Pán prstenů

The Lord of the Rings

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1978, 132 min

Ako keby to z oka vypadlo Pánovi prsteňov od Jacksona. Miestami sa mi to zdalo byť dosť chaotické na úkor toho aby sa zmestili do čo najkratšieho času. Kebyže predtým nečítam knihu, ani by som poriadne nevedel o čo sa tam jedná. Treba zas brať aj do úvahy, že tento film má už pár desaťročí zasebou.(5.8.2010)

Výborné animované zpracování tohoto díla. I když nemá film tak vysoké hodnocení, tak jsem si ho pouštěl s chutí a neudělal jsem vůbec špatně. Popravdě jsem knihu nečetl a přijde mi tím pádem, že se Jackson až moc inspiroval tímto méně známým snímkem, ale co už teď. Bohužel co mě překvapilo, bylo to, že film je ukončený bitvou o Helmův žleb a pak dále nic. Našel jsem pouze pozdější pokračování ve formě Návrat krále, ale už je to točeno poměrně jinak, tak nevím jestli je to pozdější navázaní či nikoliv. Ale i tak za mě prostě plný počet a doporučuji všem.(14.7.2016)

Pozoruhodná kombinace klasické animace a překreslených scén hraného filmu kupodivu nepůsobí rušivě - naopak: Vytváří velice zvláštní a neobyčejně působivou atmosféru, vhodnou zejména pro temnější části vyprávění. Škoda, že nevzniklo pokračování - finále složitý příběh "Pána prstenů" násilně utne, aniž by se nějak uspokojivě uzavřel. Ale podle původních plánů se s dalším dílem zjevně počítalo - a proto nechci kvůli nedokonalému závěru ubírat hvězdy.(12.9.2012)

• Laxik

Zrychlená LSD verze Pána prstenů? Děkuji, nechci. Tady se dá ocenit snad jen animace (některá), odvaha a pak některé věrnosti předloze, které ani Jackson nedodržel. S ním to ale srovnávat nechci (mimochodem ve většině věcí je mnohem věrnější hraná verze z přelomu tisíciletí). No a ještě se dá ocenit, že se druhý díl nenatočil. Za to vám děkuju.(9.9.2012)

Vměstnat tři knihy do jediného snímku je těžký úkol a na výsledku je to znát. Velké skoky v čase, spousta vynechaných scén... Také stará animace působí v dnešní době spíš úsměvně. Ale pamatuji si, že když jsem film viděl ještě jako dítě, bavil mě a srovnání s knihami mě nijak netrápilo, protože jsem je ještě neznal. Jako kompromis tedy tři hvězdičky.(2.10.2012)

• - Část prologu je použita ve skladbě "Elvenpath" od skupiny Nightwish. (Doomec)

• - Většina snímku byla vytvořena neobvyklou animační technikou rotoskopie, kterou vynalezl roku 1915 Max Fleischer. Tvůrci nejprve natočili černobílé scény s herci, které byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. Stejnou technikou byly vytvořeny i obsažené bitevní scény, které pochází ze snímku Alexandr Něvský (1938). (mr.filo)

• - Když byl film v roce 2012 nadabován do češtiny, většině postav propůjčili své hlasy stejní dabéři jako v trilogii Pán prstenů od Petera Jacksona. (L_O_U_S)