Král Ralph

• slovenský

Kráľ Ralph

Komedie / Romantický

USA, 1991, 93 min

Značně stupidní děj, kterému dominuje zejména úmrtí britské královské rodiny na jedné straně, vyvažuje výborný výkon Johna Goodmana na straně druhé. Ocenil bych, kdyby poměrně slušný nápad rozvedli někdy v budoucnu trochu inteligentněji, tak aby děj nebyl tak předvídatelný a spojení jednotlivých částí filmu nevypadalo tak lacině.(4.9.2011)

John Goodman se pro mě už asi nikdy nevymaní z role Waltera Sobchaka, ale tahle ztřeštěná role mu docela sedla. Má to všechny klady a zápory rodinný komedie, takže u závěrečnýho moralizování sem klasicky skřípal zubama, až mi málem huba chytla. Ale John Hurt to vytáh zpátky do průměru. A pár fórků je dokonalejch. "Nedáme pivko?"(5.3.2012)

Nápad pěkný, zpracování výborné. Tvůrci se sympaticky snažili navodit atmosféru britské monarchie se všemi klady i zápory. Hodně k tomu přispěly výkony Petera O´Toola a Johna Hurta. John Goodman nezůstal pozadu a já bych takového krále bral všemi deseti, i když rock´n´roll neposlouchám a bowling hraju tak 1x za rok. Jediné výrazné vady jsou přiblblá smrt královské rodiny a monarchie ve Finsku (COŽE?!) s germánskými jmény jejích členů a perverzní (nic proti) princeznou, u níž zřejmě při vývoji došlo k předávkování testosteronem.(3.8.2011)

„Hráte pólo? Je to hra džentlmenov.“ – „Hral by som. Keby som bol džentlmen.“ K 75. výročiu štúdia Universal preňho (v produkcii Sydneyho Pollacka) nakrútil scenárista a režisér Davis S. Ward uchádzajúcu komédiu o KRÁĽOVI RALPHOVI. Je vystrihnutá podľa klasického (ale obľúbeného) vzorca o zatvrdnutom, ale dobrým srdcom obdarovanom Američanovi, ktorý sa dostáva do preňho nepochopiteľného prostredia (Anglicko). Vďakabohu za talent sympatického zabávača Johna Goodmana, ktorý nám umožňuje (po)zabudnúť na tuctový scenár, ktorého vrcholnou scénou je jednoznačne tá, v ktorej okrem hrania na klavír aj tancuje a spieva, to všetko so zápalom sebe vlastným. Vždy som mal živelného Johna Goodmana veľmi rád.(5.6.2005)

Poněkud potřeštěný námět, ale nakonec proč ne? Potenciál na rozjetí kvalitní zábavy určitě měl, nemohu zbavit pocitu, že ale nebyl využit naplno. Ve výsledku standardní komedie dle ověřené šablony, kterak se člověk z chudých poměrů ve vyšší společnosti ocitne - tentokrát americký křupan a hned v anglické královské loži. Světlé chvilky jsou střídány slabšími, romantická linka ničemu neškodí, ba naopak. Obrovským štěstím bylo kvalitní herecké obsazení v čele s užívajícím si Johnem Goodmanem.(26.12.2018)

• - V tomto filmu se objeví sídlo Highclere Castle v Berkshire. Sídlo rodiny Crawleyů ze seriálu Downton Abbey (od r. 2010). (morgos)

• - Společnost Universal Pictures společně s uvedení filmu do kin zájila marketingovou kampaň, na které spolupracovala se společností Burger King. (morgos)

• - Natáčelo se od 17. dubna do 13. července 1990. (rafix)