Případ Mahowny

• slovenský

Prípad Mahowny

Krimi / Thriller / Drama

Kanada / Velká Británie, 2003, 104 min

Nenápadný filmík stojící hlavně na hereckých výkonech. Tlustej, nervózní Hoffman je dobrej a stejně tak žoviální John Hurt. Natočeno to není nijak okázale, ale účel to plní. Mahowny totiž žil chudě, i když prošustroval 10,2 mega a to v 80. letech!!! Jo a policajta tam hraje Spider z Vražednýho Pobřeží parťák Nicka Slaughtera :)(7.3.2011)

Gamblerský příběh bankovního úředníka Dana Mahownyho, který v kasinech točil miliony a přitom jezdil ve staré káře a chodil v ošuntělých oblecích. Ten kontrast mezi jeho skutečným životem a tím, kam před ním utíkal, je markantní a hlavně díky výkonu Philipa Seymoura Hoffmana uvěřitelně zobrazený. Jenom v té bance mu to procházelo až příliš snadno, vždycky z toho nějak podivně vyklouzl. Možná v 80. letech to tak chodilo, to nemůžu posoudit, dnešní audit se jen tak ošálit nenechá. Dokonce se mi v roli hodně tolerantní přítelkyně líbila i Minnie Driver, což nebývá zvykem. Zůstanu tak u slabších čtyř hvězd.(14.3.2014)

Skvělý Philip Seymour Hoffman táhne celý film o nenápadném defraudantovi, který dokázal prosázet milióny, jež mu nepatřily. Chladně neosobní režie hojně využívá záběrů bezpečnostních kamer. Minnie Driver s blonďatou parukou a brýlemi vypadá k nepoznání. Výborný John Hurt jako majitel kasina v Atlantic City. Perfektně zahrané, dobře natočené, ale příběh samotný nic moc (70%).(19.4.2008)

Hustý film, ktorý vás udrží v napätí počas celých takmer dvoch hodín. Gambling je choroba a tento film vykresľuje, ako sa jej dá podľahnúť. Hoffman tu hraje one man show, prakticky po celý film z neho kamera nezlezie-a hraje strhujúco. Aj pri všetkých hráčskych scénach kamera neukazuje karty alebo kocky, ale Hoffmanovu tvár. Jednoducho je to taká štúdia gamblera. Keď asi v tretej štvrtine filmu vysvitne, že Mahowny(How many...) prehral už 4,5 milióna, je to až neuveriteľné a človeka z toho až mrazí. Rozhodoval som sa medzi 4 a 5 hviezdami, ale nakoniec 5 za to, ako ma film prikoval do "sedadla". Keď vám niečo hovorí toto prostredie-neváhajte a siahnite po tomto filme.(12.3.2008)

Skvělé drama ze sázkažského prostředí, na kterém je přesně vidět jak lehce se zklouzne do světa hazardu, kde začínáte na stovkách a končíte na miliónech, jako v tomto případě. Nechce se mi ani věřit, že je to podle skutečné události. Philip Seymour Hoffman potvrzuje, že je to skvělý herec a role bankéře Mahownyho se zhostil na výbornou. Ovšem nutno podotknout, že i ostatní herci se zhostili svých rolí skvěle, obvzláště John Hurt. Příjemný snímek, u kterého ty necelé dvě hoďky utečou jako voda.........(12.3.2008)

• - Případ Mahowny je inspirován životním osudem Briana Molonyho, úředníka, který ze "své" banky zpronevěřil více než 10 milionů dolarů během pouhých 18-ti měsíců. Jeho příběh byl v roce 1987 novinářem Garym Rossem přetaven do knížního bestselleru pod názvem "Stung". (Matty)