Nic než pravdu

• Německo

Nichts als die Wahrheit

Krimi / Drama / Thriller

Německo / USA, 1999, 128 min

Čekal jsem, že se bude hájit výzkumem a medicínskými objevy a byl na ně zvědavý. To že by se Mengele hájil humanitou a tím, že ulehčoval utrpení mi přišlo trochu přitažené za hřebínek. Závěrečná obhájčí řeč je však naprostá kokotina*. Obhájce nemůže takhle podrazit klienta, zvlášť ne po předchozí dokonalé obhajobě. To by žádný obhájce neobhájil, ale přišel o práci, diplom, manželku, tchýni, žigula, čivavu a kdoví co ještě.* Kokotinou se pochopitelně rozumí slepičí mluva...(11.8.2014)

Má každý právo na přiměřenou obhajobu? I nacistický lékař Dr. Josef Mengele? Zločinec se dobrovolně vrací do vlasti, aby před soudem vysvětlil „Oprávněnost zničit život nehodný žití“ a své zvrhlé pokusy. „Budete-li každou odpověď považovat za lež, nic se nedozvíte“. Přestože soudní proces je fikce, je to děsivě přesvědčivé. Morální odpovědnost, lékařská etika a vraždění ku prospěchu vědy.(18.9.2005)

Sice to dávali pozdě večer, ale obash mě tak šíleně zaujal, že jsem celou noc, kvůli tomu vydržel. Perfektní střih s hudbou. Dříve mě zajímal Mengele, ale jen kvůli zvědavosti, nejsem žádnej nácek. Občas budete zmatení, když tam skočí scéna konverzace z Argentíny, když si Josef povídá s Peterem a Peter se snaží zjistit proč a za jakým účelem. Anděl smrti se s ničím netají a dokáže manipulovat s lidma pouhým slovem a to se mi líbilo. Tyhle dialogy fakt mám rád. Prostě bomba od režíséra Rolanda Richtera.(29.4.2004)

Chvilinku, prvních asi osm minut se nic neděje. A pak vypukne něco nevídaného, film, který strhává masku právního státu, který řeší obrovské otázky na malinkém prostoru, snímek, který se ptá na vinu a snad jediný, kdo jej z tohoto pohledu nezajímá, je právě Mengele. Ne jedinec, ale celek je tím důležitým stavebním kamenem pro to, čemu říkáme etické jednání.(9.3.2014)

Ačkoli soudní proces s Mengelem byl jen fiktivní, byla to hodně mrazivá podívaná. Škrábání kostní dřeně při vědomí, vstřikování barviva do očí, sešívání lidí zády k tobě, házení novorozeňat zaživa do pece........ to vše si "doktor" stoicky obhájil, žádná lítost: "......dneska se věda zdržuje zkoušením na krysách, zbytečná ztráta času. Z toho, co jsme vytvořili tehdy, čerpá dnes moderní medicína........". Hrozné, že? Ale je dobře, že se to připomíná.(19.9.2005)

• - Počas natáčania bolo v novinách napísané, že film obhajuje Mengeleho postupy a robí z neho obetného baránka vtedajšieho systému. Výsledok však spomínané klebety nepotvrdil. (andykovac)