poster

Zlatá princezna (TV film)

Pohádka

Česko, 2001, 57 min

 • sportovec
  *****

  S minimem prostředků a maximem invence dokázal Moris Issa takřka nemožné - natočit pozoruhodnou, vtipem i hloubkou vynikající pohádkovou televizní iscenaci, která neztrácí nic z literární předlohy Němcové. Základní vlastnosti i základmí myšlenka, pýcha překonávaná prozřením a umocňovaná sebeobětováním zásluhou nadpřirozené moci, která není ani dobrá, ani zlá, pouze jaksi "lidsky" zranitelná, jsou zvládnuty s bravurou, která je v polistopadovém období spíše výraznou výjimkou než všeobecně očekávatelným pravidlem. Jedno její zhlédnutí nestačí, jeho opakování obohatí ještě více než dojem z prvního příjemného překvapení. Podobných pozitivních "zklamání" bych si přál více. A určitě nejen já.(17.11.2007)

 • honajz
  **

  Hodně divně postavený příběh, kdy za osudy lidí nesou zodpovědnost zase jiní lidé, kteří třeba ty předešlé ani neznají. Chybějící původní motiv celé zápletky a začarování. Divně natočený - kromě stop motion tady snad vlastně není jediný trik, dokonce ani není nabídnut pohled do kouzelného zrcadla. Spousta nadhledů, a pak ještě pokusů o kameramanské vymyšlenosti, jež ale strhávají svou podivností pozornost na sebe. Spousta rádoby filozofických vět, monologů a dialogů, jež však nedávají smysl, neb jsou pro jistotu mnohosmyslné, hlavně že vypadají navenek moudře. Ostatně i postavy, ať by se zachovaly jakkoliv, vždy je to špatně, povšimněte si - vlastně nemají na výběr. Divné lokace, prostředí, herci. Naprosto na zastřelení postava komorné v podání Stašové. Naprosto nevěrohodné a nijak motivované "obrácení" princezny. Vůbec všechny důležité momenty proběhnou během pár sekund, bez jakékoliv obrazové nebo narativní gradace. A konečné rozuzlení (zrada, nezrada) mi přišlo už úplně vycucané z prstu a mimo mísu, takový krapet naschvál. Je sice hezké, že se král jezera změní, když se rovněž zachová nesobecky, ale stejně nevím, kdo a proč ho začaroval. A proč nakonec na všechno to přehazování zodpovědnosti na druhé doplatí chudák děvečka u rybářů? Jako by autoři na tuhle postavu nějak zapomněli. V celku mi to dává jen ten smysl, že když má být někdo šťastný, vždycky někdo jiný na to doplatí.(30.10.2016)

 • kingik
  ****

  Jezerní vládce promění arogantní, bezcitnou avšak krásnou princeznu za to, že ho nazvala hnusákem v živou zlatou sochu bloudící v jeskyních hlubinách. Měla by si s proměnou uvědomit, že vnější krása není vše. Aby zlomila kletbu musel by se do ní zamilovat někdo, kdo ji bude brát takovou jaká je. A to bude trvat dlouhých 18 let. V říší jezerního vládce však čas běží o poznání rychleji a láska si k princezně i přes její protivnost najde cestu. Naštěstí je to jen pohádka a takovou je ji nutno brát. Realita je totiž zcela odlišná v kontextu tvrzení, že jiný neznamená být horší. Ponaučení o tom, že vnitřní krása je důležitější než ta vnější není v pohádkách nijak nové. V dnešní době, kdy lidé touží být stále vzhledově dokonalejší tahle pohádka toho moc neřeší. Jenže nedá se jí upřít působivost, kdy i přes svůj televizní původ má adekvátní exteriéry, zajímavé herecké obsazení a poněkud temnější a depresivnější ráz. Princezna i po proměně zůstane pořád protivná s postupnou touhou získat svoji dřívější podobu, což bylo neotřelé a Linda Rybová byla opravdu skvělá volba. Zůstala i přes snahu ostatních (Matásek, Vetchý) nejvýraznější. Pohádka to zrovna není ohraná, což je její nesporná výhoda. Podle mě zajímavé zpracování námětu Boženy Němcové ve kvalitní realizaci v rámci televizní tvorby. 80%(21.7.2012)

 • Jinny
  ***

  Němcová byla nenapravitelná romantička a její pohádky dětem neotupují hlavinky... a režisér pochopil, že tady nepůjde o roztomilost ani pitvoření á la Troška. Moris Issa má rozhodně talent a je škoda, že víc netočí. Nemá moc peněz, nemá drahé kulisy ani moc prostředí na výběr. Jenže je tu ještě cit pro herce a to není málo. Hodně se mi líbili Vetchý a Stašová.(5.4.2004)

 • Matematicka
  ****

  Stejně jako pro sportovce, i pro mě byla tato pohádka velice příjemným překvapením. Klasická předloha v "moderním" zpracování v tom nejlepším slova smyslu. Pohádka filosoficky hluboká, přitom ale neztrácí přitažlivost i pro nejmenší diváky (na své si přišla i naše čtyřletá dcera, která neměla problém pochopit, že "být zlatá" je opravdu za trest :-)). Minimum postav a herců - všichni herci ale k těm svým postavám dobře "padnou". Nejvíc mě asi zaujala Simona Stašová jako chůva, která celou pohádku vhodně "odlehčuje". No a vidět princeznu, která nepoklekne, když se chce podívat za svým otcem, kterého podle svých slov miluje, pokleknout o něco později, když prosí, aby mohl své rodiče navštívit Radovid (a ji opustit), toť vskutku paprsek naděje, který potřebujeme v každé době... Zajímavé komentáře: sportovec, triatlet, NinadeL, Gimli, Jinny, kingik.(2.7.2013)

 • - Natáčelo se v podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné v Praze a u rybníku Věžák v Českém ráji. (alonsanfan)