Král Ralph

King Ralph

Kráľ Ralph

Komedie / Romantický

USA, 1991, 93 min

Výborný nápad, ze kterého šlo sice vytěžit mnohem více, ale i tak se jedná o velmi dobrou zábavu. Nechci sice nějak snižovat scénáristické kvality Davida S. Warda, ale myslím si, že s tak dobrým nápadem mohl vytvořit jednu z nejlépších komedií všech dob, bohužel. Přesto je to na nějakých 70%, a vzhledem k výbornému českému dabingu a faktu, že jsem se občas opravdu velmi dobře bavil, musím udělit čtyři hvězdičky...(20.7.2014)

• kingik

Je to hrůza. John Goodman to hraje na sympaticky sveřepou postavu amerického tlouštíka schodou okolností posledního dědice anglického trůnu, ale ten scénář je děs běs. Tak trapně mně u komedie už dlouho nebylo. Vtipy jak pro děti z mateřské školky. Někdy se dokonce film snažil tvářit jako velmi dobře natočená komedie. Přiznávám, nebyla natočena nejhůř, ale po scénáristické stránce to byl nesnesitelný výplod. 20%(7.1.2012)

Je to podobné jako DENÍK PRINCEZNY, akorát tohle je především komedie a ne přeslazená srandovní romantika. A v první řadě je to parádní návod, jak zlikvidovat celou královskou rodinu, což pak může eskalovat v to, že na anglický trůn může nastoupit totální americký vágus. Už to jak si ten tlusťoch nakráčel do Buckinghamského paláce v univerzitní bundě, brýlích a kšiltovce. Chyběly mu už jen ty dvě piva na čelence na hlavě, jak to nosí typičtí pivaři v USA. Ale pobavit umí, a především díky němu je to příjemná střeštěná komedie s budoucím králem, který chodí do striptýzového klubu, svým hraním na hudební nástroje a tancem připomíná Joe Blacka ze ŠKOLY ROCKU a provádí jednu ostudu za druhou. A kromě vynikajícího hereckého výkonu Johna Goodmana je to film s pestrou škálou slavných herců jako Peter O´Toole, John Hurt, Richard Griffiths a Joely Richardson, které to coby finské princezně moc slušelo v těch fialových plesových šatech. [1087. hodnocení, 52. komentář, 63%](8.2.2019)

Poněkud potřeštěný námět, ale nakonec proč ne? Potenciál na rozjetí kvalitní zábavy určitě měl, nemohu zbavit pocitu, že ale nebyl využit naplno. Ve výsledku standardní komedie dle ověřené šablony, kterak se člověk z chudých poměrů ve vyšší společnosti ocitne - tentokrát americký křupan a hned v anglické královské loži. Světlé chvilky jsou střídány slabšími, romantická linka ničemu neškodí, ba naopak. Obrovským štěstím bylo kvalitní herecké obsazení v čele s užívajícím si Johnem Goodmanem.(26.12.2018)

Tohle je typ komedií, na kterých jsem vyrůstal v těsně porevolučním období. A nutno říci, že ve srovnání s těmi prostoduchými amatérskými taškařicemi, které u nás na počátku 90. let vznikaly, byl tenhle film o několik příček výše. Dneska s odstupem času musím uznat, že se jedná jen o obyčejnou grotesku s triviální zápletkou, často neuvěřitelnými až absurdními situacemi a místy dost neskutečnými dialogy. Navíc kromě Goodmana a možná O´Toola se film hemží samými neherci. Nicméně nápad je to geniální, zpracování komické a celkové vyznění je víc než zábavné. Tady nejde o žádné velké umění, ale o grotesku. Možná mi tam trochu chybí klasický anglický suchý humor a možná je tam až moc amerického prvku ztřeštěnosti.(30.6.2013)

• - Natáčelo se od 17. dubna do 13. července 1990. (rafix)

• - V tomto filmu se objeví sídlo Highclere Castle v Berkshire. Sídlo rodiny Crawleyů ze seriálu Downton Abbey (od r. 2010). (morgos)

• - Společnost Universal Pictures společně s uvedení filmu do kin zájila marketingovou kampaň, na které spolupracovala se společností Burger King. (morgos)