Klasické animované fantasy dobrodružství plné magie a soubojů s mečem je jubilejním pětadvacátým celovečerním filmem studia Disney. V dávných časech žil v tajuplné zemi jménem Prydain král, který byl tak zlý a krutý, že se ho báli i sami bohové. Nikdo jeho zlobu nemohl zastavit, žádné vězení ho nedokázalo spoutat. Nakonec byl proto svržen do nádoby s rozžhaveným železem a jeho síla tak zůstala spoutána ve velkém černém kotli. Nikdo neví, kde je tento mocný a děsivý talisman schován, pouze malé čarovné prasátko. Malý chlapec Taran byl legendou předurčen k tomu, aby ochránil nejenom prasátko, ale především černý kotel, po kterém pátrá další mocný král, bažící po zlé síle. (oficiální text distributora)

Trailer

curunir

,,SMIEM SI ZABRNKAŤ NA TVOJ NÁSTROJ?" __ Už úvodný prológ s kotlom vynárajúcim sa hneď po logu Walt Disney Pictures spoza tmavých mračien a hmly je fascinujúci (Kráľ, ktorého sa báli aj bohovia...). Dielo určené apriori detskému divákovi, ktoré dospelého človeka udivuje svojim temným stvárnením preto nemohlo nijako výrazne uspieť. Už celé roky idú animované filmy mimo pole môjho záujmu a to, čo ma ku ,,Kotlu" pritiahlo bolo práve jeho spracovanie, ktoré ho predsa len - napriek zdravej dávke potrebnej infantilnosti - robí bližším staršiemu divákovi a osobne s ním nemám výraznejšie problémy, aj keď prirodzene z môjho pohľadu nie je úplne bez chýb. Tie ani tak nie sú v dialógoch, ako skôr v hlbšej koncepcii scenára. Taký Rohatý kráľ (v originále ho nahovoril John Hurt) ako hlavná záporná postava je pôsobivo kresliarsky zvládnutá, v príbehu má len zopár výstupov a jeho záverečná konfrontácia s Taranom je odvedená priveľmi slaboducho až sa zdá, akoby mu docházali baterky a preto táto scéna nie je žiadnym vrcholným okamihom filmu. Nevyužitý potenciál vidím v čarovnom meči, prasiatku - najprv takom dôležitom, ktoré sa časom úplne vytratí - alebo v tých lietajúcich krpcoch, pričom ak by sa tieto prvky zredukovali, prípadne úplne odstránili, prospelo by to aj sprvoti trocha rozvláčnemu tempu. Nejde však o zásadné chyby a celkovo som s ,,Čiernom kotlom spokojný, dokonca sa mi páčila aj postavička Gorkyho (ako spomína LBsmoke, tie jeho slová ma takmer dojali) a moje hodnotenie je preto adekvátne. Film by som určite vnímal úplne inak ak by som ho poznal z detstva (jeho temnotou by som bol určite ovplyvnený), čo však bolo pre vtedajšiu absenciu distribúcie spôsobenú jeho debaklom nemožné. Možno trocha škoda... (268. hodnotenie, 31. komentár k filmu _ P.S.: moje 2222. hodnotenie) ()

NinadeL

25. celovečerní Disney je volná adaptace The Chronicles of Prydain, starší juvenilní fantasy ze 60. let, jejíž adaptace měla reagovat na tehdejší oblibu žánru. Vzhledem k propadu, který tehdy u Myšáků prožívali, se situace měla změnit až s Malou mořskou vílou, ale ta byla v nedohlednu. Je to vlastně škoda, že i Černý kotel propadl, ačkoli na Disneyovku je moc temný a na pořádné fantasy moc dětský. Vlastně si myslím, že kdyby tehdy mezi sebe přivítali u Myšáků Sněhurku a 7 trpaslinek, udělali by jediné správné rozhodnutí té doby. Protože ta je Černému kotli velmi podobná co do stylu, oblud, temných pasáží, ale její disneyovské poselství je mnohem silnější a dává větší smysl. ()

Němi

Vykrádačka Pána prstenů od studia Disney? To bych nečekal. Ale dopadlo to skvěle. Je velká škoda, že podobně jako vynikající Great Mouse Detective se jeden z nejlepších filmů studia nedostal nikdy k nám. V porovnání s přeslazenými a infantilními "díly", které jsou u nás notoricky známé, jedna z nejkvalitnější animovaných pohádek WD. _____ Titulky najdete Z D E ()

Fingon

Suverénně nejtemnější Disneyovka, která zatím byla natočena (a odvažuji se hádat, že v tomhle už žádného následníka ani mít nebude). Podobnost s Pánem prstenů je dle mého názoru jen čistě náhodná, příběh vychází z keltských tradic (magický kotel, oživování v něm, jména jako Taran, Rohatý král (bůh)... ). Zajímavý počin. Kromě toho tipuji, že některé postavy (přinejmenším jejich vzhled) se staly předobrazem figur z Gumídků (poskok Rohatého krále až nebezpečně připomíná Stoupu, Taran jako by z oka vypadl Kryštofovi a princezna s nevyslovitelným jménem na E by zase z fleku mohla být sestrou princezny Kláry). ()

Terva

Začalo to krutě o kotli ve kterém vařili krále jehož se báli i Bohové. A nechybí upozornění, že kdo kotel najde ovládne celý svět. Pak přišlo prase. Ale ne tak obyčejné prase, to prase má moc. A já mám hlad. CITÁT - Já tě považoval za obyčejné prase........ Tak jsem čekal nějakou akční srandu, ale velkou část příběhu jsem celkem protrpěl. Strašný dialog, někdy až příšerná hudba a příběh je spíš pro mladší diváky. CITÁT - Hamáníčko, papáníčko......... Já si jdu udělat vepřovou kotletu. ()

• Na rozdíl od většiny ostatních filmů společnosti Disney film neobsahuje žádné skladby. (Terva)
  • S rozpočtem 44 milionů amerických dolarů šlo svého času o nejdražší animovaný film – tržby však činily necelou polovinu (21,3 milionů USD), následkem čehož hrozil studiu bankrot. Černý kotel si vysloužil nelichotivou přezdívku – „film, který málem zabil Disneyho“. (fiLLthe3DD)
  • Černý kotel je poslední celovečerní animovaný film Walt Disneye z Burbanku v Kalifornii. V roce 1984 se studio přestěhovalo do Glendale ve stejném státě. (Terva)