Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Překvapivě životný a chytrý akční snímek, jehož kvality lze objevovat doslova na pokračování: Ani po několika zhlédnutích nenudí. Připočteme-li kvalitní a do celku zapadající bonusy na DVD verzi, s mírným překvapením zjistíme, že jde sice o komerční, ovšem i pro náročného diváka velice zábavnou záležitost. Kdyby se tu navíc podařilo propašovat ještě osudovou strašidelnost originálních snímků George Romera, nebylo by v podstatě nač si stěžovat. Takto zůstává jen mírná pachuť s přílišné svižnosti zombíků a filmu samotného. Každé zpomalení je tu vítáno, avšak nikdy netrvá déle, než aby se nám dostalo trochu času nadechnout se před další zběsilou akcí. Člověku je až líto, že je mu odepřeno ještě větší proniknutí do psychologie postav, z nichž většinu si zamiluje (případně se s nimi ztotožní). Je s podivem, jak hluboko se tvůrcům nakonec přes tak nedostatečný prostor podařilo své postavy, jejich charaktery a motivaci divákům přiblížit. Za zmínku rozhodně stojí i výborně zvládnutý výběr songů, jež ve filmu zazní. Když se při úvodních titulcích prolíná naléhavě osudová píseň countryového kazatele s apokalyptickými „dokumentárními“ záběry, jde o jeden z emocionálně nejpůsobivějších momentů jaké jsem u nějakého filmu v poslední době zažil.(11.4.2005)

28 dní poté mám radši, je to víc autorský film (tohle je spíš kvalitně provedené to, co má Snyder nakoukané odjinud), navíc zombie (vlastně "nakažení") coby rychlé stroje na zabíjení pocházejí právě z "28", ale jako zábavná oddechovka s překvapivě docela inteligentními dialogy i jednáním postav (čili nechytá se člověk za hlavu jako jinde) je to velmi slušné. Cca 75%.(15.4.2007)

Docela jsem se na tenhle film těšil, ale žádné velké překvápko se nekonalo. Docela průměrný béčkový zombii horor s kvalitními efekty. Trochu podezřelé mi přišlo, že zombíci tam pobíhají jak olympionici a ne jako správné nemotorné loutky. Ano, jsem konzerva. Přišlo mi to celé takové málo překvapivé a fádní. Sem tam nějaká laciná lekačka.. Alespoň nechybělo pár vtipných momentů, které postavám vdechly trochu více opravdovosti. Kvalitní byly taktéž "carmagedonové" scény, kdy hlavní hrdinové drtili zombíky auty. Zatím jediný nedobrý film Zacka Snydera. Romero rules.(1.3.2008)

Rozhodne to neni takova pecka, jak to podle hodnoceni vypada, ale taky to neni spatnej film nebo zmrsenej remake. Hlavni problem filmu je delka. Zacatek vypada fakt dobre, objevujou se prvni nemrtvi a vsude vladne panika. Jenze pak se hrstka prezivsich presune do obchodaku a tady se nudi, takze kecaj o vsem moznym a do toho je sem tam nejakej utok zombika. Problem je, ze jsem se nudil s nima. Reziser se asi snazil o vetsi prokresleni postav, takze se behem dlouheho pobytu v obchodaku o nich dozvime nekolik veci, asi proto, abysme si je vic oblibily. Problem je, ze me tohle absolutne nezajima. Na podobny filmy se nedivam proto, abych premejslel nad osudama jednotlivejch postav, ale abych se bud bal a nebo aspon videl nejaky krvavy jatka. A neozivi to ani par zajimavejch napadu a vtipku. Nastesti pak se dej trochu rozjede a prezivsi se rozhodnou opustit obchodak a pak zacne slusna rezba. Taky mi nesedli samotni zombici, ted nemyslim triky, ty byly dostatecne krvavy, ale jde mi o ty sprintery. Jeste pochopim, kdyz nekdo bude pajdat rychlejc a nekdo pomalejc, ale aby vsichni behali rychlejc nez za ziva, to byl dost kokotskej napad. A Zeme mrtvych se mi libila vic. Timhle filmem me Zack Snyder neoslnil, tak jako ostatni a natoz aby me vystrasil, ale presto je jeho nejnovejsi 300 jednim z mejch nejocekavanejsich filmu.(5.9.2006)

• Radko

Pekelne rýchle zombiácke príšerky spomalili môj zážitok z ich detailne labužníckeho vychutnania. Námet, neponúka veľa noviniek, oslovili ma skôr jednotlivosti. Medzi nimi napríklad ostreľovačka hereckých dublérov, šach hraný ponad strechy, hrubiánskosť a agresivita mužov v uniformách (či už policajných alebo strážnej služby) a napínavý záverečný únik, ktorý perfektne využil záverečné titulky, oplatiace sa sledovať až do konca. Myšlienkové posolstvá Romerových predchodcov ustúpili efektne spracovanej popcornovej zábavke.(7.3.2005)

• - Po filmu Pach krve (2003) se jedná o druhou spolupráci Kevina Zegerse a Lindy Booth. (SeBig)

• - Odulou ženu hrál ve skutečnosti kaskadér Ermes Blarasin, který ztvárňuje zombie-klauna ve filmu Země mrtvých (2005). (FincherD.)

• - I když je jasné, že tam venku existují, ve filmu se slovo zombie neobjeví. (imro)