poster

Rob Roy

 • USA

  Rob Roy

 • Slovensko

  Rob Roy

Drama / Historický / Romantický / Válečný

USA, 1995, 139 min

Scénář:

Alan Sharp

Producenti:

Richard Jackson

Střih:

Peter Honess

Zvuk:

Richard King

Scénografie:

Assheton Gorton

Kostýmy:

Sandy Powell
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • emo
  ***

  Celkom v pohode filmík na pozretie v telke... Slušné herecké obsadenie kazí akurát nesympatická Langeová. Rothov Cunningham je v porovnaní s takým Isacsovým Tavingtonom patetický chudák - to len na margo jeho zbožťovania všade navôkol. Caton-Jones nie je ani spolovice taký režisér ako Gibson, čo platí aj o porovnaní Rob Roya a Braveheart...(11.4.2006)

 • /Pablo
  ****

  Podle mého názoru jde o nedoceněný film. Možná právě proto, že ve stejném roce vzniklo tolik uznávané Oscary ověnčené „Statečné srdce“ (nic proti němu) a které strhlo veškerou pozornost na svoji stranu. Ale zpět k tématu. V tomto veskrze realisticky zpracovaném historickém filmu nalezneme opravdu pár skvělých hereckých výkonů, počínaje standardně kvalitním Liamem Neesonem v titulní roli Roba Roye a konče Timem Rothem, vystupujícím coby úlisný a zákeřný Angličan Archibald Cunningham. Ocenit se musí i čarokrásná příroda Skotska a také soundtrack Cartera Burwella. Srovnávat film s originálem, čili se stejnojmennou knihou Waltera Scotta, bych však příliš nechtěl, poněvadž se zde podstatně liší dějová linie, což v tomto případě není na škodu (v knize se příběh odehrává v pozdějším období života Roberta Campbella McGregora a líčí jeho jiné životní osudy). Filmový Rob Roy působí sice poněkud romantičtěji, než jak byl vylíčen v knize, ale i to by se dalo opomenout. Hlavní myšlenka knihy (otázka cti a odpovědnosti) ovšem zůstala zachována. Za to budiž vzdán dík režiséru Michaelu Caton-Jonesovi. Roba Roye považuji za zdárný příklad, že ne vždy musí být kniha znehodnocena filmovým ztvárněním, ačkoliv je děj naprosto přestylizován.(11.3.2007)

 • flanker.27
  *****

  Walter Scott jako dokonalej protiklad k hollywoodskýmu hraní na efekt a city Randala Wallace a Mela Gibsona. Hrdina bez bázně (trochu s hanou) Liam Neeson, charismatickej záporák Tim Roth, Skotská vrchovina a nezapumenutelné hlášky (viz canakja). Film navíc obsahuje snad nejlepší šermířskej souboj, jakej jsem kdy ve filmu viděl.(25.12.2005)

 • Shit
  ***

  Pro mě zklamání. Tváří se to jako nějakej historickej velkofilm typu Statečný srdce, ale nesahá tomu ani po kotníky. Ve filmu se nenajdou skoro žádny bitvy nebo souboje a ty který tam jsou, jsou na mizerný úrovni a pěkně krátký, jediný co se dá označit za slušnej souboj je ten závěrečnej(to byla asi jediná scéna z filmu, která mě zaujala, a ni ne tak jak probíhala, ale spíš jak byla zakončená). Příběh je taky pěkně stupidní, plnej nesrovnalostí a debilních zápletek, který se daj čekat a plyne nevírazně a pomalu, ale koukat se na to ještě dá a občas má i světlý chvilky Taky nevim proč museli z Rob Roye udělat nějakýho čestnýho farmáře, podle mě v týhle době nic takovýho ani nebylo, ale za to Tim Roth v roli Cunninghama je úplně jiný kafe, jeho výkon byl fakt skvělej a ta role pěknýho sviňáka mu dokonale sedla a to jak chováním, tak vzhledem, ale to je bohužel všechno co je v tomhle filmu výborný(2.7.2005)

 • T2
  **

  Rozpočet $28miliónovTržby USA $31,596,911Tržby Celosvetovo $43,700,000║ Žiadna veľká sláva sa nekoná, príbeh je len jeden veľký rozťahanec, kde toho zaujme len minimum, takže v žiadnom smere si človek nepríde na chuť, skôr príde na unudenie. /40%/(15.2.2010)

 • - Americká snímka je odkazom na známu postavu škótskych legiend, odbojného horalského šľachtica Roberta Roaya McGregora (1671 – 1734), ktorý sa v Angličanmi porobenej krajine stal vzorom cti a zmyslu pre spravodlivosť. (ash99)

 • - Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)

 • - Role vévody z Arygll byla nabídnuta Seanu Connerymu, nakonec se jí ale zhostil Andrew Keir. (D3VIL)