• Myshkin
  *****

  Nápad natočit podle známého románu celkem desetidílný seriál se Bortkovi povedl na výbornou. Na takovém prostoru bylo totiž možné vytvořit velmi věrnou adaptaci a zachovat tak téměř všechny postavy a dějové linie, které obsahuje Dostojevského předloha. Vyzdvihnout musím hlavně herecké výkony všech hlavních představitelů, především ale Jevgenije Mironova, který hlavní postavu knížete zahrál naprosto bezkonkurenčně a podle mého názoru přesně tak, jak ho popisuje Dostojevskij. Těžko si už dovedu představit jiného herce, který by se do této role hodil víc. Kladně hodnotím i kostýmy a hudební doprovod. V celém seriálu se objevuje v podstatě tentýž hudební motiv, který sice už po několika dílech může znít ohraně, na druhou stranu ale dle mého dobře vystihuje silně tísnivou atmosféru celého příběhu.(8.8.2010)

 • nevermore
  ****

  Až nebezpečně věrohodná filmová adaptace. Těžko bych vzpomněl, (snad mimo Godfathera) nějakou podobně zdařilou. Velice se mi líbily příběhové pasáže v takovém to tlachání, přesně stejně jako v románu.. A postavy byly opravdu znamenitě zahrány. Komu se nechce číst kniha a chce vědět o čem ten idiot teda vlastně je, měl by sáhnout po tomto díle. 85%(25.11.2011)

 • matolas
  *****

  Pochúťka servírovaná s fantastickým Jevgenijom Mironovom, ktorý sa do role Myškina trafil na 150 percent. Absolútne verná adaptácia, v čom je jej jediná chyba. Akonáhle ste už čítali knihu, je viacmenej zbytočne to pozerať. Ale pre tých, čo nečítali, povinnosť.(19.9.2013)

 • IdaHutt
  *****

  Vynikající seriál - když jsem dokoukala poslední, 10. díl, byla jsem nešťastná, že už je konec. Velký rozsah umožnil zachovat z Dostojevského románu většinu scén a dialogů, atmosféru zachycenou do detailů. Snad jediné, co jsem postrádala, byl hrůzný sen mladého tuberáka Ippolita (mimochodem, právě archetypální ještěrovitá obluda z tohoto snu se mihla v závěru Zelenkových Karamazovových). Ale to už je opravdu jen piha na jinak dokonalém díle. Dokonalém především díky naprosto strhujícím hereckým výkonům v čele s Jevgenijem Mironovem. Mironov je prostě geniální pokračovatel Smoktunovského, ba dle mého názoru je ještě lepší. Bylo by však nespravedlivé opomenout ostatní představitele - Innu Čurikovu coby generálku Jepančinovou, Alexeje Petrenka coby generála Ivolgina (ano, jde o toho Petrenka, jenž zazářil jako děsivý Rasputin v Klimovově Agónii). A úchvatná byla i zde ve výčtu herců neuvedená Lidija Veleževa coby Nastasja Filippovna, nemluvě o doslova démonickém Rogožinovi v podání Vladimira Maškova. Sečteno a podtrženo: tato filmová podoba Idiota nemá a jen stěží bude mít kdy konkurenci, třebaže sama mám stále ráda i starou francouzskou verzi s Gérardem Philipem z r. 1946.(29.7.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace