Námořník z Gibraltaru

The Sailor from Gibraltar

Drama / Romantický

Velká Británie, 1967, 91 min

• fragre

Film, který mne navnadil úžasně šedesátkovými úvodními titulky s úžasnou hudbou, a to jen proto, aby mne pak úžasně nudil. Je to jistě tím, že pro eroticko-intelektuální fantasie postarší ženy nejsem ten správný adresát.(19.10.2016)

Působivé drama o sebezáchově rozkolísáním života mezi skutečností a fikcí poněkud znevažuje - na svou skicovitost příliš dlouhá - expozice o manželské krizi, která předchází ústřednímu vyprávění. Hrdinův nesoulad s vlastním životem podaný psychologicky povrchními obrazy úniku před všedním manželským soužitím má opravdu rysy marnivé nespokojenosti s dosaženým, nikoliv hluboké nevíry v sebe sama, která jediná může dovést k takovému úniku, jaký nakonec volí. Volnější vyprávění, nedoslovující, ale naznačující, by bývalo dovedlo hlouběji osvítit i tvář hledaného "námořníka z Gibraltaru". A možná by tomu mohla napomoci i změna v obsazení hlavní mužské postavy...(22.12.2013)

• dopitak

Krindy pindy, to byla ale zoufale nudná "romanťická" pohádka o neexistujícím mýtu a jedné zasněné vydře (Jeanne Moreau chvílemi vypadá jako babička, proč ji proboha neobsadili naopak s Vanessou Redgrave?). Tenhle snímek vůbec nezapadá do diskurzu filmografie Velké Británie šedesátých let, běžná stopáž se vleče a jizva pořád nikde.(1.1.2009)

• marti

Čiernobiely snímok snáď chce skĺbiť romantiku s vtedy módnym existencializmom, ale prevedením neuspokojuje ani jedným ani druhým. Bohatá vdova hľadá podľa jazvy na rôznych miestach sveta bývalého milenca, ktorý ju pravdepodobne ani nikdy nemiloval a tiež nie je jasné, či táto príhoda je pravdivá. Neuspokojivo v rámci filmu (a nepochopiteľne pre normálneho diváka) je vysvetlený záujem Iana Bannena o staršiu Jeanne Moreau namiesto milujúcej a krajšej Vanessy Redgrave. Raz sme v Taliansku, raz v Afrike, možno je to chyba ako je kniha prevedená na film, ale filmu to moc nepridá.(2.1.2009)