Drama / Historický / Romantický / Válečný

Scénografie:

Assheton Gorton

Kostýmy:

Sandy Powell

Celkom v pohode filmík na pozretie v telke... Slušné herecké obsadenie kazí akurát nesympatická Langeová. Rothov Cunningham je v porovnaní s takým Isacsovým Tavingtonom patetický chudák - to len na margo jeho zbožťovania všade navôkol. Caton-Jones nie je ani spolovice taký režisér ako Gibson, čo platí aj o porovnaní Rob Roya a Braveheart...(11.4.2006)

Podle mého názoru jde o nedoceněný film. Možná právě proto, že ve stejném roce vzniklo tolik uznávané Oscary ověnčené „Statečné srdce“ (nic proti němu) a které strhlo veškerou pozornost na svoji stranu. Ale zpět k tématu. V tomto veskrze realisticky zpracovaném historickém filmu nalezneme opravdu pár skvělých hereckých výkonů, počínaje standardně kvalitním Liamem Neesonem v titulní roli Roba Roye a konče Timem Rothem, vystupujícím coby úlisný a zákeřný Angličan Archibald Cunningham. Ocenit se musí i čarokrásná příroda Skotska a také soundtrack Cartera Burwella. Srovnávat film s originálem, čili se stejnojmennou knihou Waltera Scotta, bych však příliš nechtěl, poněvadž se zde podstatně liší dějová linie, což v tomto případě není na škodu (v knize se příběh odehrává v pozdějším období života Roberta Campbella McGregora a líčí jeho jiné životní osudy). Filmový Rob Roy působí sice poněkud romantičtěji, než jak byl vylíčen v knize, ale i to by se dalo opomenout. Hlavní myšlenka knihy (otázka cti a odpovědnosti) ovšem zůstala zachována. Za to budiž vzdán dík režiséru Michaelu Caton-Jonesovi. Roba Roye považuji za zdárný příklad, že ne vždy musí být kniha znehodnocena filmovým ztvárněním, ačkoliv je děj naprosto přestylizován.(11.3.2007)

Walter Scott jako dokonalej protiklad k hollywoodskýmu hraní na efekt a city Randala Wallace a Mela Gibsona. Hrdina bez bázně (trochu s hanou) Liam Neeson, charismatickej záporák Tim Roth, Skotská vrchovina a nezapumenutelné hlášky (viz canakja). Film navíc obsahuje snad nejlepší šermířskej souboj, jakej jsem kdy ve filmu viděl.(25.12.2005)

Pro mě zklamání. Tváří se to jako nějakej historickej velkofilm typu Statečný srdce, ale nesahá tomu ani po kotníky. Ve filmu se nenajdou skoro žádny bitvy nebo souboje a ty který tam jsou, jsou na mizerný úrovni a pěkně krátký, jediný co se dá označit za slušnej souboj je ten závěrečnej(to byla asi jediná scéna z filmu, která mě zaujala, a ni ne tak jak probíhala, ale spíš jak byla zakončená). Příběh je taky pěkně stupidní, plnej nesrovnalostí a debilních zápletek, který se daj čekat a plyne nevírazně a pomalu, ale koukat se na to ještě dá a občas má i světlý chvilky Taky nevim proč museli z Rob Roye udělat nějakýho čestnýho farmáře, podle mě v týhle době nic takovýho ani nebylo, ale za to Tim Roth v roli Cunninghama je úplně jiný kafe, jeho výkon byl fakt skvělej a ta role pěknýho sviňáka mu dokonale sedla a to jak chováním, tak vzhledem, ale to je bohužel všechno co je v tomhle filmu výborný(2.7.2005)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $31,596,911Tržby Celosvetovo $43,700,000║ Žiadna veľká sláva sa nekoná, príbeh je len jeden veľký rozťahanec, kde toho zaujme len minimum, takže v žiadnom smere si človek nepríde na chuť, skôr príde na unudenie. /40%/(15.2.2010)

• - Americká snímka je odkazom na známu postavu škótskych legiend, odbojného horalského šľachtica Roberta Roaya McGregora (1671 – 1734), ktorý sa v Angličanmi porobenej krajine stal vzorom cti a zmyslu pre spravodlivosť. (ash99)

• - Tim Roth obdržel za roli Archibalda Cunninghama svůj do té doby nejvyšší honorář. (D3VIL)

• - Role vévody z Arygll byla nabídnuta Seanu Connerymu, nakonec se jí ale zhostil Andrew Keir. (D3VIL)