Meč spravedlnosti

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Maďarsko, 2006, 108 min

Scénografie:

Márton Ágh

Mám rád Christophera Lamberta a nestydim se za to. Můj vřelý vztah k němu započal už roku 1994, kdy jsem viděl Tarzana, pána opic a Highlandera 1 a stále trvá. A tak mne potěšilo, když jsem ve videopůjčovně zahlédl DVD s tímto filmem. Nejen proto, že už dlouho jsem s Chrisem nic neviděl, ale zároveň jsem byl rád, že ještě žije a stále hraje. Obal lákal na temné doby španělské inkvizice, zákeřnosti, intriky a zradu. A tak jsem neváhal a sáhl do peněženky. A ani toho moc nelituji. Lambert si stále udržuje své charizma a pokud upře svůj pohled do kamery, lze jen velebit jeho tupozrakost. Ale je mu padesát, což se nějak projevit muselo a v tomhle případě to odnesly souboje. Kde jsou ty doby, kdy máchal katanou a stínal hlavy oškliváků za zvuku Prince of the Universe. Jeho současná práce s mečem připomíná veslování - mááách, pauza, napínáme síly, mááách, pauza... Pomalé, nepřesné... být to realita, asi by moc dlouho nepřežil. Jak zde píší již jiní, film vypadá místy trochu jako televizní inscenace, herci jsou proměnlivých kvalit a často jsou nuceni vyslovovat stupidní repliky za účasti stupidních gest či pohybů. Naštěstí pak příjde Lambert, vrhne pohled do kamery a člověk přimhouří oko. Meč spravedlnosti je průměrný až podprůměrný film, ale u jeho sledování jsem netrpěl, příběh mne docela zaujal a ... je tam Lambert :), takže za tři.(3.8.2007)

Jedná sa o zaujímavú kombináciu historickej drámy a mysterióznej zápletky, ktorá od druhej polky šliape poriadne na plyn a spolu s pár trilerovými prvkami sa stará o to, že príbeh utešene odsýpa. Akcia je síce iba z radu priemerných, ale pri tomto type filmov mi to až tak nevadí. Lambert sa na rolu hodí, aj keď som sa musel počas pozerania viackrát pýtať, prečo je jeho postava tak tupá - holduje alkoholu, pritom mala dovtedy usporiadaný život, profesný i ten súkromný a na zjavné veci prichádza až ako posledná. No ale aspoňže ostatné postavy sú už o inom a taktiež sú vcelku dobre obsadené.(1.6.2018)

• Radiq

Akční scény nejsou vůbec akční. Jsou natolik trapné, že ani strkání vlastního sopla do nosa mrtvé prababičky Josefa Abrháma by nebylo trapnější. Když se tam už teda něco "akčního" děje, tak je to jenom takový pošťuchování a de vidět, že to všechno jenom hrajou a přitom střih je tak děsnej, že nevíte, kde se vám hlava točí (asi se tím mělo docílit většího zmatku, kterej by ve vás měl vyvolat, že to je strašně akční). Tahle šaráda vyvrcholila, když si ten hňup Lambert zapálil vlastní příbytek a když tam vběhl, tak to tam trošičku hořelo, prostě by se to dalo v pohodě uhasit. No a on dělal, jak kdyby to byl nějakej mega požár a zachraňoval důležité důkazy místo, aby hasil. A pak v tomhle maličkým ohýnku na něho spadl hořící trám, jak z nějakýho Ohně nebo Okrsku 49 nebo jinýho ohnivýho filma a to teda nevím, kde se tam mohl vzít, když oheň stropu ani za nic nedosahoval. To jsem se musel smát. Nebo chlap vyskočí z okna, Lambert se na něho jde podívat, není to ještě ani sekunda a on už má u hlavy kaluž kečupa (nepíšu krve, protože to má hroznou barvu). Ale byla to pěkná inkviziční taškařice tenkrát v té době - cestou do kostela se zastavit na popravu, kouknout, jak to tam žije, prostě normální neděle... :))) Jinak Lambert už je starej dědek, neumí hrát a žádná z vedlejších postav taky ne (teda ten nájemnej vrah jo) a navíc jsou tam všichni hnusní, blbí, pobožní a středověcí. Jediný, proč jsem se na to díval, byl děj, protože mě zajímalo, jak to dopadne. To bylo jakž takž zajímavý, ale nadšením jsem z toho nechrstal. A to, že na konci tam Lambert šaškuje, jak klasickej ortodoxní žiďák je trochu ujetý, když si vemu, že jinak celej život nevěděl, že je žid a teď to najednou tak žere?(28.3.2007)

• Scaevola

Předně podotknu, že jsem se bavil, leč výhrad je mnoho: Zdá se, že natočit historickou detektivku je celkem umění, protože jsem žádnou opravdu podařenou dosud neshlédnul. Ch. Lambert odvádí své, ale pohnutky jeho postavy mi unikaly. Obsazení bylo vůbec jakési podivné - padouši byli unylí, ženy málo pohledné a jediná zapomatovatelná byla fanatická manželka. Dále bych zmínil věrohodné, ale prázdné kulisy a komparz, který nevěděl, v čem hraje. Hudba byla padnoucí, avšak nevýrazná, a souboje, ač zřejmě realistické, vypadaly směšně. Scénář také pokulhával a pokaždé, když se dostal do slepé uličky, objevil se podivín ve škrabošce.(9.3.2011)

• PoorBoy

35 % --- [DVD] --- Hm, nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu to bylo lepší, než jsem čekal (což vzhledem k malým očekáváním není žádná výhra). Na druhou stranu je pravda, že o nějaký hluboký zážitek skutečně nejde. Co se týče příběhu, je to jedna z věcí, které táhnou film hodně ke dnu. Tvůrci se snažili vložit do historického filmu detektivní děj ála Jméno růže, což samo o sobě není špatný nápad. Bohužel špatný nápad byl zakončit příběh místo šokujícím odhalením filozofickým zmatkem (nebo zmetkem?). Další docela podstatnou záležitostí je obsazení, a to se tvůrcům taktéž nevyvedlo. Když pominu slabé herecké výkony vedlejších postav, nemůžu už přivřít oči nad slaboduchým projevem Lamberta. Kamera a střih taky nestojí za moc. Když teď nad tím tak přemýšlím, tak ani nevím, proč tak vysoké hodnocení. Možná proto, že mě to překvapivě udrželo u obrazovky až do konce, možná proto, že dno odpadu si nechávám pouze pro perly jako Kameňák.(28.6.2007)