Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Zatím nejlepší zoombie film, který můžete vidět. Už výborný nápad z filmu 28 dní poté, který dělá film více atmosférické je to, že zoombie z pomalé chůze přešli na agresivní běh. Tím pádem více napínavé a tento film jsem prožíval každým douškem i po několika zhlédnutí. Určitě doporučuji bonusové materiály, které jsou taktéž výborné, nejvíce mě zaujal dokument Andyho a večerní zprávy... Už od cool úvodních titulek podbarvené písní od Johnnyho Cashe film neztrácí dech a můžete si naplno užívat osudy příjemných herců. Tuhle zběsilou akční jízdu hodnotím 5 hvězdičky…(20.2.2006)

Úsvit mrtvých je "vedoucím" nově vznikajícím zombie hororům. Kdyby se všechny zombie filmy vyrovnaly do řady, Junák od Snydera by je mohl vyučovat z lekce efektivity. Sice se zombie žánr plný masa, vnitřností a "blití krve" zdá jako primitivní záležitost pro méně šťástné jedince, existují v něm ale řády a povinnosti, které jejich fanoušci rádi vidí. Já se považuji celkově za fanouška apokalyptických filmů plných masového vraždění lidstva a zařazení ho do potravního, či likvidačního řetězce, proto místo klasického komentáře napíšu pravidla, které Úsvit mrtvých splnil na 100%. První meta - postupné šíření nákazy a kosení pokojného obyvatelstva. Tento rozjezd Snyder nastrčil do úvodních titulek a to hlavně záběry z všemožných demonstrací a pochodů z různých koutů světa, vše podložil vlastně dotočenou scénou s pěti herci. Dokonalé a levné, rychlé a vystihující situaci. Začátek filmu pak první metu uzavírá příjemnou scénkou z rodinného prostředí (poslušná dcerka a věrný manžel dostanou z ničeho nic hlad a místo vysátí lednice, chtějí vysát svojí matku a manželku v jedné osobě). Druhá meta - uklidnění situace, přeživší počátečního holokaustu najdou úkryt a v něm zhodnotí situaci a další postup. Nejlepší co mohlo být, nákupní středisko plné perfektního výhledu na hladové sousedy čekající venku. Přeživších je spousta, což je vždy dobré znamení, protože tím víc jich může zemřít. Stresové situace střídají ty pohodové, lidé pijí kávu, šukají a natáčí se při tom, hrají si s pejskem, uklízejí mrtvoly, kterým čouhají střeva a zabíjí čerstvě narozená nemluvňata. Třetí meta - únik. Finále je grandiózní, bohužel ho nemohu popsat protože bych prozradil to nejzajímavější z celého filmu. Čtvrtá meta - šokující závěr. Není nic lepšího, než oddych z úniku X jedinců z celého toho "rasa", poklidného čtení titulků s cigaretou v ruce a následného šoku z opravdového konce. Titulkový závěr filmu slibuje pokračování, kéž by bylo. Děj má stoprocentně co nabídnout a pokud by se žezla znovu ujal Snyder, byl bych blahem bez sebe. Alternativní filmy 28 dní poté, Země mrtvých 100% můj TOP 10(2.5.2008)

Úsvit mrtvých je nátěr, jak se na ten fanouškovský humbuk kolem něj sluší a patří. Tvůrci do filmu vlétli pěkně po hlavě, nečekají na dlouhé představování, ale od samého začátku pěkně tvrdí muziku. Originální nápady a stylový nástup je podpořen skvělou režií, která přesně ví, kdy diváka „vycukat“, kdy oslnit zajímavým záběrem a kdy rozpumpovat v divácích adrenalin. Škoda, že v ubíhajících minutách je tempo trochu nevyrovnané, zdá se mi, že chybí víc těch opravdu mrazivých momentů, které byste nemohli dostat z hlavy do dalšího týdne. Ale to jsou jen poznámky, jež dělí Úsvit mrtvých od statutu absolutní dokonalosti. Takto pořád zůstává u výjimečného filmu, navíc v Hollywoodem dosti opomíjeném žánru, který se může pochlubit více méně vším potřebným. Zack Snyder je ďábel, z toho chlapce bude trumfové eso! Málokdo dokáže s atmosférou pracovat tak lehce jako on, přeskakovat z deprese do pohodové nálady. Paráda!(22.5.2004)

Mezi zombie-řežbama tato vévodí naprosto suverénně. Kdo by koneckonců řekl, že remake může být tak nečekaně povedený Režie se ujal v té době neznámý Zack Snyder, který si začátek kariéry nemohl vybrat lépe a podle jeho repertoáru je znát, kdo v příštích letech bude vévodit Hollywoodu a věřím, že oprávněně, jelikož práce odvedená na tomto filmu je znát a film obsahující jak akční, dramatické a i humorné scény nemůže přeci dopadnout špatně, spíše je to povinností mít film s tímto kombem, jelikož komedie a zombie se záhadným způsobem spojuje (viz. Soumrak mrtvých). Spolu s 28 dní poté je toto pro mě vrchol žánru v dnešní době a neobvykle vytrvalí a opravdu rychlí zombie jsou ve filmu už pouze taková třešnička na dortu. --- Zlato, ty máš moje svolení, kdybych se stal jedním z nich udělej to pro mě a ustřel mi palici. - Jojo na to se spolehni.(18.2.2007)

No já bych ještě tak pochopil nějaké ty adorace nezkušených a nekritických pubertálních fanoušků >zombíckého< subžánru, ale když vidím zde tu na ČSFD to zatmnění živých... ;-) . . . U téhleté taškařice se prostě nemůžete bát, nemůžete se bát něčeho, čemu se zároveň i smějete. Takovou snůšku laciných klišé, nevěrohodného (jakože asi pro to pseudonapětí) chování postav a nelogičností v ději bych tedy zrovna u této produkce nečekal. Nevím, co má být na téhle zombí slátanině >sci-fi< (tvrzení distributora) a kde se vzalo to zařazení do žánru >drama< (?), vím ale jedno: já potřebuji, aby mě >horror< při sledování přiměl se BÁT! A toho se v tomto případě nelze ani obávat! Jinak ovšem efekty jsou efektní, kamera svižná (lokomátohám se motají kola ;-) - leč scénář klopýtá až k vskutku >vtipnému< závěru bez konce - a navíc - prohlédnete-li si na dvd bonusy - zjistíte, že ta cca půlhodina věnovaná "ztracené pásce" a "zvláštnímu vysílání" má větší pointu a vtip než celý film. Tenhle film je prostě poněkud jednoduchá a průměrná zábava, ideální pro prostodušší fanoušky všech v popisu filmu jmenovaných žánrů... - - - P.S. Motto: "Když v pekle není místo, mrtví (asi scénkáristi se svými rejžizéry) začnou chodit po zemi." Tolik v česku mrtvý Universal... - - - P.P.S. Tak budiž jim tato těžká... :-))) - - - P.P.P.S. Aspoň jedna hloupost(?) závěrem: Když vše dopadlo jak dopadlo, kdo vlastně našel tu videokazetu? Nebo že by (ne)mrtví zase umřeli a stali se pak živými? ;-P(27.5.2006)

• Ving Rhames

• - Kamiony B. P. Trucking se objevily kromě remaku také v původním filmu. (imro)

• - Záběry z konce byly dotočeny na ostrově Catalina v Kalifornii. (HellFire)

• - Protože se chtěl režisér Zack Snyder vyvarovat nadměrného používání digitálních efektů, najal si maskéra Davida LeRoye Andersona, jenž k filmu vytvořil celkem tři typy masek, které odpovídají třem fázím rozkladu. První stádium charakterizuje mnoho čerstvé krve a otevřené rány, při druhém se na těle tvoří mokvavá ložiska, pleť získává modrou a zelenou barvu a kůže začíná odpadávat. Ve třetí stádium už kůže není a z odpadávajících kusů masa vystupuje kostra. Poslední stádium bylo podle maskéra jedno z nejtěžších, které kdy za celou svou kariéru vytvořil. (Yoshitsune)