Milióny

• Česko

Komedie / Drama / Fantasy / Krimi / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 1 h 34 min

Zatímco Mělký hrob řešil nejednoznačnost a pochybnost svých dospělých charakterů, zde se řeší dvě jasné a rozdílné povahy dvou bratrů, kteří tradičně reprezentují dva pohledy na svět (film je obzvlášt zajímavý v konfrontaci obou bratrů, až na některé vyhrocené výjimky). Milióny jsou především roztomilým filmem o jednom bohem políbeném děcku, který se snaží najít sám sebe prostřednictvím dobra. Odtud plyna ta křestanská agitka, která ale vlastně nemá význam. Náboženství zde pouze symbolizuje dobro, ale samotný film křestanství nijak neřeší ani neoslavuje. Určitě to stojí za pozornost už jen kvůli ultranápadité režii a kameře, které jsou díky dvojici Boyle - Dod Mantle tradičně výborné. Oba chlapci byli výteční a James Nesbitt byl perfektní volbou pro jejich otce. Možná jsem si s filmem úplně nerozuměl na konci (asi bych si ten konec dokázal představit jiný), ale i tak jde o nadprůměrný film, který stojí za to vidět, zvlášt pokud si vychutnáváte každý režijní nápad Dannyho Boylea.(30.4.2013)

najdivnejší film dannyho boylea, ktorý v sebe kombinuje rôzne trademarky, prvky, fragmenty a témy skoro všetkých jeho ostatných filmov (hlavne slummdog, trainspotting, shallow grave a beach) nám ponúka zaujímavú réžiu a dobrého detského neherca, ale inak pôsobí miestami moralizujúco, ku koncu čoraz viac mätúco a žánrovo nevyhranene.(25.7.2011)

Neuvěřitelně hřejivý filmeček. Danny Boyle je umělec. vytříbená audiovizuální stránka zkloubená s krásně ironickým scénářem, skvělými herci ( i ti malí kluci).. Umí natočit rozvernou komedii se spoustou Zjevivších se Svatých líznutou kriminálkou a v jednu chvíli se mu daří budovat úžasně strašidenou atmosféru. Přesně takové jsou milióny. Film jehož myšlenka osloví snad každého a jehož poselství je při tom strašně jednoduché. Voda je potřeba všude a všichni bysme měli pomoct, pokud můžeme :)) Jsem nadšen a dojat.(12.8.2006)

Gilliamova "Krajina prílivu" tak trošku úplne inak.... svižnejšie, rozumnejšie, a hlavne aj s nejakým posolstvom... hoci dnes dávať do filmu morálne posolstvo môže byť zdá sa marketingovo veľmi nevhodné :) páči sa mi ako sa tu podaktorí rozhorčujú nad moralizovaním, alebo chlapcom ktorý sa v bujnosti svojej fantázie rozpráva so svätými, no nevadí im brutalita Saw alebo chlapec ktorý "vídá mrtvé lidi" :) koľké to paradoxy(8.2.2010)

„Buď dobrý křesťan, poslouchej své rodiče (i ty mrtvé) a peníze z kapesného věnuj charitě. A jestli to neuděláš, každý den až do konce tvého života ti budu pouštět Millions Dannyho Boylea!“ Ne, není to špatný film, akorát k naštvání moralizující. Dva kluci běží polem k parcelám, na kterých časem vyroste jejich nový dům a představují si, jak asi bude vypadat – velkolepý začátek, při němž jsem jenom tajil dech a toužil být znovu dítětem. Boyle nás zbytečně neotravuje dojemnými scénami smiřování se se smrtí matky a příběh dvou bratrů a jejich otce včas rozšíří o další, ten nejzásadnější, element – o tašku napěchovanou librami (ty jakoby se v průběhu filmu množily, ale kašlat na to). Tomuto nečekanému objevu předchází první z bizarních sekvencí, v nichž vystupuje některý ze svatých. Překvapivě je to trávu hulící svatá Klára z Assisi. Co tím a třeba ještě přítomností Františka z Assisi chtěl autor říci? Asi si myslel, že to bude vtipné a zároveň poučné pro všechny malé neznabohy. Ne, je to jenom trapné a křečovité, což bohužel platí na většinu filmu. Boyle se sice tématicky navrací ke svému oslnivému debutu Mělký hrob, ale bez černého humoru a nějaké té mrtvoly už to prostě není ono. Nevím, jak by kupříkladu kladivo aplikované na lidské tělo rozdýchávali malí caparti, jimž jsou Milióny určeny primárně, ale podobně brutální vyměknutí stejně zamrzí. A dost. Od komedie režiséra Trainspottingu, v jejímž středu stojí dva malí kluci a záviděníhodné množství peněz, které je třeba utratit, bych čekal více humoru, více nadsázky a mnohem méně „výchovných“ scén. Tenhle film je přeplácaný emotivními okamžiky, přesto ve mně žádné emoce vyvolat nedokázal a nedobrému dojmu z něj moc nepomáhá ani hodně efektivní režie. 55%(15.12.2007)

• - Mnohé ze záběrů a střihů v postupu při vlakové loupeži záměrně odkazují na momenty z klasických krátkometrážních snímků Night Mail (1936) a Velká železniční loupež (1903). (CliffLee)

• - Namísto výroby triček pro štáb a herce produkce darovala peníze organizaci Water Aid k postavení studen v Africe (jako to udělala rodina ve filmu). (CliffLee)

• - Režisér Danny Boyle a scénárista Frank Cottrell Boyce zmiňují v komentářích na DVD, že jeden z herců hrajících ugandské mučedníky tvrdil, že je potomek skutečných mučedníků z Ugandy z roku 1881. (CliffLee)