Milióny

• Česko

Komedie / Drama / Fantasy / Krimi / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 1 h 34 min

Milionově hřejivá podívaná. Malí herci v hlavních rolích hrají jako o život, dospělí jim málem nestačí, videoklipovou, barvami hýřící režii žene vpřed výtečná hudba... Snad jedině Danny Boyle může tak přesvědčivě natočit tak pestrou žánrovou směsici, jaká je k vidění právě zde. Roztomile vtipnou "dětskou" komedii mixuje rodinným dramatem, vidinami nejrůznějších světců a světic, satirickou vizí Británie přecházející na Euro a v druhé polovině dokonce svérázným thrillerem. Všechno, pravda, zakončuje moralizující závěr... Ale víte co? Myslím, že lepší finále si Miliony nemohly přát.(8.10.2012)

Vymazlená obrazová stránka ilustruje příběh, o kterém se ani nedá říct, že sotva popadá dech, protože ten už vlastně umírá na těžkou rozedmu plic.____ Malý chlapeček vídá svaté, což bylo vždycky děsně nebezpečné poznávací znamení pro někoho, kdo pak skončil buď na hranici nebo v blázinci a později - ve některých vzácných případech - mohl být svatořečen. V současnosti už planoucí hranice tolik nehrozí, ale blázinec je téměř jistý. Kolik svatých uznávaných katolickou církví by do něj dneska šlo rovnou a bez pardonů? Ale to jsem odbočila. _____ Režisér dodává dětské představivosti (pomatenosti, svatosti?) krásně barevné zpodobnění plné hravých nápadů. Jenom ten příběh a hlavně atmosféra k nim nesedí. Trhá se to a drhne, máme tu občas psychologické drama, letmou romantiku, sociální film a krimi z drsného prostředí. Neumí si to vybrat, vsází na hodně možností a výkladů a tudíž prohrává jak utahaná herka, která už ani neví, kam jede. /8. 4. 14./(8.4.2014)

• hellstruck

Tenhle počin nedovedu ohodnotit, protože jsem jej jednak nedokoukala (nejsem masochistka) a hlavně - a to především - na to ani samotný odpad nestačí. Prostředí Anglie je příjemné, kluci docela sympatičtí, ale celkově je to prostě nuda k uzívání a to navíc taková, která je prostě absolutně nesmyslná a pošetilá ( euro v UK, malí kluci co jen tak najdou tašku s kupou peněz a rozhodnou se je rozdat chudým, malý kluk mluvící se svatými.. ). Připadá mi, jakoby Boylovi někdo zaplatil, aby natočil pronáboženský film s morálním ponaučením. Kdyby to alespon nebylo tak do očí bijící, ale mně z toho bylo fakt špatně. Bleh.(12.6.2013)

• Gemini

Rodinný film od Dannyho Boylea. Moderní pohádka od Dannyho Boylea. Nevím, co z toho mě děsí víc, a tady je to obojí hezky pohromadě. Každopádně je to úlet o přechodu UK na "ojro" (však je taky mezi žánry SciFi;)) a o chlapečkovi, který má zálibu v křesťanství a snaží se skrz něj, respektive to jak ho vnímá svojí sedmiletou mentalitou, fungovat v současném světě. Přičemž má taky trochu problém s představivostí a zemřelou maminkou, a to takový, že to hraničí s psychiatrickou poruchou - nebo signalizuje neurologický problém:) Je potřeba to všechno vnímat s určitou nadsázkou, ale v mém světě by toho kluka už dávno někdo proplesknul a poslal k psychologovi (nebo rovnou psychiatrovi), a staršího bráchu rovnou zastřelil a zahrabal. Film nemá moc přes hodinu a půl a děje se tam toho spousta, ale i tak jsem doufal, že už bude konec. Nevím, co tím chtěl autor říci, a nemůžu se ubránit dojmu, že to buď sám nevěděl, nebo mu to někdo v postprodukci pořádně nabořil. Anebo byl na tripu - jako ostatně zjevně byli někteří svatí, nejen v Miliónech zobrazení. Já za sebe vím, že už se nikdy znovu nepodívám, i když některé obrazy jsou (u Boylea tradičně) téměř ikonické. Ostatním doporučím jen, když budu vědět, že mají rádi "poněkud netradiční" filmy. 50%(19.2.2012)

Zatímco Mělký hrob řešil nejednoznačnost a pochybnost svých dospělých charakterů, zde se řeší dvě jasné a rozdílné povahy dvou bratrů, kteří tradičně reprezentují dva pohledy na svět (film je obzvlášt zajímavý v konfrontaci obou bratrů, až na některé vyhrocené výjimky). Milióny jsou především roztomilým filmem o jednom bohem políbeném děcku, který se snaží najít sám sebe prostřednictvím dobra. Odtud plyna ta křestanská agitka, která ale vlastně nemá význam. Náboženství zde pouze symbolizuje dobro, ale samotný film křestanství nijak neřeší ani neoslavuje. Určitě to stojí za pozornost už jen kvůli ultranápadité režii a kameře, které jsou díky dvojici Boyle - Dod Mantle tradičně výborné. Oba chlapci byli výteční a James Nesbitt byl perfektní volbou pro jejich otce. Možná jsem si s filmem úplně nerozuměl na konci (asi bych si ten konec dokázal představit jiný), ale i tak jde o nadprůměrný film, který stojí za to vidět, zvlášt pokud si vychutnáváte každý režijní nápad Dannyho Boylea.(30.4.2013)

• - Režisér Danny Boyle a scénárista Frank Cottrell Boyce zmiňují v komentářích na DVD, že jeden z herců hrajících ugandské mučedníky tvrdil, že je potomek skutečných mučedníků z Ugandy z roku 1881. (CliffLee)

• - V jednom záběru sleduje rodina soutěž Chcete být milionářem? v televizi. Tato soutěž hrála samozřejmě velkou úlohu v pozdějším filmu Dannyho Boyla – Milionář z chatrče (2008). (CliffLee)

• - Namísto výroby triček pro štáb a herce produkce darovala peníze organizaci Water Aid k postavení studen v Africe (jako to udělala rodina ve filmu). (CliffLee)