Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Zack Snyder miluje žánr a je to sakra znát. Jeho osobitý přístup je přidanou hodnotou už tak výtečně natočeného kusu, který se nezastaví před ničím. První dvacetiminutovka je úchvatná. Škoda, že pak částečně podřadíme a v solidním tempu vytrváme až do závěrečných titulků. Nemocniční sestra s tváří neokoukané a vcelku překvapivě obsazené Sarah Polley toho dne udělala několik chyb a chybek: nekopla protivného doktora do rozkroku, v rádiu si neposlechla to, co měla, zvláštní zprávy jí utekly i v televizi. Potkala jen fikaně otevřenou sanitku. A pak se sousedovic milé děvče objevilo ve dveřích ložnice. A chtělo sežrat jejího manžela. A ten posléze jí. Rychlý úprk, sápání několika zvláštně vypadajících sousedů, zděšení, co se děje venku a nakonec dočasná záchrana ve velkém obchodním domě (super nápad, ale víc bych pracoval s tím, co takový moderní market nabízí). Stovky hladových a nemrtvých ale stále trpělivě čekají na příležitost. A už i k divákovi se dostávají zprávy, jak lidstvo masivně prohrává. Zahřívací kolečko je za námi. Oproti originálu to navíc nejsou žádní pomalu se táhnoucí zrůdičky, ale zatraceně rychlé svině, které nadobro uspí jen kulka v hlavě. Vztahy mezi přeživšími jsou zajímavě rozehrané, představují je solidní herci, jen několika nepravděpodobností se dočkáme (měnící se názory na to, koho zachránit a u koho jde o už moc velké riziko). Snyderův tým si dokonale pohrál se zvukem, se světlem, kamerou, výběrem hudby, střihem, vizuálními efekty. Nespokojí se s opakováním někoho, jeho práce vypadá neotřele a nápaditě. Baví cynickými hláškami i kouzelným nadhledem (šachy na dálku, odstřelovač na přání, střihová sekvence, jak plyne čas, auto, které sráží pochodující), postavy poměrně slušně poznáme, ač jich pochopitelně ubývá. A my jen můžeme tipovat, kdo další doplatí často na svou hloupost. Lehce se dotýkáme obav o budoucnost lidské rasy, párkrát se do lidských neduhů příjemně strefíme. A hlavně se královsky bavíme.(24.7.2016)

Roky 2003-2004 boli pre mňa obdobím veľkonapalovania, keď som si napálil aj to, čo sa nedalo. Vlastne 70% môjho DVD inventáru je z tejto éri. Tak sa mohlo stať, že som archivoval aj to, čo ma pôvodne ani nezaujímalo... Horory. Ajáj, a tak sa to začalo. Keď sa mi pod ruky dostal Dawn of the Dead, zdalo sa mi, že to bude najväčší blábol mojej doterajšej zbierky. (Samozrejme som si ho najpr napálil, a až neskôr pozrel, ako to bolo vtedy v móde...) Teraz už môžem povedať, že to bol najkvalitnejší hororový blábol, ktorý som kedy videl. Bol ,,strašne zábavný,, - to bude asi to najušlachtilejšie prídavné slovné spojenie, ktoré si tento film naozaj zaslúži. (Netajím však, že moja nadšenosť je z časti kôli podmienkam, v akých som tento kus prvýkrát videl – Friends, drinks, party, Rock’n’Roll :)(9.12.2006)

Tenhle vývoj zombie hororu se mi vůbec nelíbí. Pokud si však z cesty odstraním veškeré překážky a přestanu se zabývat nepodstatnými otázkami, musím uznat, že je Úsvit mrtvých docela dobrý snímek. Klasické hororové schéma je zde posunuto kupředu do mnohem modernějšího světa, kde se nehraje na budování atmosféry, neboť na něco jako je strach prostě není čas. Každé zaváhání může hrdiny stát život a podle toho se také chovají. Přestože není možné brát tento snímek jako poctu zombie subžánru, můžeme k němu přistupovat jako k dílu fanoušků, i když se tak na první pohled netváří. To co se mi tu však líbilo nejvíce nejsou inovátorské postupy a neotřelé nápady - i když zrovna rychlost nemrtvých není nijak originální - ale zejména kvalitní režie a na horor velice dobrý scénář. Psychologické postupy v hlavách jednotlivých postav zde naprosto sedí k daným situacím a navíc skvěle pasují do celkového kontextu snímku. Tvůrci s jednotlivými postavami pracují jako s figurkami na šachovnici, dělají si s nimi co chtějí a pokud je třeba, jsou připraveni některé z nich obětovat. Nečiní tak ale příliš okatě, právě naopak. 80% [TOP 19/14 90%](25.6.2006)

• Radko

Pekelne rýchle zombiácke príšerky spomalili môj zážitok z ich detailne labužníckeho vychutnania. Námet, neponúka veľa noviniek, oslovili ma skôr jednotlivosti. Medzi nimi napríklad ostreľovačka hereckých dublérov, šach hraný ponad strechy, hrubiánskosť a agresivita mužov v uniformách (či už policajných alebo strážnej služby) a napínavý záverečný únik, ktorý perfektne využil záverečné titulky, oplatiace sa sledovať až do konca. Myšlienkové posolstvá Romerových predchodcov ustúpili efektne spracovanej popcornovej zábavke.(7.3.2005)

Snyderovo pojetí zombií je mi sympatické. Už to nejsou ty mátožné mrchy, jako v Romerově klasice, ale setsakra rychlí dravci, ze kterých jde hrůza a je třeba míti se před nimi pořádně na pozoru. I úvod do filmu je dalším příjemným šokem - žádné dlouhé představování, žádné napínání diváka, ale hned po pěti minutách se jde zostra na věc. Děj okamžitě zařadí pátý rychlostní stupeň (počáteční chaos u rodinných domků a záběr na město s hustou bouračkou je parádní), po chvilce klesne na "čtyřku" a ta vydrží až do závěrečných titulků. Ten podvědomý pocit fanouška žánru, že právě zhlédl známé věci v exceletním kabátku, remake a krásnou poctu žánru zároveň, mu vyloudí na tváři úsměv a neopustí ho ani po odchodu z kina, jako by právě zkouknul nějakou romantickou komedii :o)(8.9.2004)

• - Když zombie někoho kousne, dotyčný se promění za několik hodin - potvrzeno jinými lidmi i osudy jednotlivých postav. Když ale kousnou Andyho (Bruce Bohne), je z něj zombie okamžitě. (Patrik256)

• - Režisér Zack Snyder se ve filmu objeví několikrát, vidět ho můžete například během úvodních scén, kde jako člen ochranky stojí napravo od první dámy. (imro)

• - Spoiler: Počet zabitých ve filmu je 131. (Zdroj: moviebodycounts.com)