Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Na nového Indyho sem se těšil ale po shlédnutí mě přepadla myšlenka, že tento díl vůbec nemusel vzniknout a je tak trochu zbytečný. Kvalitou nejhorší díl celé série, který těží hlavně z charisma Harrisona Forda a obrovským plusem filmu je Shia LaBeouf. Ten snad ani neumí zahrát špatně a poznámky hollywoodských režisérů o druhém Tomu Hanksovi jsou skutečně na místě. Co mi ale na Indym nejvíc vadilo byly naprosto nereálné scény a při honičče lesem to už opravdu bylo moc a z akčního filmu se pomalinku stávala trapná komedie. Film udělá podle mě radost hlavně skalním fanouškům. U ostatních jde o lehce nadprůměrný akční film s dobrými herci u kterého se napoprvé dobře pobaví. 75%(5.6.2008)

Čtvrtý a rozhodně nejslabší. Ale vydělá, to je jasné. Je totiž snad opravdu pro všechny. Z Jonese se bohužel stal pošetilý, přemoudřelý a zapomnětlivý stařík (ehm, ve trojce mu Marion nechyběla?). A to mi moc zábavné nepřijde. A Spielberg? Slušné řemeslo, ale kromě několika scén režijně žádná palba, ty tuny odkazů na minulé díly a kočičkovsko-pejskovské míchání všeho se vším mi přišlo hrozně prázdné a bez zacílení. Fordova fyzička ujde, jeho Indiana je ve věku conneryovského Seniora, ale jeho "poučování mladší generace" nemá tentokrát zdaleka takovou grácii a šibalství jako ve Výpravě. Líbilo se mi další rozpracování motivu "ztráty těsně před cílem", respektive "dobrovolné odmítnutí vyššího poznání" a prakticky všechny akční scény první poloviny. P.S. Spielberg jakoby si někde o sobě přečetl, že je jeho hlavním tématem rodina a tak to do IJ4 cpe vrchem spodem, ač to vůbec není třeba. Vyznívá to dost debilně.(22.5.2008)

Ačkoli filmy o Indym svými senzačními akčními scénami výrazně napomohly tomu, že jsem se v pubertě zamiloval do akčních filmů, jonesovská trilogie pro mě nikdy nebyla vyložená srdcovka a hysterie kolem čtyřky se v mém případě omezila jen na očekávání poctivého komerčního Spielberga a řadového letního popcornu. A tady je. Tradičně spielbergovsky vymazlená skrumáž filmových stylů a odkazů od 50. let přes osmdesátky až po ohavně počítačovou současnost a dějinných motivů (hon na čarodějnice, atomové pokusy, létající talíře...), které - což je pro mě osobně nejpotěšitelnější - ani tentokrát nechybí zábavně nadsazená a lehkonohá akce, ať už únik z epicentra atomového výbuchu nebo závěrečná honička džípů v džungli. Bohužel, i když pominu chabé hlášky nebo rozpačitou záporačku, někdejší dětské vzrušení je pryč a i když nejsem zarytý fanda, čekal jsem něco bombastičtějšího.(29.5.2008)

Na čtvrté dobrodružství archeologa Jonese jsem se vypravil vyzbrojen čerstvě shlédnutou trilogií, pouze s několika hodinovými odstupy mezi jednotlivými díly. Bohužel v tomto případě byl tento fakt spíše ku neprospěchu věci, protože tato výzbroj byla vskutku neprůstřelná. Naprosto chápu, že natočit v dnešní době film a přiblížit ho ve všech směrech k jeho o dvacet let starším sourozencům, je náročnější oříšek než kosmeticky upravit některé herce v hlavních rolích. Strašně těžce se mi to vyslovuje a moje arteria temporalis právě mlátí s dvojnásobnou frekvencí, když musím napsat, že jsem si hrozně dlouhou dobu (nevím, snad 40 minut) hledal k novému Indymu cestu. Možná některé scény ztrácely svojí údernost tím, že jsem je nakoukával x-krát v trailerech, možná proto, že mi jaderná energetika s ledničkou k Indianovi nesedí. Hergot, nevím. Zpět do hry mě vrátilo až cestování po mapě a šnorchlování v peruánském podzemí, kde na vyděšeného Shiu aplikují strážci krypty dynamickou capoeiru. Pak už je to až do závěrečných titulků kvalitní podívaná s ohromujícími akčními scénami, byť občas viditelně digitálními. S finální scénou jsem neměl nejmenší problém, její velkoleposti se vyrovná málo co. Ford se zjevně snaží, co mu síly stačí, leč měl už dávno prásknout bičem a rozpohybovat ověnčené čtyřspřeží, které by ho odvezlo do zaslouženého filmového důchodu. Blanchet vcelku cool, moc mi připoměla Nastaschu Romanenko ze hry Metal Gear Solid, za její roli palec nahoru. LaBeouf jako třetí vzadu, co nenápadně vystrkuje bradu a obtáčí si pomaloučku Hollywood kolem prstu. Resumé: příliš jsem se nezasmál, spoustu fórku jsem minul skoro bez zájmu (scéna s hadem), zároveň ale hltal monstrózní akci a několik sekvencí bylo tak obřích, že mi až zaskočily v krku (chrám, závěr). Srovnání s trilogií však imho čtvrtý díl neustojí. Zážitek z 22.5.2008?? Kdepak, křišťálové lebky to nejsou, dopoledne jsem si koupil Deceptikona Starscreama... 70% 185 miliónů dolarů(rozpočet)/776,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(22.5.2008)

Návraty po dlouhé pauze často zavánějí touhou nechat legendu vydělat ještě nějaký ten stříbrňák, ale já jsem se čtvrtým dobrodružstvím bičem práskajícího doktora docela spokojen. S důchodovým věkem hlavního hrdiny si maskéři poradili vcelku dobře a to ostatní byla jen lehce upgradeovaná verze starého dobrého Indyho. A toho já mám rád.(23.7.2011)

• - Pomník, do kterého ve škole narazí komunisté, patří Marcusi Brodymu (Denholm Elliott), Indyho (Harrison Ford) kamarádovi t předchozího filmu. (luka4615)

• - Harrison Ford chtěl většinu kaskadérských scén odehrát sám, což se mu nakonec díky moderním technologiím i povedlo. (Rodriguez)

• - Ve scéně v džungli, kdy Rafan hodí Indymu místo lana hada, použili tvůrci živou pěti metrovou krajtu papuánskou. (Reiniš)