Milióny

• Česko

Komedie / Drama / Fantasy / Krimi / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 94 min

Spoilery! Velká audiovizuální jízda s velice příjemným humorem, úžasně pozitivní atmosférou a krásným poselstvím. Méně známý a méně nápadný film, který ovšem osobně řadím k tomu nejlepšímu, co nám Danny Boyle dosud naservíroval. Skloubit v jednom filmu miliony žánrů a přitom zajistit, že výsledek dává dokonalý smysl - to snad umí pouze Danny Boyle. Vcelku příjemné dětské výkony. Vrcholem filmu pro mě byla situace, kdy stála před otcem rodiny volba, zda si má nalezené peníze nechat a jasně stál za východiskem je vrátit. Poté se ovšem situace změnila a vyrojila se nesmírně zajímavá otázka. Může si člověk nechat nalezené peníze, když jsou tyto peníze důvodem, proč byl okraden a nemá momentálně vůbec nic? Změní se morální hodnoty takového člověka? Morální hodnoty člověka jsou přímo závislé na jeho momentální životní situaci? Má chudák právo krást, aby si zajistil přežití v nouzi? Podobné myšlenky Boyle neváhá proložit nesmírně úchylnou a vtipnou vánoční reklamou. Lepší tři kousky.(7.4.2019)

Asi nejlepší film od Boylea, co jsem měl možnost se podívat. Emocionálně nad neuvěřitelně vykonstruovaným Milionářem z chatrče vyhrává na plné čáře. Miliony jsou velmi příjemná záležitost nejen pro dobré herce s klučinou Alexem Etelem v čele. Chlapcova obsese svatými mě pobavila. Také je vidět, že v Anglii jsou sportovci jednoho sportu považováni za hrdiny. Hrát si za tratí má někdy své výhody. I když logika nemá stejně jako v Milionáři v příběhu až tak své místo jsem spokojen.(18.11.2009)

„Buď dobrý křesťan, poslouchej své rodiče (i ty mrtvé) a peníze z kapesného věnuj charitě. A jestli to neuděláš, každý den až do konce tvého života ti budu pouštět Millions Dannyho Boylea!“ Ne, není to špatný film, akorát k naštvání moralizující. Dva kluci běží polem k parcelám, na kterých časem vyroste jejich nový dům a představují si, jak asi bude vypadat – velkolepý začátek, při němž jsem jenom tajil dech a toužil být znovu dítětem. Boyle nás zbytečně neotravuje dojemnými scénami smiřování se se smrtí matky a příběh dvou bratrů a jejich otce včas rozšíří o další, ten nejzásadnější, element – o tašku napěchovanou librami (ty jakoby se v průběhu filmu množily, ale kašlat na to). Tomuto nečekanému objevu předchází první z bizarních sekvencí, v nichž vystupuje některý ze svatých. Překvapivě je to trávu hulící svatá Klára z Assisi. Co tím a třeba ještě přítomností Františka z Assisi chtěl autor říci? Asi si myslel, že to bude vtipné a zároveň poučné pro všechny malé neznabohy. Ne, je to jenom trapné a křečovité, což bohužel platí na většinu filmu. Boyle se sice tématicky navrací ke svému oslnivému debutu Mělký hrob, ale bez černého humoru a nějaké té mrtvoly už to prostě není ono. Nevím, jak by kupříkladu kladivo aplikované na lidské tělo rozdýchávali malí caparti, jimž jsou Milióny určeny primárně, ale podobně brutální vyměknutí stejně zamrzí. A dost. Od komedie režiséra Trainspottingu, v jejímž středu stojí dva malí kluci a záviděníhodné množství peněz, které je třeba utratit, bych čekal více humoru, více nadsázky a mnohem méně „výchovných“ scén. Tenhle film je přeplácaný emotivními okamžiky, přesto ve mně žádné emoce vyvolat nedokázal a nedobrému dojmu z něj moc nepomáhá ani hodně efektivní režie. 55%(15.12.2007)

Vymazlená obrazová stránka ilustruje příběh, o kterém se ani nedá říct, že sotva popadá dech, protože ten už vlastně umírá na těžkou rozedmu plic.____ Malý chlapeček vídá svaté, což bylo vždycky děsně nebezpečné poznávací znamení pro někoho, kdo pak skončil buď na hranici nebo v blázinci a později - ve některých vzácných případech - mohl být svatořečen. V současnosti už planoucí hranice tolik nehrozí, ale blázinec je téměř jistý. Kolik svatých uznávaných katolickou církví by do něj dneska šlo rovnou a bez pardonů? Ale to jsem odbočila. _____ Režisér dodává dětské představivosti (pomatenosti, svatosti?) krásně barevné zpodobnění plné hravých nápadů. Jenom ten příběh a hlavně atmosféra k nim nesedí. Trhá se to a drhne, máme tu občas psychologické drama, letmou romantiku, sociální film a krimi z drsného prostředí. Neumí si to vybrat, vsází na hodně možností a výkladů a tudíž prohrává jak utahaná herka, která už ani neví, kam jede. /8. 4. 14./(8.4.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $6,584,159Tržby Celosvetovo $11,782,282║ Originálne, vtipné, úderné, vizuálne opojné,... jednoducho Danny Boyle je veru majsterko vo svojom netradičnom štýle stvárnenia príbehov. /90%/(30.10.2008)

• - Mnohé ze záběrů a střihů v postupu při vlakové loupeži záměrně odkazují na momenty z klasických krátkometrážních snímků Night Mail (1936) a Velká železniční loupež (1903). (CliffLee)

• - Režisér Danny Boyle a scénárista Frank Cottrell Boyce zmiňují v komentářích na DVD, že jeden z herců hrajících ugandské mučedníky tvrdil, že je potomek skutečných mučedníků z Ugandy z roku 1881. (CliffLee)

• - Namísto výroby triček pro štáb a herce produkce darovala peníze organizaci Water Aid k postavení studen v Africe (jako to udělala rodina ve filmu). (CliffLee)