Nápad natočit podle známého románu celkem desetidílný seriál se Bortkovi povedl na výbornou. Na takovém prostoru bylo totiž možné vytvořit velmi věrnou adaptaci a zachovat tak téměř všechny postavy a dějové linie, které obsahuje Dostojevského předloha. Vyzdvihnout musím hlavně herecké výkony všech hlavních představitelů, především ale Jevgenije Mironova, který hlavní postavu knížete zahrál naprosto bezkonkurenčně a podle mého názoru přesně tak, jak ho popisuje Dostojevskij. Těžko si už dovedu představit jiného herce, který by se do této role hodil víc. Kladně hodnotím i kostýmy a hudební doprovod. V celém seriálu se objevuje v podstatě tentýž hudební motiv, který sice už po několika dílech může znít ohraně, na druhou stranu ale dle mého dobře vystihuje silně tísnivou atmosféru celého příběhu.(8.8.2010)

Až nebezpečně věrohodná filmová adaptace. Těžko bych vzpomněl, (snad mimo Godfathera) nějakou podobně zdařilou. Velice se mi líbily příběhové pasáže v takovém to tlachání, přesně stejně jako v románu.. A postavy byly opravdu znamenitě zahrány. Komu se nechce číst kniha a chce vědět o čem ten idiot teda vlastně je, měl by sáhnout po tomto díle. 85%(25.11.2011)

Pochúťka servírovaná s fantastickým Jevgenijom Mironovom, ktorý sa do role Myškina trafil na 150 percent. Absolútne verná adaptácia, v čom je jej jediná chyba. Akonáhle ste už čítali knihu, je viacmenej zbytočne to pozerať. Ale pre tých, čo nečítali, povinnosť.(19.9.2013)

Vynikající seriál - když jsem dokoukala poslední, 10. díl, byla jsem nešťastná, že už je konec. Velký rozsah umožnil zachovat z Dostojevského románu většinu scén a dialogů, atmosféru zachycenou do detailů. Snad jediné, co jsem postrádala, byl hrůzný sen mladého tuberáka Ippolita (mimochodem, právě archetypální ještěrovitá obluda z tohoto snu se mihla v závěru Zelenkových Karamazovových). Ale to už je opravdu jen piha na jinak dokonalém díle. Dokonalém především díky naprosto strhujícím hereckým výkonům v čele s Jevgenijem Mironovem. Mironov je prostě geniální pokračovatel Smoktunovského, ba dle mého názoru je ještě lepší. Bylo by však nespravedlivé opomenout ostatní představitele - Innu Čurikovu coby generálku Jepančinovou, Alexeje Petrenka coby generála Ivolgina (ano, jde o toho Petrenka, jenž zazářil jako děsivý Rasputin v Klimovově Agónii). A úchvatná byla i zde ve výčtu herců neuvedená Lidija Veleževa coby Nastasja Filippovna, nemluvě o doslova démonickém Rogožinovi v podání Vladimira Maškova. Sečteno a podtrženo: tato filmová podoba Idiota nemá a jen stěží bude mít kdy konkurenci, třebaže sama mám stále ráda i starou francouzskou verzi s Gérardem Philipem z r. 1946.(29.7.2011)