Rob Roy

• USA Rob Roy (více)

Robert Roy McGregor je skotský majitel půdy, ochránce majetku lorda Jamese Grahama, markýze z Montrose. Jednoho dne jeho dobytek ukradne loupežnická banda. Druhý den ráno si s nimi Rob jde promluvit. Zabije vůdce a zbytek tlupy nechá jít. Vrací se domů. Rob Roy miluje svou ženu i své děti. Archimbold Cunningham přijíždí do Skotska. Vyzve k souboji Guttreyho, nejlepšího vévodova bojovníka. U dvora prý stále probíhá spor o následnictví. Žádné z královniných dětí nepřežilo. Cunningham souboj vyhraje. Po čase pobývání Cunninghama na hradě chtějí někteří obchodníci zaplatit za své služby. Má s ním problém i markýz, protože mu przní služebné. Rob jde za markýzem požádat o půjčku 1000 liber na 3 měsíce a ručí za ně svými pozemky. Markýz souhlasí a pověří vyřízením pana Killerna. To je samolibý úlisný člověk, který se snaží získat prospěch a oblibu, kde se dá. Za Robem přijde Will Guttrey s tím, že zákeřně zabil Tama Sibalda (vůdce zlodějů). Chce si to s ním vyřídit venku. Rob jeho „nabídku“ k souboji odmítne. Killern jde za Cunninghamem s nabídkou peněz. Chce zpronevěřit peníze. Vydá Robovu společníku peníze, ale nedá mu směnku. Ten veze peníze domů, ale po cestě ho Cunningham přepadne a zabije. Do vesnice tak dojede jen jeho kůň. Killern říká, že si muž peníze vynutil a podepsal jejich půjčení. Rob Roy a jeho lidé mají problémy. Vévoda je rozhněvaný. Prý ho markýz u dvora pomlouvá. Veřejně markýze urazí. Markýz je naštvaný. Rob Roy navštíví markýze. Markýz mu říká, že vévoda Argail je jakobita – chce po Royovi, aby jako jakobita proti vévodovi svědčil – prý se najde způsob, jak tím vyrovnat jeho dluh. Rob Roy odmítne. Markýz ho chce dát zatknout. Rob Roy se vzepře. Vezme Cunninghamovi meč a hrdě odejde. Markýz vyšle Cunninghama, aby Roye zlomil, ale nezabil. Cunningham pobije jeho dobytek a znásilní jeho ženu Mary. Mají ale problém – nenašli Roba Roye. Cunningham odmítne služebnou Betty, která je s ním těhotná. Rob Roy řeší, co s Montrosem. Služebná Betty přijde do vesnice za Mary a říká jí, co se jí stalo. Mary jí pomůže. Rob Roy se setká s Killernem a Guttreym v hospodě. Ti se právě baví, jak ho najít. Killern posílá Guttreyho, aby Roba Roye zabil. Během okamžiku Roy zabije Guttreyho. Roy mluví s Killernem, ten se snaží vymluvit, aby ho nezabíjeli. Vezmou ho do vesnice a chtějí ho vyslechnout v přítomnosti Betty. Betty se ale oběsila. Mary jede za Killernem sama. Chce ho donutit, aby před soudcem podepsal výpověď, že vše zinscenoval. Killern jí vyhrožuje, že prozradí Royovi, že ji Cunningham znásilnil. Mary ho bodne do krku a mladý pomocník Alastair ho utopí. Rob se rozčiluje, Mary mu to chce říci, ale Alastair je přeruší. Markýz je rozčilený a vyčítá Cunningamovi, že kvůli němu Roy unesl Killerna. Roy sleduje, jak Cunningham vypaluje zbytek jejich vesnice. Alastair po nich vystřelí a jednoho vojáka zabije. Na útěku je ale zraněn i on a jeden další z Royových mužů je zabit. Mizí do mlhy, aby je vojáci nenašli. Alastair zemře, ale před smrtí prozradí Robovi, že Cunningam znásilnil Mary. Roy sebere jenomu z vojáků koně a chce ujet. Kůň ale padne a Roy je zajat... (TV Prima)

Trailer

Gemini

Rob Roy s podstatně menším humbukem než Statečné Srdce nabízí divákovi více než dost a těm, kdo už si snad na Mela Gibsona vypěstovali alergii i co se jeho starší tvorby týká, toho nabízí ještě více:) Kdykoliv se s chutí znovu podívám na to jak se ctný Liam Neeson bije s odporným vyběleným Timem Rothem na pozadí nádherného Skotska, a i když mi snad v paměti neuvízne tolik promluv jako u většího bratrance, nemusím si aspoň mezi reprízami dávat dva roky pauzu. Nehledě na to, že Jessice Lange to tady sekne víc než Sophie Marceau o nějakých 300 let dříve, což je sám o sobě přírodní úkaz hodný pozornosti:) Plných a ve všech ohledech zasloužených 80%. ()

Galadriel

Podoba se Statečnými srdci je sice jen v tom, že se film odehrává ve Skotsku a že hrdý a poctivý horal v kiltu a jeho pár kumpánů dostanou do sporu s buržoazií, ale přesto se jen těžko vyhne srovnávání. Rob Roy je film menší, míň výpravný, ale také s nádhernou přírodou a možná i lepší kamerou, míň drsný, krvavý a odvážný, víc optimistický, s mnohem menším počtem komparzu, komornějším příběhem a bez velkých bitev. Přestože příběh Williama Wallace u mě vítězí, ani Rob Roy se nemusí stydět, zvlášť když ho tak pěkně stvárnil Liam Neeson a když Carter Burwell strčil Jamese Hornera do kapsy s převahou takových 10:1. ()

Enšpígl

Neznám krásnější pocit než když se koukám na film a při něm jen tiše předu blahem nad vynikajcí filmařinou a nad příběhem, který mě dokáže dostat na emotivní tranzu. Film působí strašně přirozeně, umí oslovit srdce, dokáže vyprávět maximálně poutavým způsobem. Herci v tomto filmu nehrají, oni v něm své postavy vysloveně žijí. Rob Roy je filmovou nirvanou pro každýho filmovýho fanouška. Jediný co mě neskutečně mrzí, že jsem tenhle film neviděl v kině, protože to bych se ocitnul asi ve filmovým ráji. ()

Radyo

Podle mě jde o výborný historický snímek s velmi dobrým Neesonem (asi jeho nejlepší role), ale hlavně fantastickým Timem Rothem. Jeho podání úlisného zmetka a zákeřáka Cunninghama je natolik precizní, že by jej člověk takřka začal nenávidět, přestože jde jinak o sympatického chlapíka. Dějově to může malilinkato připomínat Statečné srdce, ale liší se hlavně dobou děje a národním významem hlavní postavy. ()

T2

Rozpočet $28miliónovTržby USA $31,596,911Tržby Celosvetovo $43,700,000║ Žiadna veľká sláva sa nekoná, príbeh je len jeden veľký rozťahanec, kde toho zaujme len minimum, takže v žiadnom smere si človek nepríde na chuť, skôr príde na unudenie. /40%/ ()

• Film je inspirovaný historickým románem sira Waltera Scota. (xerno)
  • Pred znásilnením Mary (Jessica Lange) Archibald Cunningham (Tim Roth) zmetie zo stola v ich dome všetky veci, no v nasledujúcom zábere sa na ňom ešte kotúľa pohár. (Lukoh)
  • Poslední do kin uvedený film Andrew Keira. (D3VIL)