Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Snad pokaždé, když zhlédnu film s tématikou zombies, mě tato myšlenka napadne. A v případě Úsvitu mrtvých, kde bylo nespočetné množství vystřelených mozků či ustřelených hlav jsem nad ní uvažovala snad po celou dobu sledování. Napadá mě, že pokud by musela naše republika, či naše město čelit invazi agresivních zombíků, nejspíš bychom neměli nejmenší šanci. Amerika to má nejspíš už dávno vymakané, ale naše malá zemička se s ní může jen těžko srovnat. Chci říct, kdyby k něčemu takovému došlo, jen těžko by běžný, poctivý obyvatel, kupříkladu malého moravského městečka seběhl dolů do sklepa nebo do garáže, kde by měl již přichystanou obsáhlou sbírku zbrojního arzenálu:) Kdo z nás má v šuplíku schovanou pětačtyřicítku, či někde ve skříni AK 47?:) A bez značné dávky střeliva by bylo zcela zbytečné se jim postavit. Takže jsme nahraní. A měšťáci by nám na pomoc určitě nepřijeli:) Úsvit mrtvých je naprosto a dokonale americkým filmem, se všemi postupy, charaktery i scénářem. Děj mi uběhl velmi rychle, ale možná jsem od něj čekala větší dávku post-apo atmosféry. Originální Romerovu klasiku jsem zatím neviděla, takže nemohu soudit toto její moderní zpracování. Rozhodně jde však o vydařený, brutální zombie nářez.(11.9.2011)

Scénář: James Gunn .. Úsvit mrtvých je popcorn nářez! Určitě pro ty, kteří vyznávají horory a zombie vyvražďovačky. Po nedávné zkušenosti s ubohým Resident Evil: Apokalypsa, jsem byl skutečně nadšený. Začátek filmu je opravdu bomba!! Sestra Ana skončí směnu v nemocnici, dojede domu, pomiluje se, vyspí a ráno je vše jinak. Venku je spoustu nakažených zombí a apokalyptická jízda začíná!! Kdyby film udržel tohle tempo i nadále, určitě by se dostal do nějaké mé Top. Po setkání se s ostatními protagonisty příběhu a společném úniku do obchodního centra tempo lehce poleví. Ale jen lehce. V této části kraluje především dosti povedená kamera, takže je se pořád na co dívat. Více se i mluví, ale krev teče mezitím pořád proudem. A nesmím opomenout povedený závěr na lodi.. no comment;-)) Film je napěchovaný černým, morbidním humorem, spoustou drsných scén a samozřejmě prostřelených nebo ustřelených hlav! Fanoušci hororu budou slintat blahem! Ostatní se nadmíru dobře pobaví. Za předpokladu, že neznáte původní Dawn of the Dead (jako já), nemůžete být ani naštvaní z (ne)zprznění předlohy.. 80%.(20.4.2005)

A bez akýchkoľvek výhrad. Od začiatku do konca som čumel s otvorenou hubou. Viac menej neznámi herci tu perfektne vystihujú svoje charaktery. Humorné odľahčenia, či už hudba (don´t worry, be happy " alebo šach, či určovanie terčov pre Andyho boli príjemným spestrením. Geniálne nastrihané titulky tak na začiatku ako aj na konci. Vo svojom žánri patrí Úsvit mŕtvych určite ku špičke. Originál som nevidel ale ak je nazaj lepší tak je načase zmeniť hodnotenie na CSFD z 5 na 10 hviezdičiek. Aké poučenie plynie z tohoto filmu ? V prípade, že ste asi poslednými živými obyvateľmi planéty, nedávajte dôchodcom do rúk motorovú pílu, lebo zlikvidujú genetický kód nymfománie a to by asi bola škoda, nie ?(15.7.2004)

Zombící jsou zpět a v plné síle. Černý humor (církevni hodnostář rozřeže "stětku" motorovkou, střílení "známých osobností" do hlavy apod.). Skvěle vymyšlený film s titulky za které se nemůže stydět ani nejlepších horor. Skvěle domyšlený závěr a výborné suché hlášky. Pokud byl původní film kritika a ukázka toho co způsobují obchodní domy tak u tohoto dílu je to také možné. Nechci to zde rozebírat na to jsou tady jiní. Já neviděl původní film, tak to nemohu porovnávat. Tento film je hodně dobrá podívaná co jednoznačně stojí za shlédnutí. Doporučuji: Zůstante ještě na titulky po filmu, poznáte co znamená když je přeplněné peklo a mrtví přicházejí ....(6.11.2004)

Pro mě osobně zatím nejlepší "zombie horror", jaký jsem viděl. Jednak se jedná o perfektní Romerův remake z roku 1978. Jednak je to neskutečná akční pecka, začátek filmu je jeden z největších "nástřelů", jaký jsem kdy ve filmu viděl. Film je vyrovnaný naprosto ve všech aspektech tradičního "zombies tématu", kromě toho, že zombie utíkají a jsou rychlé. Jednotlivé postavy, děj, napětí, gore, dinamika filmu, hudba, střih, celkový "retro vzhled" ... prostě vše na jedničku. Film překonává i řadu pozdějších "zombies" filmů. Je to opravdová pecka, která mne po druhém shlédnutí na konci filmu neuvěřitelně překvapila závěrem s digitální kamerou, kterou si hlavní postavy nahrávají svůj příjezd na ostrov. Naprostá třešnička na dotru mezi titulky a zřejmě základní inspirace pro španělský REC ... (Jo a mimochodem, všimli jste si Toma Saviniho ve zprávách v televizi jako šéfa "likvidačních jednotek"? Příjemné mistrovo cameo ...).(13.4.2008)

• - Celovečerný debut režiséra Zacka Snydera. (Shakers)

• - V úvode filmu beží v televízii relácia o autách, kde v prestrihu vidno Subaru Impreza WRX, a moderátor hovorí, že sa jedná o turbodiesel. Subaru začalo tento model vyrábať s dieslovým motorom až od roku 2007. (tarponko)

• - I když je jasné, že tam venku existují, ve filmu se slovo zombie neobjeví. (imro)