Závod se smrtí

• slovenský

Šampióni

Velká Británie / USA, 1984, 106 min

• r007

Zářný příklad toho, jak se dá zpackat výjímečné téma. Na tom filmu je dobrý jenom výkon Johna Hurta, scény s cválajícím Aldanitim podbarvené klavírem a pak možná výkon malé holky, neteře hlavní hrdiny. Téměř polovina filmu, je nudná, bez napětí a emočních scén, kterých by tam přece jen mělo být víc. Film má hodnotu asi pro milovníky koní a dostihů ( čímž já jsem ) ale jinak velká , velká škoda. Aldaniti tam hraje sám sebe !!! Takže jedna hvězda pro Johna, jedna pro Aldanitiho.(16.9.2015)

Poutavý příběh překážkového žokeje, který překonal rakovinu a také příběh špičkového koně Aldanitiho, který se po těžkém zranění vrátil zpátky na dostihovou dráhu by podle rozuzlení mohl být považován za optimistickou pohádku, ale on se ten příběh opravdu stal a žokej Bob Champion s koněm Aldaniti opravdu vyhrál v roce 1981 jeden z nejslavnějších dostihů planety Velkou národní steeplechase v Liverpoolu (Aintree). Herec John Hurt se náročné role zhostil na výbornou. Vzhledem k tomu, že film byl natáčen relativně brzy po skutečné události, tak i koně Aldanitiho si zahrál sám Aldaniti. Velmi zajímavou postavou (ve filmu i ve skutečnosti) byl i význačný trenér Josh Gifford, který kromě toho, že neztratil víru v to, že se Aldaniti vrátí zpátky na dostihovou dráhu, přesto že mu po těžkém zranění nebyly dávány žádné šance, nezapomínal ani na podporu svého špičkového žokeje v boji s rakovinou. On ten boj s rakovinou není ani zdaleka jen po stránce fyzické, ale možná daleko více po stránce psychické včetně naděje, víry a pozitivnosti pacienta a jeho blízkých. Samozřejmě zdaleka ne všechny podobné boje s nemocemi končí dobře, ale tento díky souhře všech okolností i síle a víře ve "vítězství" všech hrdinů skončil opravdu ideálně a o tom všem vypráví tento působivý film. Vítězství Aldanitiho s Bobem Championem v sedle je považováno za jeden z nejemociálnějších zážitků nejenom dostihové, ale celé sportovní historie.(24.5.2017)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(24.2.2006)

Kůň a jeho pán, příběh podle skutečnosti lze jen ocenit věrohodnost a výborný výkon Johna Hurta, Bob Champion byl borec.(26.2.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $200,498Tržby Celosvetovo $-(3.1.2009)