Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Když mrtví začnou kráčet, přestává legrace. Nebo možná naopak nastává. Kdo by to byl řekl, že bude seriózní zombie film nejsilnější v odlehčených a skoro až veselých montážích. Díky nim výrazně vybočuje z žánru a jako svěží vítr může diváka jenom překvapit. Kategorii krvavých nářezů ale nemusím a proto je z mé strany těch 70% pozitivním překvapením. V záplavě krve, střihu a atmosféry se snadněji ztratí do očí bijící nelogičnosti v chování postav a lehká násilnost právě oné nadšené přestřelenosti.(30.7.2007)

Je to perfektný akčný zombie horor, ktorý považujem za úplný vrchol žánru. Má výborný príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa počas práve začatej rozsiahlej katastrofy, ktorá mení mŕtvych na vražedné zombie ukryje v obchodnom dome a premýšľajú nad ďalším plánom. So spracovaním som veľmi spokojný, po vynikajúcej úvodnej štvrťhodine predstavujúcej začiatok apokalypsy sa už dej presunie do obchodného domu, kde už samozrejme tempo čiastočne upadne, ale stále sa na to skvelo pozerá cez množstvo výborných situácií a prvkov, ktoré to celé osviežia, napríklad komunikácia s majiteľom obchodu so zbraňami a v perfektnej záverečnej polhodine sa to zase vylepší. Ale musím spomenúť celú situáciu s pôrodom, ako jedinú by som ju z filmu najradšej vystrihol, pôsobí na mňa príliš hlúpo, no našťastie okrem nej sa už vydarilo všetko. Chválim aj homornú stránku, toto rozhodne nie je žiadna zombie komédia, ale kvalitný a miestami atmosférický surový zombie horor, ale aj tak je tu slušná dávka vydareného obzvlášť čierneho humoru, ktorý nenarúša zvyšok filmu, skôr naopak, hlavne osvieži všetky tie časti, ktoré by inak zaostávali. Akcie je tu dosť a je perfektná. Nezameriava sa až tak moc na usmrcovanie ľudí zombiami, ale hlavne na likvidáciu zombií, čo mi vyhovuje viac, všetka akcia je perfektne natočená, dynamická, napínavá, nadmieru krvavá a plná skvelých drsných momentov. Najviac sa mi páči akcia z úvodnej a záverečnej časti, ale aj ten zvyšok je vydarený. Herecké obsadenie je na tom dobre, príjemná Sarah Polley, skvelý Ving Rhames vo svojej najlepšej úlohe a plno zaujímavých vedľajších postáv, hlavne postava vedúceho strážnika je skvelo pojatá, ako sa postupne mení. Réžia a technická stránka je prvotriedna, Zack Snyder to zvládol perfektne po všetkých stránkach, vydarili sa aj efekty a atmosféra, tu nemám čo vytknúť. Úsvit mŕtvych je rozhodne najlepší zombie film, aký som vôbec videl, skvelý príbeh, akcia, postavy, humor a aj vizuál, prakticky až na tú jednu scénu mu v rámci žánru ani nemám čo vytknúť. 87%(8.7.2007)

Tomuhle filmu předcházelo mírné nedorozumění v minulém týdnu v půjčovně, kdy vyzbrojen nulovým znalostmi v oblasti zombie horor jsem naběhl do půjčovny a řekl "Dejte mě remake slavnýho zombie hororu." No a ten vůl tam stál a zeptal se a "Kterej to bude?", to se ví, že název kterej mi zde doporučili uživatelé Mr.Apache a Jossie jsem zapoměl ještě dřív než mě ho tihle dva napsali. Nechtěl jsem ztratit glanc znalce a tak jsem se na toho pohunka v půjčovně osočil "Ten nejslavnější asi ne" no a on mě půjčil Noc oživlých mrtvol a řekl "myslíte tohle?" já jsem znalecky řekl " No jistě, co jinýho". Doma se ukázalo, že to samozřejmě ani omylem nebyl ten film co jsem chtěl, ale hlavně že jsem v půjčovně za hororovýho znalce. Po týdnu, kdy jsme si zjistil co si vlastně mám půjčit už v půjčovně suveréně "Dejte mě prosím Vás ještě ten Úsvit mrtvecjh." No a panečku je vidět, že Jossie i Apache vědí co se mě líbí - díky jim za tip na tenhle film . Zombici tady rozhodně neudělají dva kroky za celej film, protože prostě víc za 90 minut neujdou, tady lítají jak motorový myši. Řekl bych že je to spíše akčnější než hororovější, ale to fanouškovi akčních filmů jakým jsem rozhodně vadit nemůže.(3.12.2007)

Ze všech postapokalyptický zombie hororů, pro mě nejvíce zombiácký nářez v podobě skvělé atmosféry a zárověň vtipného pojetí některých momentů. Zombíkama se opravdu nešetřilo a díky tomu se můžeme těšit hordami zombie návštěvníků nákupního domu, kteří slouží jako zábava přeživších uvnitř komplexu. Přeživší si občas zahrají hru HeadShotZombie, ale vše netrvá věčně a jako každý správný zombie film i tento končí úmrtím všech dosavadně žijících. Ináč -- Úplně nejvíc akční našlapaná bomba zombie zabiárna, která má pořádný grády a diváka nenechá po celou dobu silou napětí akce v okolí nadechnout. Jedná se o celkem vydařený remeak v moderním hávu a luxusními maskami ze strany zombie herců. 85%(12.2.2009)

Čakal som viac. Strach tu nefunguje vôbec, scény sú maximálne predvídateľné, tempo značne pomalé a nudné. Čo naopak funguje sú humorné vsuvky, akčné pasáže majú tiež šťavu, len je ich málo. Obyčajný film na jedno pozretie a to veľké nadšenie z neho jednoducho nechápem. P.S.: Postavy sa konajú často blbo (aj keď ťažko to dávať za mínus, lebo ľudia sú jednoducho blbí, veď sú schopní sa aj navzájom pošliapať, keď ide o život).(12.4.2011)

• Ving Rhames

• - Režisér Zack Snyder se ve filmu objeví několikrát, vidět ho můžete například během úvodních scén, kde jako člen ochranky stojí napravo od první dámy. (imro)

• - Režisér George A. Romero si nemyslí, že zombie mohou běžet. A důvod? Jejich kotníky by se musely zlomit. (Zdroj: vulture.com)

• - Kenneth (Ving Rhames) vlastní taktickou brokovnici Remington 870 – ráže .12 Ga – se svítilnou. A Andre (Mekhi Phifer) drží pistoli Beretta 92 FS – ráže 9x19mm – s povrchovou úpravou Inox. (Zdroj: imfdb.org) (dc125)