• Polsko

Brute

• Německo

Polsko / Francie / Německo, 1997, 102 min

• Davej

Film, který působí velice nezvládnutým dojmem. Nerealistické vyznění: podivný (až skokový) vývoj postav, sklon ke klišoidnosti (když Rumunsko, tak hrozně chudé a zločinné;když padouch tak se vším všudy; možná do této kategorie spadá i milostná scéna nedlouho po znásilnění- jestli jsem ji správně pochopil), přílišná sentimentálnost, která však není podložena kvalitním vyvažujícím příběhem, občasné akční úlety, tendence k až příliš jednoduchým a naivním řešením, v neposlední řadě pak logicky nepříliš dobře vyřešené dialogy- když mluvíte na někoho anglicky a on vám odpovídá rumunsky, zní to "trochu" divně (ovládají snad téměř všichni Rumuni pasivně angličtinu a Angličané rumunštinu?). Nejde sice o úplně zavrženíhodný film- určitě se může i někomu líbit- ale z výše uvedených důvodů prostě nemůžu jinak.(Mnohem lepší je obdivuhodně obdobný film Herzlich willkommen.)(29.4.2003)

Je o mne zname, ze u filmu sa rad bavim, panske konecniky nepovazujem za pritazlive, filmovu teoriu som nestudoval a odmietam si masirovat prostatu pri rozhovoroch Madsbendera so Shadwellom na filmovej teorii. Klepani na nebeskou branu bude uz asi najlepsim filmom Tila Schweigera, a a tento Bastard 1997 je o trochu slabsi. Reziser Dejczer mi nic nehovori, ale natocene je to na urovni, dialogy su vyborne, exteriery este krajsie. Schweiger ukazal, ze je talentovany herec a nie len obycajna rychlokvaska a optimisticky zaver ma hodne potesil . 70 %(13.5.2017)

Co budu říkat. Líbí se mi syrové filmy jako fr. film Intimita, na druhé straně Bastard - Brute, který přinese do temného světa polorozpadlé nemocnice, domova trochu světla do potlučených zdí zapadlého městečka v zaostalé části Rumunska, kde obchodují s drogami a dětmi, v místě, kde jde o to, vidět i kousek světla, které chceme vidět nad námi než syrovost zdejšího okolí, které přináší smutek a smrt.(2.1.2011)

Rozhodně bych Bastarda nezavrhovala úplně, zaslouží si čistokrevné tři hvězdy, a to hlavně za atmosféru a výtečné herce v čele s Johnem Hurtem a -musím to napsat i když se mi zcela nechce- za Tila Schweigera (který mi v paměti spíše ulpívá jako záporák z amerických akčních blockbusterů). Párkrát jsem se opravdu dočkala dechberoucích nelogičností. A o naprosté absenci předabování (směsice několika jazyků) radši ani nemluvě.(27.6.2005)

• GlamourCat

Už už to vypadalo na dobrý film, když se to náhle asi ve třičtvrtě filmu zvrtlo. Hlavní hrdinové trapně hrají, navíc se tam svlékají snad ještě ani ne čtrnáctileté holčičky. Taky nemám ráda, když někdo topí malé děti a mám ráda sympatické "nesympaťáky", ale prst za život, to mi nepřipadá fér. Co je to teda najednou za "napraveného" zlosyna, který je teď čestnější než my všichni dohromady, když nakonec stejně musí někoho zabít? Neberu. Jedna hvězdička za excelentního Johna Hurta a druhá za krásného Tila Schweigera. Zklamání. .(18.7.2012)