Drama / Historický / Romantický / Válečný

Scénografie:

Assheton Gorton

Kostýmy:

Sandy Powell

Príbeh o škótskom ľudovom hrdinovi Robertovi Royovi MacGregorovi vyzerá ako komornejšie spracovanie megalomanského Statočného srdca (Braveheart). Oba filmy vznikli v tom istom roku, odohrávajú sa, aj keď v rozdielnom časovom období, v rovnakej krajine a hlavné postavy stavia proti identickému protivníkovi - anglickej šľachte. Tu sa ich podobnosť viac menej končí ale porovnávaniu sa sotva ubránia. Rob Roy je vo všetkom úspornejší (až na hudbu, Burwell Hornera prešťal o niekoľko mét), dialógy občas zašelestia papierom a očakávanie aspoň jednej väčšej bitky sa nenaplní. Nič z toho mu však zásadne neuberá na kvalite. Mimochodom, scéna prenasledovania Royovho priateľa MacDonalda zákerným Cunninghamom za sprievodu žalospevu Ailein Duinn mi pripomenula obdobnú scénu, v ktorej istý hobit spieva pološialenému správcovi Bieleho mesta pomalú pieseň, zatiaľ čo jeho druhý syn cvála poľom v ústrety desiatkam čakajúcich šípov. 7/10(28.12.2012)

Podle mého názoru jde o nedoceněný film. Možná právě proto, že ve stejném roce vzniklo tolik uznávané Oscary ověnčené „Statečné srdce“ (nic proti němu) a které strhlo veškerou pozornost na svoji stranu. Ale zpět k tématu. V tomto veskrze realisticky zpracovaném historickém filmu nalezneme opravdu pár skvělých hereckých výkonů, počínaje standardně kvalitním Liamem Neesonem v titulní roli Roba Roye a konče Timem Rothem, vystupujícím coby úlisný a zákeřný Angličan Archibald Cunningham. Ocenit se musí i čarokrásná příroda Skotska a také soundtrack Cartera Burwella. Srovnávat film s originálem, čili se stejnojmennou knihou Waltera Scotta, bych však příliš nechtěl, poněvadž se zde podstatně liší dějová linie, což v tomto případě není na škodu (v knize se příběh odehrává v pozdějším období života Roberta Campbella McGregora a líčí jeho jiné životní osudy). Filmový Rob Roy působí sice poněkud romantičtěji, než jak byl vylíčen v knize, ale i to by se dalo opomenout. Hlavní myšlenka knihy (otázka cti a odpovědnosti) ovšem zůstala zachována. Za to budiž vzdán dík režiséru Michaelu Caton-Jonesovi. Roba Roye považuji za zdárný příklad, že ne vždy musí být kniha znehodnocena filmovým ztvárněním, ačkoliv je děj naprosto přestylizován.(11.3.2007)

Poměrně komorní snímek, který stojí hlavně na hereckých výkonech a scénáři. Nejvíce mě bavily scény s Cunninghamem, neboť Tim Roth byl skutečně perfektní a nemůžu se ubránit pocitu, že právě on dal tomuto filmu šťávu. Bez něj by to bylo celé dosti nevýrazné a s odstupem času budu v souvislosti s tímto filmem vzpomínat pravděpodobně pouze na něj. I přesto tento film stojí za zhlédnutí, jen zde nenajdete nic příliš převratného, až na onoho zmiňovaného Tima Rotha a dále např. napínavých šermířských soubojů (zejména ten závěrečný), příjemné hudby a kamery. John Hurt, kterého jsem dosud znal jen z Harryho Pottera, předvedl rovněž zajímavý výkon. Rob Roy mě nenudil, děj odsýpal, ale bohužel na takovéto téma se ona komornost dle mého názoru příliš nehodí. 75%(28.4.2013)

Není to vůbec špatný film, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu něco chybí. Herecké výkony jsou bez výhrad. Toho hajzla, kterého dobře zahrál Tim Roth jsem nenáviděl snad ještě víc než Robert MacGregor. Zasloužil by si za nožky o zeď. Jak si mám proboha oblíbit Tima Rotha, když hraje takové role. Je to jeden z filmů, kde jde historie poněkud stranou, na úkor romantického dramatu.(2.7.2005)

Zajímavé. V době kdy jsem film viděl poprvé tak se tak stalo po vyjímečném Statečném srdci a já byl přece jen zklamán, že se zde nekonají žádné nájezdy Angličanů na něž vystrkují Skoti zadky. Po letech přiznávám, že jsem filmu křivdil. Rob Roy je velmi čestný muž a jeho závěrečný souboj s přímo odporným záporákem Timem Rothem (dabuje Honza Čenský!) mě naprosto fascinoval a nadzvedával (Láska je smetiště, Betty. A já jsem kohout, který po něm leze, aby zakokrhal.). 75%(14.4.2016)

• - Americká snímka je odkazom na známu postavu škótskych legiend, odbojného horalského šľachtica Roberta Roaya McGregora (1671 – 1734), ktorý sa v Angličanmi porobenej krajine stal vzorom cti a zmyslu pre spravodlivosť. (ash99)

• - Film je inspirovaný historickým románem sira Waltera Scota. (xerno)

• - Pred znásilnením Mary (Jessica Lange) Archibald Cunningham (Tim Roth) zmetie zo stola v ich dome všetky veci, no v nasledujúcom zábere sa na ňom ešte kotúľa pohár. (Lukoh)