Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Roky 2003-2004 boli pre mňa obdobím veľkonapalovania, keď som si napálil aj to, čo sa nedalo. Vlastne 70% môjho DVD inventáru je z tejto éri. Tak sa mohlo stať, že som archivoval aj to, čo ma pôvodne ani nezaujímalo... Horory. Ajáj, a tak sa to začalo. Keď sa mi pod ruky dostal Dawn of the Dead, zdalo sa mi, že to bude najväčší blábol mojej doterajšej zbierky. (Samozrejme som si ho najpr napálil, a až neskôr pozrel, ako to bolo vtedy v móde...) Teraz už môžem povedať, že to bol najkvalitnejší hororový blábol, ktorý som kedy videl. Bol ,,strašne zábavný,, - to bude asi to najušlachtilejšie prídavné slovné spojenie, ktoré si tento film naozaj zaslúži. (Netajím však, že moja nadšenosť je z časti kôli podmienkam, v akých som tento kus prvýkrát videl – Friends, drinks, party, Rock’n’Roll :)(9.12.2006)

Šmarja Zacku, ty kluku jeden novátorská. Sice si chtěl vzít za vlastní klasiku George A. Romera a to ti kvituju s povděkem, ale ten pan Romero z toho nechtěl udělat hudební klip bez muziky. Uff, ale nesrovnávat jinak zblbnu a zezombifikuju. Co mě tu zaujalo? První minuty před titulkama a struktura titulků samotných s prostřihy do ulic. Ty první úvodní momenty vnášejí do zombíckých řad trocha svěžího závanu moderny a docela slušně naznačují něco o atmosféře. To je to slovíčko, který bezprostředně po titulcích nahradí výraz „popcornová zábava.“ A proč ne! Kdo ví, jestli měli v úmyslu natočit horor ku poctě jedné klasiky a nebo jen pobavit lidi před plátnem invencí vlastních nápadů.Takže hodnotit se dá ve dvou rovinách – čistě hororové a pak v té moderní akční smršti efektů, která tím hororem šermuje jen tak aby si nevypíchla oko. Jako horor je to slaboučké, prakticky nicotné představení bez špetky napětí v mezích přijatelné brutality, kde by se hvězdičkové hodnocení zastavilo tak na 2 & 1/2. Herecky všechno odpovídá trendům a módě dneška.........vyděšený holky řvoucí do temna ulic nahradily dívčiny s brokovnicema a pásem nábojů přes rameno. A to je vlastně dobře, k filmu to sedí a co na tom, že jde spíš o akční komedii. Právě v tomhle duchu se nese to druhé hodnocení, kde se mi velmi pozdává spád v ději, slušné speciální efekty a hlavně masky zombíků. Nasmál sem se na celý kolo, s kamarádem jsme rozebírali každou stěžejní scénu. Jo a abych nezapomněl, hlavním bodem programu je tu pohyb nemrtvých, který popírá všechna zavedená pravidla, sprint na místo kolíbání. Mě to nevadilo právě před těmi titulky, později se z toho stala taková atletická vložka, nic víc a nic míň. Po stránce popcornové tedy za 4. Takže když to tak sečtu, dostanu se na 3 a kousek hvězdičky. A přidám ještě + navíc, že se nebáli experimentovat a rozkládajícím se tělům dodali osobní kouzlo a odebrali sem tam nějakou tu končetinu:))(27.3.2005)

Mezi zombie-řežbama tato vévodí naprosto suverénně. Kdo by koneckonců řekl, že remake může být tak nečekaně povedený Režie se ujal v té době neznámý Zack Snyder, který si začátek kariéry nemohl vybrat lépe a podle jeho repertoáru je znát, kdo v příštích letech bude vévodit Hollywoodu a věřím, že oprávněně, jelikož práce odvedená na tomto filmu je znát a film obsahující jak akční, dramatické a i humorné scény nemůže přeci dopadnout špatně, spíše je to povinností mít film s tímto kombem, jelikož komedie a zombie se záhadným způsobem spojuje (viz. Soumrak mrtvých). Spolu s 28 dní poté je toto pro mě vrchol žánru v dnešní době a neobvykle vytrvalí a opravdu rychlí zombie jsou ve filmu už pouze taková třešnička na dortu. --- Zlato, ty máš moje svolení, kdybych se stal jedním z nich udělej to pro mě a ustřel mi palici. - Jojo na to se spolehni.(18.2.2007)

Snyderovo pojetí zombií je mi sympatické. Už to nejsou ty mátožné mrchy, jako v Romerově klasice, ale setsakra rychlí dravci, ze kterých jde hrůza a je třeba míti se před nimi pořádně na pozoru. I úvod do filmu je dalším příjemným šokem - žádné dlouhé představování, žádné napínání diváka, ale hned po pěti minutách se jde zostra na věc. Děj okamžitě zařadí pátý rychlostní stupeň (počáteční chaos u rodinných domků a záběr na město s hustou bouračkou je parádní), po chvilce klesne na "čtyřku" a ta vydrží až do závěrečných titulků. Ten podvědomý pocit fanouška žánru, že právě zhlédl známé věci v exceletním kabátku, remake a krásnou poctu žánru zároveň, mu vyloudí na tváři úsměv a neopustí ho ani po odchodu z kina, jako by právě zkouknul nějakou romantickou komedii :o)(8.9.2004)

Velké překvapení, kdy neznámý režisér s nevelkým rozpočtem dokázal natočit film, který je zábavný až do konce (včetně titulků!:) Všechny akční scény jsou natočeny svižně (jako od ostříleného profesionála) a dočkáme se i odlehčujícího humoru (ze střechy ostřílené zombie:) Přestože obecně nejsem nakloněn remakům, někdy je třeba učinit výjimku.(28.7.2004)

• Jake Weber

• - Jeden z obchodů s oblečením se jmenuje Gaylen Ross – podle herečky, která ztvárnila Fran v originálním filmu. (imro)

• - Na některé kaskadéry hrající zombie byly dávaný falešné části hlavy s malou náloží uvnitř. Když poté explodovali, zásah kulkou do hlavy vypadal efektivně. (imagoo)

• - 10 minut z úvodu filmu bylo promítnuto v americké televizi - jedná se o nový druh reklamní kampaně. (Specs)