Zemletrjasenije

The Earthquake

История одного землетрясения

(neoficiální název)

Rusko, 2016, 105 min

Prvý krát v živote som videl film o zemetrasení v Arménsku. Samotný priebeh udalosti je nakrútený veľmi profesionálne, uveriteľne s dostatočne kvalitnými trikmi. Pri námete a technickom spracovaní ale výraznejšie klady končia. Scenár ponúka očakávané klišé v každej z viacerých dejových línií. Záchrany na poslednú chvíľu, prehnane sentimentálne scény úmrtí a opätovných stretnutí v troskách , nálezy ľudí pod zrútenými budovami v relatívne pohodovom stave bez pitia vody v priebehu štyroch dní atp. Záverečné titulky však objasňujú, že scenár sa snažil vychádzať zrejme z osudov skutočných ľudí a spätne aj tie klišé až tak nevadia. Každopádne viac dokumentárnosti na úkor sentimentality by určite sympatickému dielku iba pomohlo. Inými slovami klasický komerčný, remeselne zvládnutý film internacionálneho štýlu a nie príliš určený pre festivaly.(2.10.2017)

50% Katastrofické scény dobré, ale krátké a 99,9% filmu byly srdceryvné scény v troskách, což nemusím...(15.12.2018)

Ruský katastrofický film mě dohnal k slzám klobouk dolu, tak výborně propracovaný film o přežití rodině naději soundtrack který je filmu hodně nebezpečně znát, začátek jako s konce světa poté dojemné chvíle rozhodně si zaslouží být v TOP neměl nikde chybu. Žádná armada a pomoc ale vše závisí na nás lidech, no tohle bylo hodně velké překvapení. Efekty povedené mě se zalíbil film na tolik že názory druhých neřeším ja v tom vidím víc. Smutný film založen na skutečnosti.(5.2.2018)

• - Zemětřesení v Arménii v roce 1988 bylo jedno z nejznámějších zemětřesení, která postihla Sovětský svaz a Arménii.Odehrálo se 7. prosince 1988, otřesy dosáhly síly 7,2 stupňů Richterovy stupnice. (ARI50)

• - Celkem zemřelo 25 tisíc lidí, 19 000 se stalo invalidy a více než 500 tisíc lidí zůstalo bez domova. (Zdroj: Wikipedia.cz)

• - Byla zničena města Spitak, Leninakan (dnes Gjumri), Kirovakan (dnes Vanadzor), Stepanavan a více než 300 osad. (Zdroj: Wikipedia.cz)