Nic než pravdu

• Německo

Nichts als die Wahrheit

Krimi / Drama / Thriller

Německo / USA, 1999, 128 min

Sice to dávali pozdě večer, ale obash mě tak šíleně zaujal, že jsem celou noc, kvůli tomu vydržel. Perfektní střih s hudbou. Dříve mě zajímal Mengele, ale jen kvůli zvědavosti, nejsem žádnej nácek. Občas budete zmatení, když tam skočí scéna konverzace z Argentíny, když si Josef povídá s Peterem a Peter se snaží zjistit proč a za jakým účelem. Anděl smrti se s ničím netají a dokáže manipulovat s lidma pouhým slovem a to se mi líbilo. Tyhle dialogy fakt mám rád. Prostě bomba od režíséra Rolanda Richtera.(29.4.2004)

Zajímavé zamyšlení nad nevýhodou silného právního státu - a sice, že právo na obhajobu má i monstrum. Kdyby si odpustili tu konspirační rovinu s neonacisty, která jakoby se sem zatoulala z Wolfova revíru a navíc vyšumí naprosto do ztracena, udělali by lépe. Výbuch auta se přemýšlivého soudního dramatu absolutně nehodí a devalvuje tak jeho nadčasovou výpovědní hodnotu. (Götz George namaskován k nepoznání překvapil).(9.1.2010)

Chvilinku, prvních asi osm minut se nic neděje. A pak vypukne něco nevídaného, film, který strhává masku právního státu, který řeší obrovské otázky na malinkém prostoru, snímek, který se ptá na vinu a snad jediný, kdo jej z tohoto pohledu nezajímá, je právě Mengele. Ne jedinec, ale celek je tím důležitým stavebním kamenem pro to, čemu říkáme etické jednání.(9.3.2014)

Nepochybuji o tom, že jsem narazila opět na jeden z velmi zajímavých německých počinů o fiktivním soudním procesu se světově známou osobností, kterou byl doktor Mengele. Nesčíslněkrát jsem byla nejen v mnoha filmech obeznámena s hrůzami, které se odehrávaly za druhé světové války, tak bych si mohla říct, že budu snad už téměř imunní, ale opak je pravdou, prostě to nejde a nikdy nepůjde. Takže jsem byla opět vtažena do těch hrůz a zvěrstev, které byly navíc předloženy svědky takovým způsobem, že jen pouhá představa obhajovat takového člověka, se mnou docela zacloumala. Asi podobně jako Peterem Rohmem, který tenhle proces nesl velmi těžce i kvůli své rodině. Ano, Mengeleho výpověď byla sice fiktivní, ale silně mrazivá a já věřím, že takhle nějak by se to mohlo odehrát i v reálu. I přes některá slabší místa si tenhle film zcela určitě zaslouží větší pozornost.(10.10.2016)

Dr. Josef Mengele, Anděl smrti z Osvětimi a jeden z největších nacistických sadistů nejen v době druhé světové války. Uprchl do Jižní Ameriky a tam se skrýval několik desítek let, aby tam v roce 1979 zemřel. Tento film ale vypráví fiktivní příběh o tom, že toho roku zemřel jeho rodinný příslušník a sám Mengele se vrací do Německa, aby podal svědectví o svém životě v době války a aby obhajoval své krutosti. A právě v procesu tkví obrovská síla tohoto filmu. Dostáváme se tak do jeho života a odhalujeme jeho lékařské experimenty se vší krutostí a strašlivostí. Kolikrát jsem se jen nevěřícně díval a kladl si otázku, jestli je toto vůbec možné. Ano, je to možné, a tento film to uvádí na pravou míru. Je to šokující studie, která mě nenechala klidným. Herci byli naprosto výteční, hlavně Götz Schimanski George v roli Mengeleho. Němci opět dokázali, že filmy s historickým podtextem umí na jedničku.(5.5.2011)

• - Počas natáčania bolo v novinách napísané, že film obhajuje Mengeleho postupy a robí z neho obetného baránka vtedajšieho systému. Výsledok však spomínané klebety nepotvrdil. (andykovac)