Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Whoa! Tak toto je poriadne maso, kde sa nešetrí krvou, ani nábojmi (hip-hip). Bez nejakých zbytočných kecov je to nadupané už od začiatku. A záver? Záver vo mne zanechal konečne poriadny pocit zadostiučinenia. Resident Evil a 28 Days Later po pri tomto vyzerajú ako úplní vychcipanci. Plus pár naozajstných vychytávok (hlavne v obchoďáku), s toho filmu robí velice milé prekvapenie. Bloody! Snydera začínam sledovať, debut má viac než podarený.(1.9.2005)

No já bych ještě tak pochopil nějaké ty adorace nezkušených a nekritických pubertálních fanoušků >zombíckého< subžánru, ale když vidím zde tu na ČSFD to zatmnění živých... ;-) . . . U téhleté taškařice se prostě nemůžete bát, nemůžete se bát něčeho, čemu se zároveň i smějete. Takovou snůšku laciných klišé, nevěrohodného (jakože asi pro to pseudonapětí) chování postav a nelogičností v ději bych tedy zrovna u této produkce nečekal. Nevím, co má být na téhle zombí slátanině >sci-fi< (tvrzení distributora) a kde se vzalo to zařazení do žánru >drama< (?), vím ale jedno: já potřebuji, aby mě >horror< při sledování přiměl se BÁT! A toho se v tomto případě nelze ani obávat! Jinak ovšem efekty jsou efektní, kamera svižná (lokomátohám se motají kola ;-) - leč scénář klopýtá až k vskutku >vtipnému< závěru bez konce - a navíc - prohlédnete-li si na dvd bonusy - zjistíte, že ta cca půlhodina věnovaná "ztracené pásce" a "zvláštnímu vysílání" má větší pointu a vtip než celý film. Tenhle film je prostě poněkud jednoduchá a průměrná zábava, ideální pro prostodušší fanoušky všech v popisu filmu jmenovaných žánrů... - - - P.S. Motto: "Když v pekle není místo, mrtví (asi scénkáristi se svými rejžizéry) začnou chodit po zemi." Tolik v česku mrtvý Universal... - - - P.P.S. Tak budiž jim tato těžká... :-))) - - - P.P.P.S. Aspoň jedna hloupost(?) závěrem: Když vše dopadlo jak dopadlo, kdo vlastně našel tu videokazetu? Nebo že by (ne)mrtví zase umřeli a stali se pak živými? ;-P(27.5.2006)

Perfektný zombie horror. Určite jeden z najlepších horrorových remakeov. Zack Snyder natočil snímok plný napätia, ľakačiek, akcie a priestrelov lebky. Parádne spracované na vysokej úrovni: kamera, strih, soundtrack, ozvučenie, masky, filmové triky... všetko OK. Veľmi sa mi páčilo, že útoky zombie sú svižné a rýchle. To omnoho zvyšuje ich desivosť. Taktiež scéna z pôrodom zombie-baby je v tomto žánri odvážnou novinkou. "Úsvit mŕtvych" z roku 2004 si budem pamätať ako výborný horror. ****(23.1.2008)

Snad pokaždé, když zhlédnu film s tématikou zombies, mě tato myšlenka napadne. A v případě Úsvitu mrtvých, kde bylo nespočetné množství vystřelených mozků či ustřelených hlav jsem nad ní uvažovala snad po celou dobu sledování. Napadá mě, že pokud by musela naše republika, či naše město čelit invazi agresivních zombíků, nejspíš bychom neměli nejmenší šanci. Amerika to má nejspíš už dávno vymakané, ale naše malá zemička se s ní může jen těžko srovnat. Chci říct, kdyby k něčemu takovému došlo, jen těžko by běžný, poctivý obyvatel, kupříkladu malého moravského městečka seběhl dolů do sklepa nebo do garáže, kde by měl již přichystanou obsáhlou sbírku zbrojního arzenálu:) Kdo z nás má v šuplíku schovanou pětačtyřicítku, či někde ve skříni AK 47?:) A bez značné dávky střeliva by bylo zcela zbytečné se jim postavit. Takže jsme nahraní. A měšťáci by nám na pomoc určitě nepřijeli:) Úsvit mrtvých je naprosto a dokonale americkým filmem, se všemi postupy, charaktery i scénářem. Děj mi uběhl velmi rychle, ale možná jsem od něj čekala větší dávku post-apo atmosféry. Originální Romerovu klasiku jsem zatím neviděla, takže nemohu soudit toto její moderní zpracování. Rozhodně jde však o vydařený, brutální zombie nářez.(11.9.2011)

Překvapivě životný a chytrý akční snímek, jehož kvality lze objevovat doslova na pokračování: Ani po několika zhlédnutích nenudí. Připočteme-li kvalitní a do celku zapadající bonusy na DVD verzi, s mírným překvapením zjistíme, že jde sice o komerční, ovšem i pro náročného diváka velice zábavnou záležitost. Kdyby se tu navíc podařilo propašovat ještě osudovou strašidelnost originálních snímků George Romera, nebylo by v podstatě nač si stěžovat. Takto zůstává jen mírná pachuť s přílišné svižnosti zombíků a filmu samotného. Každé zpomalení je tu vítáno, avšak nikdy netrvá déle, než aby se nám dostalo trochu času nadechnout se před další zběsilou akcí. Člověku je až líto, že je mu odepřeno ještě větší proniknutí do psychologie postav, z nichž většinu si zamiluje (případně se s nimi ztotožní). Je s podivem, jak hluboko se tvůrcům nakonec přes tak nedostatečný prostor podařilo své postavy, jejich charaktery a motivaci divákům přiblížit. Za zmínku rozhodně stojí i výborně zvládnutý výběr songů, jež ve filmu zazní. Když se při úvodních titulcích prolíná naléhavě osudová píseň countryového kazatele s apokalyptickými „dokumentárními“ záběry, jde o jeden z emocionálně nejpůsobivějších momentů jaké jsem u nějakého filmu v poslední době zažil.(11.4.2005)

• - Celovečerný debut režiséra Zacka Snydera. (Shakers)

• - Vytvořit make-up nemrtvých trvalo vždy tři hodiny. (kriticom)

• - Jednoruké a beznohé zombie jsou kaskadéři, kterým skutečně chybí končetiny. (Chrustyn)