Rob Roy

Trailer

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

Trailer

Allien.9

Normálně by to bylo za čtyři, ale jelikož jsem film viděla v autobuse během přesunu z Edinburgu do Glen Affric, musím (vzhledem k živé skotské atmosféře) chtě-nechtě ještě jednu hvězdu přidat; nejlepším filmem na téma Skotsko pro mě nicméně i nadále zůstává Gibsonovo "Statečné srdce". A propos, životní role Tima Rotha. Brr. ()

Morholt

Jeden z těch lepších historických filmů, který se sice nevyhnul klasickému klišé, kdy je jedna strana až do morku kosti poctivá a ta druhá stejně tak zkažená, ale dalo se přes to přenést. Z hereckých výkonů byl pro mě nejlepší ten Tima Rotha, který si zkaženého hejska střihl s bravurou sobě vlastní. Dále bych pak ocenil nádherné přírodní scenérie, které jsou snad vidět jen na severu Ostrovů. 70% ()

Superpero

Tenhle film má se stejnojmennou knížkou Waltera Scotta společný jen název dobu a to Skotsko. Ne že by to bylo na škodu. Film začíná velice dobře ba až skvěle a vy jen čekáte, že to tak půjde dál. Pořád si říkáte "jo teď bude ňáká namakaná bitka" jenže bitka stále nepřichází jen tlachání se ženou. Opravdu té Robovi ženy tam je nějak moc a navíc není ani hezká takže proč? Takže to byly minusy, k plusům patří hezká příroda a herci. Liam Neeson je jako vždy skvělý a jeho roli mu sežerete i s navijákem, Tim Roth kterého jsem poprvé viděl v něčem bez Tarantina si roli užil a Brian Cox zahrál klasického hnusáka jakých má na kontě miliardy. Naproti tomu kompars je dost hrozný a vedlejší role jakbysmet (zvlášť ty Robovi synové fuj).Ve finálním souboji mě překvapila tak trochu nefér Robova výhra a to je asi tak všechno. Je to vlastně dobrý film kterému by ale extrémně prospěla nějaká pořádná bitva. ()

filmmovier

Je to dlouhé a skoro vůbec nic se tam neděje. Nicméně odehrává se to ve Skotsku (úžasnou přírodou a úchvatnými panoramaty se nešetří) a herecké výkony jsou naprosto britsky prvotřídní. Neeson hraje standart, Jésa Lange je fajn, John Hurt nezapomenutelný a Tim Roth by si klidně zasloužil víc prostoru. Hudba je skvělá, ale po dějové stránce je to prostě docela bída a Rob Roy ve výsledku opravdu není film, který vám sebere dech, právě naopak, moc dlouho si asi nezapamatujete a opravdu pořádně by mu prospěla bitva. Klidně jen jedna, ale za to pořádná. Fajn dobrodružství, ale ne lepší, než průměrné. 65%. ()

Chrustyn

Očekával jsem historický velkofilm o boji jednoho muže za svobodu a čest a i díky skotským reáliím jsem si ze začátku myslel, že sleduji podívanou ve stylu "Statečného srdce" ale hodně rychle mě to přešlo a film mě zaskočil tím, že v něm je minimum akce a po většinu stopáže se vedou dlouhé a nezáživné dialogy. Výslednou podobu nezachrání ani nádherné záběry na skotskou krajinu ani jako vždy charismatický Liam Neeson a překvapivě slizký Tim Roth. ()

• Film je inspirovaný historickým románem sira Waltera Scota. (xerno)
  • Pred znásilnením Mary (Jessica Lange) Archibald Cunningham (Tim Roth) zmetie zo stola v ich dome všetky veci, no v nasledujúcom zábere sa na ňom ešte kotúľa pohár. (Lukoh)
  • Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)

Související novinky

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)