poster

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

 • USA

  Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

 • Slovensko

  Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  ****

  Tak jsem se podíval na čtvrtý díl legendární série o doslova nesmrtelné archeologovi... a ne že bych na to nějak spěchal, jsem jenom tady na čsfd až 4802 divák...ale přijde mi to fér, Indy mě také nechal 19 let čekat.:-) Henry ,,Indiana" Jones nám zestárl, Spielberg ale svoje řemeslo nezapomněl... Jeho film si zachoval tu rodokapsovskou atmosféru i patinu (velkou roli na tom hraje skutečně prvotřídní triková stránka Lucasova studia...), ten retro styl je působivý a stal se de facto značkou Spielbergova a Lucasova tvůrčího rukopisu... Jestli ve mně v průběhu percepce něco převládalo, pak to byl pocit, že sleduji skutečnou řemeslnou špičku, a to nejen režijní, ale i scenáristickou, trikovou, hudební, ruchovou, hereckou...Spielbergova ochranná známka = to je naprosto profesionální výkon. Nic dalšího už se ale nedostavilo...žádný pocit unesení, extaktického nadšení, dojem, který zažíváte při setkání s výjimečnem...a to je vlastně hlavní důvod mého mírného rozladění, očekávání bylo (i přes můj blazeovaný nezájem) veliké... 19 let neuběhlo však jenom v reálu, ale i v imaginárním časoprostoru filmovém - archeolog Jones v nejlepších letech se z 30. let posunul do let padesátých a stal se z něho Jones senior - ,,stařík", který pomyslně předává své žezlo, bič a klobouk...hádejte, komu asi '-) Sága nesmí zemřít a 5. díl už zřejmě rejdí v hlavách producentů... Stylizace do retra 50. let sebou nese i proměnu tématiky - Spielberg se tak obloukem vrací ke svým začátkům a přes exotickou i křesťanskou mytologii se dostává znovu až k Blízkým setkáním třetího druhu...inu, 50. léta byla spojena především s UFO, návštěvami z cizích galaxií a ohlasy údajného incidentu v americkém Roswellu... Čtvrtý Indiana Jones mne rozhodně nezklamal, i když místy jsem se ošíval a říkal si, že by přece jenom měli někdy alespoň někoho z Indyho teamu trefit...ale ne Indyho, na koho bych se díval v pátém díle... :-)(15.12.2008)

 • Superpero
  ****

  Skvělá podívaná se vším všudy. Už ta úvodní scéna s rozdováděnou mládeží, která za zvuků Elvise divoce jede oldschool károu před tou nádhernou přírodní scenérií vám slibuje, že ten film bude prostě pecka. Potom to stepfordsky hororový městečko na testování výbuchů, či vynalézavá honička na motorce s Rusákama. No a nejvíc mě dostalo "profouknutí" foukačky tomu indiánovi. Indy je prostě furt ten samej mazák a Shia je taky hustej - prostě jim to klapalo. Líbili se mi i Rusáci jako záporáci. Spielberg hravě využívá všech jejich stereotypů (kromě vodky), takže se dočkáme momentu, kdy v hluboké džungli banda vojáků tancuje okolo ohně kozáčka. Konec se mi líbil hodně a prostě je to bomba.(31.5.2008)

 • Gemini
  ***

  Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu.(14.11.2010)

 • Matty
  *****

  „I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy(26.5.2008)

 • Marius
  *****

  Najočakávanejší projekt posledných pár rokov konečne dorazil do kín a otázka ktorá všetkých trápi je to či to najslávnejšiemu filmovému archeológovi plieska bičom rovnako ako doteraz. Nuž plieska, len trochu inak. Je sympatické, že L&S (a to nemyslím Lasicu a Satinského) sa vyžívajú v oldschool štýle (ktorý ale nie je tak celkom úplne oldschool) a digi sa im podarí celkom dobre maskovať a držať na uzde, avšak nie vždy to funguje celkom dokonale. Príbeh by sa totiž dal prepísať na pár stránok textu, a scenár ako len môže túto jednoduchosť maskuje, avšak so striedavými úspechmi. Celá expozícia je vlastne len prehliadkou éry US 50´s so všetkým čo k nej patrí od rock´n´rollu, cez oldtimery a harleye až po mccarthizmus. Táto úžasná omaľovánka doby je len predkrmom pred temer neprerušeným vodopádom poctivej „indianovskej“ akcie. Celý problém štvorky vlastne spočíva v tom, že variuje to čo sme už mohli vidieť v predchádzajúcich dieloch a tak nemá čím prekvapiť, na druhej strane sa v tom svete cítime tak dobre ako na návšteve u starých známych po devätnástich rokoch. Avšak napriek tomu, že celá táto návšteva prebieha v divokom tempe, stíhame si všimnúť, že scény sú radené rýchlo práve preto, že ani jedna z nich nie je sama o sebe tak geniálne vypointovaná ako väčšina pamätných scén predchádzajúcich indianoviek (spomeňte si hoci na Hitlera a zápisník, či hostinu u maharadžu) a pokiaľ by tu existovala takáto možnosť, režisér nenechá scénu vyznieť a hlavne doznieť. Takto sa rútime na horskej dráhe a hoci je to super pocit, stále niečo chýba. Chýba to niečo čo predchádzajúce diely mali. L&S síce natočili ďalšiu „klukovinu“ ktorá vyzerá ako Indy, ale od klasického Indyho sa vzďaľuje tak hravosťou (čo sa dá ospravedlniť vzhľadom na pokročilý vek hrdinu) ako i témou (rodinu néééé a tiež neviem či je šťastný motív a la the truth is out there). Napriek všetkým týmto výhradám ale treba pripomenúť, že štvrtého Indyho asi oveľa lepšie natočiť nešlo a v rámci filmových sérií budú príbehy archeológa dobrodruha vždy na popredných miestach. A tak ako zarytý fanúšik série dávam s odretými ušami 9/10 P.S. Cute animals si tiež mohli odpustiť. P.P.S. Stalinov miláčik rulújet . Dosvidanja Dr. Jones !(22.5.2008)

 • - Jelikož Harrison Ford už není žádný "mladíček" musel podstoupit několikaměsíční pravidelné cvičení a zpřísnit svůj jídelníček - saláty, ryby, zeleninu. (Rodriguez)

 • - Do hliněných kachliček umístěných pod trůny křišťálových koster, tvůrci ze srandy otiskli i obrysy E.T. nebo R2-D2 ze Star Wars. (Reiniš)

 • - Ve chvíli, kdy Irina Spalko (Cate Blanchett) začne „komunikaci“ s křišťálovými lebkami, vysloví Indy (Harrison Ford) větu, která je typická pro Han Sola (Star Wars): „I have a bad feelings about it“ („Mám z toho špatný pocit“). (Robbi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace