Drama / Historický / Romantický / Válečný

Scénografie:

Assheton Gorton

Kostýmy:

Sandy Powell

Pamatuji si, jak jsem pokaždé desítky minut obcházel ve videopůjčovně s dvacetikorunou v kapse, a rozhodoval se, který lísteček zavěšený pod videokazetou vzít. Někdy to byla jasná volba, jindy se ne a ne rozhodnout. Dramatická legenda Rob Roy patří do první skupiny. Dobro a zlo jsou tady jasně rozděleny, zlověstný psychopat Tim Roth si veškeré uznání zaslouží, urostlý Liam Neeson vyměnil Oscara Schindlera za další silnou postavu, nezklamává ani Jessica Lange. Sice to zdaleka není žádná vřava jako ve Statečném srdci, souboje ovšem mají své kouzlo, sice to je celé poněkud schematičtější, je to poctivý projekt se solidní atmosférou, který si zhlédnutí po čase zaslouží. Jen to mnohdy mohlo a mělo být dynamičtější i trochu syrovější.(12.9.2016)

Podoba se Statečnými srdci je sice jen v tom, že se film odehrává ve Skotsku a že hrdý a poctivý horal v kiltu a jeho pár kumpánů dostanou do sporu s buržoazií, ale přesto se jen těžko vyhne srovnávání. Rob Roy je film menší, míň výpravný, ale také s nádhernou přírodou a možná i lepší kamerou, míň drsný, krvavý a odvážný, víc optimistický, s mnohem menším počtem komparzu, komornějším příběhem a bez velkých bitev. Přestože příběh Williama Wallace u mě vítězí, ani Rob Roy se nemusí stydět, zvlášť když ho tak pěkně stvárnil Liam Neeson a když Carter Burwell strčil Jamese Hornera do kapsy s převahou takových 10:1.(11.9.2007)

Se Statečným srdcem M. Gibsona to mělo pramálo společného - snad jedině kylt kolem pasu hlavního hrdiny a jeho spory s anglickou šlechtou. Mně tam spíše chybělo více bojových scén a epičnost, což naopak zaplňoval příběh W. Wallace. I tak ale osud Roberta Roye McGregora je příjemný film s krásnou skotskou krajinou, charismatickým L. Neesonem, dokonale odpudivým T. Rothem a to vše za doprovodu podmanivé hudby.(28.7.2012)

Není to vůbec špatný film, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu něco chybí. Herecké výkony jsou bez výhrad. Toho hajzla, kterého dobře zahrál Tim Roth jsem nenáviděl snad ještě víc než Robert MacGregor. Zasloužil by si za nožky o zeď. Jak si mám proboha oblíbit Tima Rotha, když hraje takové role. Je to jeden z filmů, kde jde historie poněkud stranou, na úkor romantického dramatu.(2.7.2005)

Poměrně komorní snímek, který stojí hlavně na hereckých výkonech a scénáři. Nejvíce mě bavily scény s Cunninghamem, neboť Tim Roth byl skutečně perfektní a nemůžu se ubránit pocitu, že právě on dal tomuto filmu šťávu. Bez něj by to bylo celé dosti nevýrazné a s odstupem času budu v souvislosti s tímto filmem vzpomínat pravděpodobně pouze na něj. I přesto tento film stojí za zhlédnutí, jen zde nenajdete nic příliš převratného, až na onoho zmiňovaného Tima Rotha a dále např. napínavých šermířských soubojů (zejména ten závěrečný), příjemné hudby a kamery. John Hurt, kterého jsem dosud znal jen z Harryho Pottera, předvedl rovněž zajímavý výkon. Rob Roy mě nenudil, děj odsýpal, ale bohužel na takovéto téma se ona komornost dle mého názoru příliš nehodí. 75%(28.4.2013)

• - Jessica Lange v roli Mary MacGregorové vystřídala původně obsazenou Mirandu Richardson. (D3VIL)

• - Role vévody z Arygll byla nabídnuta Seanu Connerymu, nakonec se jí ale zhostil Andrew Keir. (D3VIL)

• - Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)