Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Překvapivě životný a chytrý akční snímek, jehož kvality lze objevovat doslova na pokračování: Ani po několika zhlédnutích nenudí. Připočteme-li kvalitní a do celku zapadající bonusy na DVD verzi, s mírným překvapením zjistíme, že jde sice o komerční, ovšem i pro náročného diváka velice zábavnou záležitost. Kdyby se tu navíc podařilo propašovat ještě osudovou strašidelnost originálních snímků George Romera, nebylo by v podstatě nač si stěžovat. Takto zůstává jen mírná pachuť s přílišné svižnosti zombíků a filmu samotného. Každé zpomalení je tu vítáno, avšak nikdy netrvá déle, než aby se nám dostalo trochu času nadechnout se před další zběsilou akcí. Člověku je až líto, že je mu odepřeno ještě větší proniknutí do psychologie postav, z nichž většinu si zamiluje (případně se s nimi ztotožní). Je s podivem, jak hluboko se tvůrcům nakonec přes tak nedostatečný prostor podařilo své postavy, jejich charaktery a motivaci divákům přiblížit. Za zmínku rozhodně stojí i výborně zvládnutý výběr songů, jež ve filmu zazní. Když se při úvodních titulcích prolíná naléhavě osudová píseň countryového kazatele s apokalyptickými „dokumentárními“ záběry, jde o jeden z emocionálně nejpůsobivějších momentů jaké jsem u nějakého filmu v poslední době zažil.(11.4.2005)

Tomuhle filmu předcházelo mírné nedorozumění v minulém týdnu v půjčovně, kdy vyzbrojen nulovým znalostmi v oblasti zombie horor jsem naběhl do půjčovny a řekl "Dejte mě remake slavnýho zombie hororu." No a ten vůl tam stál a zeptal se a "Kterej to bude?", to se ví, že název kterej mi zde doporučili uživatelé Mr.Apache a Jossie jsem zapoměl ještě dřív než mě ho tihle dva napsali. Nechtěl jsem ztratit glanc znalce a tak jsem se na toho pohunka v půjčovně osočil "Ten nejslavnější asi ne" no a on mě půjčil Noc oživlých mrtvol a řekl "myslíte tohle?" já jsem znalecky řekl " No jistě, co jinýho". Doma se ukázalo, že to samozřejmě ani omylem nebyl ten film co jsem chtěl, ale hlavně že jsem v půjčovně za hororovýho znalce. Po týdnu, kdy jsme si zjistil co si vlastně mám půjčit už v půjčovně suveréně "Dejte mě prosím Vás ještě ten Úsvit mrtvecjh." No a panečku je vidět, že Jossie i Apache vědí co se mě líbí - díky jim za tip na tenhle film . Zombici tady rozhodně neudělají dva kroky za celej film, protože prostě víc za 90 minut neujdou, tady lítají jak motorový myši. Řekl bych že je to spíše akčnější než hororovější, ale to fanouškovi akčních filmů jakým jsem rozhodně vadit nemůže.(3.12.2007)

„Človeku záleží na každej sekunde... ak vie, že môže byť posledná.“ Výborná vec. Strašne dobrý horor. Mám rád zombíčiny klasika Romera, ale nový ÚSVIT MŔTVYCH je po technickej stránke (výprava, dekorácie, strih, počítačové efekty, poctivé ručné masky, strih zvukových efektov, kamera) bravúrne, špičkové remeslo debutujúceho (!) ex-klipára Zacka Snydera. To by však zrejme nestačilo. Nový ÚSVIT MŔTVYCH je však (i vďaka výborným hereckým výkonom Sarah Polley, Jakea Webera či Vinga Rhamesa ako „nasra*ého černocha s brokovnicou“) zároveň nečakane ľudský film. Síce v ňom nechýbajú ľudské hlavy odpílené motorovkou, ale zároveň ide o vzťahy a postavy, čo má za následok napríklad to, že ak niektorá sympatická postava zomrie, je vám to ľúto. Čo v hororoch rozhodne nie je bežná vec. Nesmie síce chýbať povinné zombies klišé v podobe "zradcu", ale inak sú všetky postavy dobre napísané aj zahrané. Strhujúci akčný horor, ktorý vás zamrazí nádherne dravým prológom, desivo naturalistickými úvodnými titulkami (podmaľovanými Johnnym Cashom) a to sa bavíme iba o úvodnej 10-minútovke! Bravo.(6.12.2004)

Co se týče zombie-snímků, dávám zpravidla přednost jejich parodovaným příbuzným (tj. kombinaci horor/komedie), nelze však říct, že by Dawn of the Dead nebyl natočen s nadsázkou a bez humoru (min. několik úsměvných, odlehčených scén se tu najde). Jinak ale film nabízí hlavně určitou dávku napětí, slušné hororové atmosféry, akce a také docela propracované charaktery (myslím tím v konfrontaci s jinými žánrovými kousky). Původní verzi jsem neviděl, tipuju však, že díky dobrým efektům, trikům a kameře (když nepočítám tu ruční v závěru filmu) ji její remake má šanci předstihnout. Sice se zrovna netetelím blahem jako jiní, ale bavil jsem se a nenudil, takže proč bych nedal 4*.(23.9.2011)

Zack Snyder miluje žánr a je to sakra znát. Jeho osobitý přístup je přidanou hodnotou už tak výtečně natočeného kusu, který se nezastaví před ničím. První dvacetiminutovka je úchvatná. Škoda, že pak částečně podřadíme a v solidním tempu vytrváme až do závěrečných titulků. Nemocniční sestra s tváří neokoukané a vcelku překvapivě obsazené Sarah Polley toho dne udělala několik chyb a chybek: nekopla protivného doktora do rozkroku, v rádiu si neposlechla to, co měla, zvláštní zprávy jí utekly i v televizi. Potkala jen fikaně otevřenou sanitku. A pak se sousedovic milé děvče objevilo ve dveřích ložnice. A chtělo sežrat jejího manžela. A ten posléze jí. Rychlý úprk, sápání několika zvláštně vypadajících sousedů, zděšení, co se děje venku a nakonec dočasná záchrana ve velkém obchodním domě (super nápad, ale víc bych pracoval s tím, co takový moderní market nabízí). Stovky hladových a nemrtvých ale stále trpělivě čekají na příležitost. A už i k divákovi se dostávají zprávy, jak lidstvo masivně prohrává. Zahřívací kolečko je za námi. Oproti originálu to navíc nejsou žádní pomalu se táhnoucí zrůdičky, ale zatraceně rychlé svině, které nadobro uspí jen kulka v hlavě. Vztahy mezi přeživšími jsou zajímavě rozehrané, představují je solidní herci, jen několika nepravděpodobností se dočkáme (měnící se názory na to, koho zachránit a u koho jde o už moc velké riziko). Snyderův tým si dokonale pohrál se zvukem, se světlem, kamerou, výběrem hudby, střihem, vizuálními efekty. Nespokojí se s opakováním někoho, jeho práce vypadá neotřele a nápaditě. Baví cynickými hláškami i kouzelným nadhledem (šachy na dálku, odstřelovač na přání, střihová sekvence, jak plyne čas, auto, které sráží pochodující), postavy poměrně slušně poznáme, ač jich pochopitelně ubývá. A my jen můžeme tipovat, kdo další doplatí často na svou hloupost. Lehce se dotýkáme obav o budoucnost lidské rasy, párkrát se do lidských neduhů příjemně strefíme. A hlavně se královsky bavíme.(24.7.2016)

• Ving Rhames

• - Obchodní centrum Crossroads Mall se objeví i ve hře Left4Dead. (vimanzen)

• - Spoiler: Počet zabitých ve filmu je 131. (Zdroj: moviebodycounts.com)

• - První záběr ve filmu se natáčel opravdu jako první, velká část filmu se totiž natáčela chronologicky. (FincherD.)