poster

Už tady nežijeme

 • USA

  We Don't Live Here Anymore

 • Slovensko

  Už tu nežijeme

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2004, 101 min

Režie:

John Curran

Scénář:

Larry Gross

Kamera:

Maryse Alberti

Producenti:

Naomi Watts, Harvey Kahn

Scénografie:

Tony Devenyi

Kostýmy:

Katia Stano
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • charlosina
  ****

  Ačkoliv snímek Už tady nežijeme poměrně důvěrně zachycuje manželskou krizi a pohrává si s psychologickým prokreslením postav, nijak do hloubky se nenoří... resp. mě se příliš nedařilo prožívat utrpení ani slast těchto "přátel", což mohlo být způsobeno hned několika činiteli: jednak nejsem vdaná a nemám závazky (a tudíž mám stále iluze o manželství, i když se pomalinku bortí), jednak nežiju na americkém venkově (a tím pádem mi uniká - očividně ubíjející - úděl ženy v domácnosti, která nemusí pracovat) a jednak jsem nedávno shlédla The Last Kiss, který se mi pod kůži dostal podstatně hlouběji (takže to jde). Bezpochyby se Johnu Curranovi podařilo vykreslit tíživou atmosféru a krizi středního věku, nicméně snímek na mě působil odtažitě a jediná emoce, která ve mě zůstala, byl pocit nechutenství, jinak jsem s nikým nesoucítila, protože mi nic nebylo nabídnuto, mohla jsem jen pozorovat... Nějak mi unikali niterní pochody všech zúčastněných, kteří dojeli na osudovou křižovatku, a retrospektivní vize, které se tu a tam vyskytly, to nezachránily. Takže výborný námět, ale jeho propracování by potřebovalo vybrousit. 3 a půl *. Po druhém zhlédnutí: Musím hodnocení zaokrouhlit nahoru, protože jednak jsem měla silné nutkání se na to podívat znova, jednak jsem toužila proniknout do postavy Terry, kterou ztvárnila Laura Dern - přestože patří mezi mé oblíbené herečky, zde na mě zpočátku působila poněkud křečovitě až přehnaně. Když jsem se na to však podívala znova, můj pohled se změnil: to, co předvedla ona, bylo vlastně tím nejlepším výkonem z celé čtyřky. Ze snímku We Don´t Live Here Anymore vyzařuje "něco", co na mě na jednu stranu působí až nepříjemným dojdem, který jsem zprvu považovala za velké mínus, ale na stranu druhou to bylo právě "to", co mi nedalo pokoj, a tak jsem se tam vyloženě musela vydat znova. A ani druhá pouť jistě nebyla tou poslední... We Don´t Live Here Anymore je vlastně takové divadlo... divadlo na filmovém plátně, divadlo v životě.(12.6.2008)

 • Matty
  ***

  Americký nezávislý film zpravidla poznáte podle toho, že se v něm řeší nedořešené rodinné vztahy, dospělí lidé po sobě křičí kvůli jiným dospělým lidem, všichni všechny strašně nenávidí a přitom se vlastně milují a celé je to stejně jenom o sexu a penězích. Méně známí herci v podobných filmech účinkují, aby se stali známějšími, ti známější, aby nám dokázali, že umí také hrát, nejenom se usmívat do objektivů fotoaparátů. Právě snaha něco dokázat je vlastní snímku Johna Currana. Spočívá v tom jeho největší síla i slabina. Snahou o co nejsyrovější zachycení rozpadu dvou manželství připomíná nějakou evropskou „intelektuálštinu“, akorát zde jde více o tělo než o duši. Evropská „intelektuálština“ to ovšem není, pouze jí chce být, což je nejpatrnější na „hlubokých“ scénách, kdy hlavní hrdina běží lesem, do toho vidíme prostřihy na jeho soulož s milenko a slyšíme znepokojující hudební tóny. Způsob, jakým Curran příběhu dodává hloubku není ani trochu nápaditý a ačkoliv natočil přesně takový film, jaký se od amerického „nezávisláka“ očekává, je to film chladný, odtažitý a pohřbívající veškeré umělecké ambice paradoxně přílišnou ambiciózností. Asi to má působit sofistikovaně, režisér mne však nedokázal přesvědčit, že si takto na něco sofistikovaného jenom nehraje. Ne všude platí „méně je někdy více“, ale zrovna u podobného námětu nepochybně ano. Kéž by tvůrci zůstali u metafory se semaforem, coby věcí či pocitem, jenž nám brání pokračovat v bezstarostné cestě životem. A okamžitý rozjezd nemusí být vždy tím nejvhodnějším rozhodnutím. Curranovi by neuškodilo, kdyby více důvěřoval svým hercům a nabídnul jim více scén „zadumaně sedících a mlčících“, jejichž síla by pak rozhodně nespočívala v intenzitě křičených vět. Přitom všechno, co herci měli zahrát, zahráli skvěle. Hlavně obě ženské představitelky; „Lynchova herečka“ Laura Dernová má však stejně jako Naomi Wattsová tu nevýhodu, že její postava je příliš nevýrazně napsaná a nejspíš ani nebudete vyvíjet nějakou snahu, abyste si jí zapamatovali. Kolik podobně nešťastně zamilovaných žen jsme již mohli vidět? Desítky? Stovky? Naprostým vyredukováním výstředností se postavy sice stávají věrohodnějšími, avšak zapomenete na ně bezprostředně po zhlédnutí (tuto vět bych prosil vytesat na svůj náhrobek :). Už tady nežijeme (proč taky) se utápí v šedi nevýraznosti po stránce obsahové, stejně tak formální. Není to film nezdařený, ví, co chce říct a říká to globálně stravitelným způsobem a navíc… na Naomi je opravdu moc pěkný pohled (čím to, že jsou všechny Australanky tak krásné a talentované?). 70%(29.10.2007)

 • emma53
  ****

  Pro mě to bylo spíš drama, ne celistvě, ale každého jednotlivce. Přesně tak jsem pojímala tento film. Každý z nich procházel nějakou osobní krizí a dalo by se říct, že si nevěděli rady sami se sebou. V každém jsem se trochu našla. Ano, tohle jsou dramata, které mám ráda, ukazují zrcadlově nás za tou obrazovkou, či monitorem. ve své duševní a psychické nahotě. Život nám někdy uštědřuje hodně velké kopance, na kterých, když už k tomu dojde, bychom měli vyrůst, ale ne vždy se to daří. "Čas od času se dráhy našich životů řítí dolů a je jen na nás vyhmátnout ten správný bod obratu. Životní pády v sobě skrývají cenné informace pro další léta".(1.7.2016)

 • klerik
  ****

  Zdal sa vám NA DOTYK príliš chladný (a vo finále príliš neuveriteľný)? Tak pre vás je tu tento film. Citlivá, vzrušujúca, mrazivo-úsmevne skutočná komorná konverzačka. Samozrejme, dosť záleží na tom, v akom stave sa divák nechádza (vek, "vzťahové" skúsenosti, pohľad na manželstvo...), ale tak či tak je tento film vynikajúci. O čom hovorí aj fakt, že pri jeho pozeraní som si občas spomenul na skvelú ĽADOVÚ BÚRKU...(21.11.2007)

 • italka63
  ****

  Skvělé komorní drama o prohození manželských párů mezi přáteli. Co je k tomu vedlo, když ke všemu mají malé děti a vlastně celkem spokojený život? Někdy ho mít můžete a šťastní nebudete, tak jako excelentní Laura Dern a Mark Ruffalo, kterým sekunduje Naomi Wats a Peter Krause. Když nemáš štěstí, nemáš ani lásku. Jo.(24.12.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace