Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Zdravotní sestra Ana Clark (Sarah Polley), policista Kenneth (Ving Rhames), prodavač elektroniky Michael (Jake Weber) a pouliční chuligán (Mekhi Phifer) se svou těhotnou přítelkyní jsou hlavními postavami v apokalyptickém zombie horroru natočeném podle klasické filmové předlohy George A. Romera, Úsvit Mrtvých. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se zombiemi, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Kde a jak to všechno začalo, nikdo neví. Zubožená skupina těch, kteří zatím přežili v jednom wisconsinském městě, našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Venku už nic nepřipomíná někdejší svět. Situace se zdá bezvýchodnou, a tak skupina hledá riskantní cestu z obklíčení. (oficiální text distributora)

Lima

Snyderovo pojetí zombií je mi sympatické. Už to nejsou ty mátožné mrchy, jako v Romerově klasice, ale setsakra rychlí dravci, ze kterých jde hrůza a je třeba míti se před nimi pořádně na pozoru. I úvod do filmu je dalším příjemným šokem - žádné dlouhé představování, žádné napínání diváka, ale hned po pěti minutách se jde zostra na věc. Děj okamžitě zařadí pátý rychlostní stupeň (počáteční chaos u rodinných domků a záběr na město s hustou bouračkou je parádní), po chvilce klesne na "čtyřku" a ta vydrží až do závěrečných titulků. Ten podvědomý pocit fanouška žánru, že právě zhlédl známé věci v exceletním kabátku, remake a krásnou poctu žánru zároveň, mu vyloudí na tváři úsměv a neopustí ho ani po odchodu z kina, jako by právě zkouknul nějakou romantickou komedii :o) ()

Gemini

Můj první pořádný zombie thriller na filmovém plátně. Kulhánkovy knížky a Resident Evil se nepočítají:) A ta podívaná stála za každou korunu na kterou mě ten lístek přišel. Temnota a tíseň, naivní figurky, tytéž chyby jaké jsme už tolikrát viděli, archetypální postavy, prostě klasa. I když si pořád myslím že správný zombák nemá běhat jako vítr:) ()

Cival

Úsvit mrtvých je nátěr, jak se na ten fanouškovský humbuk kolem něj sluší a patří. Tvůrci do filmu vlétli pěkně po hlavě, nečekají na dlouhé představování, ale od samého začátku pěkně tvrdí muziku. Originální nápady a stylový nástup je podpořen skvělou režií, která přesně ví, kdy diváka „vycukat“, kdy oslnit zajímavým záběrem a kdy rozpumpovat v divácích adrenalin. Škoda, že v ubíhajících minutách je tempo trochu nevyrovnané, zdá se mi, že chybí víc těch opravdu mrazivých momentů, které byste nemohli dostat z hlavy do dalšího týdne. Ale to jsou jen poznámky, jež dělí Úsvit mrtvých od statutu absolutní dokonalosti. Takto pořád zůstává u výjimečného filmu, navíc v Hollywoodem dosti opomíjeném žánru, který se může pochlubit více méně vším potřebným. Zack Snyder je ďábel, z toho chlapce bude trumfové eso! Málokdo dokáže s atmosférou pracovat tak lehce jako on, přeskakovat z deprese do pohodové nálady. Paráda! ()

Enšpígl

Tomuhle filmu předcházelo mírné nedorozumění v minulém týdnu v půjčovně, kdy vyzbrojen nulovým znalostmi v oblasti zombie horor jsem naběhl do půjčovny a řekl "Dejte mě remake slavnýho zombie hororu." No a ten vůl tam stál a zeptal se a "Kterej to bude?", to se ví, že název kterej mi zde doporučili uživatelé Mr.Apache a Jossie jsem zapoměl ještě dřív než mě ho tihle dva napsali. Nechtěl jsem ztratit glanc znalce a tak jsem se na toho pohunka v půjčovně osočil "Ten nejslavnější asi ne" no a on mě půjčil Noc oživlých mrtvol a řekl "myslíte tohle?" já jsem znalecky řekl " No jistě, co jinýho". Doma se ukázalo, že to samozřejmě ani omylem nebyl ten film co jsem chtěl, ale hlavně že jsem v půjčovně za hororovýho znalce. Po týdnu, kdy jsme si zjistil co si vlastně mám půjčit už v půjčovně suveréně "Dejte mě prosím Vás ještě ten Úsvit mrtvecjh." No a panečku je vidět, že Jossie i Apache vědí co se mě líbí - díky jim za tip na tenhle film . Zombici tady rozhodně neudělají dva kroky za celej film, protože prostě víc za 90 minut neujdou, tady lítají jak motorový myši. Řekl bych že je to spíše akčnější než hororovější, ale to fanouškovi akčních filmů jakým jsem rozhodně vadit nemůže. ()

Malarkey

Mezi zombie-řežbama tato vévodí naprosto suverénně. Kdo by koneckonců řekl, že remake může být tak nečekaně povedený Režie se ujal v té době neznámý Zack Snyder, který si začátek kariéry nemohl vybrat lépe a podle jeho repertoáru je znát, kdo v příštích letech bude vévodit Hollywoodu a věřím, že oprávněně, jelikož práce odvedená na tomto filmu je znát a film obsahující jak akční, dramatické a i humorné scény nemůže přeci dopadnout špatně, spíše je to povinností mít film s tímto kombem, jelikož komedie a zombie se záhadným způsobem spojuje (viz. Soumrak mrtvých). Spolu s 28 dní poté je toto pro mě vrchol žánru v dnešní době a neobvykle vytrvalí a opravdu rychlí zombie jsou ve filmu už pouze taková třešnička na dortu. --- Zlato, ty máš moje svolení, kdybych se stal jedním z nich udělej to pro mě a ustřel mi palici. - Jojo na to se spolehni. ()

• I když je jasné, že tam venku existují, ve filmu se slovo zombie neobjeví. (imro)
  • Odulou ženu hrál ve skutečnosti kaskadér Ermes Blarasin, který ztvárňuje zombie-klauna ve filmu Země mrtvých (2005). (FincherD.)
  • V titulcích na konci filmu je mezi záběry zombies také foto dvou líbajících se žen. (Kevadros)