Černý kotel

The Black Cauldron

Fantasy / Animovaný / Rodinný

USA, 1985, 80 min

• kaylin

Takový průměrný film od Disneyho. Nic skvělého, ale je zde alespoň nějaká snaha o příběh, který mi připadal jako z "Gumídků". Ten hlavní hrdina se mi moc nelíbil a celé mi to v jeho charakteru přišlo tak divně artušovské. Asi ze je to takové podivné středověké fantasy, které tak nějak už znáte, je ten důvod, proč mě to tolik nedostalo.(23.1.2015)

Oproti ostatním disneyovkám je Cěrný kotel znatelně temnější a atmosféričtější,než většina animáků od Disneyho.Především se zde nezpívá,a tak mě při sledování rušil možná jenom český dabing.Animace byla jako téměř vždy bezchybná a na svou dobu opravdu parádní a krásně plynulá.Příběh bych nijak zvlášť nerozebíral,jde o klasický boj mezi dobrem a zlem a srovnávání s Pánem Prstenů mi přijde naopak spíš jako pozitivní věc.Záporák je zde opravdu děsivý a jako malý bych se nejspíš opravdu bál.Elmer Bernstein si tu docela vyhrál s krásně hravým a pohádkovým motivem,co stojí ale za zmínku je povedený výběr nástroje pro další hudební motiv pohádky (opravdu nevim co to je,možná synťák nebo theremin :D).Přiznávám netradiční,hudebně nepříliš vděčné ale originální a neotřelé.Nerozumím příliš nízkému hodnocení a tak se nebojim šoupnout 4 body.(19.6.2012)

Ohromné překvapení. Vynikající dark fantasy s úchvatnou atmosférou a fantastickým ďábelským záporákem, vedle kterého působí Sauron jako pouhý klenotník s pár nevinnými výtvory. Jistě, furt je to disneyovka se vším všudy (písničky naštěstí chybi), ale je opravdu s podivem, že Černý kotel je zrovna od něj. Protože je to bez debat jeden z nejlepších fantasy filmů, které jsem kdy viděl a který je po hříchu krátký. Rohatý král by si rozhodně zasloužil svůj vlastní spin-off. Místy je to opravdu temné a moc rád bych to viděl v hrané podobě. Některé sny se prostě nesplní. 85%.(30.3.2020)

Suverénně nejtemnější Disneyovka, která zatím byla natočena (a odvažuji se hádat, že v tomhle už žádného následníka ani mít nebude). Podobnost s Pánem prstenů je dle mého názoru jen čistě náhodná, příběh vychází z keltských tradic (magický kotel, oživování v něm, jména jako Taran, Rohatý král (bůh)... ). Zajímavý počin. Kromě toho tipuji, že některé postavy (přinejmenším jejich vzhled) se staly předobrazem figur z Gumídků (poskok Rohatého krále až nebezpečně připomíná Stoupu, Taran jako by z oka vypadl Kryštofovi a princezna s nevyslovitelným jménem na E by zase z fleku mohla být sestrou princezny Kláry).(27.2.2009)

jděte se vycpat s kýčovitým pánem prstenů.. prostě ve spoustě pohádek jde o záchranu světa před temňákem.. podle mě to v těch klišé brousí perfektně.. nikde nic extra originálního (postavičky, děj..) ale přitom všechno je hodně neotřelé.. (tak neotřelé že sem ani netušil jak to s tím sebebětováním nakonec dopadne - to co řekne postava před skokem do kotle je fakt drsné) hlavně na děti je to dost dark underground ..a nakreslené skvěle taky.. !!!(23.12.2014)

• - Černý kotel je poslední celovečerní animovaný film Walt Disneye z Burbanku v Kalifornii. V roce 1984 se studio přestěhovalo do Glendale ve stejném státě. (Terva)

• - Román "The Chronicles of Prydain" Lloyda Alexandra, podle kterého je film natočen, čerpá z Waleského bájesloví. (Terva)

• - Poté, co Taran při útěku z hradu prvně tasí meč, nechá pochvu ležet na zemi. Později v lese ji ale má připevněnou u pasu. (MsUtahraptor)