcom v žiari zapadajúceho slnka na konci Poslednej krížovej výpravy. (ash99)

• - Ono pouštní město plné figurín, kde se Indiana Jones (Harrison Ford) schoval do ledničky, se nazývá nuketown. Nuketowny skutečně existovaly. Stavěla je americká armáda na testování jaderných a atomových bomb. (NormanBates)

• - Snímek byl v roce 2008 oceněn Zlatou malinou pro nejhorší prequel, remake, rip-off nebo pokračování. (Pepinec)