Vraždy bez záruky

Vraždy bez záruky

Horor / Krimi / Mysteriózní

USA, 2004, 92 min

• Avathar

Pane bože, prečo? Prečo som si to prekliate DVD pustil? Možno zo zvedavosti, alebo preto, že mám rád horory. Lenže to, či som videl bolo nielenže zlé, to bolo skutočne príšerné! Odhliadnuc od naivne dementného ( a hlavne nedotiahnutého ) scenára, ktorý mohla vyprodukovať len chorá myseľ, film neponúka nič čo by sa dalo nazvať strachom. Otrasní herci, ktorý sa desia trápnych ľakačiek by až tak nevadili. Horšie je, že sa na konci nič nevysvetlí, neobjasní a vo vzduchu zostane visieť viac otáznikov, než by bolo treba.(14.5.2006)

Film plný odkazů a citací z jiných ( i vlastních) filmů jen dokazuje, jak nevyrovnaná filmografie T.Hoopera je. Začátek jak vystřižený z Psycha, kde snad poprvé sledujete postavu v domnění, že bude hrát hlavní roli, ale ona je záhy zprovozena ze světa. Pojetí starého činžovního domu, nahrazujícího gotický hrad, jako místa plného tajemství a černé magie je zajímavé, byť ne zcela originální. Podobného námětu se za všechny lépe chopil třeba snímek Inferno D.Argenta. Ostatně na italskou gore školu si člověk vzpomene hned u prvních bizarních vražd, leč...Fulci by určitě nechal vyběhnout vrták z hlavy s okem na konci, zde však v nejlepším následuje střih. Některé vraždy jsou zprostředkovány jen cákanci krve a až v poslední třetině režisér přitvrdí. Divák hned vzpomene kultovních filmů - Fulciho Beyond ( rozežrání obličeje), LOTR 1( pád trubky do šachty připomene Pipina a jeho nemotornost u studny v Morii), Poltergeist a příběhy Indiana Jonese ( kopice mrtvol, kam se podíváš) nebo Hooperův Děs v prádelně ( prádelna). Mrzelo mne nevyužití kotoučové pily - tak k čemu tam byla? - naopak výborná hudba a kamera mi udělaly radost. Závěrem: proč si většina scénáristů myslí, že ženy stále jen ječí hrůzou a chovají se jako rozumu zbavené v situacích, kdy jim jde o život?(23.12.2011)

• Zayl

Pří zhlednutí mnou zacloumala nicota. S přibývajícími minutami nastává fáze hořké křeče a v záplavě všelijakých vykuchávaček lze dopředu očekávat každou další minutu. Do toho přidejte neprokreslené charaktery, ke kterým získáte jen těžko nějaký vztah a vyjdou vám Vraždy bez záruky. Neatmosférické, nezábavné, jen to zabere čas.(29.6.2009)

Náhodou jsem objevil tuhle (dnes už skoro retro) jemně thrillerovou záležitost a měl jsem šťastnou ruku. Paradoxně - kdybych film viděl už v době jeho vzniku, asi by mě tolik nebavil, přišel by mi (právem) příliš absurdní, komediální, příliš "soft". Ale dneska jsem si jeho odlehčenou formu i téměř VHSkový vizuál s omšelou estetičností starého jetého baráku skvěle užil. Zápletka je variací na desítky jí příbuzných zápletek - ve starém domě se v jeho skrytých útrobách ukrývá vraždící monstrum a nájemníci kapou jeden po druhém. Vyhublá Angela sice hraje nervní zpruzenou semetriku, ale i tak je v těch svých obyčejných levných hadrech docela sexy. I ostatní postavy jsou výrazné a všechny více méně sympatické. A i když závěr je už víc komediální než thrillerový, bavilo mě to nadprůměrně. Čtvrtá z nostalgického stesku po jednoduchých přímočarých filmech bez počítačové animace.(1.11.2019)

• Kangax

Slušná atmosféra, ale fakt, že bol film rozdelený na dve odlišné časti, mi moc nesadlo. Mne sa pozdávala skôr tá prvá časť, kde nebolo jasné o čo ide. Mňa totiž tí sadistický vrahovia už unavujú, a preto druhá slasherová polovica ma už moc nebavila, navyše bola plná klišé tohoto už otrepaného žánru (nezničitelný zabijak, "cool" vraždy a pod.)(8.11.2010)

• - Použité náradie, resp. nástroje v boxe patrili režisérovi filmu Tobe Hooperovi. (LaciLC)

• - Lucky McKee mal pôvodne hrať vraha, ponúknutú úlohu však nakoniec odmietol. Dal prednosť práci na svojom vlastnom horore The Woods (2006). (beso74)

• - Jedna z produkčných spoločností, podieľajúcich sa na financovaní filmu, počas natáčania zanikla, čo malo za následok krátenie rozpočtu o jednu tretinu. Aby nevyšla práca filmárov navnivoč, Tobe Hoopersa rozhodol natočený materiál pretaviť do filmu, čo sa odzrkadlilo na veľkom množstve nelogickostí. (beso74)