Zlatá princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2001, 57 min

Při svém brouzdání po pohádkových loukách české tvorby 21. století příliš krásy neočekávám, o to příjemnější je když člověk uzří takhle pěknou květinku! Výpravou to není žádný zázrak, ale když má pohádka co říct, postavy mají zajímavé charaktery, které jsou navíc podpořeny dobrými hereckými výkony ( Stašová, Vetchý, Matásek ), lehce se člověk přes to přenese. Škoda tak nízkého celkového hodnocení...(15.9.2014)

Jezerní vládce promění arogantní, bezcitnou avšak krásnou princeznu za to, že ho nazvala hnusákem v živou zlatou sochu bloudící v jeskyních hlubinách. Měla by si s proměnou uvědomit, že vnější krása není vše. Aby zlomila kletbu musel by se do ní zamilovat někdo, kdo ji bude brát takovou jaká je. A to bude trvat dlouhých 18 let. V říší jezerního vládce však čas běží o poznání rychleji a láska si k princezně i přes její protivnost najde cestu. Naštěstí je to jen pohádka a takovou je ji nutno brát. Realita je totiž zcela odlišná v kontextu tvrzení, že jiný neznamená být horší. Ponaučení o tom, že vnitřní krása je důležitější než ta vnější není v pohádkách nijak nové. V dnešní době, kdy lidé touží být stále vzhledově dokonalejší tahle pohádka toho moc neřeší. Jenže nedá se jí upřít působivost, kdy i přes svůj televizní původ má adekvátní exteriéry, zajímavé herecké obsazení a poněkud temnější a depresivnější ráz. Princezna i po proměně zůstane pořád protivná s postupnou touhou získat svoji dřívější podobu, což bylo neotřelé a Linda Rybová byla opravdu skvělá volba. Zůstala i přes snahu ostatních (Matásek, Vetchý) nejvýraznější. Pohádka to zrovna není ohraná, což je její nesporná výhoda. Podle mě zajímavé zpracování námětu Boženy Němcové ve kvalitní realizaci v rámci televizní tvorby. 80%(21.7.2012)

Nevím, zda se taková pohádka může líbit dětem, ale u mě dopadla slušně. Děj byl sice z počátku trochu natahovaný a pak se v posledních čtyřech minutách událo až moc zvratů. Navíc ji zvládlo v podstatě jen šest herců v pouhých dvou prostředích, ale zato herců výborných a prostředí byla zajímavá. Motivace jednání jezerního vládce mi trochu unikala a děti ji asi nepochopí vůbec.(30.10.2016)

Němcová byla nenapravitelná romantička a její pohádky dětem neotupují hlavinky... a režisér pochopil, že tady nepůjde o roztomilost ani pitvoření á la Troška. Moris Issa má rozhodně talent a je škoda, že víc netočí. Nemá moc peněz, nemá drahé kulisy ani moc prostředí na výběr. Jenže je tu ještě cit pro herce a to není málo. Hodně se mi líbili Vetchý a Stašová.(5.4.2004)

• kocik1

Scénář, který příjemně překvapí, má totiž začátek, prostředek i konec. Celkový dojem ovšem pokazí jistá pošmurnost a statičnost, kdy všechno je jenom v dialozích. Co si pamatuju, jako dítě mě takovéhle pohádky moc nebavily, chyběl mi tam děj, vtip a dobrodružství. Dneska, kdy by mi dialogy v podstatě ke štěstí úplně stačily, už ale pohádky nevyhledávám, takže si nejsem jistá, jestli se pohádka jenom neminula s cílovou skupinou.(14.9.2014)

• - Natáčelo se v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné v Praze a u rybníku Věžák v Českém ráji. (alonsanfan)