Nic než pravdu

• Německo

Nichts als die Wahrheit

Krimi / Drama / Thriller

Německo / USA, 1999, 128 min

Teda když Götz netočí Schimanskiho hraje věru hororové postavu tu Rudolfa Hösse, tu Mengeleho, fakt cukrouši na první dobrou. Od začátku mně bylo jasný, že film postaví veškerou sílu na dialozích, ale právě slovní střet u soudu mně přišel docela slabý, tedy ne že by byl špatný, ale tohle mělo potencionál zarýt se až do morku kostí každýho z nás a šahnout si na nás všechny a to se nestalo. Götze zdánlivě neměl těžkou roli, pomálu dialogů, polehával, posedával, ale opak je pravdou, myslím si, že to byla velmi náročná role, všimni se třeba držení těla Mengeleho, zahrát nemocného, chtěl jsem říct člověka, ale radši řeknu Mengeleho, to bude přesnější s tím prostě ráno před kameru nepřijdeš.(20.8.2017)

Škoda, že tvůrci nenašli odvahu podívat se tenhle případ z odvážnějšího, ještě méně černobílého a podrobnějšího pohledu. Špatné to totiž určitě není, jen jsem z toho cítil, že film nemá odvahu některé myšlenky (z obou pólů sporu) vyslovit nahlas a nechává jejich otevření a dořešení na samotném divákovi-což je u takto ambiciózního projektu trochu zvláštní postoj.(13.1.2014)

Dr. Josef Mengele, Anděl smrti z Osvětimi a jeden z největších nacistických sadistů nejen v době druhé světové války. Uprchl do Jižní Ameriky a tam se skrýval několik desítek let, aby tam v roce 1979 zemřel. Tento film ale vypráví fiktivní příběh o tom, že toho roku zemřel jeho rodinný příslušník a sám Mengele se vrací do Německa, aby podal svědectví o svém životě v době války a aby obhajoval své krutosti. A právě v procesu tkví obrovská síla tohoto filmu. Dostáváme se tak do jeho života a odhalujeme jeho lékařské experimenty se vší krutostí a strašlivostí. Kolikrát jsem se jen nevěřícně díval a kladl si otázku, jestli je toto vůbec možné. Ano, je to možné, a tento film to uvádí na pravou míru. Je to šokující studie, která mě nenechala klidným. Herci byli naprosto výteční, hlavně Götz Schimanski George v roli Mengeleho. Němci opět dokázali, že filmy s historickým podtextem umí na jedničku.(5.5.2011)

Čekal jsem, že se bude hájit výzkumem a medicínskými objevy a byl na ně zvědavý. To že by se Mengele hájil humanitou a tím, že ulehčoval utrpení mi přišlo trochu přitažené za hřebínek. Závěrečná obhájčí řeč je však naprostá kokotina*. Obhájce nemůže takhle podrazit klienta, zvlášť ne po předchozí dokonalé obhajobě. To by žádný obhájce neobhájil, ale přišel o práci, diplom, manželku, tchýni, žigula, čivavu a kdoví co ještě.* Kokotinou se pochopitelně rozumí slepičí mluva...(11.8.2014)

Zajímavé zamyšlení nad nevýhodou silného právního státu - a sice, že právo na obhajobu má i monstrum. Kdyby si odpustili tu konspirační rovinu s neonacisty, která jakoby se sem zatoulala z Wolfova revíru a navíc vyšumí naprosto do ztracena, udělali by lépe. Výbuch auta se přemýšlivého soudního dramatu absolutně nehodí a devalvuje tak jeho nadčasovou výpovědní hodnotu. (Götz George namaskován k nepoznání překvapil).(9.1.2010)

• - Počas natáčania bolo v novinách napísané, že film obhajuje Mengeleho postupy a robí z neho obetného baránka vtedajšieho systému. Výsledok však spomínané klebety nepotvrdil. (andykovac)