Drama / Historický / Romantický / Válečný

Scénografie:

Assheton Gorton

Kostýmy:

Sandy Powell

Pamatuji si, jak jsem pokaždé desítky minut obcházel ve videopůjčovně s dvacetikorunou v kapse, a rozhodoval se, který lísteček zavěšený pod videokazetou vzít. Někdy to byla jasná volba, jindy se ne a ne rozhodnout. Dramatická legenda Rob Roy patří do první skupiny. Dobro a zlo jsou tady jasně rozděleny, zlověstný psychopat Tim Roth si veškeré uznání zaslouží, urostlý Liam Neeson vyměnil Oscara Schindlera za další silnou postavu, nezklamává ani Jessica Lange. Sice to zdaleka není žádná vřava jako ve Statečném srdci, souboje ovšem mají své kouzlo, sice to je celé poněkud schematičtější, je to poctivý projekt se solidní atmosférou, který si zhlédnutí po čase zaslouží. Jen to mnohdy mohlo a mělo být dynamičtější i trochu syrovější.(12.9.2016)

Nádherná hudba, hezká příroda, zajímavě podaný příběh o lásce a cti, souboje poměrně decentní - leč uvěřitelné, hlavně však výborné herecké obsazení s naprosto přesvědčivými, vynikajícími výkony všech hlavních zúčastněných herců (byť všechny poněkud zastínil zde tolikrát zmiňovaný Tim Roth jako hajzl par excellence:-)). "Rob Roy" postrádá velkolepost "Statečného srdce", je ve všech ohledech jiný, jaksi decentnější, neklade zdaleka takový důraz na bojové scény, přesto mi tahle nenápadnost imponuje. Možná bych dala o bodík míň, ale "Rob Roy" nemá co paběrkovat v modrošedém poli průměru. Z mého hlediska skoro dokonalý film - 90%.(5.11.2008)

Filmu chybí drajf Statečného srdce, přesto má něco navíc. O co je ochuzen o okázalost, o to tlačí na komorní stránku věci, kterou zde pevně v rukách třímají dva hlavní protagonisté Liam Neeson a Tim Roth. Myslím, že nebudu příliš lhát, když řeknu, že nejzapamatovatelnějším elementem celého filmu je pravě "aristokratická" mimika Tima Rotha. Rob Roy je v kategorii: Když dostanete v neděli odpoledne chuť na nějaký tak trochu jiný historický film.(2.12.2011)

smola rob roya bola ze vysiel v rovnakom roku ako gibsonovo epicke statocne srdce (i ked nejde suboj v style armageddon vs deep impact) lebo sa mu nedostalo zasluzenej pozornosti. caton-jones vsadza viacej ako na epickost a suboje na krasu skotskej prirody a hlavne na vztahy v skotskych klanoch a i preto chvilu trva nez nastane dolezity zvrat, ale dokonca i potom sa film nejako neponahla, ale ide s kludom k cielu... neesonovy clovek uveri skotskeho (silne hetero posobiaci = hrdina) horala (napriek tomu ze je rodeny ir) bez problemov ale najvacsiu pozornost na seba strhava tim roth ako mierne psychopaticky (a homosexualne vyznievajuci = zloduch) a bezcharakterny cunningham.(21.4.2012)

Príbeh o škótskom ľudovom hrdinovi Robertovi Royovi MacGregorovi vyzerá ako komornejšie spracovanie megalomanského Statočného srdca (Braveheart). Oba filmy vznikli v tom istom roku, odohrávajú sa, aj keď v rozdielnom časovom období, v rovnakej krajine a hlavné postavy stavia proti identickému protivníkovi - anglickej šľachte. Tu sa ich podobnosť viac menej končí ale porovnávaniu sa sotva ubránia. Rob Roy je vo všetkom úspornejší (až na hudbu, Burwell Hornera prešťal o niekoľko mét), dialógy občas zašelestia papierom a očakávanie aspoň jednej väčšej bitky sa nenaplní. Nič z toho mu však zásadne neuberá na kvalite. Mimochodom, scéna prenasledovania Royovho priateľa MacDonalda zákerným Cunninghamom za sprievodu žalospevu Ailein Duinn mi pripomenula obdobnú scénu, v ktorej istý hobit spieva pološialenému správcovi Bieleho mesta pomalú pieseň, zatiaľ čo jeho druhý syn cvála poľom v ústrety desiatkam čakajúcich šípov. 7/10(28.12.2012)

• - Poslední do kin uvedený film Andrew Keira. (D3VIL)

• - Postava Archibalda Cunninghama (Tim Rotha) byla Americkým filmovým institutem nominována jako jeden z největších záporáků v seznamu "100 hrdinů a záporáků". (..Lucas..)

• - Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)