Volavka III

Infernal Affairs III

Volavka 3

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong / Čína, 2003, 118 min

Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina – potřetí a naposled. Třetí Volavka se snaží a celkem se jí i daří nějakým způsobem završit do téměř epických rozměrů rozvětvený příběh. Sice mě nedokázala přesvědčit, že by si první díl nevystačil sám o sobě (k čemuž doufám dojde v případě Scorseseho remaku), ale rozhodně budí dojem mnohem smysluplnějšího pokračování než Volavka 2. Věřím, že nejenom mě více zajímalo, co se dělo po událostech z jedničky, nikoliv před nimi. Komplikovaně strukturovaný příběh navzdory množství flashbacků nepostrádá dynamiku vyprávění. Nemáte-li však vážnější zájem dovědět se více o osudech hrdinů, tzn.: nejste ochotni sledovat dvě hodiny krimi vyžadující vaší plnou pozornost, příliš zábavy si neužijete. Třetí Volavku bych se nebál přirovnat k vyvrcholení jiné slavné trilogie – Kmotr. Není dokonalý a lze k němu mít spoustu výhrad, přesto je těžké si bez něj předchozí dva filmy představit. 70% Zajímavé komentáře: Adrian, Cassandra(14.3.2007)

Třetí díl trilogie balancuje velmi na hraně mezi sofistikovanou skládačkou a nekonzistentním slepencem - a místy mi jeho doslovnost byla skoro až na obtíž - protože zejména u první Volavky mě (kromě jiného) hodně potěšilo, že se polopatismům celkem úspěšně vyhnula. Snaha dotáhnout, zalepit, zaplácnout - a nastavit - i místa, která to ani v nejmenším nepotřebovala, tak u mě výsledný dojem poněkud shazuje. Nicméně všechny ty nové kontexty a odstínky a dějotoče mě dost bavily, a sledovat Minga, kterak se sype jako domeček z karet, bylo svým způsobem strhující (kudos to Andy). Třetí díl sice je slabší než oba předchozí - ale pořád ho hodnotím velmi vysoko.(24.4.2010)

Solidní zakončení celé Volavkové série. Andy Lau je zpátky a v tom vidím jedno z největších pozitiv snímku, který mě ale opět zaskočil nepřehledností, zamteností a častými skoky v čase i mezi postavami. Jenže hlavní je, že mi došlo, o co šlo a to vše díky závěru, který byl opět famózní. Verdikt: O krapet slabší než Volavka a o kus lepší než Volavka II. Celá série je však vynikající a můžu jenom doporučit.(18.9.2008)

Třetí díl diváka zavede do sféry vzpomínek, snů, iluzí, halucinací jediné přežívající hlavní postavy z předešlých dvou částí (narativ je ale velmi nechronologický, takže se zde jsou epizody s Yanem, Samem apod.). Po úspěšné eliminaci všech zlých i dobrých chlapů, kteří mu stáli v cestě se inspektor Ming chce sám stát “dobrým poldou”, ale siť kterou pracně splétal polapí i jeho. Mingova existenční krize mi v prvním díle přišla tochu plytká, ale po shlédnutí dalších dvou dílů bych řekl, že se jednalo o pouhou předehru – děj vás dokáže naprosto strhnout a zavěr zapůsobí jako poslední tah mistrova štětce na obrazu; jako domalování panenek na očích draka. Film rozkrývá souvislosti z předešlých dvou částí, je asi nejvíce epizodický. Hodnoceno zvlášť by u mě jednotlivé dily dostaly po čtyřech hvězdách, kumulativní efekt ake přesahuje součet zážitků z jednotlivých dílů trilogie. Celkově bych trilogii dal *****. Wai Keung Lau a Siu Fai Mak zplodili nového Kmotra.(6.7.2011)

„Povedal mi ´pozajtra bude všetko v poriadku´. Potom zomrel.“ Volavka 3 sa snaží dať novú hĺbku slovu „trilógia“ a celkom jej to vychádza. Čo pre diváka, ktorý nevidel predchádzajúce časti, znamená, že nemá zmysel po tomto filme siahať. Tvorcovia sa s ničím nezdržujú a skáču naprieč časom svižnejšie, ako Terminátor (pred pol rokom, pred mesiacom, o dva týždne neskôr atď.). Vďaka tomuto fígľu sa veselo vracajú dávno zastrelené postavy. Obávam sa však, že kvôli tomu vznikol chaos a to chaos i pre fanúšikov predchádzajúcich dvoch dielov. Ako samostatný film to nemá šancu (na rozdiel od jednotky), ale "aspoň" je to profesionálne nakrútené a znova výborne obsadené, čo sa kastingu týka. Plusom je i to, že mnohé scény sú veľmi napínavé, pretože nevieme, čo ktorá postava tuší, vie a čo je jej utajené.(2.8.2008)