Jak je řečeno v úvodu filmu: Celé je to film, celé je to konstrukce, ale přesto to bolí. Christoffer Boe, jeden z představitelů post-Trierovské generace hnutí Dogma, ve svém celovečerním debutu REKONSTRUKCE zcela převrací tradiční schéma love story. Používá komplikovaný způsob vyprávění, od první chvíle záměrně přiznává vykonstruovanost celého příběhu plného surreálných situací, z odstupu sleduje život svých postav: fotografa Alexe a krásné Aimee, kteří se náhodou potkávají v nočním labyrintu Kodaně. Snímek získal na letošním festivalu v Cannes Zlatou kameru za nejlepší celovečerní debut a cenu Mladé poroty za nejlepší hraný film. (oficiální text distributora)

pevico

Kdo je tady ten nejvyšší, který tahá za nitky? Kdo je hlavní hrdina? Žije celou dobu jen ve snu nebo je to špatný vtip? Nebýt hned v úvodu upozorněn na konstrukci, zážitek by byl ještě lepší!! ()

Martin741

Ci uz bol inspiraciou k filmu Lynch alebo nejake filmy od Von Triera, kazdopadne ide o osobitny film. Kvalitne natoceny, no  dost netradicnym sposobom. Christoffe r Boek sa ukazal ako talentovany filmar  : 72 % ()

dezorz

Film o citoch, ktory vam na city coskoro polezie. Nastastie, rozum sa da do deja zapojit tiez. Ale tie city, tie su prvorade. ()

AdaMM

každopádně to není film pro každého - některé může odradit nepříliš jasná dějová linka a hlavně, kdo neprožil nic podobného, asi nepochopí. ale pokud jste zažili situaci, ve které se jakoby "z ničeho nic" všechno změní, budete hluboce zasaženi. děj totiž není zdaleka tak důležitý jako ten pocit. a ten trefil režisér skvěle. rekonstrukce pro mne patří k filmům, které možná nezasluhují pět hvězdiček, ale které vás mohou osobně zasáhnout, takže když odcházíte ze sálu, usadí se vám na dlouho v hlavě a vy si jej promítáte do vlastních zkušeností. a to nemusí být příliš příjemná věc... ()

senor

Dáni v poslední době docela jedou. Omlené téma vztahu dvou lidí je zde podáno ze zajímavé perspektivy rozlámaného času, ovšem je to trochu překombinované a nepřehledné. Není jisté co vlastně tím chtěl Boe říci. Ale dobrá atmosféra a kamera. ()

GrooveJump

Klasický příklad toho jak masivní severská kvantita převálcuje kvalitu... Není mi taky jasný o co se vlastně "rejža" pokoušel. Je to něco jako když jíte chleba s medem a k tomu přikusujete papriku... ()

plechulka

V tomhle filmu nikdo nikoho za ručičku nevodí a každá scéna má víc výkladů. Je to sen? Je to pravda? Stalo se to včera? Stane se to zítra? Změní nás láska natolik, že nás nikdo nepoznává a pak jí ztratíme jednoduše tím, že jsme se zapovídali? ()

Tosi

Zajímavé drama, ve kterém čtyři hlavní postavy hledají lásku. Jenže je to celé záhada, protože hlavní postavy jsou možná jen tři a lásku hledají nejspíš jen dva. V úvodu filmu zazní pro diváka důležitá věta, ale stejně je v tom guláš a každý si to vyloží po svém. Tyhle filmy bud' naserou, nebo baví. ()

Autogram

Nemusí mi vadiť, keď pribeh neplynie normálane, môže to byť oživenie, ale na konci to musí dať zmysel. Tentokrat nedalo. A neuveriteľne nudilo. ()

standsiller

Aj keď podobné projekty figurujú v dejinách kinematografie pod zvučnejšími menami, nedá sa odobrať fakt, že konkrétne tento pojednáva o citovom martýrstve, až masochizme, ktorý hraničí s neskutočným a vymysleným svetom a to v dosť špecifickom a emotívne korenistom štýle. Začiatok sa ospravedlňuje, že sa jedná o vykonštruovanosť , fabulu, fikciu - tá však v realite naberá dosť zvučný apel a stavia hrdinov tohto príbehu za hranice chápania. Chápanie ich samotných a ocitnutie sa v situáciách necháva diváka premýšľať. Tam kde spí minulosť , borí hrádze prítomnosť a tam, kde je horizont budúcnosti, stojí v závese strach a neistota. Tie sú spúšťačom tohto artovo ladeného dogmatického filmu. Viera existuje , no nemusí ísť vždy iba o vieru ideálov a tu sa naskytá príležitosť pre odvrátenú tvár nášho chcenia. ()

ZkuKol

"Pokud se vám bude zdát můj film komplikovaný, je to jednoduché - je o lásce. Pokud se vám bude zdát jednoduchý, věřte, že je komplexní - je o lásce." Toť slova režiséra. Já bych řekl, že Boe se nám snaží dát jednoduché sdělení až příliš komplikovaně. Nápadů chrlí jak Spolana sajrajtu. S kamerou švenkuje velmi nápaditě, ale občas až příliš agresivně. Hercům byly role psány na tělo, tak není třeba obav. Bodem zvratu je scénář, občas je příjemně hravý, občas nevíte, co chce autor říct, občas máte pocit, že se zasekla deska a občas už prostě jen civítě a čekáte, až se vše vrátí do svých kolejí. Jedná se prostě o nadprůměrný debut dnes již ověřeného tvůrce, jež sebou nese všechny klasické příznaky. Alex má Simone, Aimee má Augusta, pak se Alex s Aimee setkají a vše je jinak, ale jak?... 55% ()

prezdivaka

Čisté dogma to není. Ale svícení interiérů a noční scény jsou podle něj. Celé mi to přišlo jako studentské cvičení a snaha o originalitu za každou cenu, i když v jednotlivostech to už na plátně bylo. Opět tady použili srceryvný opus smičcové Adagio od Samuela Barbera, které jsme už slyšeli ve Sloním muži nebo Četě. ()

Ixbalanke

Tak na mě toto kouzlo totálně zabralo. Celý film byl jako dokonalé lusknutí prstu, které vydá právě ten zvuk ve správné tónině, který měl. Mám ráda, když si se mnou někdo takhle kvalitně hraje! ()

skleboun

ač jsem tenhle film viděla už před časem, měla jsem z něho tak rozporuplný pocit, že jsem dlouho odkládala jeho hodnocení...je totoiž tak zvláštní, že ani teď moc nevím, co o něm napsat...snad jen to, že (což už ostatně víme z pohádek nebo pověsti o Orpheovi) ohlížet se za sebe, zda za vámi jde vaše láska, není dobře...člověk musí věřit a čekat, až sama přijde...když ne, tak má holt smůlu :( ()

Ygnor

Mám rád mystifikaci a dobré filmy o lásce, i když hlavní hrdina byl výrazný neandrtálec. Pěkný komentář kokofek. ()

mros

Rozhodně zajímavý film, netradiční, a s velkými ambicemi. Ale přesto, že je to velice slušný film, má několik slabých stránek. Rozhodně je příliš překombinovaný, je sice pěkné, že střihy se prolínají takovým způsobem, že dva "podobné" děje téměř splývají, ale běžný divák se v tomto příběhu lehce ztratí.. O tom jsem se přesvědčil v kině, když se pak polovina sálu už jenom smála tomu, na co to vlastně kouká. Ale pokud minem tuto "maličkost", tak můžem objevit originální zpracování filmu, od kterého můžeme čekat víc, než jen běžné parafráze. Scénář je velice chytrý, a všímavý divák si všimne maličkostí, které mohou nabývat i vyšších hodnot, než samotný příběh. Je to film pro náročné diváky, ale to my koneckonců jsme, ne? ()

solisoli

Čo to bolo. Snaha o niečo nové? Pretože dej nedával žiadny zmysel zaujať stanovisko pre chápanie scénického zmyslu zaradiť dej do nejakého pojmu. Ak sa dojem začal vytvárať, zmenil ho fakt, ktorý všetko prevrátil na ruby, až to bolo už chaotické s úplne nelogickým pseudoumením, kde to už neviedlo k ničomu až do samotného konca, ktorý neponúkol žiadnu logickú ideu. Sympatický prejav dvoj roly Márie Bonnevie a očakávanie na rozuzlenie, ktoré sa neudialo. ()