poster

Černý kotel

 • USA

  The Black Cauldron

Fantasy / Animovaný / Rodinný

USA, 1985, 80 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  **

  Takový průměrný film od Disneyho. Nic skvělého, ale je zde alespoň nějaká snaha o příběh, který mi připadal jako z "Gumídků". Ten hlavní hrdina se mi moc nelíbil a celé mi to v jeho charakteru přišlo tak divně artušovské. Asi ze je to takové podivné středověké fantasy, které tak nějak už znáte, je ten důvod, proč mě to tolik nedostalo.(23.1.2015)

 • VIPerson
  ****

  Oproti ostatním disneyovkám je Cěrný kotel znatelně temnější a atmosféričtější,než většina animáků od Disneyho.Především se zde nezpívá,a tak mě při sledování rušil možná jenom český dabing.Animace byla jako téměř vždy bezchybná a na svou dobu opravdu parádní a krásně plynulá.Příběh bych nijak zvlášť nerozebíral,jde o klasický boj mezi dobrem a zlem a srovnávání s Pánem Prstenů mi přijde naopak spíš jako pozitivní věc.Záporák je zde opravdu děsivý a jako malý bych se nejspíš opravdu bál.Elmer Bernstein si tu docela vyhrál s krásně hravým a pohádkovým motivem,co stojí ale za zmínku je povedený výběr nástroje pro další hudební motiv pohádky (opravdu nevim co to je,možná synťák nebo theremin :D).Přiznávám netradiční,hudebně nepříliš vděčné ale originální a neotřelé.Nerozumím příliš nízkému hodnocení a tak se nebojim šoupnout 4 body.(19.6.2012)

 • filmmovier
  ****

  Ohromné překvapení. Vynikající dark fantasy s úchvatnou atmosférou a fantastickým ďábelským záporákem, vedle kterého působí Sauron jako pouhý klenotník s pár nevinnými výtvory. Jistě, furt je to disneyovka se vším všudy (písničky naštěstí chybi), ale je opravdu s podivem, že Černý kotel je zrovna od něj. Protože je to bez debat jeden z nejlepších fantasy filmů, které jsem kdy viděl a který je po hříchu krátký. Rohatý král by si rozhodně zasloužil svůj vlastní spin-off. Místy je to opravdu temné a moc rád bych to viděl v hrané podobě. Některé sny se prostě nesplní. 85%.(30.3.2020)

 • Fingon
  ****

  Suverénně nejtemnější Disneyovka, která zatím byla natočena (a odvažuji se hádat, že v tomhle už žádného následníka ani mít nebude). Podobnost s Pánem prstenů je dle mého názoru jen čistě náhodná, příběh vychází z keltských tradic (magický kotel, oživování v něm, jména jako Taran, Rohatý král (bůh)... ). Zajímavý počin. Kromě toho tipuji, že některé postavy (přinejmenším jejich vzhled) se staly předobrazem figur z Gumídků (poskok Rohatého krále až nebezpečně připomíná Stoupu, Taran jako by z oka vypadl Kryštofovi a princezna s nevyslovitelným jménem na E by zase z fleku mohla být sestrou princezny Kláry).(27.2.2009)

 • LBsmoke
  *****

  jděte se vycpat s kýčovitým pánem prstenů.. prostě ve spoustě pohádek jde o záchranu světa před temňákem.. podle mě to v těch klišé brousí perfektně.. nikde nic extra originálního (postavičky, děj..) ale přitom všechno je hodně neotřelé.. (tak neotřelé že sem ani netušil jak to s tím sebebětováním nakonec dopadne - to co řekne postava před skokem do kotle je fakt drsné) hlavně na děti je to dost dark underground ..a nakreslené skvěle taky.. !!!(23.12.2014)

 • - Černý kotel je poslední celovečerní animovaný film Walt Disneye z Burbanku v Kalifornii. V roce 1984 se studio přestěhovalo do Glendale ve stejném státě. (Terva)

 • - Román "The Chronicles of Prydain" Lloyda Alexandra, podle kterého je film natočen, čerpá z Waleského bájesloví. (Terva)

 • - Poté, co Taran při útěku z hradu prvně tasí meč, nechá pochvu ležet na zemi. Později v lese ji ale má připevněnou u pasu. (MsUtahraptor)