Pán prstenů

The Lord of the Rings

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1978, 132 min

Dle mého výborný film s tou pohádkovou atmosférou, která do Středozemě patři. Animace je parádní a spousta scén jasně ukazuje, kde se Jackson inspiroval. Navíc v mnoha momentech film v animované podobě vypadá uvěřitelněji a tak nějak patřičněji než jeho hraný následovník - ta dualita světla a temnoty prostě více vyzní. Velká škoda, že v půlce došly peníze, i tak si film zaslouží zvýšenou pozornost.(20.11.2012)

Některé záběry, design postav a scény jsou vymazlené tak, že je Jackson okopíroval a bez problémů fungují i v hraném formátu.. Na druhou stranu je to místy značně laciné(hlavně scény se skřety), zkratkovité a celkově dost křečovité. Po tomhle si Jacksonovy verze vážím prostě ještě o kus více.... První Bakshi, který mě neoslovil(i ten"zbytečný" Oheň a Led jsem přežvýkal lépe).(18.9.2013)

Původně čistě ze studijních důvodů jsem si opatřil anglicko-českou DVD verzi tohoto díla. V prvé řadě bych rád pochválil český dabing, který do animáku zapadá a pokud jste viděli dabovaného filmového Pána Prstenů, tak si nebudete u většiny postav muset zvykat na nový hlas. Co se zpracování týče, tak obsahově se děj nevleče jako při Jacksonově Společenstvu či Dvou věžích, ve kterém si pro potřeby diváka spoustu scén přikrášlil k obrazu svému. Škoda je, že se nedozvíme jak by vypadal kreslený svět Pána Prstenů dále, protože film sleduje události prvního a druhého dílu. Překvapila mě pozoruhodná animace, která někdy působí ošklivě a jindy zase na svou dobu zcela nezvykle například u černých jezdců a skřetů. Závěrem lze říci, že první filmová adaptace Tolkienova Pána Prstenů špatná určitě není, můžete často srovnávat rozdíly a sledovat okopírované detaily z hrané trilogie, což je svým způsobem docela zábava..(24.10.2014)

• Laxik

Zrychlená LSD verze Pána prstenů? Děkuji, nechci. Tady se dá ocenit snad jen animace (některá), odvaha a pak některé věrnosti předloze, které ani Jackson nedodržel. S ním to ale srovnávat nechci (mimochodem ve většině věcí je mnohem věrnější hraná verze z přelomu tisíciletí). No a ještě se dá ocenit, že se druhý díl nenatočil. Za to vám děkuju.(9.9.2012)

• Wishkah

Pán prstenů je rozhodně látka, která, kdyby se všechno povedlo jak má, je pro animovaný film jako stvořená. Bohužel v tomhle filmu se to nepovedlo. Podivná kombinace hraného a animovaného filmu, navíc s dost nesympaticky nakreslenými hrdiny. Navíc v porovnání s Jacksonovou trilogií je prostředí tohoto filmu nudnéa bez nápadu. Tomuhle by se dala říkat promarněná šance(2.9.2012)

• - Když byl film v roce 2012 nadabován do češtiny, většině postav propůjčili své hlasy stejní dabéři jako v trilogii Pán prstenů od Petera Jacksona. (L_O_U_S)

• - Část prologu je použita ve skladbě "Elvenpath" od skupiny Nightwish. (Doomec)

• - Většina snímku byla vytvořena neobvyklou animační technikou rotoskopie, kterou vynalezl roku 1915 Max Fleischer. Tvůrci nejprve natočili černobílé scény s herci, které byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. Stejnou technikou byly vytvořeny i obsažené bitevní scény, které pochází ze snímku Alexandr Něvský (1938). (mr.filo)